ZUZANAzNR
14.02.09,07:52
Zdravím.
Potrebovala by som poradiť.
1.) Ako dlho musí byť žena na materskej povinne? je to tých 28 týždňov?
2.) Môže žena na MD alebo na RD pracovať na dohodu u vlastného zamestnávateľa? Aké odvody by si musela potom sama odvádzať?

Ďakujem.
ivka70
14.02.09,07:23
1: Materská dovolenka nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
2. moze, odvody odvadza zemstnavatel ako z dohody, ona sama nie
pri rodicovskej dovoelnke jej uz moze byt krateny rodicovsky prispevok, ak pracuje
ZUZANAzNR
14.02.09,07:37
1: Materská dovolenka nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.
2. moze, odvody odvadza zemstnavatel ako z dohody, ona sama nie
pri rodicovskej dovoelnke jej uz moze byt krateny rodicovsky prispevok, ak pracuje

Čiže na MD mi krátiť nebudú, ale na RD už budú? Správne som to pochopila?
ivka70
14.02.09,10:53
Čiže na MD mi krátiť nebudú, ale na RD už budú? Správne som to pochopila?
RP sa teraz menil a momentalne existuju 2 kategorie mamiciek, jedny este mozu pracovat /tie, co uz boli na RD skor/ a nekrati sa im, druhe ak pracuju, tak sa im krati ale mozu si uplatnit naklady na opatrovanie dietata /v skolke, u cloveka so zivnostou/ - to je ta diskusia, ci si stare mamy budu zakladat zivnost, ked chcu opatrovat vnuca :)

MD sa pri dohode nekrati
brčko
14.02.09,19:41
nárok na RP v plnej výške ostáva, ak aj pracuješ na dohodu a počas vykonávania práce na dohodu sa o dieťa stará napr. manžel, babka ... t.j. nie škôlka ani iné zariadenie alebo žiadny živnostník

a súhlasím, že poberať materské môžeš aj popri práci na dohodu.
ivka70
14.02.09,19:56
tu je priamo z ministerstva odpoved na tvoju otazku:

http://poradne.rodinka.sk/viewtopic.php?t=4796
brčko
14.02.09,21:12
v zákone o sociálnom poistení nie je žiadny paragraf, ktorý by počas poberania mateskéh zakazoval vyslovene "zárobkovú činnosť", ako je písané v odpovedi od MPSVaR.

Podla zákona o SP nemožno propri poberaní nemocenskej dávky (t.j. aj materskom) poberať príjem za vykonávanie činnosti v období poberania materského, ktorý sa považuje za vymeriavací základ pre nemocenské poistenie. (vid § 30 písm.b zákona o sociálnom poistení ) To je napr. prípad, ak by pracovala na prac.pomer. Ale z príjmu z dohody sa nem.poistenie neodvádza. Takže pracovať na dohodu popri poberaní materského tento zákon nevylučuje.

Ostatne, o tomto je na porade už dosť tém, treba len hladať. :)
loup
15.02.09,03:06
Ahojte, chcem sa opytat...zacala som pracovat uz v decembri a kedze dcera nesla do skolky a nasa pani mzdarka mi povedala, ze nestracam narok na rodicovske, ani som tuto skutocnost nenahlasila na urade prace...urobila som chybu? Treba to nahlasit...alebo je uz neskoro?? Poradte mi prosim..Dakujem
brčko
15.02.09,11:02
Ahojte, chcem sa opytat...zacala som pracovat uz v decembri a kedze dcera nesla do skolky a nasa pani mzdarka mi povedala, ze nestracam narok na rodicovske, ani som tuto skutocnost nenahlasila na urade prace...urobila som chybu? Treba to nahlasit...alebo je uz neskoro?? Poradte mi prosim..Dakujem

ak poberáš rodič.prísevok ešte za obdobie pred 1.1.09, tak mzdárka má pravdu, ak sa o dieťa stará predpokladám babka ... To však nič nemení na tom, že si to mala oznámiť. Oznám to podla mna teraz, radšej ako by na to prišli sami. Treba okrem vykonávania zárobkovoej činnosti oznámiť, kto sa počas tvojej práce stará o dieťa.

Ak pracuješ na PP, tak treba podať aj odhlášku na SP (ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 3-och rokov a z tohto titulu poistenec štátu pre dôchodkové poistenie), ak si si ju podávala už sama a nie zamestnávatel. Ak ju podával ešte zamestnávatel, tak je to OK, lebo on pri nástupe do PP oznámi tvoje ukončenie čerpania RD a to je predpokladám brané ako odhláška. Ak by si však ešte pred dovršením 3-och rokov/resp. aj 6-tich zase prestala pracovať na PP, tak si musíš dávať prihlášku na SP už sama!!!