Anduška
14.02.09,11:07
Dobrý deň,

potrebujem poradiť ohľadom zmluvy o vecnom bremene. S manželom máme novostavbu, na ktorú ideme čerpať úver z banky. K novostavbe momentálne nemáme prístup cez vlastný pozemok /stojí tam stará nehnuteľnosť, ktorá sa bude búrať až o pár rokov/. Preto banka požaduje zriadenie vecného bremena cez priľahlý pozemok svokrovcov. Tí s tým samozrejme súhlasia. Zmluvu o VB sme si nechali vypracovať právnikovi a odobriť v banke. A tu nastal problém. Právnik uviedol ako oprávnených mňa s manželom a "iné oprávnené osoby". A s tým banka nesúhlasí. Nechce tam mať uvedené žiadne oprávnené osoby - konkrétne mená - iba "vlastníci konkrétnej nehnuteľnosti". Naša právnička mi tvrdí, že tak sa zmluva napísať nedá. :confused:Takže som v začarovanom kruhu - ona tak zmluvu nenapíše, lebo to nie je v súlade so zákonom, a banka takúto zmluvu neakceptuje. Viete mi niekto poradiť, kto má vlastne pravdu? A či je možné takúto zmluvu "bez konkrétnych mien napísať". Ak áno nemáte niekto vzor takejto zmluvy? Moc ďakujem za skorú odpoveď. :mee:
globalpartner
14.02.09,10:26
Keď som to dobre pochopil banke ide hlavne o to , aby v prípade katastrofického scenára - uplatnenia záložného práva na nehnuteľnosť boli oprávnenými osobami z VB noví nadobúdatelia nehnuteľnosti.

Podľa môjho názoru je potrebné do tejto zmluvy na konkrétne oprávnené osoby - mená súčastních vlastníkov tam musia byť, pri vzniku vecného bremena dať osobitné ustanovenie:

" v prípade prechodu a prevodu nehnuteľnosti na druhé osoby prechádzajú práva a povinnosti vyplývajúce z vecného bremena podľa tejto zmluvy na nadobúdateľa vlastníckého práva k nehnuteľnosti."

Treba to odkonzultovať z bankou , myslím si , že by to nemal byť problém