pepone1
13.02.09,10:42
Nakoľko sa od 1.1.2009 novelizoval zákon o sociálnom poistení, poprosil by som o výklad ohľadom možnosti zmeny VZ pri dobrovoľnom nemocenskom poistení:

V prípade zmeny výšky min. VZ zo zákona od 1.7.2009 je nutné podať na SP písomnú žiadosť o zvýšenie min. VZ (teda predpoklad že sa zvýši) alebo len stačí zvýšiť moje platby bez žiadosti (detto max. VZ)?
Ak treba žiadosť, čo potom v prípade ak si teoreticky zmením VZ z max. na min. k 1.5.2009 a následne od 1.7.2009 teda dôjde k zvýšeniu min. VZ zo zákona ale ja nebudem už môcť zmeniť VZ (lehota 6 mesiacov pre zmenu), čo potom ......budem mať nedoplatky?

ďakujem P.:)
brčko
13.02.09,13:50
Nakoľko sa od 1.1.2009 novelizoval zákon o sociálnom poistení, poprosil by som o výklad ohľadom možnosti zmeny VZ pri dobrovoľnom nemocenskom poistení:

V prípade zmeny výšky min. VZ zo zákona od 1.7.2009 je nutné podať na SP písomnú žiadosť o zvýšenie min. VZ (teda predpoklad že sa zvýši) alebo len stačí zvýšiť moje platby bez žiadosti (detto max. VZ)?
Ak treba žiadosť, čo potom v prípade ak si teoreticky zmením VZ z max. na min. k 1.5.2009 a následne od 1.7.2009 teda dôjde k zvýšeniu min. VZ zo zákona ale ja nebudem už môcť zmeniť VZ (lehota 6 mesiacov pre zmenu), čo potom ......budem mať nedoplatky?

ďakujem P.:)

minim. VZ sa mení od 1.1. v roku, pretože je viazaný na minimálnu mzdu.
Od 1.7. v roku sa mení nie minimálny ale maximálny VZ.

NO teoreticky, ak by si zmenila VZ od 1.10.09 na aktuálne minimum (malo by byť 295,5eur) a od 1.1.2010 zvýšia minim.mzdu t.j. aj min. VZ, tak automaticky musíš platiť za január 2010 so splatnostou do 8.2.2010 z nového minima (bez podania zmeny).
pepone1
16.02.09,05:27
ďakujem brčko,

ale inak vo všeobecnosti sa asi musí písomne hlásiť zmena max. VZ ak sa zvýši, že? nestačí len upraviť platby?

pepone
veronikasad
16.02.09,06:44
ďakujem brčko,

ale inak vo všeobecnosti sa asi musí písomne hlásiť zmena max. VZ ak sa zvýši, že? nestačí len upraviť platby?

pepone
zmenu VZ nahlasuješ na reg. liste FO. Od 1.1.2009 tak môžeš urobiť len raz za 6 mesiacov.
pepone1
16.02.09,07:17
ja viem že všeobecne zmenu nahlasujem, ale mne sa jedna o zmenu keď sa upraví výška max. VZ zo zákona, nie z mojej vôle....aj vtedy musím ísť do SP a zvýšiť písomne, alebo stačí len vyššie platby realizovať ako to upraví zákon?
ajobs
16.02.09,08:18
ja viem že všeobecne zmenu nahlasujem, ale mne sa jedna o zmenu keď sa upraví výška max. VZ zo zákona, nie z mojej vôle....aj vtedy musím ísť do SP a zvýšiť písomne, alebo stačí len vyššie platby realizovať ako to upraví zákon?

Asi nerozumieš, čo ti brčko píše. Ak sa zmení MINIMÁLNY VZ, tak automaticky prebehne zmena (lebo ak si prihlásený na DNP, musíš platiť aspoň z minima)-takže žiadosť nepodávaš. Ak sa však zmení maximálny VZ, a ty si prihlásený z maxima, zmena na nový maximálny VZ je dobrovoľná (fakultatívna), a teda musíš zmenu nahlásiť na tlačive RLFO samozrejme so zachovaním pravidla, že zmenu môžeš urobiť iba 1x za 6 mesiacov.
pepone1
16.02.09,09:02
hej uz chapem....vdaka