Wotan
13.02.09,16:11
Chcem sa spytat, ako je to so splatnostou preplatku a nedoplatku z danoveho priznania.

Ak dobre viem, nedoplatok treba uhradit do terminu podania DP - t.j.31.marca. zaujimalo by ma, ci pani danovaci maju tiez povinnost aj preplatok vyplatit do tohto terminu...

Co v pripade, ze DP podam vo februari... budu cakat s preplatkom alebo ako to je?
luigi72
25.02.09,21:42
Nie som si istý, opravte ma, ak sa mýlim, ale tuším DÚ má zo zákona povinnosť vyplatiť preplatky do mája. Nedoplatok by si mal uhradiť do 31.03.2009.

Nie som si istý a je už neskoro, nechce sa mi hľadať. Snáď zajtra. :)
azla
26.02.09,05:49
Chcem sa spytat, ako je to so splatnostou preplatku a nedoplatku z danoveho priznania.

Ak dobre viem, nedoplatok treba uhradit do terminu podania DP - t.j.31.marca. zaujimalo by ma, ci pani danovaci maju tiez povinnost aj preplatok vyplatit do tohto terminu...

Co v pripade, ze DP podam vo februari... budu cakat s preplatkom alebo ako to je?

Nedoplatok z DP sa musí vyrovnať do 31.3.2009
Preplatok sa riadi podľa § 63 zákona o správe daní a poplatkov.

(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
luigi72
26.02.09,19:49
Nedoplatok z DP sa musí vyrovnať do 31.3.2008.
To už asi nikto nestihne :D

Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

Znamená to, že ak nepožiadaš, tak nevrátia? Čo spravia s tvojim preplatkom? prepadne štátu?
Ale ináč na DP hneď žiadaš o vrátenie preplatku - poštovou poukážkou alebo na účet.
mikumi
24.03.09,12:12
Prajem pekný deň, chcem sa spýtať - na DP žiadam o vrátenie preplatku - na účet. Mám do V.časti - Miesto na osobitné záznamy daňovníka prepočítat koľko mi majú vrátiť, alebo si to správca dane prepočíta sám. Ďakujem za skorú odpoveď..
Dana7
24.03.09,12:27
Prajem pekný deň, chcem sa spýtať - na DP žiadam o vrátenie preplatku - na účet. Mám do V.časti - Miesto na osobitné záznamy daňovníka prepočítat koľko mi majú vrátiť, alebo si to správca dane prepočíta sám. Ďakujem za skorú odpoveď..

Ak myslíš, či máš prepočítať SK na EUR tak áno, presne do tej kolónky na osobitné záznamy:
Mne to robí program a prepočítva základ dane : 30,126 a zároveň preplatok alebo nedoplatok : 30,126 a výsledky v EUR.
mikumi
24.03.09,12:56
Ďakujem, takže im tam prepočítam sumu na EUR a dám pomlčku, že je to daňový preplatok, ktorý žiadam vrátiť a vyplním aj oddiel VI-žiadosť o vrátenie daň.preplatku.
Pekný deň a ešte raz Ďakujem.
gabriela2579
24.03.09,12:57
UPOZORNENIE: v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie roka 2008 podávanom v roku 2009, sa uvádzajú sumy v Sk, pričom sa použije rovnaké tlačivo, ktoré platilo pre rok 2007 vydané MF SR č. 097165/2007. V tomto daňovom priznaní sa prepočíta daň na úhradu na eurá konverzným kurzom 30,1260 a zaokrúhli na eurocenty nadol (na dve desatinné miesta).

Príklad:
Daňovníkovi v daňovom priznaní vznikla povinnosť uhradiť daň v sume 10 500 Sk. Táto suma sa prepočíta konverzným kurzom 30,1260 (10 500: 30,1260 = 348,536) a zaokrúhli sa na dve desatinné miesta nadol (348,536 ÷ 348,53). Daňovník teda zaplatí v roku 2009 sumu 348,53 eur.

Prepočet sa vykoná v XII. oddiele - Pomocné výpočty.
gabriela2579
24.03.09,13:04
A ešte niečo k preplatkom a nedoplatkom :

v daňovom priznaní sa prepočítava konverzným kurzom zo SK na € iba nedoplatok vyplývajúci z DP, ktorý je na riadku 64 DP typu A.
mikumi
24.03.09,13:12
Ďakujem, ale môj preplatok na dani je oveľa vyšší ako daňová povinnosť, čiže neplatím nič, naopak žiadam o vrátenie daňového preplatku a nebola som si istá či to mám prepočítať konverzným kurzom, alebo si to spravia na DÚ sami.
Takže, dám do DP PO časti V., kde je miesto pre osobitné záznamy aj daň, aj preplatok a všetko im to prepočítam. M*
azla
24.03.09,13:14
Prajem pekný deň, chcem sa spýtať - na DP žiadam o vrátenie preplatku - na účet. Mám do V.časti - Miesto na osobitné záznamy daňovníka prepočítat koľko mi majú vrátiť, alebo si to správca dane prepočíta sám. Ďakujem za skorú odpoveď..

Domnievam sa, že iba daň na úhradu sa prepočítava a uvádza v oddieli pre osobitné záznamy.

Ak mám preplatok dane a žiadam vrátiť späť, uvediem to v oddlieli VI. a nič neprepočítavam. (prepočíta si správca dane :rolleyes:)


VI. oddiel – Žiadosť o vrátenie daňového preplatku
Upozornenie: ak daňovníkovi vznikne preplatok na dani (riadok 901), ktorý žiada podľa § 63 zákona SNR č. 511/1992 Zb. vrátiť, správca dane vypočítaný preplatok z riadku 901 v Sk prepočíta konverzným kurzom 30,1260 na eurá, zaokrúhli na eurocenty nahor a vráti daňovníkovi.
mikumi
24.03.09,13:30
Ďakujem, mám preplatok na riadku 901, ktorý žiadam vrátiť na účet spoločnosti.
DP mám už hotové a 2x vytlačené a na tomto som sa zasekla ( už som to išla prerábať a prepočítavať), nebola som si istá či musím prepočítať aj preplatok - podľa príspevku od Azly - nemusím.
Ďakujem, balím sa a idem domov, zajtra to odovzdám na DÚ.