majenka21
18.06.05,10:04
Ahojte! Vie mi niekto povedat aky je rozdiel medzi platitelom DPH a neplatitelom? v com to má výhodu a tak.. A napr. ak neplatitel DPH nakupi nejaky tovar od obcanov a potom preda velkoskladu ktory je platitel DPH tak ako to da do priznania? diky..
sway
18.06.05,08:24
Platitel DPH svoje "tržby" fakturuje s DPH, čiže ak kúpiš niečo za 80 a predávaš za 100 s tým že 20 chceš mať svoju maržu, tak k tým 100 musíš pripočítať DPH 19 %, takže fakturuješ - predávaš za 119,-, zaplatia ti 119 ale tých 19 odvádzaš štátu. Na druhej strane ak niečo kupuješ od plátcu DPH, napríklad kanc. papier tak zaplatíš dajme tomu 119, ale na bločku máš že DPH bola 19,-, tie si zasa od štátu nárokuješ, takže keby si mala iba tieto dva prípady v celom mesiaci (alebo štvrťroku - podľa toho aké obdobie máš pre plátcu DPH) tak z hľadiska DPH si na nule. Lebo 19 máš odviesť a 19 si nárokuješ.
Ako neplatca DPH si v nevýhode, že si zo všetkych vstupov - nákupov od plátcov DPH neuplatňuješ od štátu DPH. Ak nakupuješ od občanov v prevažnej miere - čo to je? - tak sa ti neoplatí byť plátcom DPH. Ale na druhej strane záleží na tom kto od Teba kupuje? - či im nevadí, že nie si plátca DPH, lebo ak niečo predávaš za 100 a tvoja konkurencia to tiež predáva uza 100 a je platcom DPH tak odberateľ si z tých sto pri dodavateľovi plátcovi DPH daň uplatniť môže a tým pádom bude nakupovať radšej od plátcu lebo to bude lacnejšie. A potom zasa je dôležité ako a koľko investuješ napríklad do majetku, do firmy, ak sa zariaďuješ, máš náklady od plátcov DPH, tak všetky DPH z toho čo si nakúpila si od štátu nárokuješ - teda si treba dobre zvážiť čo a ako...
no neviem či som poradila, je to dosť komplikované, treba sa dobre zamyslieť.... veľa zdaru !!!
Paula
18.06.05,08:29
Platiteľ DPH si pri nákupe uplatní DPH voči štátu a pri predaji DPH štátu odvedie. Ak nakúpi od občana, nemá si čo uplatniť, občan nie je platiteľom DPH.
Neplatiteľ si neuplatňuje DPH od platiteľa a predáva bez DPH platiteľovi aj neplatiteľovi. Nevýhoda "platiteľstva" môže nastať napr. pri službách , kde sú relatívne malé výdavky (náklady) oproti príjmom (výnosom). Napr. pri externom účtovníctve nakúpim spotrebný materiál za rok v hodnote 5000,-, môžem si uplatniť DPH iba 950,-. Ale vyfaktúrujem v rámci roka napr. 100.000,- a musím odviesť 19.000,- .............takže si treba zvážiť podľa druhu vykonávanej činnosti :)
Paula
18.06.05,08:31
sway :) , máš vyššiu rýchlosť :D
parada
12.01.07,17:24
chcela by som poprasiť o radu mám auto nie na firmu ale na SZČO som platca DPH čo si môžem uplatniť?Len počet km a 6,20 alebo aj všetky bločky na benzín a s tým aj odrátatť DPH? dúfam že chápete čo myslím ďakujem
Tweety
12.01.07,17:26
chcela by som poprasiť o radu mám auto nie na firmu ale na SZČO som platca DPH čo si môžem uplatniť?Len počet km a 6,20 alebo aj všetky bločky na benzín a s tým aj odrátatť DPH? dúfam že chápete čo myslím ďakujem
Nepresné info, skús doplniť presne kde to chceš uplatňovať, pretože z toho prísp. to nie je jasné.
parada
12.01.07,17:37
Takže auto je na meno je zaplatená CD som platca DPH do nákladov dám čo?
ďakujem
Tweety
12.01.07,17:42
Takže auto je na meno je zaplatená CD som platca DPH do nákladov dám čo?
ďakujem
V prvom príspevku píšeš, že na SZČO,t.j. v jej majetku. Ak je to skutočne tak, tak potom všetky náklady na MV, napr. daň z MZ, opravy, PHM, zákonná poistka... ročný odpis, sú daňovo uznanými nákladmi SZČO. Ak si platcom dph , tak si z prijatých plnení odrátaš.
sway
14.01.07,09:49
Takže auto je na meno je zaplatená CD som platca DPH do nákladov dám čo?
ďakujem

ja ťa chápem tak že si SZČO a auto máš súkromne na seba ako na občana - ak ano, do nákladov ti pôjdu výdavky na benzín, podľa knihy jázd - skutočne prejazdené, cestná daň, 6,20 amortizácia na 1 km.
DPH si odpočítať nemôžeš, lebo auto nie je na firmu - nie je v jej majetku.;)