Miska 1
13.02.09,12:12
Dve FO sa rozhodli že založia združenie , ale obaja už sú zamestnávatelia . Môžu zamestnanci ostať naďalej zamestnaný tak ako boli len náklady na mzdy , odvody a všetko s tým spojené by sa platilo z účtu združenia . Alebo mám ich všetkých prehlásiť na FO ktorá je zastupujúca za združenie ? Hodne som toho prečítala na Porade ale s týmto si neviem rady . Ďakejem
Zita5
13.02.09,11:18
Dve FO sa rozhodli že založia združenie , ale obaja už sú zamestnávatelia . Môžu zamestnanci ostať naďalej zamestnaný tak ako boli len náklady na mzdy , odvody a všetko s tým spojené by sa platilo z účtu združenia . Alebo mám ich všetkých prehlásiť na FO ktorá je zastupujúca za združenie ? Hodne som toho prečítala na Porade ale s týmto si neviem rady . Ďakejem

Ja som toho názoru , pokiaľ sa idú združiť formou združenia FO , tak nech si v zmluve o združení ošetria tieto náležitosti , nakoľko každý z nich je zamestnávateľom . To znamená , že by som tam uviedla skutočnosti , že výdavky za zamestnacov si budú každý účtovať osobitne vo svojich jednotlivých účtovníctvach a na konci roka v rámci uzávierkových účtovných operácii sa tieto výdavky združia do peňažného denníka poverenej osoby na vedenie účtovníctva .

Predsa sa jedná o zamestnancov a treba myslieť aj na budúcnosť , čo všetko sa môže ohľadne zamestnancov stať . Takto to bude mať každý u seba v účtovníctve počas roka a na konci roka si podiela výdavky na zamestnacov vyššie uvedeným spôsobom .Len to treba zmluvne ošetriť .
Zita5
13.02.09,11:23
Ja ešte dodám , iný prípad by vznikol vtedy.... ak by združenie uzatvorili dve FO bez zamestnancov a určili by si poverenú osobu na vedenie :

- účtovníctva
- uzatváranie pracovno právnych vzťahov
- a podobne

A v rámci toho , by zamestnancov prijímal a pracovné zmluvy uzatváral poverený člen združenia na jeho obchodné meno v mene združenia , tak vtedy aj vidím opodstatnenie , že všetky náklady -výdavky spojené so zamestnancami uhrádzať so spoločného účtu zo združenia .
Miska 1
13.02.09,11:27
Máš celkom dobrý nápad . To ma veru nenapadlo , bude to prehľadné a hlavne jednoduché .Tak že nebudem musieť zamestnancov prihlasovať na nového zamestnávatela . Dík
jana007
13.02.09,11:30
My máme združenie 2 FO. Každá má svojich zamestnancov a výdavky s tým spojené účtujem v účtovníctve združenia.
Zita5
13.02.09,11:31
Máš celkom dobrý nápad . To ma veru nenapadlo , bude to prehľadné a hlavne jednoduché .Tak že nebudem musieť zamestnancov prihlasovať na nového zamestnávatela . Dík

Len nezabudnúť to ošetriť v Zmluve o združení , všetky tieto pracovné vzťahy do detailu , pokiaľ sa dá .Následne treba domyslieť financie na zaplatenie výdavkov spojených so zamestnancami a to formou mesačného vyčíslenia a prevodu na osobné účty SZČO, aby tieto výdavky sa mohli uhradiť .
Zita5
13.02.09,11:43
My máme združenie 2 FO. Každá má svojich zamestnancov a výdavky s tým spojené účtujem v účtovníctve združenia.

Dá sa postupovať aj tak , ale združenie je tak komplikovaná forma podnikania , i keď sa to niekedy nezdá , že je tam stále čo vylepšovať ,aby všetko bolo prehľadné .A veľa krát sa vyskytnú také prípady , že s tým človek ani nepočítal na začiatku spoločného podnikania .
karcoolka1
20.02.09,14:38
Prosím o radu.
Dve FO idú založiť združenie. Budú mať aj zamestnancov. Prvý má živnosť otvorenú v OÚ Komárno a druhý v OÚ Nové Zámky (NZ).
1/ Môžu vytvoriť združenie, ak každý z nich má inde otvorenú živnosť?
2/ Musia mať v živnostenskom liste zapísanú rovnakú činnosť?
3/ Ak poverenou osobou bude FO v NZ, všetko súvisiace so zamestnancami (daň zo záv.činn.,SP) sa bude vybavovať v NZ?
4/ FO z Komárna nečakajú žiadne zmeny v súvislosti s jeho poistením SP a ZP?
karcoolka1
22.02.09,18:24
posúvam...
Zita5
23.02.09,10:16
Prosím o radu.
Dve FO idú založiť združenie. Budú mať aj zamestnancov. Prvý má živnosť otvorenú v OÚ Komárno a druhý v OÚ Nové Zámky (NZ).
1/ Môžu vytvoriť združenie, ak každý z nich má inde otvorenú živnosť?
2/ Musia mať v živnostenskom liste zapísanú rovnakú činnosť?
3/ Ak poverenou osobou bude FO v NZ, všetko súvisiace so zamestnancami (daň zo záv.činn.,SP) sa bude vybavovať v NZ?
4/ FO z Komárna nečakajú žiadne zmeny v súvislosti s jeho poistením SP a ZP?

Združenie FO uzavrieť môžu . Nevidím v tom problém , že jeden je v Komárne a druhý je v Nových Zámkoch .

Neviem však ako budú mať riešenú spoločnú prevádzku , resp. sídlo združenia . Ak si stanovia sídlo združenia , tak si budú musieť ohlásiť prevádzku .
K tomuto ohláseniu by som Vám doporučila zistiť na živnostenskom úrade , ako majú postupovať , aj jeden aj druhý .
V tomto Vám neviem presne povedať , že ak má niekto sídlo a miesto podnikania v NZ a chcel by otvoriť prevádzku v KN , či to nahlasuje na miestne príslušnom ŽU , alebo v mieste kde sa prevádzka bude nachádzať .Toto si všetko zistite na Obvodnom úrade - Živnostenské oddelenie , pod ktorý patria jednotlivé SZČO .

K otázke rovnakých predmetov činností - áno musia mať obaja rovnaký predmet činností , nakoľko by sa to dalo považovať za podnikanie bez živnostenského oprávnenia u jedného z nich .

Ak bude poverená osoba - SZČO z NZ a bude zamestnávateľom , tak všetky odvodové a daňové povinnosti si bude plniť v NZ .

SZČO z Komárna nečakajú z pozície SZČO žiadne zmeny . Ten si bude naďalej prevádzať platby do SP a ZP , tak ako doposial .
karcoolka1
23.02.09,14:29
Neviem však ako budú mať riešenú spoločnú prevádzku , resp. sídlo združenia . Ak si stanovia sídlo združenia , tak si budú musieť ohlásiť prevádzku .
K tomuto ohláseniu by som Vám doporučila zistiť na živnostenskom úrade , ako majú postupovať , aj jeden aj druhý .
V tomto Vám neviem presne povedať , že ak má niekto sídlo a miesto podnikania v NZ a chcel by otvoriť prevádzku v KN , či to nahlasuje na miestne príslušnom ŽU , alebo v mieste kde sa prevádzka bude nachádzať .Toto si všetko zistite na Obvodnom úrade - Živnostenské oddelenie , pod ktorý patria jednotlivé SZČO.

Veľmi pekne ďakujem!

Čítam živnost.zákon § 17 Prevádzkáreň. Nie je mi veľmi jasné, čo sa tým myslí. Napríklad: keď som si otvárala živnosť na vedenie účtovníctva, spýtala som sa na živnostenskom, či mám prísť nahlásiť prevádzkáreň, povedali mi, že nie.
A poznám združenie, ktoré nemá nahlásenú prevázdzkáreň. Poskytujú zámočnícke práce vždy na inom mieste.
Troška som sa zamotala.
Zajtra zavolám na OU živn.odd..

A keby si FO z Komárna otvoril živnosť v NZ? Zjednodušilo by to niečo? Podotýkam, že ani jeden z nich sa nebude venovať inej činnosti.
karcoolka1
23.02.09,14:43
Otázka nie je na mieste, našla som:

Náležitosti ohlásenia živnosti
§ 45
(1) Kto hodlá prevádzkovať ohlasovaciu živnosť, je povinný to ohlásiť živnostenskému úradu miestne príslušnému podľa sídla právnickej osoby alebo bydliska fyzickej osoby.
Zita5
23.02.09,14:53
Veľmi pekne ďakujem!

Čítam živnost.zákon § 17 Prevádzkáreň. Nie je mi veľmi jasné, čo sa tým myslí. Napríklad: keď som si otvárala živnosť na vedenie účtovníctva, spýtala som sa na živnostenskom, či mám prísť nahlásiť prevádzkáreň, povedali mi, že nie.
A poznám združenie, ktoré nemá nahlásenú prevázdzkáreň. Poskytujú zámočnícke práce vždy na inom mieste.
Troška som sa zamotala.
Zajtra zavolám na OU živn.odd..

A keby si FO z Komárna otvoril živnosť v NZ? Zjednodušilo by to niečo? Podotýkam, že ani jeden z nich sa nebude venovať inej činnosti.

Ideálne by bolo , keby obaja boli z jedného mesta , ktoré by zastrešoval jeden ŽU .

Zajtra si zavolajte na príšlušný živnostenský úrad a napíšte potom do témy , ako Vás usmernili .

Ja som smerovala s tou prevádzkou preto , lebo som si myslela ,že by sa možno jednalo o nejakú výrobu , nakoľko ste spomínali zamestnancov . Ak sa smiem spýtať , o akú činnosť sa jedná ?
Možno nakoniec prídeme aj k tomu , že skutočne nemusia prevádzku a bude stačiť , aby si jeden z nich doplnil živnosť .

Ale , to máte pravdu , nemusí byť podmienkou vždy prevádzka , len doposial čo robíme so združeniami FO , majú spoločnú" prevádzku "........je to miesto , kde majú kanceláriu a kde sa im zhromažďujú všetky doklady , tu majú svoj tlf,fax , na danom mieste prijímajú všetky objednávky atď.
Čiže ak prišla kontrola zo živnostenského úradu , tak si ich všetkých tu na jednom mieste skontrolovali , taktiež aj kontrola DU.
Ale netvrdím, že to nemôže byť aj inak .

Sú aj plátcovia DPH?
karcoolka1
23.02.09,17:59
Nie sú platcami DPH, budu mať do 5 zamestnancov. A ide o služby - zámočnícke a zváračské práce. Zväčša ide o montáž priamo na mieste odberateľa.
MIMO TÉMY:
Ak v prac.zmluve budú mať miesto: Nové Zámky a vychádzajú každý deň na výkon práce, majú zam-ci nárok na stravné (diéty)+náhrada za používanie vlastného auta?
ekopo
23.02.09,18:09
Ak v prac.zmluve budú mať miesto: Nové Zámky a vychádzajú každý deň na výkon práce, majú zam-ci nárok na stravné (diéty)+náhrada za používanie vlastného auta?
napr. § 2 tu: http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
a potom aj tu: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-12-6-2008-a.html#152
karcoolka1
23.02.09,18:23
napr. § 2 tu: http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
a potom aj tu: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-12-6-2008-a.html#152

Veľká vďaka, veľmi pomôže nasmerovanie na správny paragraf.
karcoolka1
24.02.09,08:22
Otázka stále je aktuálna: Ako postupovať pri tvorbe združenia dvoch FO, ak každý z nich má trvalý pobyt v inom okrese?

Volala som na OU živn.odd., povedali mi, že u nich sa nenahlasuje sídlo združenia a vôbec ich nezaujíma združenie, ochota "nadovšetko"!
ekopo
24.02.09,09:54
Združenie nemá právnu subjektivitu , čiže spôsobilosť na právne úkony. Je to len zmluva napr. medzi dvomi FO. Všetky účtovné doklady sú vystavované len na jedného účastníka združenia (určí sa vzájomnou dohodou). Na konci obdobia sa rozdelujú P a V podľa dohodnutého podielu.
Čo sa týka OU živnostenské oddelenie, tak tam ich to naozaj nemusí zaújmať. Koho to zaújma, je len DU.

linky ohľadne združenia:
http://www.porada.sk/t45161-zdruzenie.html
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
Zita5
24.02.09,10:02
Združenie nemá právnu subjektivitu , čiže spôsobilosť na právne úkony. Je to len zmluva napr. medzi dvomi FO. Všetky účtovné doklady sú vystavované len na jedného účastníka združenia (určí sa vzájomnou dohodou). Na konci obdobia sa rozdelujú P a V podľa dohodnutého podielu.
Čo sa týka OU živnostenské oddelenie, tak tam ich to naozaj nemusí zaújmať. Koho to zaújma, je len DU.

linky ohľadne združenia:
http://www.porada.sk/t45161-zdruzenie.html
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html

Ivan , jednalo sa tu o nasledovné , preto sa zadávateľka obrátila na ŽU , lenže zrejme sa nechápali o čo ide .
http://www.porada.sk/960414-post10.html

Je pravdou , že ich to nemusí zaujímať , ale tam išlo o preverenie určitých záležitostí , ktoré som písala v priloženom príspevku .

Živnostenský úrad to bude zaujímať vtedy , ak bude porušený Živnostenský zákon .
ekopo
24.02.09,11:48
OK Zitka, čítal som len posledné otázky.
ak mám odpovedať na túto otázku:



Otázka stále je aktuálna: Ako postupovať pri tvorbe združenia dvoch FO, ak každý z nich má trvalý pobyt v inom okrese?


tak by som to jednoducho zhrnul takto: voči inštitúciam postupovať tak, ako keby združenie neexistovalo, pretože na úkony je určená konkrétna FO. Táto FO zamestná zamestnancov (nie združenie). FO si voči ŽU splnila povinnosti pri ohlásení živnosti.
karcoolka1
24.02.09,12:17
Veľmi mi pomohla vaša reakcia. Pri najbližšom umožnení ocením oboch. Poraďáci by mali robiť na takýchto inštitúciách.
karcoolka1
24.02.09,12:32
Združenie nemá právnu subjektivitu , čiže spôsobilosť na právne úkony. Je to len zmluva napr. medzi dvomi FO. Všetky účtovné doklady sú vystavované len na jedného účastníka združenia (určí sa vzájomnou dohodou). Na konci obdobia sa rozdelujú P a V podľa dohodnutého podielu.
Čo sa týka OU živnostenské oddelenie, tak tam ich to naozaj nemusí zaújmať. Koho to zaújma, je len DU.

linky ohľadne združenia:
http://www.porada.sk/t45161-zdruzenie.html
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html

Silná vďaka za linky, už pár dní hľadám a nič mi také nenašiel. Aj sa mi to zdalo čudné...
karcoolka1
24.02.09,14:50
K otázke rovnakých predmetov činností - áno musia mať obaja rovnaký predmet činností , nakoľko by sa to dalo považovať za podnikanie bez živnostenského oprávnenia u jedného z nich.

Čítam doradu príspevky, čo ste spracovali v súhrne. Len neviem, či tam bude odpoveď na otázku:
Jedna FO má zváračské práce a druhá FO má zámočnícke práce, považuje sa to za rovnaký predmet činností?
ekopo
24.02.09,14:59
obe činnosti sú obsiahnuté v remeselnej živnosti - zámočníctvo

a keď chcú mať úplne zhodnú činnosť, treba investovať 3 € do ŽL

prikladám obsahovú náplň remeselných živností
Zita5
24.02.09,16:18
Čítam doradu príspevky, čo ste spracovali v súhrne. Len neviem, či tam bude odpoveď na otázku:
Jedna FO má zváračské práce a druhá FO má zámočnícke práce, považuje sa to za rovnaký predmet činností?

Predmet živnosti treba zosúladiť tak , aby obaja mali činnosť rovnakú .
karcoolka1
24.02.09,17:06
obe činnosti sú obsiahnuté v remeselnej živnosti - zámočníctvo

a keď chcú mať úplne zhodnú činnosť, treba investovať 3 € do ŽL

prikladám obsahovú náplň remeselných živností

Radšej nech investuje 3 eur. Vďaka!
Stále sa mám čo pýtať, nie som zdatná v združení podnikateľov.
FO, ktorý nebude poverenou osobou, má auto na leasing. Len sa chcem spýtať, či môžem vychádzať z tých príspevkov zo súhrnu od ZITA5, keďže sú tam veci aj z roku 2005?
karcoolka1
01.03.09,18:12
obe činnosti sú obsiahnuté v remeselnej živnosti - zámočníctvo

a keď chcú mať úplne zhodnú činnosť, treba investovať 3 € do ŽL

prikladám obsahovú náplň remeselných živností

2.živnostník nevie si otvoriť zámočníctvo (1.živnostník má zámočníctvo). Takže mu tam zostávajú zapísané zváračské práce.
Budú robiť nejaké železné veci, pri ktorých skladajú, zvárajú a i.
Vadí to?
karcoolka1
05.03.09,07:28
2.živnostník nevie si otvoriť zámočníctvo (1.živnostník má zámočníctvo). Takže mu tam zostávajú zapísané zváračské práce.
Budú robiť nejaké železné veci, pri ktorých skladajú, zvárajú a i.
Vadí to?

Otázka ma dosť súri. Na živnostenskom mi povedali, že ich to nezaujíma. Mám sa informovať na daňovom úrade. Tam sa nedokážem dovolať. Pomôžete mi?
Zita5
05.03.09,07:43
Otázka ma dosť súri. Na živnostenskom mi povedali, že ich to nezaujíma. Mám sa informovať na daňovom úrade. Tam sa nedokážem dovolať. Pomôžete mi?

Z môjho pohľadu ak dvaja živnostníci chcú uzavrieť združenie FO , na určitú činnosť , je logické aj z pohľadu živnostenského zákona, že musia mať rovnaký predmet živnosti .Napríklad uzavrú zmluvu o združení v predmete činnosti maliar a natierač .
Samozrejme , že daný predmet činnosti musia mať v ŽL obaja . Nemôže mať predsa jeden predmet činnosti maliar natierač a druhý tam bude mať maloobchod alebo stolár .
Ak tak spravia môžu , ale len po prvú kontrolu . Vtedy už to bude zaujímať živnostenský úrad ale aj daňový úrad , lebo jeden z nich bude poberať príjem za činnosť , ktorú nemá v ŽL . Z toho potom môže vyplynúť aj sankcia .

Preto som Vám napísala , že obaja musia mať v Živnostenskom liste uvedenú rovnakú činnosť .
Zita5
05.03.09,07:47
2.živnostník nevie si otvoriť zámočníctvo (1.živnostník má zámočníctvo). Takže mu tam zostávajú zapísané zváračské práce.
Budú robiť nejaké železné veci, pri ktorých skladajú, zvárajú a i.
Vadí to?

Zámočník v rámci živnosti môže aj zvárať .......zvárač zasa nemôže robiť všetky zámočnícke práce .

Tak ako Vám s tým pomôžem , keď sa to nedá dať do súladu .Je tu ešte jedna možnosť . Ten čo by potreboval zámočníctvo , mám možnosť si určiť zodpovedného zástupcu , ale tam je podmienka , že ho musí zamestnať .
Zita5
05.03.09,07:51
Živnostenský zákon

HLAVA II
NEOPRÁVNENÉ PODNIKANIE

§ 63
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-4-2008-a.html#hore)

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 50 000 Sk.

§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-4-2008-a.html#hore)

Fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorá prevádzkuje bez živnostenského oprávnenia činnosť, ktorá je predmetom remeselnej živnosti alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 100 000 Sk.

P.S.
Preto som písala vyššie , že ich to momentálne nezaujíma , ale pri kontrole ich to zaujímať bude . Na druhej strane však , živnostenský úrad nie je povinný Vám riešiť vzťahy v združení , každý by mal poznať zákon .
karcoolka1
05.03.09,07:59
Tak ako Vám s tým pomôžem , keď sa to nedá dať do súladu .Je tu ešte jedna možnosť . Ten čo by potreboval zámočníctvo , mám možnosť si určiť zodpovedného zástupcu , ale tam je podmienka , že ho musí zamestnať .[/QUOTE]

Veľmi pekne ďakujem. Aj na to som myslela. Preto som sa stále pýtala, či náhodou nie je niečo, o čom neviem.
Zita5
05.03.09,08:11
Tak ako Vám s tým pomôžem , keď sa to nedá dať do súladu .Je tu ešte jedna možnosť . Ten čo by potreboval zámočníctvo , mám možnosť si určiť zodpovedného zástupcu , ale tam je podmienka , že ho musí zamestnať .

Veľmi pekne ďakujem. Aj na to som myslela. Preto som sa stále pýtala, či náhodou nie je niečo, o čom neviem.[/quote]


Pokiaľ by fakturovali len zváranie a nič iné , tak by to bolo v poriadku . Ale ja sa obávam , že narazia na firmu , kde budú mať aj iné práce/myslím tým zámočníctvo / a tam už to v poriadku nebude .Nechcem , aby moje odpovede vyzneli , že Vám nechcem pomôcť , ale živnostníci preberajú za svoje konanie zodpovednosť , tak aby si toho boli aj vedomí .
A s úradmi je to tak , že sa nestarajú v danom momente ako si počne živnostník , prečo by mali preukázať trošku snahy pomôcť ...no nie ?
karcoolka1
05.03.09,09:22
Pokiaľ by fakturovali len zváranie a nič iné , tak by to bolo v poriadku . Ale ja sa obávam , že narazia na firmu , kde budú mať aj iné práce/myslím tým zámočníctvo / a tam už to v poriadku nebude .Nechcem , aby moje odpovede vyzneli , že Vám nechcem pomôcť , ale živnostníci preberajú za svoje konanie zodpovednosť , tak aby si toho boli aj vedomí .
A s úradmi je to tak , že sa nestarajú v danom momente ako si počne živnostník , prečo by mali preukázať trošku snahy pomôcť ...no nie ?

Ako ste mi to vysvetlili, tak to konečne chápem. Myslím s tou remes.činnosťou... Keby takto nejako reagujú na živnostenskom, nepoviem krivého slova na nich. Ale ich to, citujem, nezaujíma. Podľa mňa nemajú ani šťipku tých vedomostí, čo tu poraďáci!
Na teraz končím. Ale určite na niečo natrafím, v čom si budem potrebovať odobriť moje vedomosti.
SÚHRN čítam celý do radu, aby som nadobudla čo najviac informácii.
Vďaka za nezištnú pomoc! Možno si ani neuvedomujete, ako pomáhate ľuďom...
karcoolka1
05.03.09,12:13
Zámočník v rámci živnosti môže aj zvárať .......zvárač zasa nemôže robiť všetky zámočnícke práce .

Tak ako Vám s tým pomôžem , keď sa to nedá dať do súladu .Je tu ešte jedna možnosť . Ten čo by potreboval zámočníctvo , mám možnosť si určiť zodpovedného zástupcu , ale tam je podmienka , že ho musí zamestnať .

Musí ho zamestnať u seba, alebo môže pod združenie, v ktorom je pov.osoba ten druhý SZČO?
ego.mc
05.03.09,12:26
Musí u seba, ten druhý nepotrebuje zodpovedného zástupcu.
karcoolka1
05.03.09,12:31
Musí u seba, ten druhý nepotrebuje zodpovedného zástupcu.

Tzn.že sa musí zaregitrovať ako zamestnávateľ DU,SP,ZP a potom fakturovať náklady na združenie???:mee:
Zita5
05.03.09,12:44
To ja by som radšej odporúčala ako zodpovedného zástupcu zvoliť radšej niekoho iného , ako toho s kým bude spolupracovať formou združenia a na druhej strane bude aj jeho zamestnancom .
karcoolka1
05.03.09,12:49
To ja by som radšej odporúčala ako zodpovedného zástupcu zvoliť radšej niekoho iného , ako toho s kým bude spolupracovať formou združenia a na druhej strane bude aj jeho zamestnancom .

Smiem sa spýtať prečo?
Mám z toho hrozný pocit, tak je to komplikované! Ja len dúfam, že po tomto všetkom sa rozhodne SZČO č. 1 byť v tom sám!
Zita5
05.03.09,13:02
Smiem sa spýtať prečo?
Mám z toho hrozný pocit, tak je to komplikované! Ja len dúfam, že po tomto všetkom sa rozhodne SZČO č. 1 byť v tom sám!

Ešte skúste prelúskať túto stránku .... a to

SKÚŠOBNÝ PORIADOK na overenie teoretických vedomostí a praktických znalostí, ktoré sa vyžadujú pri prevádzkovaní živností




Prihláška na kvalifikačnú skúšku pre získanie osvedčenia a preukázanie odbornej spôsobilosti podľa § 22 ods. 1 zákona č. 455/91 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení zákona č. 358/2007 Z.z.

To by podľa môjho názoru bola menšia investícia ako na zodpovedného zástupcu .
http://www.szk.sk/kvalifikacne-skusky/skusobny-poriadok-prihlaska/

http://www.szk.sk/kvalifikacne-skusky/rozdelenie-skusobnych-komisii/
karcoolka1
05.03.09,14:15
Ešte skúste prelúskať túto stránku .... a to

SKÚŠOBNÝ PORIADOK na overenie teoretických vedomostí a praktických znalostí, ktoré sa vyžadujú pri prevádzkovaní živností




Prihláška na kvalifikačnú skúšku pre získanie osvedčenia a preukázanie odbornej spôsobilosti podľa § 22 ods. 1 zákona č. 455/91 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v znení zákona č. 358/2007 Z.z.

To by podľa môjho názoru bola menšia investícia ako na zodpovedného zástupcu .
http://www.szk.sk/kvalifikacne-skusky/skusobny-poriadok-prihlaska/

http://www.szk.sk/kvalifikacne-skusky/rozdelenie-skusobnych-komisii/

Neopísateľne veľká vďaka!
karcoolka1
08.03.09,20:40
Predmet živnosti treba zosúladiť tak , aby obaja mali činnosť rovnakú .

http://www.porada.sk/t8060-p2-uctovanie-v-zdruzeni.html

Tu som sa dozvedela (prilepený súbor v príspevku č. 18), že nie je povinnosť, mať rovnaký predmet činnosti. Čím viac toho čítam, tým viac som zamotaná... :mee:
karcoolka1
09.03.09,13:01
http://www.porada.sk/t8060-p2-uctovanie-v-zdruzeni.html

Tu som sa dozvedela (prilepený súbor v príspevku č. 18), že nie je povinnosť, mať rovnaký predmet činnosti. Čím viac toho čítam, tým viac som zamotaná... :mee:

Dozvedám sa rozporuplné informácie. Myslím si, že také združenie je komplikovanejšie ako hocijaká sro.

Prosím o názory:
2. Všetky došlé faktúry musia byť vystavené na poverenú osobu? Napríklad aj mobilné služby druhej FO?
Zita5
10.03.09,11:46
Dozvedám sa rozporuplné informácie. Myslím si, že také združenie je komplikovanejšie ako hocijaká sro.

Prosím o názory:
2. Všetky došlé faktúry musia byť vystavené na poverenú osobu? Napríklad aj mobilné služby druhej FO?

Poradím Vám , najlepšie bude ak zájdete za daňovým poradcom a prekonzultuje to s ním . ;)

S jedným čo s Vami súhlasím , áno združenie je komplikovanejšie ako hocijaká sro .


Neviem čo sú pre Vás rozporuplné informácie , tomu skutočne nerozumiem .

Ja som svoj názor vyjadrila a to príspevkami
http://www.porada.sk/972738-post29.html
http://www.porada.sk/972742-post30.html
http://www.porada.sk/972747-post31.html
http://www.porada.sk/972774-post33.html

A za tým si stojím , že pri podnikaní formou združenia FO , tieto osoby by mali mať rovnaký predmet živnosti , inak jeden z nich podniká bez živnostenského oprávnenia .

Skúste si prečítať ešte aj nasledovné :
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=8460&LngID=0
karcoolka1
10.03.09,16:13
Poradím Vám , najlepšie bude ak zájdete za daňovým poradcom a prekonzultuje to s ním . ;)

S jedným čo s Vami súhlasím , áno združenie je komplikovanejšie ako hocijaká sro .


Neviem čo sú pre Vás rozporuplné informácie , tomu skutočne nerozumiem .

Ja som svoj názor vyjadrila a to príspevkami
http://www.porada.sk/972738-post29.html
http://www.porada.sk/972742-post30.html
http://www.porada.sk/972747-post31.html
http://www.porada.sk/972774-post33.html

A za tým si stojím , že pri podnikaní formou združenia FO , tieto osoby by mali mať rovnaký predmet živnosti , inak jeden z nich podniká bez živnostenského oprávnenia .

Skúste si prečítať ešte aj nasledovné :
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=8460&LngID=0

Nemáte dôvod sa obhajovať, to nebol útok. Absolútne nepochybujem o vašich vedomostiach a skúsenostiach. Moju poznámku som uviedla preto, aby sa tu vyjadrilo viac poraďákov.

Z príspevku ako hore uvádzam kopírujem:

Na rozdiel od predchádzajúcich druhov združenia, kedy úèastníci poskytovali pre združenie èinnos alebo dohodnuté majetkové hodnoty, pri tomto druhu každý z*úèastníkov poskytuje rozdielne hodnoty. Napr. jeden z*úèastníkov poskytne na spoloèné podnikanie priestory na prevádzkovanie èinnosti a*ïalší úèastníci vykonávajú pre združenie pracovnú èinnos. V*zmluve o*združení musia byt samozrejme dohodnuté všetky aspekty takéhoto spoloèného podnikania.
Úèastníci uvedeného združenia nemusia ma rovnaký predmet podnikania.

Prosím o názory. Je možné, že ja to nechápem. Niekedy čítam veci aj 3krát...

A s tým daňovým poradcom súhlasím!
ego.mc
10.03.09,16:48
2. Všetky došlé faktúry musia byť vystavené na poverenú osobu? Napríklad aj mobilné služby druhej FO?

Každá FO môže mať vlastný mobil. Potom ale výdavky naň nie sú výdavkami združenia, ale jednotlivých FO.
Zita5
10.03.09,17:13
Nemáte dôvod sa obhajovať, to nebol útok. Absolútne nepochybujem o vašich vedomostiach a skúsenostiach. Moju poznámku som uviedla preto, aby sa tu vyjadrilo viac poraďákov.

Z príspevku ako hore uvádzam kopírujem:

Na rozdiel od predchádzajúcich druhov zdru�enia, kedy úèastníci poskytovali pre zdru�enie èinnos� alebo dohodnuté majetkové hodnoty, pri tomto druhu ka�dý z*úèastníkov poskytuje rozdielne hodnoty. Napr. jeden z*úèastníkov poskytne na spoloèné podnikanie priestory na prevádzkovanie èinnosti a*ïal�í úèastníci vykonávajú pre zdru�enie pracovnú èinnos�. V*zmluve o*zdru�ení musia byt� samozrejme dohodnuté v�etky aspekty takéhoto spoloèného podnikania.
Úèastníci uvedeného zdru�enia nemusia ma� rovnaký predmet podnikania.

Prosím o názory. Je možné, že ja to nechápem. Niekedy čítam veci aj 3krát...

A s tým daňovým poradcom súhlasím!

Myslím , že citáciu ste nesprávne pochopili , vytrhnuté z kontextu :

A preto ešte raz citujem z priloženého dokumentu :


1. Združenie za účelom dosiahnutia spoločného cieľa
Účastníci združenia sa dohodnú len na presne určenom účele, ktorý chcú spoločným združením
činnosti a prostriedkov dosiahnuť, prípadne aj presne určia dobu, počas ktorej chcú tento spoločný
cieľ dosiahnuť. Najčastejšie ide o jeden predmet činnosti, v ktorom spoločne účastníci združenia
podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, pričom všetky podrobnosti je
potrebné zmluvne dohodnúť. Pri takomto type združenia môže každý účastník vykonávať aj iné
samostatné činnosti podľa svojich individuálnych schopností a možností. Spoločne sa vykonáva len
ten predmet činnosti, na ktorý sa účastníci zmluvne zaviazali, a tento spoločný predmet činnosti musí
mať každý účastník združenia zapísaný vo svojom živnostenskom oprávnení.

2. Združenie, pri ktorom sa poskytujú rozdielne veci
Na rozdiel od predchádzajúcich druhov združenia, kedy účastníci poskytovali pre združenie
činnosť alebo dohodnuté majetkové hodnoty, pri tomto druhu každý z účastníkov poskytuje
rozdielne hodnoty. Napr. jeden z účastníkov poskytne na spoločné podnikanie priestory na
prevádzkovanie činnosti a ďalší účastníci vykonávajú pre združenie pracovnú činnosť. V zmluve
o združení musia byť samozrejme dohodnuté všetky aspekty takéhoto spoločného podnikania.
Účastníci uvedeného združenia nemusia mať rovnaký predmet podnikania.

3.Združenie podnikajúcich v spoločnom priestore

Táto forma združenia sa vyskytuje najmä u remeselných živností, kedy viacero samostatných
podnikateľov vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v spoločnom priestore. V zmluve o združení si
len dohodnú výšku svojich podielov, ktorými prispievajú na úhradu spoločných nákladov prevádzky.


4.Združenie osôb na rozvíjanie spoločných záujmov
V tomto prípade sa združí niekoľko osôb, aby spoločne rozvíjali svoje záujmy, rovnaké názory
alebo presne určený účel, pritom táto ich spoločná činnosť nie je podnikaním. V zmluve o združení
si tieto osoby dohodnú podmienky a spôsoby spoločného konania, systém hospodárenia so
združenými prostriedkami a pod. Vo vzťahu k tretím osobám však tieto osoby vystupujú vo
vlastnom mene a sú individuálnymi nositeľmi práv a povinností.


Vám sa jedná o Združenie FO v bode číslo 1. .

Tu prikladám link , ktorý som si stiahla od lenkak z príspevku a vidíte , od roku 2004 som členom Porady a ten link som vlastne spozorovala pred týždňom .
Myslím , že Vaša citácia je z uvedeného linku .A však si myslím , že treba asi pozorne čítať .

Vopred sa ospravedlňujem za chyby , som to okopírovala a veľmi ťažko sa mi to opravuje .....
Zita5
10.03.09,17:24
A s tým daňovým poradcom súhlasím!

Tak to sa teším, že čo vybavíte .Dúfam , že nám dáte vedieť .:)
karcoolka1
10.03.09,18:42
No ja to nechápem.
Nejaký príklad na č.2?
Zita5
13.03.09,07:26
Už sa cítim ako chronický" pisálek " , ale napísala som na náš ŽU a vedúca odboru živnostenského oddelenia mi odpovedala nasledovne .

Moja otázka :



Dobrý deň ,
dovoľujem si Vás touto cestou požiadať o odpoveď na môj dotaz .


Dvaja živnostníci by chceli založiť Združenie FO na základe Obč.zákonníka § 829 za účelom dosiahnutia spoločného zisku .
Jeden zo živnostníkov má predmet živnosti zámočník .
Druhý živnostník má predmet živnosti zváračské práce .

Moja otázka znie :
musia mať obaja živnostníci rovnaký predmet živnosti , aby sa podľa živnostenského zákona u jedného z nich nepovažovala činnosť za činnosť bez živnostenského oprávnenia ?
Alebo im postačujú tie predmety živností , ktoré majú vo svojich živnostenských listoch ?
Je potrebné si u týchto živnostníkov zosúladiť predmety živností , aby ich mali rovnakého druhu ?
Budú vykonávať spoločne zváračské a zámočnícke práce .

Za odpoveď zaslanú e mailom vopred ďakujem .
xxxxxxx


Odpoveď , ktorú som v tejto chvíli obdržala:



Dobrý deň,
na Vašu otázku odpovedáme nasledovné :
Pre rozhodovacie konanie pre živnostenským úradom "zmluva o združení podnikateľov podľa Občianskeho zákonníka" nemá žiadny vplyv.
Táto zmluva je dôležitá pre daňové úrady pre vyúčtovanie nákladov a zisku pri vykonávaní podnikateľskej činnosti.
Pre živnostenský úrad ste každý samostatný podnikateľský subjekt. Doplnenie predmetov činnosti na živnostenské oprávnenie vôbec nie je zložité, dá sa uskutočniť v 5-dňovej lehote. Priamo na živnostenskej registrácii obvodného úradu dostanete komplexnú informáciu na Vaše otázky.
S pozdravom
Viestová