nano
18.06.05,20:06
Som na porade nový a chcel by som Vás poprosiť, či by ste mi neporadili,či som povinný podať intrastat,keď som vlani navyvážal a či je to nejako limitované,alebo som od toho oslobodený.Ďakujem
bendži
18.06.05,18:29
Povinnosť podávať intrastat vzniká až po určitom objeme tovarov dodaných do krajín EÚ alebo z krajín EÚ prijatých. Takže ak si nedodával tovar do týchto krajín, zatiaľ ti povinnosť podávať intrastat za vývoz nevznikla. Ale mohla ti vzniknúť pri dovoze tovaru.
durisovad
18.06.05,18:33
Nemam s tymto sice ziadnu skusenost, ale pozrela som sa v minulych poradach a tam som sa docitala, ze povinnost podavat INTRASTAT nastava az pri obrate zahranicneho obchodu nad 3 miliony Sk.
Vevey
18.06.05,21:12
Ano, oznacuje sa to pojmom prah (kto ho prekroci, podava hlasenie intrastat cez colnicu statistickemu uradu, najprv sa zahlasi na SU SR) a je pre dovoz 3 miliony a pre vyvoz 6 milionov.
nano
19.06.05,15:31
Ďakujem Vám,takže keď som predal za 200 tis.sk nemusím,intrastatpodávať.
bendži
19.06.05,18:23
Ďakujem Vám,takže keď som predal za 200 tis.sk nemusím,intrastatpodávať.
Určite nie, tam je povinnosť sledovať prekročenie toho definovaného prahu, ako pri vývoze, tak aj pri dovoze, za posledných 12 mesiacov. A navyše, ja som to vo firme veľmi nesledovala a oni sa sami ozvali, že nám vznikla povinnosť podávať intrastat pri dovoze, aj poslali pokyny ako postupovať aj potrebné tlačiva. Takže nemusíš mať vôbec strach, že by si v tomto smere niečo dôležité "prepásol" :)
Vevey
19.06.05,19:05
... oni sa sami ozvali, že nám vznikla povinnosť podávať intrastat pri dovoze, aj poslali pokyny ako postupovať aj potrebné tlačiva. Takže nemusíš mať vôbec strach, že by si v tomto smere niečo dôležité "prepásol" :)
To je super, to vazne Statisticky urad sleduje? Ale odkial ma informacie o tom, ze kto prah prekrocil, ked nikto nikam nic nehlasi? Ja uz pomaly ani nespavam, co vo vsetkych firmach prahy kontrolujem.:)
bendži
20.06.05,05:44
To je super, to vazne Statisticky urad sleduje? Ale odkial ma informacie o tom, ze kto prah prekrocil, ked nikto nikam nic nehlasi? Ja uz pomaly ani nespavam, co vo vsetkych firmach prahy kontrolujem.:)
Neviem ako presne to kontrolujú, ale napadá mi jedine priznanie k DPH, tam uvádzaš predsa dovozy aj vývozy. Mne sa určite ozvali oni sami, ja som sa nejakým sledovaním veľmi netrápila :)
Vevey
20.06.05,06:28
Dakujem, ozaj ved to tam maju na DP k DPH. A robis to teraz uplne sama? Alebo si najala colneho deklaranta? Lebo mam ponuku od jedneho ale chce za kazdu spracovanu fakturu 500,-.
Eva99
21.06.05,06:41
Dakujem, ozaj ved to tam maju na DP k DPH. A robis to teraz uplne sama? Alebo si najala colneho deklaranta? Lebo mam ponuku od jedneho ale chce za kazdu spracovanu fakturu 500,-.Za každú faktúru 500,- Sk????? To myslíš vážne? Ja robím Intrastat dvom dosť veľkým firmám a neviem si to v skutočnosti predstaviť - faktúr mám naozaj dosť... Zvládam to sama, dá sa to. Nanajvýš, keď si neviem dať s niečím rady, dohodnem sa s druhou stranou, aby sme to mali hlavne rovnako. Je tam veľa položiek typu "a ostatné", takže keď si už úplne bezradná a nevieš, kam s tým, nikto Ti nemôže povedať, že to tam nepatrí... Sem-tam si pre istotu zavolám deklaranta (možno raz za pol roka) a nemal s tým problém. 500,- Sk je celkom pekné zdieranie...
Janna
21.06.05,06:46
Ja si tiež robím výkaz Intrastat sama a cez internet ho zasielam. Tiež sa mi zdá, nejak veľa 500,- za faktúru... Pri takej cene by sme mohli rovno zavrieť krám:)
bendži
21.06.05,07:10
Tiež robím výkazy Intrastat sama a využívam zasielanie cez internet. Nie je to nič zložité. A neviem si ani len predstaviť, čo by šéf povedal na to, že to robiť nechcem a nech platí nejakej firme také veľké prachy, veď to je prehnané!
evina
21.06.05,08:41
Dovolím si Vás upozorniť /nájdete aj presné čísla o sledovaných objemoch/:

Vyhláška ŠÚ 613/2002 ,ktorou sa vydáva Program štatistických zisťovaní na roky 2003-2005 bola k 1.1.2005 novelizovaná vyhláškou č. 685/2004 a v prílohe v častiach 46a-46d je presný opis hlásení a zjednodušených hlasení INTRASTAT.
www.justice.sk (http://www.justice.sk)

Podrobnosti k podávaniu hlásení nájdete na stránke www.colnasprava.sk (http://www.colnasprava.sk) a v rámci nej aj uvidíte stránku www.statistics.sk (http://www.statistics.sk) a budete mať kompletný prehlad o INTRASTAT. Na splnenie svojej event. povinnosti v tejto oblasti by som sa nespoliehala len na výzvu ŠÚ.
Slavo zo Štiavnice
23.06.05,05:05
Dovolím si Vás upozorniť /nájdete aj presné čísla o sledovaných objemoch/:

Vyhláška ŠÚ 613/2002 ,ktorou sa vydáva Program štatistických zisťovaní na roky 2003-2005 bola k 1.1.2005 novelizovaná vyhláškou č. 685/2004 a v prílohe v častiach 46a-46d je presný opis hlásení a zjednodušených hlasení INTRASTAT.
www.justice.sk (http://www.justice.sk/)

Podrobnosti k podávaniu hlásení nájdete na stránke www.colnasprava.sk (http://www.colnasprava.sk/) a v rámci nej aj uvidíte stránku www.statistics.sk (http://www.statistics.sk/) a budete mať kompletný prehlad o INTRASTAT. Na splnenie svojej event. povinnosti v tejto oblasti by som sa nespoliehala len na výzvu ŠÚ.
Prosím Vás a neviete, či sa tie hranice ten asimilačný prah (3 mil. resp. 6 mil) novelou od 1.1.2005 zmenil?
evina
23.06.05,05:30
Prosím Vás a neviete, či sa tie hranice ten asimilačný prah (3 mil. resp. 6 mil) novelou od 1.1.2005 zmenil?Vyhláška v znení 685/2004, ktorú uvádzam vyššie je platná od 1.1.2005. Ňou sa nemenili hodnoty pre jednotlivé hlásenia,:

INTRASTAT 1-2 Hlásenie o prijatí tovaru
prijatý tovar z EÚ v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej 12 miliónov

INTRASTAT 2-12 Hlásenie o odoslaní tovaru
odoslanie tovaru do EU v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej ako 30 miliónov

INTRASTAT 3-12 Zjednodušené hlásenie o prijatí tovaru
prijatie tovaru v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej ako 3 milióny a nižšej ako 12 miliónov

INTRASTAT 4-12 Zjednodušené hlásenie o odoslaní tovaru
odoslanie tovaru v súhrnnej hodnote rovnej alebo vyššej ako 6 miliónov a nižšej ako 30 miliónov
Vevey
23.06.05,10:41
Za každú faktúru 500,- Sk????? To myslíš vážne? Ja robím Intrastat dvom dosť veľkým firmám a neviem si to v skutočnosti predstaviť - faktúr mám naozaj dosť... Zvládam to sama, dá sa to. Nanajvýš, keď si neviem dať s niečím rady, dohodnem sa s druhou stranou, aby sme to mali hlavne rovnako. Je tam veľa položiek typu "a ostatné", takže keď si už úplne bezradná a nevieš, kam s tým, nikto Ti nemôže povedať, že to tam nepatrí... Sem-tam si pre istotu zavolám deklaranta (možno raz za pol roka) a nemal s tým problém. 500,- Sk je celkom pekné zdieranie...
V ponuke je presne toto:

Vzhľadom na počty spracovaných dokladov sme pripravili nasledovnú cenu:
Spracovanie INTRASTAT-SK hlásenia v sume za každú fa................500,- SK
Za každú položku kombinovanej nomenklatúry………………………….……...…30,- SK
Vypísanie nulového hlásenia v prípade, že nebude v danom mesiaci prijatie a odoslenie tovaru………………………………………………………………………………….500,- SK

V tejto sume sú zahrnuté služby súvisiace s komunikáciou s pracovníkmi PCÚ, sledovanie legislatívy, pripojenie a posielanie hlásení prostredníctvom internetu a ostatné služby súvisiace s touto činnosťou.

Ake su vlastne sankcie za nejaky omyl v hlaseni?
Eva99
23.06.05,11:31
V ponuke je presne toto:

Vzhľadom na počty spracovaných dokladov sme pripravili nasledovnú cenu:
Spracovanie INTRASTAT-SK hlásenia v sume za každú fa................500,- SK
Za každú položku kombinovanej nomenklatúry………………………….……...…30,- SK
Vypísanie nulového hlásenia v prípade, že nebude v danom mesiaci prijatie a odoslenie tovaru………………………………………………………………………………….500,- SK

V tejto sume sú zahrnuté služby súvisiace s komunikáciou s pracovníkmi PCÚ, sledovanie legislatívy, pripojenie a posielanie hlásení prostredníctvom internetu a ostatné služby súvisiace s touto činnosťou.

Ake su vlastne sankcie za nejaky omyl v hlaseni?
- služby súvisiace s komunikáciou s pracovníkmi PCÚ - zdvihnúť telefón a opýtať sa čo potrebuješ zvládneš. A možno aj ešte lepšie...

- sledovanie legislatívy - Intrastat robí toľko ľudí, že aj keby nechceš, zmeny sa dozvieš. A okrem toho, na čo je potom porada?:)

- pripojenie a posielanie hlásení prostredníctvom internetu - to je také jednoduché, že sa budeš sama čudovať. To myslím úplne vážne.

- ostatné služby súvisiace s touto činnosťou - ktovie čo tým myslia?

Vevey, naozaj to nie je zložité a určite to zvládneš aj sama! Pri najhoršom s poradou. Nech dajú tých 500,- Sk radšej Tebe :D !
Ako je to so sankciami Ti neviem povedať, ale ten deklarant, čo chodí sem-tam ku mne mi to vysvetlil štýlom, že ani oni sami tomu poriadne nerozumejú a budú radi, ak dáš zvieratá medzi zvieratá a stroje medzi stroje :p .
Vevey
25.06.05,20:57
Dakujem, tiez sa mi to zdalo vela. Navyse som mala pocit, ze SU SR na rozdiel od DU nesankcionuje "mensie" chyby, ale len nepodanie vykazov. No a samozrejme usilovne vracaju vsetky vykazy, ktore v nejakych kontrolnych suctoch ci sucinoch nesuhlasia s ostatnymi vykazmi.