dargette
13.02.09,12:31
Dobry den,
S manzelom sme kupili byt a postupne ho chceme prerabat, ale sami. Strhli sme nedavno tapety na chodbe a ostal nam holy panel ktory ma sem-tam dierky. Teraz by sme chceli na to naniest omietku, alebo stierku. Ale nevieme, co sa vlastne dava na take steny, nakolko sme amateri v stavebnictve. Ja som kupila stierku P&J nejaka super biela, mozme to tymto vystierkovat, dvoma vrstvami ?
Asi pred polrokom nam v zachode stierkoval majster jednu cast steny a ked som ju preskumala tak on tam nanasal sedu hmotu, asi to bola omietka (neviem). Teraz s manzelom nevieme ci mame pouzit nejaku omietku alebo mozme aj tu stierku naniest co sme kupili. Alebo naniest aj omietku a potom este nato stierku. Zaciname na chodbe kde neni vela stien nakolko je tam 6-toro dveri takze ta chodba nemusi byt urobena zo spickovych materialov.

Popripade ak omietku alebo stierku, aku znacku pre zaciatocnikov samoukov pouzit.
Dakujem za rady
invest
13.02.09,11:44
Pokiaľ ste ešte nikdy nič neomietkovali, ani nestierkovali, neviem či je to dobrý nápad. No ale ak, tak my sme použili zelený "FEIN PUTZ". No a predtým treba ešte steny natrieť penetračným náterom respekt. duvilaxovou vodou aby stierka postupne neopadala. Ak to chcete naozaj robiť sami bolo by dobré sa aspoň poradiť s odborníkom, pretože nanesenie ani nie je tak dôležité, ako následné zapucovanie stierky a k tomu sú potrebné aj kvalitné hoblíky. Držím palce!!!!!!!§
Milan.Žiška
13.02.09,11:48
Xanti
13.02.09,12:20
Pokiaľ ste ešte nikdy nič neomietkovali, ani nestierkovali, neviem či je to dobrý nápad. No ale ak, tak my sme použili zelený "FEIN PUTZ". No a predtým treba ešte steny natrieť penetračným náterom respekt. duvilaxovou vodou aby stierka postupne neopadala. Ak to chcete naozaj robiť sami bolo by dobré sa aspoň poradiť s odborníkom, pretože nanesenie ani nie je tak dôležité, ako následné zapucovanie stierky a k tomu sú potrebné aj kvalitné hoblíky. Držím palce!!!!!!!§
Ale no neni to až také strašné, tiež sme to v živote nerobili. Na nete sa naštudoval postup a zvládli sme to celkom v pohode natiahnutie a zapucovanie novej stierky. Ten FEIN PUTZ je naozaj šikovná vecička, síce neni to stierka, ale snaží sa tak vyzerať. :D
220870
13.02.09,15:55
Pred stierkovaním je nutné dobre umyť panel od lepidla na tapety asi to bude nutné aj napenetrovať.Tá šedá hmota bola možno stavebné lepidlo (kleber).Používa sa na vyrovnanie panelov bývajú dosť krivé.Stierkou sa nedajú vyrovnať a ak aj áno tak to je drahé a lúbi to potom praskať.
ROBIN111
14.02.09,14:22
Dobry den,
S manzelom sme kupili byt a postupne ho chceme prerabat, ale sami. Strhli sme nedavno tapety na chodbe a ostal nam holy panel ktory ma sem-tam dierky. Teraz by sme chceli na to naniest omietku, alebo stierku. Ale nevieme, co sa vlastne dava na take steny, nakolko sme amateri v stavebnictve. Ja som kupila stierku P&J nejaka super biela, mozme to tymto vystierkovat, dvoma vrstvami ?
Asi pred polrokom nam v zachode stierkoval majster jednu cast steny a ked som ju preskumala tak on tam nanasal sedu hmotu, asi to bola omietka (neviem). Teraz s manzelom nevieme ci mame pouzit nejaku omietku alebo mozme aj tu stierku naniest co sme kupili. Alebo naniest aj omietku a potom este nato stierku. Zaciname na chodbe kde neni vela stien nakolko je tam 6-toro dveri takze ta chodba nemusi byt urobena zo spickovych materialov.

Popripade ak omietku alebo stierku, aku znacku pre zaciatocnikov samoukov pouzit.
Dakujem za radyS touto stierkou skúsenosti nemám, ale podľa toho, čo má v technickom liste uvedené výrobca, môžete tú chodbu pri dodržaní pár zásad vystierkovať.

1. Tak, ako píše 220870, dôkladne odstrániť zvyšky lepidla na tapety zo stien, aby penetračný náter mohol dobre prilnúť k podkladu.

2. Tie dierky, ktoré sú na stenách treba nutne vyplniť vhodným materiálom. Ak by ste sa ich snažili vyplniť až pri samotnom stierkovaní, riskujete vznik preliačenín a trhlín v miestach tých dierok.

3. Keď už máte dierky vyplnené, môžete steny napenetrovať. V tech. liste odporúčajú prípravok Penetra, ale vo vašom prípade, keďže máte nie príliš savé hladké betónové steny, by som odporučil radšej naniesť kontaktný mostík, ktorý tie hladké steny dostatočne zdrsní. Na drsnejšom povrchu bude stierka výborne držať. Z vlastných skúseností môžem odporučiť Rikombi Kontakt od Rigipsu.

4. Pri samotnom nanášaní pozor na hrúbku vrstvy. V tech. liste píšu, že majú odskúšanú hrúbku do 5mm bez praskania.

5. Treba sa pripraviť na to, že po vyschnutí stierky budete musieť steny brúsiť.

Neviem, koľko máte nakúpené z tejto stierky, ak len na chodbu, tak na ostatné miestnosti by som odporúčal kvalitnejšiu. Opäť... z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť Rimano Prima od Rigipsu. Nepraská, hrúbka vrstvy môže byť 2 až 10mmm, je lacnejšia ako stierka od P&J, ak zvolíte vhodný postup nanášania, netreba ju brúsiť resp. len lokálne. Akurát, nevýhoda je, že nie je super biela, ale sivá.
ROBIN111
14.02.09,15:09
Ešte by som odporučil na nejakej "cvičnej" stene si to stierkovanie vyskúšať. Vystierkovať časť steny, ktorá bude potom zakrytá skriňou, rolldorkou, alebo spraviť najprv špajzu ;)
... a dodržiavať návody, postupy a technické listy.
kero64
14.02.09,16:56
Vhodný penetračný náter je aj zmiešanie trochu cementu, piesku a duvilaxu. Zarobiť trochu redší roztok a starou maliarskou štetkou natrieť steny deň vopred. Samozrejme, že je to vhodné iba na rovnejšie steny, kde netreba hrubšiu vrstvu na vyrovnanie pred stierkou. Máme na nej zelený FEIN PUTZ a je to super. Ak si to chcete robiť sami, spýtajte sa alebo sa poradte s niekym,kto to už robil, poprípade vám to ukáže. Lepšie raz vidieť, ako stokrát čítať. Odvtedy už stierkujem sám a dá sa na to pozerať. Nespravím to tak rýchlo, ako majster, ale za tie ušetrené peniaze to stojí. A hlavne ten pocit. Netreba sa toho báť.
wargi
12.05.10,10:39
Dobry den,

rad by som sa len opytal ohladom stierkovania:
buduci tyzden nam pridu robit stierky v obyvacke, podla majstra ktory sa dnes na izbu bol pozriet tvrdil, ze povodnu farbu v izbe netreba odstranit? Moze sa to aj takto vykonat? Vsade citam, ze stena sa musi dokladne ocistit, ja to chapem aj tak, ze sa ma odstranit aj stara farba? dakujem
ski555
12.05.10,15:43
Dobry den,

rad by som sa len opytal ohladom stierkovania:
buduci tyzden nam pridu robit stierky v obyvacke, podla majstra ktory sa dnes na izbu bol pozriet tvrdil, ze povodnu farbu v izbe netreba odstranit? Moze sa to aj takto vykonat? Vsade citam, ze stena sa musi dokladne ocistit, ja to chapem aj tak, ze sa ma odstranit aj stara farba? dakujem
No nechcem uraziť majstra,ale ak bude na tomto postupe trvať,tak mu pekne krásne zakývajte na rozlúčku.Niektorí to robia s obľubou,pretože príprava povrchu tak nie je náročna,jednoducho povedané natiahnuť,vyúčtovať a zmiznúť.Určite stierku nedávať priamo na maľovku,nemusí hneď vzniknúť problém,ale potom pri penetrácii pod maľovku a následné maľovanie stále dávate mokré vrstvy a bezpochyby sa stierka oddelí aj s povodnou farbou a problém je na svete.Povrch treba dokladne pripraviť pod stierkovanie.:cool:
wargi
12.05.10,15:48
dakujem za odpoved a radu, budem sa jej drzat! tusil som, ze tak je to spravne.
uno81
14.05.10,07:17
Mne to stierkovanie stále vychádza tak,že ked to neviem,nemám sa do toho púšťať sama:---Tolko som špekulovala,čo dať na panel,aby som aj ušetrila a aj to bolo pekné,až som si dohodla murára:):):)
Len sa neviem odhodlať na to strhnutie tapiet--podotýkam niekolko vrstiev:cool:..tie steny by aj šli,ale toho stropu sa bojím,,chcem to niečim vlhčiť-teda striekať na to vodu,ale z toho stropu mi to bude asi tiecť rovno na hlavu:D
Xanti
14.05.10,07:37
Mne to stierkovanie stále vychádza tak,že ked to neviem,nemám sa do toho púšťať sama:---Tolko som špekulovala,čo dať na panel,aby som aj ušetrila a aj to bolo pekné,až som si dohodla murára:):):)
Len sa neviem odhodlať na to strhnutie tapiet--podotýkam niekolko vrstiev:cool:..tie steny by aj šli,ale toho stropu sa bojím,,chcem to niečim vlhčiť-teda striekať na to vodu,ale z toho stropu mi to bude asi tiecť rovno na hlavu:D
Kúp si mazľavé mydlo, rozrob ho do vody ako odporúčajú na balení. Čo sa týka toho stropu, a celkove čistenia stien. Tak ja som vzala starý maliarsky valček, a tým som to mydlo s vodou rozmazala po stene, ani to tak desne nekvapkalo a stará farba šla pekne dole, občas aj 30 ročné tapety čo boli len ledabolo strhnuté za radiátormi.
uno81
14.05.10,13:35
Kúp si mazľavé mydlo, rozrob ho do vody ako odporúčajú na balení. Čo sa týka toho stropu, a celkove čistenia stien. Tak ja som vzala starý maliarsky valček, a tým som to mydlo s vodou rozmazala po stene, ani to tak desne nekvapkalo a stará farba šla pekne dole, občas aj 30 ročné tapety čo boli len ledabolo strhnuté za radiátormi.

No ten strop jedine tak,ale steny by som potrebovala niečim riadne postriekať i naviackrát:---,lebo bolo by asi vhodné všetky vrstvy tých tapiet dobre prevlhčiť,nech sa to šúpe ako banánik:):):)
Laco-monter
14.05.10,13:36
No ten strop jedine tak,ale steny by som potrebovala niečim riadne postriekať i naviackrát:---,lebo bolo by asi vhodné všetky vrstvy tých tapiet dobre prevlhčiť,nech sa to šúpe ako banánik:):):)


Ahoj..
mikkipp
02.08.11,05:26
Zdravím ľudkovia.
Nedávno som kúpil byt v paneláku. Pustil som sa do jednej izby - je tam maľovka a pod ňou stierka. Pri odstraňovaní maľovky schádza aj vrchná vrstva stierky - kedže je jemne rozmočená. Pôvodní majitelia boli fajčiari - pôvodnú stierku mám dať dole? Alebo oškrabať len farbu a poškodenú stierku napenetrovať a naniesť novú stierku?

PS: ako dať dole stierku? Len močiť a škrabať?
Ďakujem
Airam25
02.08.11,06:05
Pekny den vsetkym!
Tiez prerabam svoj byt.Kedze mi popadali omietky a ostali hole panely,chcela som dat nove skrabane omietky.Stavebny pracovnik mi natiahol na steny sietky a naklebroval.Na to potom daval obycajnu jemnu stukovu omietku a nariadil to este natriet penetrakom.Chcem sa opytat ci na takto pripravenu stenu uz mozem malovat interierovou farbou?
Chcem 1 stenu sytej farby a nechcem aby to bolo flakave
Chobot
02.08.11,06:42
Zdravím ľudkovia.
Nedávno som kúpil byt v paneláku. Pustil som sa do jednej izby - je tam maľovka a pod ňou stierka. Pri odstraňovaní maľovky schádza aj vrchná vrstva stierky - kedže je jemne rozmočená. Pôvodní majitelia boli fajčiari - pôvodnú stierku mám dať dole? Alebo oškrabať len farbu a poškodenú stierku napenetrovať a naniesť novú stierku?

PS: ako dať dole stierku? Len močiť a škrabať?
Ďakujem

Po fajčiaroch by som jednoznačne dal starú stierku dole. Tá musí byť napáchnutá dymom a ten ti môže ešte roky prerážať. A ak sa ešte miestami olupuje.... niet nad čím rozmýšľať.

My sme v bytovke raz dali vymaľovať izbu. Spoľahol som sa na pôvodnú omietku. Cca hodinu po vymaľovaní spadla zo stropu časť omietky, asi 1 m2 - od farby zvlhla a oddelila sa od steny. Tak to išlo celé dole a dala sa nová stierka. Inak by mi pri každej maľovke padol kus omietky.
Chobot
02.08.11,06:45
Pekny den vsetkym!
Tiez prerabam svoj byt.Kedze mi popadali omietky a ostali hole panely,chcela som dat nove skrabane omietky.Stavebny pracovnik mi natiahol na steny sietky a naklebroval.Na to potom daval obycajnu jemnu stukovu omietku a nariadil to este natriet penetrakom.Chcem sa opytat ci na takto pripravenu stenu uz mozem malovat interierovou farbou?
Chcem 1 stenu sytej farby a nechcem aby to bolo flakave

Na panel bolo škoda dávať omietku. Zbytočne hrubá vrstva (s kleberom a omietkou tam máš minimálne 5 - 10 mm vrstvu, nie?). Na panel úplne stačila stierka, 2-4 mm.

Ale ak to už máš - treba to nechať vyzrieť aspoň týždeň, ak bude teraz teplo, stačí pri otvorenom okne 2-3 dni. Potom to môžeš namaľovať. Asi budeš musieť použiť 2-3 vrstvy farby, aby odtieň bol rovnomerný.
Airam25
02.08.11,07:05
No je to urobene tak lebo povodny zamer bola skrabana omietka, a pod tuto sa vraj musela robit klebrova uprava so sietkou...Nakoniec som kvoli cene od skrabanej omietky upustila a na sivu hmotu klebru sa naniesla teda obycajna stukova omietka.Chcela som pekne farebne steny s 1 sytou farbou

Vsetko uz je zaschnute vyse 2 tyzdnov.Chcela by som to uz malovat, len mam obavy ci sa neobjavia flaky, a ako im predist
mikkipp
02.08.11,09:47
Po fajčiaroch by som jednoznačne dal starú stierku dole. Tá musí byť napáchnutá dymom a ten ti môže ešte roky prerážať. A ak sa ešte miestami olupuje.... niet nad čím rozmýšľať..
Vďaka. Len to nejde dole veľmi pohodlne. Včera som sa s tým babral - močil to a škrabal špachtľou, ale podľa toho koľko som toho urobil, tak to je na vyše týždňa roboty. Neviete ako by sa to dalo zmäkčiť?
Chobot
02.08.11,10:00
Vďaka. Len to nejde dole veľmi pohodlne. Včera som sa s tým babral - močil to a škrabal špachtľou, ale podľa toho koľko som toho urobil, tak to je na vyše týždňa roboty. Neviete ako by sa to dalo zmäkčiť?

Skús si na to najať brigádnikov. Agentúry ti dodajú 2-3 brigádnikov za 4EUR/hodinu, tí ti to spravia za jeden deň. Stojí to síce peniaze, ale ušetríš si prácu.

Mne to išlo skoro samé dole - bola to omietka. Stierka ide asi ťažšie. Ale stalo sa mi tiež, že po maľovke, keď navlhla stierka, odlepil sa kus od steny. Tak možno keď to riadne navlhčíš, necháš pôsobiť hodinku - dve, možno sa to ľahšie od steny oddelí.
220870
02.08.11,16:25
2 týždne - to už bude vyschnuté. Ako predísť fľakom - možno urobiť prvý náter čisto bielou farbou a až potom dať farebný náter.
Cením si snahu chobot, ale radíš zle .pokiaľ nevieš neraď lebo ti budú nadávať.;)
220870
02.08.11,16:29
Zdravím ľudkovia.
Nedávno som kúpil byt v paneláku. Pustil som sa do jednej izby - je tam maľovka a pod ňou stierka. Pri odstraňovaní maľovky schádza aj vrchná vrstva stierky - kedže je jemne rozmočená. Pôvodní majitelia boli fajčiari - pôvodnú stierku mám dať dole? Alebo oškrabať len farbu a poškodenú stierku napenetrovať a naniesť novú stierku?

PS: ako dať dole stierku? Len močiť a škrabať?
Ďakujem
Pokiaľ je stierka napáchnutá smradom z cigariet alebo je zažltnutá tak je lepšie ju odsrtrániť úplne.Dym z cigariet je mastný a lúbi preraziť aj cez novú stierku.....Potom penetrovať a naniesť novú stierku.
220870
02.08.11,16:32
No je to urobene tak lebo povodny zamer bola skrabana omietka, a pod tuto sa vraj musela robit klebrova uprava so sietkou...Nakoniec som kvoli cene od skrabanej omietky upustila a na sivu hmotu klebru sa naniesla teda obycajna stukova omietka.Chcela som pekne farebne steny s 1 sytou farbou

Vsetko uz je zaschnute vyse 2 tyzdnov.Chcela by som to uz malovat, len mam obavy ci sa neobjavia flaky, a ako im predist
Nieje nutné pod " škrabnú omietku" dávať sieť a lepidlo.Je nutné len vyrovnať steny.Ak chcete sýte farby tak sa obrátte na skúseného maliara.sama ste bez šance to urobiť bez fľakov.
Airam25
02.08.11,20:31
Nieje nutné pod " škrabnú omietku" dávať sieť a lepidlo.Je nutné len vyrovnať steny.Ak chcete sýte farby tak sa obrátte na skúseného maliara.sama ste bez šance to urobiť bez fľakov.


Dakujem Vam za radu.Uvidime zajtra - 1.nater dnes hotovy.
220870
03.08.11,03:04
Pri veľmi sýtych odtieňoch sa prvá vrstva natiera zo svetlejším odtieňom druhá už v požadovanej sýtosti.
Pár rád.
http://www.het.cz/sk/
http://urobsisam.topky.sk/navody/stavba/natierame-steny-v-interieri-video-225.html
mikkipp
03.08.11,10:09
Tak včera som začal škrabať, veľa som močil (vodou :)) tak to ako tak povolilo. Stále sa ale neviem rozhodnúť, čo dám potom na stenu - omietku, či stierku... Stierku by mi aj spravil známy, ale radšej by som dal omietku - to ale musím zaplatiť murára... Nejaký silný argument, ktorý by ma presvedčil na tú omietku? Vďaka
220870
03.08.11,14:54
Argumet nieje .Je len o vkuse.