kosak
13.02.09,11:08
Zdravím všetkých, mám prosbu ohľadom vysvetlenia určitej časti zákona. Jedná sa mi o platenie odvodov, viem že tém ohľadom odvodov tu už bolo veľa,ale nikde som nenašiel konkrétne vysvetlenie zákona a to , čo to vlastne príjem je. Či sa do príjmu zahŕňa aj napr. hodnota tovaru, ktorý ale následne predám. Moje podnikanie je založené na kúpe a predaji tovaru, pričom za minulý rok som mal rozdiel medzi príjmom a výdajom cca 3000.- Sk. Čiže podnikanie veľmi biedne. Mám si teda odvody vypočítať z celkového príjmu /aj za tovar/ alebo len z výnosu? Nedáva mi zmysel aby som platil odvody pokiaľ som skoro nič nezarobil.

Ďakujem veľmi pekne za rady



§ 21
(1)Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.
mzdarka renca
13.02.09,10:23
Zdravím všetkých, mám prosbu ohľadom vysvetlenia určitej časti zákona. Jedná sa mi o platenie odvodov, viem že tém ohľadom odvodov tu už bolo veľa,ale nikde som nenašiel konkrétne vysvetlenie zákona a to , čo to vlastne príjem je. Či sa do príjmu zahŕňa aj napr. hodnota tovaru, ktorý ale následne predám. Moje podnikanie je založené na kúpe a predaji tovaru, pričom za minulý rok som mal rozdiel medzi príjmom a výdajom cca 3000.- Sk Toto je suma na výpočet odvodov. Čiže podnikanie veľmi biedne. Mám si teda odvody vypočítať z celkového príjmu /aj za tovar/ alebo len z výnosu? Nedáva mi zmysel aby som platil odvody pokiaľ som skoro nič nezarobil.

Ďakujem veľmi pekne za rady



§ 21ffice:office" />http://www.porada.sk/ />

http://www.porada.sk/ /> zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.


Odvody máš povinnosť platiť z minimálneho VZ.
Prikladám ti výpočet odvodov zo stránky Sociálnej poisťovne

Typ poistenca (vzhľadom na povinnosť platiť poistné): SZČO1)


Čiastkový základ dane (riadok 10 výpisu z Daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2007)
SKKhttp://img.socpoist.sk/images/helpik.jpg Nápoveda:
Zadajte, prosím, hodnoty do prvých troch políčok a kliknite na "vypočítaj".
Alebo vyplňte vymeriavací základ, ak ho poznáte.
Suma príspevkov zaplatených na doplnkové dôchodkové sporenie a životné poistenie3) (najviac 12 000 Sk!)
SKK
Počet mesiacov výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti
Vymeriavací základ2)
SKK (vymeriavací základ platný do decembra 2008)

Konverzný kurz 30,1260 SKK/EUR
EUR

Nemocenské poistenie počítané z vymeriavacieho základu 295.50 EUR, čo je vymeriavací základ mesačne najmenej na platenie poistného na sociálne poistenie
Starobné, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity počítané z vymeriavacieho základu 295.50 EUR, čo je vymeriavací základ mesačne najmenej na platenie poistného na sociálne poistenie
Poistné na nemocenské4) poistenie 13.00 EUR
Poistné na starobné5) poistenie 53.10 EUR
Poistné na invalidné6) poistenie 17.70 EUR
Poistné do rezervného fondu solidarity7) 14.00 EUR


Poistné celkom97.80 EUR

Konverzný kurz 30,1260 SKK/EUR
2946,- SKK
(tento údaj má iba informatívny charakter)



1 Kedy vzniká povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO

Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačnej najmenej.
Povinnosť prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do 9. júla 2008 a povinnosť platiť poistné má za obdobie od 1. júla 2008 SZČO, ktorá dosiahla za rok 2007 príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou vyšší ako 97 200 Sk.
Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO, ktorej je predĺžená lehota na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu, vzniká od 1. októbra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej, a zaniká 30. septembra kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu mesačne najmenej.
Pri posudzovaní vzniku povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia SZČO a vzniku povinnosti platiť poistné sa do úvahy berú dosiahnuté príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2007 bez odpočítania výdavkov.


2 Vymeriavací základ na platenie poistného

Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Príklad:
Vymeriavací základ na platenie poistného povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO, ktorá vykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby po celý kalendárny rok, t. j. počas celých 12 kalendárnych mesiacov sa vypočíta nasledovne:
Vymeriavací základ = čiastkový základ dane :2 :12
Čiastkový základ dane je údaj v riadku 10 z aktuálneho výpisu z daňového priznania.
Veronika R
13.02.09,16:16
Sociálne poistenie: Ak príjmy z podnikania v roku 2008 by boli maximálne 12-násobok minimálnej mzdy platnej k 1.1.2009, tak nemusíte platiť povinné odvody na sociálne poistenie, ak príjmy presiahnu stanovenú hranicu a budú vyššie, platenie poistného je povinné, avšak až od 1.7.2009 do 30.6.2010). K 1.1.2009 je minimálna mzda stanovená na 295,50 EUR, suma odvodov je vo výške 97,80 EUR
verca2
13.02.09,18:49
2 Vymeriavací základ na platenie poistného

Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO je polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti.

Príklad:
Vymeriavací základ na platenie poistného povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO, ktorá vykonáva činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby po celý kalendárny rok, t. j. počas celých 12 kalendárnych mesiacov sa vypočíta nasledovne:
Vymeriavací základ = čiastkový základ dane :2 :12
Čiastkový základ dane je údaj v riadku 10 z aktuálneho výpisu z daňového priznania.[/quote]

Nie je mi teraz jasná táto citovaná časť :mad:
Ak príjem SZČO presiahne sumu 3546 EUR (106827 SKK), ale zároveň základ dane v daňovom priznaní je nižší ako 213 000 SKK, platí SZČO minimálne odvody (z min.mzdy 295,50). V prípade ak má ZD vyšší ako 213 000 - počíta sa vymeriavací základ na platenie poistenia podľa vyššie uvedeného? (VZ=čiastkový základ dane:2:12). Pochopila som to správne....alebo sa pýtam nezmysel?
ďakujem