Martina Žarová
13.02.09,16:22
Chcela by som sa spýtať ako sa postupuje v prípade uzavretia zmluvy o prenájme dopravného prostriedku podľa Obch. zákonníka § 630. Kto posiela na daň. úrad Oznámenie pre účely platenia dane z mot. vozidiel a kto tú daň platí - prenajímateľ alebo nájomca?
Mali by sme totiž záujem prenajať si dodávkové auto iného podnikateľa, ktorý ho má prihlásené na svoje meno na daň. úrade.
Tiež by ma zaujímalo, ako je to potom s účtovaním takéhoto auta. Môžeme si my, ako nájomca uplatňovať ako daňový výdavok opravy auta, spotrebované PHL a odpočet DPH, z čoho by nám vyplynula aj povinnosť viesť knihu jázd? Stačí na to zmluva o nájme alebo auto musíme my prihlásiť na naše meno na daň. úrad, hoci majiteľom v tech. preukaze zostane prenajímateľ?
martinius
18.02.09,11:42
Pravdepodobne má auto v majetku firmy, takže ho využíva na podnikateľské účely, tým pádom by mal platiť daň z MV on, hoci z istého uhla to vyzerá na dvojité zdanenie...daň by sa mala za 1 auto platiť len 1x. V zmluve si upresnite, ktoré náklady znáša nájomca a ktoré prenajímateľ.
hanelie
18.02.09,13:22
existuje možnosť dohody -
môže aj majiteľ MV / platiť daň z MV / potom si to zohľadní v nájomnom
alebo nájomca - uvedie sa v zmluve, že bude platiteľom dane z MV
grammatika
16.04.09,08:44
Ahojte, mám podobnú otázku (y).
Ak sro, kotrá má v predmete podnikania prenájom vozidiel, prenajme SZCO osobný automobil tak:
1. daň z MV platí len sro (lebo aj ju platí za toto vozidlo)? a SZČ aj keď má miesto podnikania v inom kraji neoznamuje a neplatí DzMV?
2. SZČO si dáva do výdavkov len faktúru za prenájom? alebo aj bločky z nafty?
3. SZČO si musí viesť knihu jázd? Vypočítava si aj náhradu za km?

Ďakujem Vám za cenné rady
grammatika
16.04.09,10:11
Ahojte, mám podobnú otázku (y).
Ak sro, kotrá má v predmete podnikania prenájom vozidiel, prenajme SZCO osobný automobil tak:
1. daň z MV platí len sro (lebo aj ju platí za toto vozidlo)? a SZČ aj keď má miesto podnikania v inom kraji neoznamuje a neplatí DzMV?
2. SZČO si dáva do výdavkov len faktúru za prenájom? alebo aj bločky z nafty?
3. SZČO si musí viesť knihu jázd? Vypočítava si aj náhradu za km?

Ďakujem Vám za cenné rady

Môžem poprosiť o poradenie :)
grammatika
17.04.09,07:24
Ahojte, mám podobnú otázku (y).
Ak sro, kotrá má v predmete podnikania prenájom vozidiel, prenajme SZCO osobný automobil tak:
1. daň z MV platí len sro (lebo aj ju platí za toto vozidlo)? a SZČ aj keď má miesto podnikania v inom kraji neoznamuje a neplatí DzMV?
2. SZČO si dáva do výdavkov len faktúru za prenájom? alebo aj bločky z nafty?
3. SZČO si musí viesť knihu jázd? Vypočítava si aj náhradu za km?

Ďakujem Vám za cenné rady

Nenájde sa prosím nejaká dobrá duša? Mám v tom zmätok...
azla
17.04.09,09:26
Ahojte, mám podobnú otázku (y).
Ak sro, kotrá má v predmete podnikania prenájom vozidiel, prenajme SZCO osobný automobil tak:
1. daň z MV platí len sro (lebo aj ju platí za toto vozidlo)? a SZČ aj keď má miesto podnikania v inom kraji neoznamuje a neplatí DzMV?
2. SZČO si dáva do výdavkov len faktúru za prenájom? alebo aj bločky z nafty?
3. SZČO si musí viesť knihu jázd? Vypočítava si aj náhradu za km?

Ďakujem Vám za cenné rady

Add.1
Ak daň z MV platí s.r.o., (treba to uviesť v zmluve), nájomca už nebude platiať daň. Za jeden predmet dane sa platí daň iba 1x.

Add.2
SZCO ma automobil v prenájme, platí nájom. Auto si prenájal (nie na okrasu), ale na používanie. Ak chce auto používať , je jasné, že musí spotrebovať PHM. Ciže do nákladov si bude dávať náklady za spotrebované PHM. Je to obdobné, ako keby používal firemné auto. Len on nemá firemné auto, ale auto prenajaté.

Add.3
Kniha jázd je povinná ak chce 100% výdavkov. Náhradu za km nepočíta, lebo si bude uplatňovať nájom + spotrebu PHM.
grammatika
17.04.09,10:40
Add.1
Ak daň z MV platí s.r.o., (treba to uviesť v zmluve), nájomca už nebude platiať daň. Za jeden predmet dane sa platí daň iba 1x.

Add.2
SZCO ma automobil v prenájme, platí nájom. Auto si prenájal (nie na okrasu), ale na používanie. Ak chce auto používať , je jasné, že musí spotrebovať PHM. Ciže do nákladov si bude dávať náklady za spotrebované PHM. Je to obdobné, ako keby používal firemné auto. Len on nemá firemné auto, ale auto prenajaté.

Add.3
Kniha jázd je povinná ak chce 100% výdavkov. Náhradu za km nepočíta, lebo si bude uplatňovať nájom + spotrebu PHM.

ĎAKUJEM :)