maria-
13.02.09,14:57
V našej firme sú zamestnanci, ktorí majú dobrovoľné nemocenské poistenie, neviem kto im poradil ale vraj si tu sumu majú dať do RZD. Ja síce o tom neviem , vie o tom niekto niečo ?
brčko
13.02.09,14:34
V našej firme sú zamestnanci, ktorí majú dobrovoľné nemocenské poistenie, neviem kto im poradil ale vraj si tu sumu majú dať do RZD. Ja síce o tom neviem , vie o tom niekto niečo ?

poistné, ktoré zaplatili v r.2008 si môžu odrátať v ročnom zúčtovaní, tiež som tak urobila.
Dobroslava
13.02.09,15:02
poistné, ktoré zaplatili v r.2008 si môžu odrátať v ročnom zúčtovaní, tiež som tak urobila.
Mám kamarátku na rodičovskom príspevku, platí si DNP - môže si ho uplatniť v daňovom priznaní, keďže momentálne nepracuje? Ďakujem.
veronikasad
13.02.09,15:19
Mám kamarátku na rodičovskom príspevku, platí si DNP - môže si ho uplatniť v daňovom priznaní, keďže momentálne nepracuje? Ďakujem.
V daňovom priznaní koho ? Ak nemá žiadny príjem, DP nepodáva.
Dobroslava
14.02.09,10:21
V daňovom priznaní koho ? Ak nemá žiadny príjem, DP nepodáva.
Vraj mala nejaký príjem z úrokov na BÚ, teda môže si podať DP?
hanelie
14.02.09,10:32
Vraj mala nejaký príjem z úrokov na BÚ, teda môže si podať DP?
príjem bol vyšší ako 1/2 z NČ ? - od tejto sumy sa odvíja povinnosť podávať DP
Dobroslava
14.02.09,10:47
príjem bol vyšší ako 1/2 z NČ ? - od tejto sumy sa odvíja povinnosť podávať DP
Ďakujem za odpoveď, už som ju presvedčil...
Dobroslava
14.02.09,11:16
príjem bol vyšší ako 1/2 z NČ ? - od tejto sumy sa odvíja povinnosť podávať DP
Ďakujem za odpoveď, a čo manžel - keď si bude chcieť on uplatniť nezdanit. časť na manželku?
Manželka bola do konca 05 2008 na MD, od 06 2008 dodnes poberá rodič.príspevok. Platí si DNP, z ktorého čerpá OČR a PN. Niekde som čítal, že do vlastnéh príjmu manželky sa zahŕňa aj MD, OČR a PN a niekde to zasa vyvracajú - sú to predsa nemocenské dávky a tie sú oslobodené od dane. Takže čo si vlastne môže uplatniť manžel SZČO v DP? Ďakujem.
Andyke
14.02.09,16:03
Do vlastného príjmu manželky sa počíta materské, PN aj OČR. Keď manžel bude uplatňovať ju ako vyživovanú osobu tak od 98496 odpočítať tieto položky a rozdiel uplatniť ako nezdanit. časť.
Dobroslava
14.02.09,19:45
Do vlastného príjmu manželky sa počíta materské, PN aj OČR. Keď manžel bude uplatňovať ju ako vyživovanú osobu tak od 98496 odpočítať tieto položky a rozdiel uplatniť ako nezdanit. časť.
A keď si bude chcieť podať DP ona, ako má postupovať? Ďakujem.
mzdarka renca
14.02.09,20:14
A keď si bude chcieť podať DP ona, ako má postupovať? Ďakujem.

Ak mala v roku 2008 príjmy podliehajúce dani z príjmov, tak má nárok na celú OP 98496. Podá si DP sama, nakoľko podľa toho čo si písal, mala príjem len z úrokov. Zvážte, či výška odvedenej dane z úrokov je natoľko vysoká, že vám výjde preplatok viac ako 3,32€.
milagros208
16.02.09,06:08
poistné, ktoré zaplatili v r.2008 si môžu odrátať v ročnom zúčtovaní, tiež som tak urobila.
V tejto súvislosti ma ešte napadlo. Odratáva sa poistné zaplatené v r. 2008 alebo za rok 2008. Myslím tým to, že ak je zaplatené poistné v januári 2008 za december 2007, odratáva sa v roku 2007 alebo v roku 2008? Ďakujem.
V súvislosti s vlastným príjmom manželky. Ak má manželka príjmy - materské,rodičovský príspevok a taktiež aj vyplatené úroky, do vlastného príjmu manželky sa započítava materské aj vyplatené úroky ponížené o zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré si manželka platí? Ďakujem.
milagros208
18.02.09,07:33
V tejto súvislosti ma ešte napadlo. Odratáva sa poistné zaplatené v r. 2008 alebo za rok 2008. Myslím tým to, že ak je zaplatené poistné v januári 2008 za december 2007, odratáva sa v roku 2007 alebo v roku 2008? Ďakujem.
V súvislosti s vlastným príjmom manželky. Ak má manželka príjmy - materské,rodičovský príspevok a taktiež aj vyplatené úroky, do vlastného príjmu manželky sa započítava materské aj vyplatené úroky ponížené o zaplatené dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré si manželka platí? Ďakujem.
Ozaj nikto nevie poradiť? Vďaka.