andrea
14.02.09,06:49
Prosím o radu: učtujem v jednoduchom účtovníctve Alfa. Potrebujem poradiť ako mám zaučtovať faktúru SHELL. Faktúra je na čiastku 603,90 EUR a z toho je : poplatok za službu si učtuje Shellka 13,09 Eur (zákl.dane 11,- a daň 2,09), čerpanie PHM v ČR 420,- EUR, mýtne v Nemecku 320,- EUR a vrátená DPH z ČR 150,- EUR. Potrebujem poradiť stlpce do ktorých to mám zaúčtovať. Celková suma 603,90 (13,09+420,-+320,- - 150). Prosím niekoho kto by mi poradil, aby som to mala správne. Ďakujem všetkým.
m.lujza
15.02.09,15:23
Zaúčtuješ celú úhradu faktúry (vychádza mi z tvojich údajov 603,09 €) do analytiky Výdavok za materiál, v členení na výd. za PHM, alebo podľa svojho členenia, napr. PHM Auto XY 601 €, a samozrejme suma DPH 2,09 pôjde do kolonky zaplatená DPH.

Cez ID - výdavok odúčtuješ z výdavkov na materiál - príslušnej ananlytiky sumu -181 € (-11 -320 +150), takže ti vo výdavkoch za materiál ostane suma 420 €. Cez ďalší ID - výdavok zaúčtuješ do prevádzkovej réžie služby, t.j. sumu 331 € (11 + 320). Cez ďalší ID - príjem zaúčtuješ 150 € vrátenej DPH do kolonky iný zdaniteľný príjem.

(Citát z príspevku 4 od Micinky v téme Vrátenie DPH z ČR: Skôr ako som túto otázku položila do tejto porady tak som poslala otázku do Poradcu a prišla mi nasledovná odpoveď: V sústave JÚ sa nákup pohonných látok zaúčtuje do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane v členení materiál vrátane zahraničnej DPH. V zdaňovacom období kedy bude DPH zahraničným správcom dane vrátená, sa zaúčtuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane. Ak si podnikateľ neuplatní alebo nemôže uplatniť nárok z dôvodu nesplnenia limitu na vrátenie zahraničnej DPH, táto časť bude súčasťou nákladu, ktorého sa týka.)

to je moja úvaha, nech sa vyjadria skúsenejší.
andrea
15.02.09,19:04
Ďakujem m.lujza a bola by som rada keby sa ešte niekto vyjadril. Vďaka
andrea
16.02.09,05:01
mlujza, skúšala som to urobiť tak ako si popísala, ale keď som dala v peň.denníku z bankového účtu výdaj 603,09 Eur nevedela som sa ďalej pohnuť nakoľko v členeni DPH som nevedela čo mám dať do základu a čo do DPH. Služby - mýtne sú oslobodené je tam iba to tankovanie v ČR a poplatok za službu pre Shellku. Alebo som tak blba, alebo neviem pracovať s Alfou......Ty pracuješ s Alfou? Možno by si ma ešte "naviedla" ako to mám urobiť.......ďakujem
m.lujza
16.02.09,16:27
pri zadávaní záväzku klikni na rozpis, tam zadáš čiastky podľa sadzby dane. do sadzby 0% dáš sumu 590 € a do sadzby 19% 13,09 €. Potom pri úhrade faktúry to rozúčtovanie bude možné. Uhrádzaš bankovým dokladom - klikneš na F7, vyberieš sumu z evidencie záväazkov a program ti sám rozhodí čiastky do základu dane a DPH.
andrea
16.02.09,17:13
m.lujza ďakujem ďakujem
jana007
06.04.10,07:44
Prišla mi prvá faktúra zo SHELL za nákup nafty cez euroshellcard. Prílohou faktúry je rozpis podľa dátumov, áut a množstva tankovania. Ako to mám účtovať v JÚ? Ide to cez priebežné položky?
jana007
06.04.10,09:19
Prišla mi prvá faktúra zo SHELL za nákup nafty cez euroshellcard. Prílohou faktúry je rozpis podľa dátumov, áut a množstva tankovania. Ako to mám účtovať v JÚ? Ide to cez priebežné položky?
Posúvam.