alize
13.02.09,12:34
ahojte poraďáci,
robil už niekto programové rozpočtovanie vo WINIBEU?
ako na to?
Vie niekto poradiť?

ahojte
alize
MILKA58
13.02.09,20:36
Pripájam sa, som nováčik a tiež mi to treba nahodiť. Poraďte nám, kto vie.
skola
25.03.09,09:56
Pripájam sa, tiež som nováčik, prosím poraďte-ďakujem
asma
25.03.09,10:43
v module účtovnictvo naplnite do čiselnika rozpočtove programy - vložite si čísla a názvy programov - tieto potom vložite do účtovného rozvrhu na účte 222 a 223 v SY 8
JOOl
31.03.09,11:08
dobry den
mohli by ste nam povedat svoj nazor na program winibeu, sme rozpoctova organizacia a mame si vybrat medzi vemou a winibeu, ste s nim spokojna/ni?
skola
09.04.09,05:46
Ja som začiatočníčka vo Winibeu, vo Veme robím iba mzdy, je to super program, podľa mňa 100x Vema ako raz Winibeu
Oriona
25.08.09,19:41
Nechcem Vás nahovárať, aby to nevyzeralo ako reklamný ťah, skutočne som iba užívateľka a nie zamestnankyňa VEMY, ale z vlastnej skúsenosti hovorím: VEMA (možno aj iný program, s ktorým nemám skúsenosti-chvália si URBIS) ale nie WINIBEU.
Sojka 007
26.08.09,04:49
Ja zásadne nesúhlasím s tým, že WinIBEU je zlý. Používam moduly účtovníctvo, pokladňa , majetok a dodávatelia. Už nič nemusím evidovať naviac, akonáhle to nahodím do niektorého modulu počítač to sám preklopí do účtovníctva. Možno sú aj jednoduchšie programy, ale viem, že každý má nejakú chybičku.Preto WinIbeu hodnotím ako program rovnako dobrý ako každý iný. Je len otázkou či sa ho človek dôkladne naučí používať. Ja som bola na troch školeniach, aby som ho dokonale zvládla a zistila si čo z neho potrebujem a čo nie, a ako mám vytvoriť systémy evidencie. Školiteľky boli už zo mňa zúfalé, ale oplatilo sa.
kaola
26.08.09,05:56
Ahojte, ja pracujem vo WinIBEU už 2 roky a som s ním úplne spokojná a hlavne sa môžem úplne spolahnúť, že výkazy sú podľa platných predpisov a zákonov.
moska
27.08.09,07:11
Ahojte,
ja som ešte programový rozpočet nerobila, ale posielam text čo mi poslali z IVESU.


Dobry den, V ciselniku rozpoctovych programov treba dat 7-miestny strukturovany kod, kde prve 3 znaky je kod programu, dalsie 2 kod podprogramu a dalsie 2 kod prvku. Pritom program neakceptuje medzeru, takze ako nevyznamovy znak je potrebne davat nuly. Napr. 0010101, 0010102,... 0010201 atd. Program, podprogram a prvok sa potom davaju do rozpoctovych uctov do SY8-10. Statne rozpoctove a prispevkove organizacie maju cisla programov pridelene MF SR. Organizacie z oblasti samospravy si ich vytvaraju same, ale vraj na stranek MF SR je nejaky vzorovy ciselnik, ktory by bolo dobre si pozriet. Ak ste obec, rozpoctova alebo prispevkova organizacia pod obcou, poradte sa s metodikom na danovom urade, ake cisla mate pouzivat. Ak ste organizacia zriadena VUC, poradte sa na svojom VUC.

Ing. Radvanska Zlata
IVES Košice
judita1971
27.08.09,07:47
tiež pracujem vo WINIBEU,obec má iný, minulý rok mala obec s výkazmi oveľa väčšie problémy ako ja. Ja som už mohla účtovať v novom roku, a ona ešte stále čakala na novú verziu.Ak človek dodržal záväznú analytiku, výkazy boli OK. Zvykla som si. Má svoje muchy, ale neexistuje program, ktorý by bol bez chybičky.

Ešte jedna výhoda je že pracujem vo WINIBEU, v mojom okolí pracujeme viacerí vo WINIBEU. Ak náhodou jedna vypadne napr. zo zdravotných dôvodov, vieme si pomôcť aby tá uzávierka bola "dokopaná".
Lilly34
27.08.09,16:38
Asi je to hlúpe, ale čo je programové rozpočtovanie?
Sojka 007
04.09.09,05:47
Asi je to hlúpe, ale čo je programové rozpočtovanie?
Vysvetlím Ti ako programové rozpočtovanie chápem ja.Programové rozpočtovanie je postrach všetkých účtovníkov verejnej správy. Správne by sa malo robiť tak, že už v októbri by napríklad v ŠJ vedúca mala s riaditeľkou prebrať aké majú ciele ohľadom ŠJ do ďalšieho roka- čo chcú zlepšiť, aký výsledok chcú dosiahnuť, mali by si určiť koľko to bude stáť a ako sa budú výsledky merať. Následne účtovníčka by to mala zapracovať do rozpočtu vo forme programu. Každý cieľ -jeden program. Priebežne by sa to malo analyzovať a upravovať podľa skutočnosti. Malo by sa. Keď sa to robí správne šetrí sa 25-30% nákladov, pretože sa tým určujú priority a núti to šéfov zamerať sa na dôležité veci medzi množstvom nepodstatných vecí .V skutočnosti ako ja poznám prax účtovníčka hlava nehlava nabúcha program- najskôr podľa predchádzajúceho roka- šéf o tom ani netuší čo to je, ale keď to treba tak to treba . V priebehu uhrádza účtovníčka faktúry ako jej ich šéf posúva. Nerobia sa analýzy, neposudzuje sa koľko financií sa na daný cieľ minulo. Na konci roka účtovníčka upraví rozpočet ako uzná za vhodné, ponadáva si na byrokraciu a znova to opakuje. Tento príbeh je moja skúsenosť.Neznamená to , že to tak robia všade.Ak sa mýlim opravte ma. Rada sa nechám poučiť aké máte skúsenosti s programovým rozpočtovaním.
xoxolushka
04.11.09,15:33
Ahojte,
Aj mňa čaká tento rok programový rozpočet. Sme malá obec, nemáme jedáleň ani žiadnu RO. Plánujeme len jednu menšiu investíciu do komunikácií. Príde mi to zbytočné, tož ale zákony sú zákony :(
timejka200
09.12.09,06:59
mám otázku ako to je s uzávierkou vo winibeu? ako si nahodím nový rozpočet na rok 2010 cez čo?
susann2
09.12.09,07:17
mám otázku ako to je s uzávierkou vo winibeu? ako si nahodím nový rozpočet na rok 2010 cez čo?
K uzávierke býva nová verzia aj pokec čo a ako treba urobiť. IVES robí aj školenia ku konsolidácii, dúfam, že pre tých čo neboli na školení, dajú na papier kroky, ktoré bude treba urobiť ešte v r.2009, týkajúce sa konsolidácie. A čo sa týka rozpočtu na rok 2010, na ten bude čas v priebehu roku 2010, v prípade, že dôjde k zmenám v zadávaní, tak na to IVES upozorní v nových verziách.
timejka200
10.12.09,13:53
dakujem

ak mi prídu faktúry koncom decembra so splatnosťou v januári tie už môžem hradiť z nového rozpočtu v januári?
susann2
10.12.09,14:33
ak mi prídu faktúry koncom decembra so splatnosťou v januári tie už môžem hradiť z nového rozpočtu v januári?
Áno, samozrejme.
timejka200
10.12.09,15:36
ďakujem takže nový rozpočet už je dostupný vlastne aj teraz môžem si ho pozrieť v ZORO? a potom kedy sa môže žiadať navyšovanie až vo februári?
Sabadka
10.12.09,18:15
ďakujem takže nový rozpočet už je dostupný vlastne aj teraz môžem si ho pozrieť v ZORO? a potom kedy sa môže žiadať navyšovanie až vo februári?

To čo máš teraz v ZORO je len vládny rozpis na 2010, počkaj kým sa to preklopí na parlamentý rozpis 2010 a potom už môžeš reklamovať a to bude asi tak vo februáti 2010:)
timejka200
11.12.09,06:18
aha tak ale napr. ked objednám začiatlkom januára stravné lístky so splatn osťou január tak to už môžem hradiť z nového? už to bude možné?
Sabadka
11.12.09,08:16
aha tak ale napr. ked objednám začiatlkom januára stravné lístky so splatn osťou január tak to už môžem hradiť z nového? už to bude možné?

Čokoľvek budeš platiť od 01.01.2010 už hradíš z nového rozpočtu.
timejka200
12.12.09,09:16
ok díky
timejka200
12.12.09,09:16
zo sociálny fondom teraz nerobím nič povinný prídel som posielala už začiatkom decembra takže už len v januári posielam zálohovú platbu
Sabadka
12.12.09,13:05
zo sociálny fondom teraz nerobím nič povinný prídel som posielala už začiatkom decembra takže už len v januári posielam zálohovú platbu

Ak si už zaplatila aj povinný prídel za december tak už nič s ním nerobíš.
timejka200
13.12.09,15:36
díky
timejka200
13.12.09,15:37
ako si vypčítam predbežné výplaty a kolko asi budem potrebovať na výplaty za december 2009 + odvody?
susann2
13.12.09,16:10
ako si vypčítam predbežné výplaty a kolko asi budem potrebovať na výplaty za december 2009 + odvody?
Výplatu za december treba urobiť ešte v decembri, tak by sa stihol urobiť prevod, ešte v tomto mesiaci. Na depozit sa zašle presná suma na výplaty a odvody a tiež suma potrebná na poplatky, ak je dohodnuté v zmluve, že sa budú strhávať z depozitného účtu.
timejka200
14.12.09,16:13
takže zo sociálnym fondom nerobím nič ani ho nemsuím vyčerpávať v januári pokračujem a normálne posielam zálohové platby. a až vo februári si urobím kolko som odviedla a kolko mala byť tvorené a ten rozdiel odvediem z výdavkového účtu?
Sabadka
14.12.09,16:34
ako si vypčítam predbežné výplaty a kolko asi budem potrebovať na výplaty za december 2009 + odvody?

úplne klasicky, ako keby si decembrovú výplatu robila v januári, len teraz ju budeš robiť už koncom decembra a finančné prostriedky prevedieš na depozitný účet, a zamestnancom ich vyplatíš v januári z depozitného účtu. Je to v školstve zaužívaná prax.
Sabadka
14.12.09,16:40
takže zo sociálnym fondom nerobím nič ani ho nemsuím vyčerpávať v januári pokračujem a normálne posielam zálohové platby. a až vo februári si urobím kolko som odviedla a kolko mala byť tvorené a ten rozdiel odvediem z výdavkového účtu?

Neviem aké zálohové platby spomínaš, pretože ak spravíš výplaty za určitý mesiac, soft ti presne vyhodí, akou výškou tvoríš sociálny fond za daný mesiac, v plnej výške ho odvedieš v deň výplaty mzdy na účet sociálneho fondu, teda ak budeš mať vypočítané aj decembrové mzdy, tak povinný prídel odvedieš na účet sociálneho fondu a mzdové náklady na depozitný účet, nič iné na depozitný účet nedávaš ani poplatky, pretože aj ty pracuješ so štátnou pokladnicou a tam sa všetky poplatky zo všetkých účtov zúčtovávajú automaticky na ťarchu výdavkového účtu. Takže nejaké drobné nechávaš na výdavkovom účte na poplatky, ktorých výšku si vieš vypočítať, pretože spoplatnené sú len súrne platby a poplatky z účtu vedeného vo VÚB.
Z účtom sociálneho fondu nerobíš nič, ten budeš nabudúci rok dopĺňať ďalej povinnými prídelmi a budeš z neho čerpať v zmysle zásad čerpania sociálneho fondu.
Sabadka
14.12.09,16:42
Výplatu za december treba urobiť ešte v decembri, tak by sa stihol urobiť prevod, ešte v tomto mesiaci. Na depozit sa zašle presná suma na výplaty a odvody a tiež suma potrebná na poplatky, ak je dohodnuté v zmluve, že sa budú strhávať z depozitného účtu.

Tí čo robia v systéme štátnej pokladnice majú všetky poplatky strhávané z výdavkového účtu, takže na depozit preposielajú len mzdové náklady.
timejka200
15.12.09,15:29
no mi posielame každý mesiac zálohovú platbu vo výške 39,83 eur každý mesiac je to rovnaké za december somuž poslala 02.decembra takže už len v januári pokračujem? a potom vo februári si urobím rozdiel zálohových platieb a tých platieb ktoré mali byť skutočne odvedené a potom si rozdiel prevediem na výdavkový účet
Sabadka
15.12.09,16:46
no mi posielame každý mesiac zálohovú platbu vo výške 39,83 eur každý mesiac je to rovnaké za december somuž poslala 02.decembra takže už len v januári pokračujem? a potom vo februári si urobím rozdiel zálohových platieb a tých platieb ktoré mali byť skutočne odvedené a potom si rozdiel prevediem na výdavkový účet

Prečo vo februári? Vo februári už budeš predsa posielať povinný prídel z januárových miezd. Predsa už teraz ak spravíš decembrové výplaty tak budeš na 100 % vedieť akou sumou tvoríš sociálny fond z decembrových výplat, tak rok 2009 dorovnaj ešte z tohto ročného rozpočtu a od januárových výplat odvádzaj povinný prídel tak ako sa má. Ja viem, že si nová, že to robíš len nedávno a pokračuješ systémom akým to robila tvoja predchodkyňa, ale za to, že ona to robila takýmto spôsobom, to ešte neznamená že to robila dobre a že to musíš tak robiť aj ty.
timejka200
16.12.09,15:54
čiže takto : každý mesiac mi v rekapitulácii zo softu vyjde že kolko je povinná tvorba. lneže ja odvádzam 39,83 Eur pavidelne každý mesaic ako zálohovú platbu. Čiže to treba dorovnať podla toho kolko sa malo podla softu odviesť a akolko sa odviedlo naozaj? ten rozdiel potom posielam normálne ale akú klasifikáciu si dám ? povinný prídel do soc. fondu to je 637 ? takto?
adi11
16.12.09,16:09
čiže takto : každý mesiac mi v rekapitulácii zo softu vyjde že kolko je povinná tvorba. lneže ja odvádzam 39,83 Eur pavidelne každý mesaic ako zálohovú platbu. Čiže to treba dorovnať podla toho kolko sa malo podla softu odviesť a akolko sa odviedlo naozaj? ten rozdiel potom posielam normálne ale akú klasifikáciu si dám ? povinný prídel do soc. fondu to je 637 ? takto?
rozpoctova polozka pre pov.pridel do SF je 637016
timejka200
17.12.09,14:55
díky už viem. Z depozitu v januári sa dajú posielať výplaty v ten den ked to robím alebo tiež len do dvoch dní ako ked robím z výdavkového účtu? myslím ked zadávam v ten den môže byť ajs platnosť?

v januári cez čo musím vojsť do depozitu aby som z neho mohla posielať výplaty? aj tam vytváram hromadné príkazy?
Sabadka
18.12.09,16:25
díky už viem. Z depozitu v januári sa dajú posielať výplaty v ten den ked to robím alebo tiež len do dvoch dní ako ked robím z výdavkového účtu? myslím ked zadávam v ten den môže byť ajs platnosť? v ten deň nie, ale na druhý deň áno.

v januári cez čo musím vojsť do depozitu aby som z neho mohla posielať výplaty?
aj tam vytváram hromadné príkazy?rozklikneš si PLATBA Z BEŽNÝCH ÚČTOV a tam máš takisto všetky druhy platieb, jednorázovú, hromadnú, dávkovú atď.



Odpoveď v texte.
timejka200
11.01.10,15:54
ok díky , chcem sa spýtať či účtujem správne tvorba soc. fondu na 221 bank. účty neviem aká je to analytika.