Reteo
14.02.09,09:37
Prosím o radu - manželka je po prepustení z pôrodnice s bábätkom čerstvo doma, ale druhé dieťa má nad tri roky a dostalo angínu. Môžem zostať na očr respektíve môže ju lekárka vystaviť? Nenastanú nejaké finančné dopady na materskú mojej ženy?
Ďakujem za každú promptnú odpoveď :)
mzdarka renca
14.02.09,09:12
Prosím o radu - manželka je po prepustení z pôrodnice s bábätkom čerstvo doma, ale druhé dieťa má nad tri roky a dostalo angínu. Môžem zostať na očr respektíve môže ju lekárka vystaviť? Nenastanú nejaké finančné dopady na materskú mojej ženy?
Ďakujem za každú promptnú odpoveď :)

Môžeš zostať na OČR, ak lekárka uzná, že dieťa je choré a vystaví ti doklad o OČR.
karpis
14.02.09,09:43
Ak budeš mať od detskej lekárky vystavenú OČR, odovzdáš zamestnávateľovi, vyplatí ti ju SP, a nemá to žiadny vplyv na materské Tvojej manželky
Reteo
14.02.09,10:03
Ďakujem za rýchlu odpoveď, myslel som či to nie je tak, že ja nemôžem zostať keďže je žena z druhým dieťaťom doma a viete aké je to - nechcem, aby prichádzala do kontaktu s oboma pre angínu. :)
nesca
14.02.09,19:02
No na jej materskú to vplyv mať nebude,len si nie som istá,či ti vyplatia Očr.Tento mesiac som mala dvoch chlapov na Očr a volala mi pani zo SP,že musím doložiť od nich čestné prehlásenie,že ich manželka pracuje a nie je doma a nepoberá materské,rodičovské,nie je PN.Ak na vašej pobočke SP majú rovnaké podmienky,tak to budeš musieť napísať tiež,ale myslí že uznajú tvoj dôvod,len asi budú chcieť nejaké potvrdenie o tom , že rodila v nedávnej dobe.Len aby si bol pripravený na možné papierovačky.
mzdarka renca
14.02.09,19:25
No na jej materskú to vplyv mať nebude,len si nie som istá,či ti vyplatia Očr.Tento mesiac som mala dvoch chlapov na Očr a volala mi pani zo SP,že musím doložiť od nich čestné prehlásenie,že ich manželka pracuje a nie je doma a nepoberá materské,rodičovské,nie je PN.Ak na vašej pobočke SP majú rovnaké podmienky,tak to budeš musieť napísať tiež,ale myslí že uznajú tvoj dôvod,len asi budú chcieť nejaké potvrdenie o tom , že rodila v nedávnej dobe.Len aby si bol pripravený na možné papierovačky.

To vážne, ak je žena na PN, tak je asi chorá a ako sa má ešte starať o dieťa? O takomto prípade som ešte ani nepočula, ale možné je všetko.
mzdarka renca
14.02.09,19:43
Prikladám citáciu zo zákona 461/2003 o sociálnom poistení a vyzerá to tak, že asi nemá nárok na vyplatenie OČR, jedine, že by dieťaťu o ktoré sa chce starať bola nariadená karanténa.

Ak má s tým niekto skúsenosti, možno ti poradí.

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak

1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

(2) Dieťa na účely poskytovania ošetrovného je

a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa poistenca alebo jeho manžela (manželky),
b) dieťa, ktoré bolo poistencovi zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
nesca
26.02.09,10:57
Poraďte poraďáci:manželka zame-ca je na materskej s jedným synom,druhý syn ochorel ,on si naňho zobral Očr.Po jednom telefonáte na SP mi bolo povedané,že mu ju vyplatia,kedže si neberie očr na syna ,na ktorého manželke vyplácajú materskú.Po dalšom telefonáte to už možné nie je a neviem prečo.Čítam aj §39, ale nikde to tam nevidím,žeby sa to nesmelo./možno my to už nemyslí pre pokročilí čas/ Nie je to doslovné,ale :keď je vraj doma s jedným, tak sa má postarať aj o druhého-to je aký § ktorého zákona?Zaplatili by mu ju,keby bola chorá manželka.Je to v poriadku?
Katy a R
22.03.09,16:05
.......... a volala mi pani zo SP,že musím doložiť od nich čestné prehlásenie,že ich manželka pracuje a nie je doma a nepoberá materské,rodičovské,nie je PN.Ak na vašej pobočke SP majú rovnaké podmienky,..........

.. a aj ti to nejako zdôvodnila, prečo chce to čestné prehlásenie ?:confused::confused: :eek:

... má niekto podobnú skúsenosť ?
saskia26
22.03.09,20:31
.. a aj ti to nejako zdôvodnila, prečo chce to čestné prehlásenie ?:confused::confused: :eek:

... má niekto podobnú skúsenosť ?


Ja som bola vo februári na PN a súčasne na rodičovskej dovolenke, ale SP odo mňa nepožadovala žiadne čestné prehlásenia a dávku mi vyplatili :rolleyes: Takže čo pobočka, to iné požiadavky??
mzdarka renca
22.03.09,20:44
Zdroj: socpoist a nič o tom, že ak je manželka na materskej nemá manžel nárok na ošetrovné, alebo niečo o čestnom vyhlásení

http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s?&lang=sk#kto-ma-narok