Dominika DD
13.02.09,18:02
Dobrý večer všetkým,
rada by som sa poradila s niekým skúsenejším ohľadom uplatniteľných daňových výdajov pri predaji nehnuteľnosti. Jedná sa o garáž kúpenú za 200.000,- Sk, ktorú som po cca roku od kúpi na jeden rok prenajala. Príjem z prenájmu som si zahrnula do daň.priznania, uplatnila som si paušálne 40-percentné výdaje. Ak ju teraz predám, aké budú uznané daňové výdaje? Budem zdaňovať len rozdieľ medzi predajnou a kúpnou cenou alebo si mám odpočítať aj 10.000,- za ten rok prenájmu? Veľmi pekne vopred ďakujem ochotnému poraďákovi
Lianka
13.02.09,18:04
Zakon o dani z prijmov:
§ 8 Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností, ...

(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.

(6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.
Dominika DD
15.02.09,07:53
ďakujem veľmi pekne pani Lianka, mohla by som Vás poprosiť len na doplnenie, či tá čiastka, ktorú napíšem ako výdaj bude v mojom prípade 190.000,- ? Pochybnosti mám len v tej výške, lebo som si v ten rok uplatňovala paušálne výdaje a tým pádom si niesom istá, či sa jednalo o nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku. Niekde som sa totiž dočítala, že pri paušálnom výdaji, sa nehnuteľnosť nezaraďuje do obchodného majetku a tak by som si do výdaju napísala celú pôvodnú cenu garáže. Nejde mi o nejakých 10.000,- ale o správnosť výpočtu a odvedenia daní. Ešte raz ďakujem
Lianka
15.02.09,09:54
Budete zdanovat rozdiel medzi predajnou a kupnou cenou (200 tis.). Prijem z prenajmu zdanujete preto, lebo nehnutelnost ste vlastnili menej ako 5 rokov:

§ 9 Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
...
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Prijem z prenajmu ste zdanili podla § 6, ods. 3 a uplatnili 40% vydavky. Spravne pisete - ak uplatnujete pausalne vydavky, nehnutelnost sa nezaraduje do obchodneho majetku.
Dominika DD
15.02.09,11:56
Ďakujem za všetko, veľmi ste mi pomoohli