pepone1
13.02.09,09:37
V mene mojej manželky "citujem":

Skončila som denne štúdium na VŠ v máji 2008. Avšak z dôvodu plánovaného tehotenstva som si začala platiť nemocenské ako DNPO z max. vymeriavacieho základu už od 02/2008. Po ukončení VŠ som bola nezamestnaná a zamestnala som sa až od 25.8.2008. Od 1.1.2009 som si znížila platbu DNP o hrubý príjem v zamestnaní (o preplatok za mesiace odkedy som zamestnaná /súbežné poistenie/ som požiadala sociálnu poisťovňu a zaslali mi ich). V súčasnosti som tehotná s termínom pôrodu 15.8.2009. V zamestnaní mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2009. DNP si stále platím. Moje otázky:

Nakoľko už teraz nemôžem zmeniť VZ na min.(podmienka 6 mesiacov), bolo by dobré si ho zmeniť k 1.7.2009 a počas MD neplatiť DNP a platby obnoviť až po nástupe na RD z min. VZ (pre prípad ďalšieho tehotenstva v budúcnosti)?
MD mi vychádza od 4.7.2009, môžem ju však začať už od 1.7.2009?
Mám sa isť prihlásiť na úrad práce, kvôli nejakým odvodom počas MD, keďže od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnaná:mad:?
Aby som mala nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie a mohla dostávať materskú aj z neho koľko dní musím uhradiť za mesiac júl 2009, stačí len po deň nástupu na MD (vrátane) alebo celý mesiac júl alebo až do pôrodu?

Ďakujem za rady
nikula
13.02.09,08:57
Poradila by som Ti asi to, ak mám možnosť choď ku gynekológovi a vypíš sa na PN resp. rizikové tehotenstvo ešte pred koncom pracovného pomeru a budeš v ochrannej lehote.
Na úrad práce chodiť nemusíš.
Keď pôjdeš na riadnu materskú, navštíviš sociálnu poisťovňu, vyplníš tlačivá a oni Ti vypočítajú výšku materskej.
Prípadne sa choď informovať na pobočku Sociálnej poisťovne.