balu999
18.06.05,13:06
zdravim,

mam nasledovny problem: od brata som si pozical 50.000 SK a omylom som mu zadal cislo podnikatelskeho uctu (namiesto bezneho). Pochopitelne to ale nechcem zaratat do zakladu dane... Ako to mam teda v uctovnictve zaevidovat? Pocul som, ze mozem dat do pen. dennika polozku, ako 'peniaze nevyplyvajuce z podn. cinnosti' ... alebo nejako podobne. Musim mat k tomu nejaku potvrdenku ze peniaze prisli od mojho brata? A potom mi na danovom urade uznaju, ze to nebolo z podn. cinnosti (preco by som nemohol robit pre vlastneho brata)? Alebo musim mu peniaze poslat spat s poznamkou "omyl" a nech posle esteraz na spravny ucet?

vdaka za pomoc
Paula
18.06.05,11:17
Myslím, že to môže zostať ako pôžička..... spíšte zmluvu o pôžičke :). Základ dane ti to neovplyvní. Mnohí z nás zrušili osobné účty kvôli poplatkom a to, čo sa netýka podnikania účtujeme ako príjmy, resp.výdaje neovplyvňujúce ZD.
Heni
18.06.05,16:55
a nemohol by to byť jednoducho osobný vklad podnikateľa? či vtedy sa skúma, že z ktorého účtu prišiel? ja by som navrhovala také riešenie, ako osobný vklad.
ondrejvla
18.06.05,16:59
Obidva návrhy sú správne, aj ten od Heni aj od Pauli. Urob na to výber a máš to buď ako vrátenie pôžičky, alebo vyplatenie vlastného vkladu.
Paula
19.06.05,06:43
Keď budeš pôžičku bratovi splácať, zaúčtuješ ako vrátenie pôžičky medzi ostatné výdaje, neovplyvňujúce základ dane. Urobte čím skôr zmluvu o pôžičke, bez ohľadu na dobré "bratské" vzťahy.......:) a priberte k tomu aj svedka, ktorého identifikácia a podpis budú súčasťou zmluvy (radím ti podľa skúsenosti svojej aj iných).
Vevey
19.06.05,08:11
Lenze pozicka a jej splacanie komplikuje situaciu tvojmu bratovi, najma urceny urok musi zdanit a priznat vo svojom danovom priznani. Aj v pripade bezurocnej pozicky mal uz DU vyhrady (islo o vysoku a dlhodobu pozicku spolocnika do svojej sro), ze i tak sa to ma na strane veritela dodanit beznym urokom. Dali sme tam teda 1% do zmluvy, ale bola s tym kopa roboty.
Radsej by som to dala ako vklad podnikatela, tam nerozhoduje z akeho uctu sa tam tie peniaze objavili a zmluvu a splatky riesila mimo zivnost a penazny dennik.
porfin
19.06.05,18:25
Pripájam sa k Vevey. Je to lepšie keď to ide mimi živnosť, zdá sa mi to menej problémové
Paula
19.06.05,18:34
Prvý príspevok nehovorí o pôžičke na živnosť..... riešime omylom poslané zapožičané peniaze na podnik.účet :). A podľa mňa žiaden zákon neprikazuje (DÚ s tým nemá tiež nič spoločné), aby som bratovi vrátila pôžičku aj s úrokmi.
Marian
23.06.05,21:52
Načo to komplikovať s pôžičkami? Je to mylná platba,
normálne ju treba vrátiť cez účet alebo pokladňu a je pokoj. Zapísal by som to do stĺpca ostatné príjmy neovplyvňujúce a ostatné výdaje neovplyvňujúce.
syamlee
24.06.05,00:11
Jednoducho je to príjem neovplyvňujúci základ dane......:o a tak to treba aj účtovať....