alencek
13.02.09,19:22
Budem robiť na živnosť prre jednu firmu. Máme sa dohodnúť na plat. podmienkach. Koľko bude moja celková cena práce (suma, ktorú mu vyfakturujem), keď by som si to predstavila v "čistom" ca. 5000€?
Ďakujem.
Ingrid Ondruskova
13.02.09,18:25
Neviem, či vidím správne na ten počet núl, musíš byť ale konkrétnejšia.
alencek
13.02.09,20:32
Neviem, či vidím správne na ten počet núl, musíš byť ale konkrétnejšia.

sorry: ide o ca 500€.
Konkrétnejšia? Mám ponuku do 500,- € v čistom, to môže byť nejakých 600-700€ v hrubom, ale moja celková cena práce je asi iná (vyššia). Vychádzam z mojej výpl. pásky, keď som bola ešte zamestnancom.
Ingrid Ondruskova
14.02.09,09:34
Rozumiem tomu tak, že momentálne robím nejakú prácu ako zamestnanec a potom neskôr istú prácu akože na živnosť?Tak to je večná dilema.Takže ak niekto v práci má napr.16.500,- v hrubom, tak v čistom to je cca 13.500,-Sk, ale celkové náklady zamestnávateľa na mňa predstavujeú 16.500x1,352...22.300,-Sk
Takže ja ako zamestnávateľ ak by som mal predstavu Ťa poslať na živnosť, a aby som mal logicky menšie náklady, mal by som predstavu, aby si "makala" na živnosť napr. za 19.000,- a teraz príde to najzaujimávejšie...oplatí sa Ti to?, musíš si zvážiť aké budeš mať náklady ako živnostníčka-odvody, tel., auto, Tvoja účtovníčka a pod.
mona091
14.02.09,09:57
neviem, ci sa nemenili %, ale minuly rok bolo:

odvody z hrubej mzdy:

z toho:

zamestnavatel plati spolu 35,2%
zamestnannec plati spolu 13,4%

ide o starobne, invalidne,
nemocenske, v nezamestnanosti,
rezervny fond, urazove,
garancny fond, zdravotne = spolu zamestnanec a zamestnavatel = 48,7% (cena prace)


takze celkova cena prace = hruba mzda + odvody zamestnavatela

takze zamestnavatel usetri z tvojej hrubej mzdy odvodove naklady, tebe ostane hruba mzda, ale z nej ako zivnostnik by si mala odviest 47,15%, samozrejme zalezi od inych podmienok v prvom roku podnikania, takze si prerataj, ci sa Ti to vyplati, respektive, ci ti vyplatia hrubu mzdu, alebo celkovu cenu prace
(dan 19% som nezaratavala)

opravte ma, ak sa zmenili %, dakujem
alencek
14.02.09,14:21
Rozumiem tomu tak, že momentálne robím nejakú prácu ako zamestnanec a potom neskôr istú prácu akože na živnosť?Tak to je večná dilema.Takže ak niekto v práci má napr.16.500,- v hrubom, tak v čistom to je cca 13.500,-Sk, ale celkové náklady zamestnávateľa na mňa predstavujeú 16.500x1,352...22.300,-Sk
Takže ja ako zamestnávateľ ak by som mal predstavu Ťa poslať na živnosť, a aby som mal logicky menšie náklady, mal by som predstavu, aby si "makala" na živnosť napr. za 19.000,- a teraz príde to najzaujimávejšie...oplatí sa Ti to?, musíš si zvážiť aké budeš mať náklady ako živnostníčka-odvody, tel., auto, Tvoja účtovníčka a pod.

Ďakujem za Tvoju odpoveď. Poradíš mi ešte prosím Ťa?
Firma, pre ktorú budem pracovať, mi chce dať 10.000,- čistého. Akú výšku mu mám teda fakturovať , aby som sa dostala k 10.000,- po odpočítaní všetkých týchto mojich nákladov?
Díky.
Ingrid Ondruskova
14.02.09,14:46
alencek....ale ja ani zďaleka netuším aké máš náklady /alebo aké budeš mať náklady, zrejme to netušíš ani Ty sama/, takže treba ísť na to krok za krokom...
-aké budem mať odvody do zdr.poisťovne
-aké do sociálky
-telefonovanie, dochádzka do práce /a či vôbec/ autom-náklady
-budem mať svoju účtovníčku?
-treba sa zamyslieť o aký druh práce u Teba ide? fyzická?, pri PC?, potrebujem si kúpiť domov lepšie PC a nový soft? potrebujem tlačiareň? atď...atď.
-a nezabudni, čo zarobíš, to treba aj raz do roka odaniť a to je zatiaľ 19% atď.
-voči sociálke máš spočiatku akoby prázdniny na platenie ale to nie je na večnosť a okrem toho radšej treba s tým rátať teraz,
lebo potom už veeeľmi ťažko zvýšiš svoju taxu voči okoliu,
len minimálne odvody do sociálky a zdravotky sú spolu cca 4.200,-Sk...rozhodne si urob prepočet všetkých položiek, ktoré by Ti mali ísť do nákladov...
alencek
14.02.09,15:53
alencek....ale ja ani zďaleka netuším aké máš náklady /alebo aké budeš mať náklady, zrejme to netušíš ani Ty sama/, takže treba ísť na to krok za krokom...
-aké budem mať odvody do zdr.poisťovne
-aké do sociálky
-telefonovanie, dochádzka do práce /a či vôbec/ autom-náklady
-budem mať svoju účtovníčku?
-treba sa zamyslieť o aký druh práce u Teba ide? fyzická?, pri PC?, potrebujem si kúpiť domov lepšie PC a nový soft? potrebujem tlačiareň? atď...atď.
-a nezabudni, čo zarobíš, to treba aj raz do roka odaniť a to je zatiaľ 19% atď.
-voči sociálke máš spočiatku akoby prázdniny na platenie ale to nie je na večnosť a okrem toho radšej treba s tým rátať teraz,
lebo potom už veeeľmi ťažko zvýšiš svoju taxu voči okoliu,
len minimálne odvody do sociálky a zdravotky sú spolu cca 4.200,-Sk...rozhodne si urob prepočet všetkých položiek, ktoré by Ti mali ísť do nákladov...

Ďakujem pekne, pôjdem na to "krok za krokom" a samozrejme sa spojím hlavne s mojou účtovníčkou.