zivan
13.02.09,13:24
Čo by ste povedali na to, keby fasády našich domov vyzerali trochu ináč než sme bežne zvyknutí.
Dnes, keď mnohé domy absolvujú zatepľovaciu kúru nebolo by od veci, keby okrem reklám skrášľovalo ich vzhľad aj trochu "umenia".
Myslíte, že by to bolo v našich podmienkach reálne?
Kazu
13.02.09,12:38
Šššššššmááárjajóozef :D:D:D:D:D Však ja by som si aj zvykla, že spávam pod obilným snopom, ale ako k tomu príde napríklad také vodné vtáctvo? Chce si sadnúť na vodičku a lapiť rybku v potôčiku a ono si to, chúďa, na parapetke zobák vylomí :---:---:---
sito
13.02.09,13:52
V podstate súhlasím, umenie je pekné, ale dnes je umenie presvedčiť ľudí na klasické zateplenie, ktoré môže ušetriť aj na umenie. Je to ako vajce a sliepka, čo skôr, zatepliť umelecky, alebo zatepliť, aby sme mali na umelecké zateplenie.
workerka
13.02.09,14:03
Fíha, teda toto je fakt pekné. Jaaaaj to by sa na ten náš paneláčik asi chodili dívať ľudia z celého okolia. Škoda, že sme v zápoji viacerých bytových domoch a nazbierať peniaze a presvedčiť toľko ľudí by fakt bolo asi dosť ťažké :-) ... a musí to teda asi stáť peknú hromadu peňazí. Takže našinci asi zvolia klasickú zatepľovačku. No bola by to bomba. Neviem či vôbec niekto to na Slovensku robí.
felix1
13.02.09,15:45
Celkom fajn, je to vec vkusu, ale urcite leprie ako Slovenska realita ked si vlastnici farbia logie podla vlastnej predstavy. Jeden dom a 15 farieb (vid sidlisko Kosice po pravej ruke pri ceste z mesta na Lucenec a Bratislavu).
Pri tejto problematike ma napada otazka ako donutit vlastnikov respektovat farbu domu aj na ich logiach po oprave bytu? Mate skusenosti ?
workerka
13.02.09,16:03
Hovorí o tom Zák.182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

------------------------------------------------------------------
13) Napr. § 54 a nasl. zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zákona č. 103/1990 Zb. a zákona č.262/1992 Zb.
willma
13.02.09,18:08
aj ja sa pridám k názoru, je to síce panebože netresci, ale z druhej strany, aj grafiťáci majú jedno pravidlo, -nečmáram, tam kde už čmáral niekto druhý. teda väčšinou je to tak .
workerka
13.02.09,18:16
už som Tvoj príspevok čítala 3x a stále nejak nechápem :-D ... čo si vlastne chcel povedať?
felix1
14.02.09,09:01
(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)


Myslite si ze je mozne po odsuhlaseni spolocenstvom premalovat farebne sa lisiace casti domu, uhradit to z FO a preuctovat konkretnym vlastnikom?
Ak ano, je lepsie zabezpecit si pred tymto sudnoznalecky posudok? ( moze to skoncit na sude ak nebudu chciet uhradit tuto ciastku)
svojar
14.02.09,13:04
Prečo zvýrazňuješ, čo v predchádzajúcom príspevku zdôraznené nebolo? Tam nešlo o rušenie, ale o zmenu vzhľadu.
felix1
14.02.09,14:11
Ci niekoho rusi odlisna farba je asi tazko dokazatelne, ale jednoznacne ide o zmenu vzhladu domu ktora podlieha schvaleniu vlastnikov. Nevkusne sfarbenie ( nie obrazok z 1 prispevku, ale premalovane logie, pripadne ine vylepsenia domov ) poskodzuje vlastnikov aj ekonomicky. Predajnost bytov a ich cena je urcite horsia ako v normalnom dome. Udivuje ma u nas v SR aj tolerancia k takemuto ,,vylepseniu,, bytu.
workerka
15.02.09,16:14
(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)


Myslite si ze je mozne po odsuhlaseni spolocenstvom premalovat farebne sa lisiace casti domu, uhradit to z FO a preuctovat konkretnym vlastnikom?
Ak ano, je lepsie zabezpecit si pred tymto sudnoznalecky posudok? ( moze to skoncit na sude ak nebudu chciet uhradit tuto ciastku)

Felix, ja si myslím, že ak si to odsúhlasíte na schôdzi vlastníkov, je každý povinný si to dať do poriadku. Okrem toho to podlieha stavebnému zákonu a ohláseniu na stavebnom úrade, takže ich treba upozorniť na pokuty, ktoré by mohli dostať. Majú dve možnosti, buď to vrátia do pôvodného stavu, alebo si na stavebnom úrade vybavia povolenie. Osobne neviem o takom prípade, ale stať sa to môže. Skúste to najprv odsúhlasiť, dať im termín (teraz ide leto, tak môžu premaľovať sami) a keď neposlúchnu, tak potom to riešte z fondu. Ale keď si to vedeli namaľovať farebne, tak by to mali dokázať aj na pôvodnú farbu :-) Tiež ak si to odsúhlasite, že to budete robiť hromadne, tak Vás nemusia vpustiť do bytu.
Ja osobne mám tiež ĺoggiu premaľovanú na inú farbu, ale dám návrh na schôdzi vlastníkov, aby sme odsúhlasili pôvodnú bielu. Farba logií je v našom dome do oči bijúca. Jeden má žltú, druhý zelenú, ďalší modrú. No hrôza. Čo ma však viac hnevá sú rôzne druhy zasklenia logií. Ľudia si porobili zasklenia rôzne - z dreva, z plastu, z tehál, no proste katastrófa. A podaktorí samozrejme keď menili okná, tak si dali tmavohnedé a ostatný panelák má všetky okná biele. No proste niekto potrebuje ukázať, že má nové okná :-) Teraz sa s tým už asi ťažko dá niečo robiť. Kvôli hádkam so susedmi mi to zas nestojí. Tak neostáva nič iné, len sa smutne pozerať na to, že niekto nemá všetko v hlave po hromade :-)
workerka
15.02.09,16:21
... ešte mi napadlo ... keď sa bavíme o vonkajšom vzhľade domu ... čo hovoríte na sušenie prádla na balkónoch a loggiach, resp. teda na rôznych vysunutých šnúrach mimo balkónov a loggií. Ja keď sa niekedy pozriem na to naše sídlisko, tak si pripadám ako niekde na Luníku alebo v Bulharsku. Pamätám si ešte dodnes jeden panelák v Bulharsku v meste Burgas. Bol to cca 15-poschoďák, kde ma síce neupútalo povešané prádlo, aj keď ho tam bolo neúrekom, ale boli to práve televízne antény. Tie trčali hádam z každého okna, rôznej veľkosti .. no proste sranda :-)
Martasch
15.02.09,16:44
... ešte mi napadlo ... keď sa bavíme o vonkajšom vzhľade domu ... čo hovoríte na sušenie prádla na balkónoch a loggiach, resp. teda na rôznych vysunutých šnúrach mimo balkónov a loggií. Ja keď sa niekedy pozriem na to naše sídlisko, tak si pripadám ako niekde na Luníku alebo v Bulharsku. Pamätám si ešte dodnes jeden panelák v Bulharsku v meste Burgas. Bol to cca 15-poschoďák, kde ma síce neupútalo povešané prádlo, aj keď ho tam bolo neúrekom, ale boli to práve televízne antény. Tie trčali hádam z každého okna, rôznej veľkosti .. no proste sranda :-)

Mne osobne sa to tiež nepáči, ale ako to riešite? Alebo bxbolo lepšie založiť novú tému? V našom činžiaku nemáme pivnice ani sušiarne a sušiť prádlo 4 a viacčlennej rodiny v byte tiež nie je riešenie /vznikajú plesne/. Umiestniť sušičky do minikúpelne je tiež problém.
workerka
15.02.09,17:34
Martasch,
no ja tiež suším prádlo vonku. Našťastie u nás máme loggie, čiže to prádlo až tak netrčí von. Keď vešiam prádlo, tak sa snažím najväčší kus (napr. osušky, alebo obliečky) dať na prvú žinku a ostatné drobotiny potom smerom do loggie. Hlavne spodné prádlo. No vieš, lenže niektoré ženy sú schopné si svoje tangáče vystrčiť na prvú žinku a teda to ma fakt vytáča. Napr. moja teta má presklený balkón a z troch strán jej tam vidieť. Riešila to tak, že na spodné prádlo mala natiahnuté 3-4 žinky nižšie vrchu kovovej konštrukcie balkóna, takže toto jej vidieť nebolo. Ale aj napriek tomu to vždy prekryla nejakou plienkou a pod. U nás fakt máme šťastie, že máme loggie. Na balkónoch je to horšie, ale myslím že sušiak na prádlo by sa dal použiť aj na balkóne. Ale mne sa hlavne nepáčia také sušiaky, kde majú ešte aj z okna vystrčené dve joklové tyče a na nich natiahnuté žinky. Je to vec vkusu každého človeka. Nie som si istá, ale mám taký dojem, že v niektorom meste na Slovensku?!? vydalo mesto nariadenie, čo sa týkalo sušenia prádla na balkónoch a pod. Neviete niekto o tom??
Jozef I
15.02.09,19:17
Nemôžem si pomôcť, ale riešite také banality ľudského života, až mi je to divné. Nemáte fakt iné problémy, ako to, či niekomu je vidieť spodné prádlo na balkóne, alebo nie???? :o
účtovník 007
15.02.09,19:54
ote=workerka;951783]Martasch,
No vieš, lenže niektoré ženy sú schopné si svoje tangáče vystrčiť na prvú žinku a teda to ma fakt vytáča. [/quote]

A aký je rozdiel medzi tangáčmi a podprsenkou od trička a nohavíc. Kde to má človek v tom stiesnenom priestore navešať? Ja sa tiež snažím dodržiavať určitú nepísanú slušnosť, ale proste nie vždy sa dá. Ja napríklad bývam hneď vedľa domu smútku a ľudia mi nadávajú, že kosím, keď je pohreb. Ale pohreb je 7 x do týždňa. V nedeľu sa chodí do kostola, to je tiež neslušné. Tak kedy? Mám si brať dovolenku, alebo kosiť v noci? Proste ja budem kosiť kedy ja chcem a vešať si prádlo môže každý ako chce. Prirodzené veci treba brať prirodzene a nie hľadať zvady bez príčiny.

PS: Ak v obchode visia tangáče a podprdy vo výklade, tak je to pokladané za sexi, prípadne za luxusné prádielko. ale na balkóne...ach, aká nehoráznosť
Paula
15.02.09,20:06
Vždy lepšie oprané fusakle na očiach, než také, čo sa od špiny zlomia v kúte. A myslím, že protest proti tangáčom je o závisti, že "ja" sa do nich vlastnou vinou nevmestíííííím. :rolleyes:

No, s fasádou domu tieto somarinky i tak nesúvisia...tak ja idem odtiaľto.
peton
16.02.09,04:45
Takže trochu sa vrátime k načatej téme. Mne osobne by sa celkom páčili také vkusné umelecké maľby panelákov. Pomohlo by to možno aj identifikácii kde človek býva. Bývam na ulici tej a tej a vo vchode s bocianím hniezdom, alebo v okne, kde sa naháňajú delfíny. :-) Pekná predstava. :-)
Realita a´la Slovensko je trochu iná. Aj keby sa vlastníci dohodli na nejakej takej prekrásnej maľbe, muselo by to prejsť našimi byrokratickými zákonmi, či všeobecnými nariadeniami obcí. A to v našom konzervatívnom Slovensku predsa nie je možné, takýto záujem by okamžite tvrdo narazil. Ešte si pamätám, keď sme chceli zmeniť farby fasády za sýtejšie pri zatepľovaní, aké neskutočné haló okolo toho bolo. Že druhý panelák je z jednej strany bordový a z druhej tmavozelený už architekta mesta až tak nezaujímalo. A potom chcite aby ľudia nemaľovali lóggie a balkóny podľa svojho... :-)

To Workerka - maľovanie treba ohlásiť stavebnému úradu? To si vážne nemyslím. :-)
Halli
16.02.09,09:57
Tak som si to aj ja popozerala, je to veľmi pekné, ale myslím, že ojedinelý panelák by bol super prezentácia, ale nie celé sídlisko. Niekde by som nevedela ani trafiť do vchodu :D. No a k Petovmu príspevku, máš pravdu... tu vedľa je jeden panelák vyšpárovaný tak, že špáry su namaľované na oranžovo a určítá časť na modro...Nie je to urobené profesionálne, ale oživilo to tu. Ale na stavebnom úrade majú voči tomu vyhrady...no neviem, ale bývať v tom paneláku, tak mi je ich úrad ukradnutý, lebo v tomto meste sa nestará o nič, nie je tu žiadna stratégia na zmenu sídlisk a tak nech sa to toho "neprplú", keď sa to vlastníkom páči a sami si to zaplatia.;)
workerka
16.02.09,13:18
Takže trochu sa vrátime k načatej téme. Mne osobne by sa celkom páčili také vkusné umelecké maľby panelákov. Pomohlo by to možno aj identifikácii kde človek býva. Bývam na ulici tej a tej a vo vchode s bocianím hniezdom, alebo v okne, kde sa naháňajú delfíny. :-) Pekná predstava. :-)
Realita a´la Slovensko je trochu iná. Aj keby sa vlastníci dohodli na nejakej takej prekrásnej maľbe, muselo by to prejsť našimi byrokratickými zákonmi, či všeobecnými nariadeniami obcí. A to v našom konzervatívnom Slovensku predsa nie je možné, takýto záujem by okamžite tvrdo narazil. Ešte si pamätám, keď sme chceli zmeniť farby fasády za sýtejšie pri zatepľovaní, aké neskutočné haló okolo toho bolo. Že druhý panelák je z jednej strany bordový a z druhej tmavozelený už architekta mesta až tak nezaujímalo. A potom chcite aby ľudia nemaľovali lóggie a balkóny podľa svojho... :-)

To Workerka - maľovanie treba ohlásiť stavebnému úradu? To si vážne nemyslím. :-)

Peton, samozrejme, že by sme narazili na birokraciu čo sa týka namaľovania fasády tak ako to je v prvom príspevku v prílohe. Ale myslím si, že pri troche snahy a dobrej vôle by to možno aj šlo :-) Domnievam sa, že u nás na Slovensku by ale problém birokracie nebol jediný a ten najdôležitejší problém, ale skôr by to boli peniaze na takúto fasádu. Naozaj si neviem ani len predstaviť koľko môže takéto "umelecké dielo" na fasáde stáť :-)

Akúkoľvek zmenu vzhľadu stavby (t.j. aj farbu fasády) oproti pôvodnému projektu je potrebné nahlásiť na stavebný úrad. Nehovorím, že je potrebné stavebné povolenie, ale je potrebné si splniť ohlasovaciu povinnosť. Pokiaľ Ti to neschvália, tak máš smolu. Ak si to urobíš aj napriek tomu, postupuješ protizákonne. Znovu sa opakujem - podlieha to stavebnému zákonu. Aj farebné balkóny, aj zasklenie balkónov a aj okná inej farby, iných rozmerov a iného členenia sú zmena vzhľadu stavby. Ak by stavebný úrad u vás začal robiť kontroly, tak by ste rýchlo premaľovávali :-), alebo platili pokuty :-)
svojar
16.02.09,14:06
Ad - Workerka - Akúkoľvek zmenu vzhľadu stavby (t.j. aj farbu fasády) oproti pôvodnému projektu je potrebné nahlásiť na stavebný úrad. Nehovorím, že je potrebné stavebné povolenie, ale je potrebné si splniť ohlasovaciu povinnosť. Pokiaľ Ti to neschvália, tak máš smolu. Ak si to urobíš aj napriek tomu, postupuješ protizákonne. Znovu sa opakujem - podlieha to stavebnému zákonu. Aj farebné balkóny, aj zasklenie balkónov a aj okná inej farby, iných rozmerov a iného členenia sú zmena vzhľadu stavby. Ak by stavebný úrad u vás začal robiť kontroly, tak by ste rýchlo premaľovávali :-), alebo platili pokuty :-)[/quote]


Áno je to pravda, lenže v praxi stavebné úrady majú toľko práce, že v tomto sami od seba konať nezačnú. Musel by prísť nejaký popud-oznámenie o porušovaní vzhľadu domu- potom by už museli reagovať.
My sme sa dohodli na bielej farbe okien - zatiaľ to každý dodržiava, balkóny jednotné nie sú, ale máme stanovené 3 farby skôr jemnejšie ako sýte, a čo sa týka zasklievania, upozornili sme vlastníkov, že keď sa budú robiť dajaké spoločné rekonštrukcie, tak si nadpráce budú hradiť sami.
workerka
16.02.09,14:12
Účtovník007,
práve o tejto nepísanej slušnosti som hovorila. A som rada, že si to takto nazval. Vôbec nehľadám žiadne "zvady bez príčiny". Napísala som snáď, že chodím vykrikovať susedom, nech si zvesia spoďáry z balkónov? Zas až tak trafená teda nie som :-) Len som sa vyjadrila, že sa mi to nepáči a že ma to vytáča. Povedz, koľko vecí nás v dnešnej dobe nám vadí a tu sme :-) Podľa mňa je to hlavne o prístupe a morálke ľudí. Samozrejme, že máš pravdu, že prádlo si môže každý vešať ako chce. Ja to nikomu neberiem, ale snáď môžem vyjadriť svoj názor a opýtať sa, ako to riešia ostatní. Potom si môžme prádlo napríklad vešať aj na zábradlie na schodišti v paneláku, veď máme spoločnú chodbu v spoluvlastníctve a každý ju môže využívať nie? :-) To by som potom chcela vidieť či to bude sexi :-) Ale to už naozaj zachádzam do extrémov :-D :-D
workerka
16.02.09,14:22
Áno je to pravda, lenže v praxi stavebné úrady majú toľko práce, že v tomto sami od seba konať nezačnú. Musel by prísť nejaký popud-oznámenie o porušovaní vzhľadu domu- potom by už museli reagovať.
My sme sa dohodli na bielej farbe okien - zatiaľ to každý dodržiava, balkóny jednotné nie sú, ale máme stanovené 3 farby skôr jemnejšie ako sýte, a čo sa týka zasklievania, upozornili sme vlastníkov, že keď sa budú robiť dajaké spoločné rekonštrukcie, tak si nadpráce budú hradiť sami.

Súhlasím s Tebou, že stavené úrady sú zavalené robotou, ale ak sa nejaký "dobrodinec" nájde tak máme po chlebe všetci čo máme farebné balkóny :-) No u nás je problém ten, že máme podľa projektu už fasády panelákov nafarbené a vlastne len loggie sú biele. No a fakt to vyzerá blbo, keď máš panelák bordovej farby a loggie sú rôznofarebné. Aké spoločné rekonštrukcie a nadpráce si mal vo Vašom prípade na mysli? Lebo napr. také zasklievanie balkónov nie je len vec vzhľadu bytového domu, ale hlavne je to aj vec statiky. Nie je to také jednoduché a keď vidím, že na našom sídlisku je pomaly každá loggia zasklená, tak len čakám, kedy im to padne všetko dole :-)
Mária27
16.02.09,14:27
Mne sa to nepáči.
svojar
16.02.09,19:42
Rekonštrukcie - celkové opravy balkónov financované z FPÚaO, napr. tie nastrelené klince čo držia zábradlie večne určite nevydržia.
No a nadpráce z toho vyplývajú - že bude toto zasklenie treba demontovať.
Marína
16.02.09,20:41
Čo by ste povedali na to, keby fasády našich domov vyzerali trochu ináč než sme bežne zvyknutí. Dnes, keď mnohé domy absolvujú zatepľovaciu kúru nebolo by od veci, keby okrem reklám skrášľovalo ich vzhľad aj trochu "umenia". Myslíte, že by to bolo v našich podmienkach reálne?
Neviem, ako to bolo myslené, lebo jedno skrášľovalo ich vzhľad protirečí druhému "umenia". Aspoň trochu to zmiernili úvodzovky. Prepáčte, ale je to nevkusný gýč a už len predstava bývať v takomto dome, ..................
felix1
17.02.09,15:29
,, ... že stavené úrady sú zavalené robotou...,, :) :):)

Ja s tym nesulhasim. Vie snad niekto o pripade ze stavebny urad dal zburat ciernu stavbu ??? Mam skor pocit ze su tam nato aby ( samozrejme za modre oci a z lasky k obcanovi ) nasli sposob ako obist zakon ci dobehnut ciernou stavbou dotknute subjekty. Rad by som napisal cest vynimkam, ale naozaj taku nepoznam.