alia
13.02.09,12:35
Firma eviduje v majetku výrobnú linku ,ktorá je daňovo aj účtovne plne odpísaná.
V tomto roku bolo potrebne z dôvodu častých porúch vymeniť časť zariadenia.
Keďže ide o významnú položku 100 000 € , je možné časť linky vyradiť a zaradiť nový komponent do majetku ?

Ďakujem za poradenie
Rozalaia
13.02.09,12:01
Ak si to "prelozim", chces vediet, ci mas uctovat o technickom zhodnoteni odpisaneho majetku? V pripade, ze vymena casti zariadenia bola rekonstrukcia (zmena ucelu pouzitia, kvalitativna zmena, zmena vykonnosti, technickych parametrov) ALEBO modernizacia (rozsirenie vybavenosti, pouzitelnosti o sucasti, ktore povodny majetok neobsahoval) tak ano, je to technicke zhodnotenie odpisaneho majetku, normalne si to zarad a odpisuj. Ak je to vsak iba oprava, teda ani rekonstrukcia, ani modernizacia, tak to patri do nakladov. Upozornujem, ze zamena pouziteho materialu pri dodrzani porovnatelnych vlastnosti nie je rekonstrukcia, je to oprava. Presne definicie najdes v zakone o daniach z prijmov §29 ods. 3,4,5.
m.hladka
13.02.09,12:10
Rozdiel medzi technickým zhodnotením a opravami spočíva v tom, že technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku, jeho účelu a použitia, rozšírenie príslušenstva.


Opravou sa zabezpečuje plynulosť a bezpečnosť používania majetku, a to i napriek zabudovaniu kvalitatívne nových prvkov, ktoré však neovplyvňujú výkonnosť a spôsob používania majetku.
adato
13.02.09,15:12
Ako nový komponent to môžte zaradiť aj v prípade, že sa nejedná o technické zhodnotenie, ale len z účtovného hľadiska. Z daňového hľadiska by ste mali náklady na opravu dať do nákladov roka.
alia
16.02.09,06:12
Problem je ale taky , ze sice je to oprava , ale my to nechceme dat priamo do nakladov.
Podla postupov IFRS, je mozne rozdelit majetok na logicke celky ( napr.podla zivotnosti ) Potom jednotlivy celok, ktory sa vymiena po dobe zivotnosti je mozne zaradit ako novy celok s tym, ze stary sa vyradi.
Neviem , ci by som uspela s touto obhajobou pred danovym uradom a auditormi.
adato
19.02.09,17:41
V novej novele ZDP, ktorú som dnes troch študovala je uvedené:

20. § 22 sa dopĺňa odsekom 15, ktorý znie:
„(15) Hmotný majetok podľa odseku 2 písm. a) je možné rozložiť na jednotlivé oddeliteľné súčasti hmotného majetku (ďalej len „jednotlivá oddeliteľná súčasť“), ak vstupná cena každejjednotlivej oddeliteľnej súčasti je vyššia ako 1 700 eur. Jednotlivé oddeliteľné súčasti sa evidujú samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých oddeliteľných súčastiach a všetky zmeny jednotlivých oddeliteľných súčastí,napríklad ich prírastky a úbytky vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny, o rozsahu zmeny, o vstupných cenách a zostatkových cenách jednotlivých oddeliteľných súčastí,o celkovej cene hmotného majetku a o sume odpisov vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny tohto majetku. Z hmotného majetku podľa odseku 2 písm. b) je možné vyčleniť na samostatné odpisovanie len tie jednotlivé oddeliteľné súčasti, ktoré sú uvedené v prílohe č. 1.“.

A keď tak pozerám tu prílohu, zdá sa mi, že môžem začať hľadať aj novú klasifikáciu, zdá sa mi že sú tam KP celkom zmenené.
betka
19.02.09,18:20
Pre ľahšie pochopenie a predstavivosť, čo je TZ a čo je oprava, nájdete v príspevku č. 5, kt umožní s ľahkosťou pochopiť uvedené pojmy.

http://www.porada.sk/t88700-oprava-alebo-technicke-zhodnotenie.html?highlight=zmena+technick%FDch+par ametrov

DU, Vám môže na druhej strane vyhodiť odpisy v budúcnosti, pretože uvedenú ýmenu preklasifikuje na opravu, kt mala byť súčasťou obdobia, kt. sa týka

Učtovníctvo by malo byť verné
adato
19.02.09,18:33
Prikladám aj novú klasifikáciu.
betka
19.02.09,18:47
""Modernizácia- dochádza k rozšíreniu vybavenosti alebo použiteľnosti majetku.
- rozšírenie vybaviteľnosti: nedochádza (nejde o prídavné zariadenie k majetku. Nenamontujem tu nejakú samoumývačku podlahy.)
-rozšírenie použiteľnosti: nedochádza:
Čo robím po podlahe? Chodím. aký má účel? Na premiestňovanie sa, t.j. plní konkrétny účel. Ak by bola podlaha viacúčelová (nenapadá ma momentálne žiadna blbosť ""

Skopírovaný príspevok: text: Betka, vo vyšie uvedenom linku.



..
matig
08.04.09,06:57
Chcem sa opýtať, technické zhodnotenie nebolo novelou o dani z príjmu od 1.3.2009 zmenené rovnako ako DHM?
Tweety
08.04.09,06:59
Chcem sa opýtať, technické zhodnotenie nebolo novelou o dani z príjmu od 1.3.2009 zmenené rovnako ako DHM?
Áno, bola. Jeho výška je rovnaká ako u HM.
matig
08.04.09,11:33
ďakujem
SAIVI
21.07.09,12:15
...môžem dať priamo do nákladov výmenu roztrhnutej reťaze na stroji - faktúra vo výške 5000 Eur, alebo musím o tú sumu navýšiť hodnotu odpisovaného majetku?
Lenka1979
21.07.09,12:19
...môžem dať priamo do nákladov výmenu roztrhnutej reťaze na stroji - faktúra vo výške 5000 Eur, alebo musím o tú sumu navýšiť hodnotu odpisovaného majetku?


Ak je reťaz tá istá, bola urobená len výmena stará za novú, tak si myslím, že áno.:)
betka
21.07.09,12:37
...môžem dať priamo do nákladov výmenu roztrhnutej reťaze na stroji - faktúra vo výške 5000 Eur, alebo musím o tú sumu navýšiť hodnotu odpisovaného majetku?

Vysvetlím, prečo nie zvýšenie VC, TZ ...... nazvime to ako chceme, ale oprava,

Mám stroj za 10 tis. € (OC).
Roztrhnem reťaz každý mesiac, a zvýšim VC pre odpisy o 60 tis. Sk? Určite nie:


PAr. 35 postupov nám to jednoducho a pekne definuje:

(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
g) kurzové rozdiely,
h) úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
tibor1000
17.07.11,16:31
Dobrý deň.Prosím Vás, naša s.r.o. "opravuje" komín na vlastnom dome (dlhodobý majetok), vodovodná a plynová prípojka (dlh.majetok), cesta (patrí pozemku k budove). z príspevkov som to pochopil ako opravu.
Práce vykonáva sám konateľ,spoločník s pomocníkmi,bez fakturácie prác spoločnosti s r.o.
Takže na opravu nakupujú iba materiál-tj.rúry,betón,kamenivo,cement,obrubník atd..

tieto nákupy mám účtovať na 511 alebo 501?

vopred ďakujem moc za rady
rudopp
17.07.11,18:48
Vysvetlím, prečo nie zvýšenie VC, TZ ...... nazvime to ako chceme, ale oprava,

Mám stroj za 10 tis. € (OC).
Roztrhnem reťaz každý mesiac, a zvýšim VC pre odpisy o 60 tis. Sk? Určite nie:



To je čo za blbý stroj

NH = 10000
každý mesiac sa na ňom roztrhne reťaz za 5000

pranie špinavých peňazí ako vyšité :D
tibor1000
18.07.11,06:23
Dobrý deň.Prosím Vás, naša s.r.o. "opravuje" komín na vlastnom dome (dlhodobý majetok), vodovodná a plynová prípojka (dlh.majetok), cesta (patrí pozemku k budove). z príspevkov som to pochopil ako opravu.
Práce vykonáva sám konateľ,spoločník s pomocníkmi,bez fakturácie prác spoločnosti s r.o.
Takže na opravu nakupujú iba materiál-tj.rúry,betón,kamenivo,cement,obrubník atd..

tieto nákupy mám účtovať na 511 alebo 501?

vopred ďakujem moc za rady

posúvam
Adiks
19.07.11,06:58
Nákupy materiálu účtuješ na účte 501. Účet 511 by ste použili, ak by boli opravy vykonávané inou spoločnosťou externe.
tibor1000
20.07.11,07:47
ďakujem pekne Adiks