dracica
14.02.09,15:17
Dobrý deň,

poprosím vás poradáci o radu:

s.r.o. neplatitel DPH si v roku 2008 prenajala gastrozariadenia formou finančného prenájmu...je predpoklad, že v roku 2009 prekročí obrat na registráciu DPH...ak sa tak stane, tak mu vznikne v roku 2009 nárok na odpočet DPH z majetku pred registráciou, krátenú o pom. čast odpisov??

Ako zaúčtuje DPH z akontácie a z jednotlivých splátok na 042 ??? viem, ako sa účtuje leasing....ale priznám sa, že z takýmto prípadom som sa ešte nestretla

nemali ste podobný prípad?? ak ano poradte, pozerala som si aj nejaké príspevky na porade, ale takýto prípad tam nikto neriešil

Ďakujem pekne
dracica
14.02.09,14:47
neviete poradiť ?? nenájdu sa tu šikovní poradaci ??
azla
14.02.09,15:17
V prípade finančného leasingu (def. §2, s ) ak sa stane nájomca platiteľom Dph nemôže si nájomca odpočítavať daň.

§ 55 umožňuje odpočítanie dane viažucej sa k majetku, ktorý bol nadobudnutýa pred dňom, keď sa stal platiiteľom.

Vlastníkom majetku sa stanete až po ukončení leasingu.

Ak sa stanete platiteľom budete si môcť uplatňovať Dph s leasingovych splátok. Mal by byť upravený splátkový kalendár, aby splňal náležitosi podľa § 71 ods. 2 zákona od Dph.
dracica
14.02.09,15:51
ďakujem to znamená, že DPH som mala správne na 548 ako daňový náklad...ak sa stane platiteľom DPH tak si začne odpočítavať, podľa splátkového kalendára...rozumiem

aj keď konateľ ma stále presviedča,že si môže odpočítať celú DPH