VLG
14.02.09,13:25
Viete niekto poradiť o akého škodcu sa jedná a ako ho je možné zničiť?
Na ovocných stromoch mi niečo systematicky ničí korene, pravdepodobne Hraboše. Rozmiestnil som po záhrade odpudzovače, ale vôbec to nepomohlo.

V prílohe ukladám aj foto poškodeného koreňa jablone a odpudzovača ktorý mal podľa výrobcu hrabošov vyhnať.
aviator
16.02.09,05:35
Môžeš korene stromkov, ktoré zasadíš na jar chrániť pod zemou jemným pletivom. Je to z viacerých dôvodou provizórne riešenie, ale získaš čas vymyslieť niečo lepšie.
Odborník na ochranu rastlín mi dnes tvrdil, že to nieje hraboš, ale hryzec, ochrana vraj nieje.
wabi
16.02.09,17:08
Je to naozaj tak. Stretol som sa s tým tiež. Čo takto skúsiť spíka s poľovnými sklonmy... Ak nemáš, možno ti niekto požičia na mesiac, alebo najisť podobného z útulku. Ak je to hradené, stačí dať búdu a každý deň nakŕmiť, trocha pohrať, ak máš deti, možno by aj boli radi. S mačkami je to horšie, tie tam tak ľahko neohradíš a navyše nie všetky zaujímajú hryzce, ktoré sú predsa len ťažším úlovkom, ktorý sa vie skôr brániť. S tým pletivom to tiež stojí za pokus a potom ešte otrávené návnady...
VLG
16.02.09,17:29
Máme psa aj mačku, s nejakými myšami si poradia ale na túto háveď sú krátky.
S tými návnadami to je posledné riešenie, ale ak chcem aby zostali nejake stromy v záhrade musím niečo pohľadať. Ako ich aplikovať keď pravdepodobne žijú pod zemou?
A čo tomu chutí?
Prípadne nepočul niekto o nejakých mechanických pasciach ktoré ma odskúšané.

Do odpudzovačov som už investoval dosť, ale bez účinku.

Ďakujem
bef
17.02.09,06:52
Takto isto sme po dva roky prišli o stromčeky aj mi a nepomohlo ani pletivo. Teraz sa zamerali na cibule ľalií a tu tiež nepomohli ani košíky. Pravidelne na jar keď kopem záhony, tak sú všade chodby ale obyvateľa som ešte nevidela. Už sme skúšali aj osvedčený recept, nasypať do dier karbid a zaliať ale smrdelo to iba nám a nie im, tak som to vzdala.
Ak by sa to predsa len niekomu podarilo a zbavil sa tohto tvorčeka, dajte vedieť budem skúšať ďalej.

Pekný deň
arizona
25.04.09,20:58
legolas
26.04.09,08:54
.... je to hryzec obyčajný, bojovať je proti nemu veľmi ťažko, ale skús ešte toto: do diery daj plátok síry, zapáľ a zasyp zeminou, síra sa šíri smerom dole takže po chodbičke sa rozšíri a on by mal skapať.
VLG
04.12.10,18:04
Skúšam obnoviť túto tému, či neprišiel niekto na niečo nové. Mne sa nad tými potvorami stále nedari víťaziť.
Jarda Slatinany
27.12.10,22:07
Jestli žijete blízko vody, tak to nevyhrajete nikdy. Jeden odejde, dva další přijdou. Já naštěstí bydlím trochu dál a mám trpělivost. Povím Vám, jak jsem zvítězil. Hryzec je vyčůrané, a chytré zvíře. Proto Vás jistě překvapí, jak jsem ho dostal. Vyrobil jsem si trubkovou past. Není to zrovna vychrtlík, tak použijte trubku s vnitřním průměrem minimálně 50 mm a více. Z tvrdého kaleného drátu jsem si stočil péro, které má za úkol vytáhnout smyčku z jiného, slabšího drátu, který je zasunut do zářezu v trubce. Asi 5 cm za tou smyčkou je provázek zkrz trubku, který drží to péro. Když ten provázek hryzec překousne, je udušen smyčkou, kterou se to péro snaží vytáhnout z trubky. Toto funguje jen když to v noci okolo promrzne a hryzcovi se nechce past obrývat. Na lenost už skapala spousta požitkářů.
Další dva jsem v jednom podzimním měsíci zlikvidoval způsobem, který ale nikomu nedoporučuji. Zjednoduším popis jen co do principu. V podstatě se sami odpálili. Šlápli na minu. Stačí?
Ty 2 kolečka hlíny, která jsem musel dát na místo nástrahy, se dala sehnat snadněji, než nové stromky.
Poznatek-hryzec pracuje nejčastěji v půl třetí ráno. Vzbudilo to i mě a to je co říct. Od té doby jsem je neviděl.
VLG
02.01.11,19:18
Neviem si tu pascu celkom dobré predstaviť nedal by sa priložiť jednoduchý nákres alebo foto? Moje pasce zatiaľ vždy zneškodnili tým že do nej natlačil zem, alebo ju zďaleka obišli.
Ďakujem
Jarda Slatinany
02.01.11,19:41
Na pasti.cz si najděte past na hryzce.
Já jsem si vyrobil kombinaci těchto dvou pastí na hryzce. Namísto dřeva jsem použil trubku. Hodně mi pomohl mráz, který přišel v noci těsně po tom, co jsem past nainstaloval. Hryzec nemá zbíječku ani vrtací kladivo značky Bosh, tak šel cestou nejmenšího odporu a dojel na to šmejd jeden. Jestli tento náhled pasti nestačí, pokusím se něco vyprodukovat, ale fotky Vám poslat nemůžu, protože jsem tu past i s chyceným hryzcem s velkým zadostiučiněním tenkrát vyhodil do popelnice a to je už 20 let. Po konfrontaci s tímto zvířetem jsem již neměl tu čest i když neodmítám žádnou výzvu. Krtka za výzvu nepovažuji.
VLG
04.01.11,18:13
Vyskúšam, niečo podobné som mal ale bez tej trúbky, uvidíme.
Ďakujem