papulisko
13.02.09,08:11
Ahojte,
potrebujem poradiť v oblasti sprostredkovania poistenia. Účtujem firmu, ktorá sprostredkováva poistenie. Čiže na jednej strane má uzavretú zmluvu s poisťovňou a na druhej s človekom, ktorý je v "teréne" a uzaviera poistky. Viete mi prosím poradiť, keď dostanem od poisťovne faktúru, kam ju naúčtovať a na druhej strane, kam naúčtovať províziu človeku, ktorý má na ňu nárok za uzavretie poistky.
Ďakujem
danielaz
13.02.09,08:34
faktúra od poisťovne - to je provízny list?
papulisko
13.02.09,08:52
ano, to je provízny list, pomýlil som sa...
danielaz
13.02.09,16:47
Provízny list-podklad na zúčtovanie výnosov, úč.602
Mne príde faktúra od fyzickej osoby, potrebujem sa uistiť, či je pre mňa toto náklad (jedná sa o províziu) až v tom roku, kedy províziu uhradím, čiže pripočitateľná položka v DP.
Ďakujem
Mária.K.
13.02.09,17:04
Provízny list-podklad na zúčtovanie výnosov, úč.602
Mne príde faktúra od fyzickej osoby, potrebujem sa uistiť, či je pre mňa toto náklad (jedná sa o províziu) až v tom roku, kedy províziu uhradím, čiže pripočitateľná položka v DP.
Ďakujem
§ 19 ods. 4 ZDP:
" Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, /91/ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie. "
Provízia, na ktorú má nárok fyzická osoba, ovplyvní základ dane u osoby vyplácajúcej províziu až v zdaňovacom období, v ktorom bola vykonaná úhrada.
papulisko
15.02.09,09:24
§ 19 ods. 4 ZDP:
" Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, /91/ uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie. "
Provízia, na ktorú má nárok fyzická osoba, ovplyvní základ dane u osoby vyplácajúcej províziu až v zdaňovacom období, v ktorom bola vykonaná úhrada.
Takže v prípade, že vyplácam províziu v januári alebo vo februári za január a december zahrniem to do nákladov až v januári ? Alebo mám urobiť aj dohad na časť provízie, ktorá spadá do decembra ? Podľa poslednej vety by som povedal, že by to malo byť bez dohadu v decembri, ale chcem sa uistiť.
danielaz
15.02.09,09:31
decembrovú faktúru od fyzickej osoby zahrnieš do nákladov do roku 2008, ale v daňovom priznaní ti bude táto suma tvoriť pripočitateľnú položku (ak si ju uhradil až v roku 2009).
papulisko
15.02.09,10:00
nie, to príde sumárna faktúra za december a január. čiže časť faktúry, ktorá bude za december, bude ako pripočítateľná položka a budúci rok ako odpočítateľná položka, alebo nie ? aj keď to bude nadohadované a bude to naúčtované do nákladov decembra ? je tam dôležitý dátum úhrady ?
macicka
16.02.09,09:57
a prosim Vas,neviete mi niekto poradit, odkedy plati tento paragraf zakona?
nane
24.10.09,15:24
Provízny list-podklad na zúčtovanie výnosov, úč.602
Mne príde faktúra od fyzickej osoby, potrebujem sa uistiť, či je pre mňa toto náklad (jedná sa o províziu) až v tom roku, kedy províziu uhradím, čiže pripočitateľná položka v DP.
Ďakujem
Dobrý deň, prosím Vás o radu.
Spoločnosť - s.r.o. vypláca svojim sprostredkovasteľom poistenia (na základe mandátnej zmluvy) provízie. Títo sprostredkovatelia nevystavia faktúru, ale
v podstate je to tak, že s.r.o.-čka vypočíta podľa "ich kľúča" čiastky, ktoré prislúchajú jednotlivým sprostredkovateľom a vyplatí im ich z účtu. Ako to zaúčtovať , čo má byť vlastne podkladom k účtovaniu o týchto nákladoch ?
... ďakujem
Lianka
24.10.09,15:55
...vypočíta podľa "ich kľúča" čiastky, ktoré prislúchajú jednotlivým sprostredkovateľom a vyplatí im ich z účtu. Ako to zaúčtovať , čo má byť vlastne podkladom k účtovaniu o týchto nákladoch ?
... ďakujem

Na zaklade coho vypocita tie vysledne ciastky? Iste je medzi vami zmluva, dohodnute %, mozno pevne sumy za cinnosti, ktore sprostredkovatel urobil - vychadzala by som z toho. Aj jedna, aj druha strana potrebujete podklad do svojho uctovnictva. Ked neexistuje "faktura", ani "provizny list", doporucila by som vytvorit dokument, z ktoreho bude jasne, na zaklade coho ste sa k vyslednej sume dopracovali. Dokument by mal obsahovat "ten kluc" ;): rozpis uzatvorenych poistiek, provizia z kazdej operacie, ktoru urobil a pod.
nane
24.10.09,16:15
ďakujem
A ešte dotaz ako to zaúčtovať na konci roka.
Došlé provízie od poisťovní za 12/09 je potrebné zaúčtovať ako výnos r. 2009 ? Alebo až v r.2010 ?
Ide mi o to, že náklady na získané provízie za 12/09 bude možné účtovať do nákladov až v r. 2010, keďže skutočne budú vyplatené až v januári 2010.
Lianka
24.10.09,16:18
Pozri prispevok c. 5 od Marie.
nane
24.10.09,16:36
ďakujem
Tomu rozumiem pre našu s.r.o. budú provízie nami vyplatené (našim sprostredkovateľom) za 12/09 v januári 2010 nákladom roku 2010.
Na druhej strane naša spoločnosť prijme provízie od poisťovní (teda vzťah PO - PO) za 12/09. Budú vyplatené od poisťovní až v januári 2010.
Neviem či ide o výnos roku 2009 alebo roku 2010?
nane
24.10.09,17:40
ďakujem
Tomu rozumiem pre našu s.r.o. budú provízie nami vyplatené (našim sprostredkovateľom) za 12/09 v januári 2010 nákladom roku 2010.
Na druhej strane naša spoločnosť prijme provízie od poisťovní (teda vzťah PO - PO) za 12/09. Budú vyplatené od poisťovní až v januári 2010.
Neviem či ide o výnos roku 2009 alebo roku 2010?
skúsi niekto?
nane
25.10.09,09:02
Dobrý deň, skúšam ešte raz...
Spoločnosť sprostredkuje poistenie. Ide mi o účtovanie získaných a vyplatených provízií na prelome roka.
Je mi jasné,že pre našu s.r.o. budú provízie nami vyplatené (našim sprostredkovateľom) za 12/09 v januári 2010 nákladom roku 2010.
Na druhej strane naša spoločnosť prijme provízie od poisťovní (teda vzťah PO - PO) za 12/09. Budú vyplatené od poisťovní až v januári 2010.
Neviem či ide o výnos roku 2009 alebo roku 2010?
Ak má stým niekto skúsenosti, prosím o radu.
ďakujem
danielaz
25.10.09,13:53
výnos ide do r. 2009
Mária.K.
25.10.09,14:14
Čo sa týka nákladov:
Nárok na províziu, ktorá patrí fyzickej osobe tiež účtovne zahrnieš do nákladov roku 2008, ale ak sa fyzickej osobe peniaze za sprostredkovanie vyplatia až v ďalšom zdaňovacom období (v roku 2009), tvorí suma vyplatená v roku 2009 pripočítateľnú položku v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby . O túto sumu sa pri transformácii hospodárskeho výsledku na základ dane zvyšuje zvyšuje hospodársky výsledok.
nane
29.10.09,23:06
Dievčatá, ďakujem za odpoveď