mivera
14.02.09,15:41
Prosím o radu, či pomoc. Mohol by ma niekto dostať "do obrazu" v cenách ornej pôdy?? Jedná sa o pozemok - orná pôda cca 30000 m2 v katastri Nového Mesta nad Váhom, ktorá sa nachádza v blízkosti cesty - výpadovke na Brno. Jednalo by sa o predaj, za účelom zmeny z ornej pôdy na stavebný pozemok. Teda aká by mohla byť cena za m2. Ďakujem za odpovede
220870
14.02.09,14:56
Orná pôda sa oceňuje podľa tzv bonity tj. úrodnosti.Na obecnom úrade budú vedieť akú bonitu má.Orná pôda cca od 10-30 SKK/m2.Ale si myslím že viac ako na bonite bude záležať na polohe pozemku.Potom môže cena vzrásť rádovo o stovky za m2.
velvet
14.02.09,18:20
Porozmýšľaj, či by sa Tebe neoplatilo previesť ornú pôdu na stavebný pozemok. Možno by si obišiel lepšie ;-)
aviator
14.02.09,18:33
Zdá sa to logické, ale v orientálnych krajinách, napr. na Slovensku, treba brať do úvahy viac vecí než logiku. Napríklad fondy na korupciu a známosti.
mivera
15.02.09,10:47
Ďakujem za odpovede. Vec sa má tak, že "niekto" skupuje na tomto strategicky dosť dobrom mieste, za účelom zasieťovania a následne samozrejme zmenu na stavebný pozemok. Takže je mi jasné, že tam chce niekto dobre zarobiť. Odkúpi za 50 SK predá za oveľa lepšiu cenu. Tu nehovorím iba o našom pozemku, je nás viac. Takže hovorím o 100-150 tis.m2. Lenže ja ako jednotlivec nedokážem nič. Nemám na to čas a ani peniaze. Aspoň by nebolo zlé "vytĺcť" za predaj čo najviac, ale kde je strop ceny ornej pôdy????
aviator
15.02.09,15:59
Má tvoj pozemok prístup k verejnej komunikácii? Potom by sa snáď oplatilo vyčkať.
sarasara
15.02.09,19:05
V prípade, že niekto skupuje pôdu, ktorá je na dobrom mieste, je vždy lepšie počkať. Aj orná pôda sa predáva za cenu, ktorá sa určí dohodou. Cena môže byť 500,- Sk alebo aj viac, podľa toho, kde sa pôda nachádza. S prístupom na komunikáciu, dostupnými IS je pôda drahšia ako pôda na odľahlejšom mieste.
účtovník 007
15.02.09,19:16
Podľa mňa sa oplatí vyčkať. Taká úrodná černozem a na krásnej rovine, bude o chvíľu nie na stavebný pozemok, ale bude vhodná na siatie obilovín,ktoré budú vyvážené zlatom. Pôda v blízkej dobe získa na cene. Neviem či si niekto pamätá, ako sa smiali z tej ruskej firmy na výrobu CD, keď na jej pozemku kosili trávu nie kosačka, ale ovce? Ja by som určite pôdu a hlavne takú rovinatú černozem nepredávala.
chandler
16.02.09,07:13
Podľa mňa sa oplatí vyčkať. Taká úrodná černozem a na krásnej rovine, bude o chvíľu nie na stavebný pozemok, ale bude vhodná na siatie obilovín,ktoré budú vyvážené zlatom. Pôda v blízkej dobe získa na cene. Neviem či si niekto pamätá, ako sa smiali z tej ruskej firmy na výrobu CD, keď na jej pozemku kosili trávu nie kosačka, ale ovce? Ja by som určite pôdu a hlavne takú rovinatú černozem nepredávala.

Tiez sa mi zda ze taketo vyuzitie v buducnosti je pravdepodobnejsie ako nejaky stavebny pozemok :)
Ale tak ci tak, cakat.
Ozaj neviete niekto kde sa kupuje orna poda? Je na to nejaka stranka?
juraj svrbik
17.02.09,20:00
ahoj,minuli rok sme kupili ornu podu za ucelom stavby rd v tr.teplej po 1100/m2 a sami sme si to preklasifikovali.ale pozor,pokial pozemky niesu v intravilane alebo tam nieje planovana vystavba rd,tak kaslite na to.potom tam mozete akurat tak sadit datelinu.takych chytrakov,co skupuju podu aby na dalsom predaji zbohatli je vela.a kolky sa nechaju napalit.
mivera
19.02.09,14:07
práveže tam má byť výstavba rodinných domov. V podstate my z tej pôdy doteraz nič nemáme. A zrazu nás oslovili s takouto ponukou. Majú vytýčenú plochu cca 200000 m2, na ktorej chcú stavať. Je nás tam zhruba 8 majiteľov, ale každý je vlastníkom svojej role.Odkupnú cenu dali 40-80 SK m2 alebo máme povedať svoju cenu a potom sa budeme jednať.
juraj svrbik
19.02.09,18:00
keby ste sa ty osmi dohodli,dali to rozparcelovat,tak si pridete na pekne peniaze.urcite by boli nejake naklady,ale max 50tis.,co v porovnani so ziskom je uplne zanedbatelne.my sme kupovali pozemok od dvoch starsich paniciek.mali spolu asi 6000 m2 a uzivalo to jrd dlhe roky.zaplatili asi 20tis.za rozparcelovanie a potom predavali parcely.1 m2/1100 sk.ani nevedeli ako si na starobu prilepsili k dochodku asi 6,5 mil.
mivera
19.02.09,20:30
Ďakujem za odpoveď. Je nás síce osem, vôbec sa navzájom nepoznáme, väčšinou sú to dedičia alebvo starí ľudia. Jeden je tuším ležiaci. Je to síce zaujívavá možnosť, ale od väčšiny už majú súhlas a zostávame len my a ešte jedna rodina. v sobotu sa máme stretnúť so zástupcom obce a máme si povedať cenu. Peniaze nás lákajú, to musím priznať. Ale predávať za 80 SK m2 sa nám zdá málo. Neviem akú cenu máme "streliť", poraďte. Keď to máme predať, tak nech sa to aspoň oplatí ide zhruba o 20000 m2
mareko
25.03.09,13:05
Ste v obrovskej výhode práve preto, že ostatní predali. Vy aj s druhou rodinou si budete môcť diktovať cenu. Bez vašej pôdy sa nikam nedostanú. Pre výstavbu RD potrebujú celý ucelený kus. Navrhnite cenu ako za stavebné pozemky vo vašej lokalite. Máte v rukách zrejme celú budúcu výstavbu. Keďže väčšina predala pôdu podľa scenára kupujúceho tak dosť ušetrili a za každú cenu budú potrebovať ten váš zvyšok. Ver, že tie pozemky budú predávať budúcemu investorovi za 60 - 70 €/m2 (tak to fachčí v okolí Martina). Nenechajte sa ošklbať. Vy máte "kľúče od miešačky", vy si určujte cenu. Myslím si, že vám dajú toľko, koľko budete pýtať. Keď nie dnes, tak o pol roka istotne. To je iba môj názor. Držím palce.

Na porovnanie, v jednej obci pri MT sa rozbieha výstavba RD. Za ornú pôdu šírky 7 m, veľmi úzky pás na stavebný pozemok, pýtali predávajúci 7,5 €/m2 (220 Sk/m2) a to len preto, že veľmi súrne potrebovali peniaze. Uisťovali ma, že keď sa rozbehne výstavba že na ňom zarobím. Ten pás pôdy bol úplne ale naozaj úplne tesne pri lese. Takže si to treba istotne rozmyslieť a nepredať za tú smiešnu cenu, ktorú vám núkajú.
paul
14.07.09,10:11
keby ste sa ty osmi dohodli,dali to rozparcelovat,tak si pridete na pekne peniaze.urcite by boli nejake naklady,ale max 50tis.,co v porovnani so ziskom je uplne zanedbatelne.my sme kupovali pozemok od dvoch starsich paniciek.mali spolu asi 6000 m2 a uzivalo to jrd dlhe roky.zaplatili asi 20tis.za rozparcelovanie a potom predavali parcely.1 m2/1100 sk.ani nevedeli ako si na starobu prilepsili k dochodku asi 6,5 mil.
To znie pekne, ale pojde to s hociakou ornou podou? Mame ornu podu v dvornikoch pri hlohovci cca 5900m2, zatial nevieme co s nou. Mame ponuku za ´´výhodných´´ podmienok od druzstva t.j. 1300sk/hektar za rok prenajmu zmluva na 30rokov a chcu predkupne pravo no peniaze na odkup nemaju. A to uz uzivaju podu cca 30 rokov zadarmo.
vratnik
15.07.09,04:42
To hej. U nas tiez predavaju ornu podu uprostred pola s vysokym napatim za cenu stavebneho pozemku. Predavajuci o tom mozu snivat.
To paul: Uvedomte si ze vasi predkovia velmi, velmi lacno oproti dnesnym cenam kupili rolu. Ja osobne by som nedaval podu do prenajmu na 30 rokov a uz vobec nie s predkupnym pravom. Je to silne pravo. Ak je pre vas cena 1300 Sk/hektar nizka, nic vam nebrani vyhrnut si rukac a "zarabat" velke peniaze pestovanim napriklad svabky.
aviator
15.07.09,08:18
To znie pekne, ale pojde to s hociakou ornou podou? Mame ornu podu v dvornikoch pri hlohovci cca 5900m2, zatial nevieme co s nou. Mame ponuku za ´´výhodných´´ podmienok od druzstva t.j. 1300sk/hektar za rok prenajmu zmluva na 30rokov a chcu predkupne pravo no peniaze na odkup nemaju. A to uz uzivaju podu cca 30 rokov zadarmo.
Cena mi nepripadá až taká nízka, ale tých tridsať rokov a predkupné právo je o ničom.
jar88
15.07.09,10:43
To znie pekne, ale pojde to s hociakou ornou podou? Mame ornu podu v dvornikoch pri hlohovci cca 5900m2, zatial nevieme co s nou. Mame ponuku za ´´výhodných´´ podmienok od druzstva t.j. 1300sk/hektar za rok prenajmu zmluva na 30rokov a chcu predkupne pravo no peniaze na odkup nemaju. A to uz uzivaju podu cca 30 rokov zadarmo.

Pekne ste to výhodných podmienok dal do uvodzoviek. Dobre ste to pochopil.
Niekto sa už rozhodol vás obrať o to vaše.
Budete musieť zainvestovať do svojho majetku a študovať zákony, inak vás o to mierne povedané oberú.
Teraz vám len ponúkli možnosť odovzdať im to dobrovolne a zadarmo.
Za vašu roľu vám ponúkajú 13 Sk/m2 za STO rokov (0,43 €/m2) a to v splátkach a bez úroku.
Myslím, že tým je povedané všetko.
jar88
15.07.09,10:50
Cena mi nepripadá až taká nízka, ale tých tridsať rokov a predkupné právo je o ničom.

Jedná sa o 1300 Sk za 10.000 m2 a to je zlodejská ponuka.
Toto zlodejstvo funguje všeobecne na celom Slovensku. Považuje sa to za normálne.
Naviac, nemusia platiť nájom vôbec, ak dokážu účtovne nedosiahnuť zisk a to nieje žiadny problém. (stačí im kúpiť kombajn, traktor, stádo, čokoľvek)
jar88
15.07.09,10:57
práveže tam má byť výstavba rodinných domov. V podstate my z tej pôdy doteraz nič nemáme. A zrazu nás oslovili s takouto ponukou. Majú vytýčenú plochu cca 200000 m2, na ktorej chcú stavať. Je nás tam zhruba 8 majiteľov, ale každý je vlastníkom svojej role.Odkupnú cenu dali 40-80 SK m2 alebo máme povedať svoju cenu a potom sa budeme jednať.

Ako to u vás dopadlo ? Podarilo sa vám to nejako vyriešiť ?

Napíšte v akom stave to teraz máte.
vratnik
15.07.09,11:18
pre jar88:
Cena ornej pody v Nemecku je 70 Sk/m2, ja o nu nemam zaujem len sledujem trh. U nas v studenych a neurodnych dolinach chori ludia predavaju ornu podu aj po 500Sk/m2, podotykam ze tam nesmu postavit ani psiu budu. Viem za kolko kupovala babka ornu podu, viem za kolko ju kupovali v '30 rokoch, boli to vtedajsie haliere za m2. Za socializmu mali podu v JRD, mali pracu a bedakali, kolko pola mohli obrabat. Ked im to vratili, tak ju nechahali lezat ladom a teraz dufaju, ze casom cez ich ornu podu pojde aspon dialnica alebo fabrika, aby z nej mohli vytrieskat co najviac. Kdo si mysli, ze sedi na zlate, tak nech si ornu podu obraba sam a nech z nej dosiahne vacsie vynosy ako druzstvo. Inac som sa velmi pobavil na inzeratoch, tu na severe ponukaju do prenajmu 400 m2 zahradky, ktore za komancov dostali zadarmo. Pre najomnika je to cista strata. Alebo inzeraty typu predam stavebny pozemok blizko centra okresneho mesta a nakoniec je to orna poda uprostred pola v blizkej dedine, kde pan majitel caka, ze niekto iny zainvestuje do sieti a komunikacii, on len chce max moznu ponukovu cenu ako za stavebny pozemok. Srandisti.
jar88
15.07.09,11:49
pre jar88:
Cena ornej pody v Nemecku je 70 Sk/m2, ja o nu nemam zaujem len sledujem trh. U nas v studenych a neurodnych dolinach chori ludia predavaju ornu podu aj po 500Sk/m2, podotykam ze tam nesmu postavit ani psiu budu. Viem za kolko kupovala babka ornu podu, viem za kolko ju kupovali v '30 rokoch, boli to vtedajsie haliere za m2. Za socializmu mali podu v JRD, mali pracu a bedakali, kolko pola mohli obrabat. Ked im to vratili, tak ju nechahali lezat ladom a teraz dufaju, ze casom cez ich ornu podu pojde aspon dialnica alebo fabrika, aby z nej mohli vytrieskat co najviac. Kdo si mysli, ze sedi na zlate, tak nech si ornu podu obraba sam a nech z nej dosiahne vacsie vynosy ako druzstvo. Inac som sa velmi pobavil na inzeratoch, tu na severe ponukaju do prenajmu 400 m2 zahradky, ktore za komancov dostali zadarmo. Pre najomnika je to cista strata. Alebo inzeraty typu predam stavebny pozemok blizko centra okresneho mesta a nakoniec je to orna poda uprostred pola v blizkej dedine, kde pan majitel caka, ze niekto iny zainvestuje do sieti a komunikacii, on len chce max moznu ponukovu cenu ako za stavebny pozemok. Srandisti.

pre vratnik:
Neviem kam to od vás smeruje, ale ja som chcel len upozorniť, že ide doba, kedy začnú ľudí o ich vlastníctvo okrádať.

To čo spomínate je úplne iná parketa.
Tie haliere čo spomínate až také haliere neboli. Dedo mi spomínal, čo to bola koruna. Vraj si za korunu mohol objednať pečenú hus a pitie na večer. Ale slivnice na Považí, kupoval za tisíce korún. Že to potom komunisti znárodnili za pusinku je iné. Vrátenie v dnešnej dobe je o ničom, lebo bez liehovaru to nemá takú cenu.

Všetko sa presunulo do daní a odvodov a je logické, že babička už kopať nebude. Jej vnuci si dnes kúpia tie dotované potraviny za 250 € na mesiac.

Nič to však nemení na fakte, že komunisti tu boli len dočasne, EU dotácie budú tiež len dočasne, ale vlastníctvo a pôda je trvalá a nepopierateľná hodnota. Druhá je ľudská práca.

To ostatné je humbuk, hlúposti, ale teraz sú ešte platné.
aviator
15.07.09,12:13
Jedná sa o 1300 Sk za 10.000 m2 a to je zlodejská ponuka.
Toto zlodejstvo funguje všeobecne na celom Slovensku. Považuje sa to za normálne.
Naviac, nemusia platiť nájom vôbec, ak dokážu účtovne nedosiahnuť zisk a to nieje žiadny problém. (stačí im kúpiť kombajn, traktor, stádo, čokoľvek)
Je to normalna cena za prenájom ORNEJ pôdy. Zas až taký ziskový na tom tí poľnohospodári niesú.
vratnik
15.07.09,12:15
Za sociku ludia davali pozemky do JRD, po '89 a rozpade druzstiev Carnogurskym im bolo vrateny kazdy m2. Potom prisiel Meciar a Dzurinda a tzv. vydrazanie pody cestnym prehlasenim, kotry platil do konca roka 2006. Vtedy vela starsich ludi prislo o pozemky, hlavne o rekreacne pozemky v Tatrach, presla 10 rocna premlcacia doba, a pani novy kapitalisti maju legalne nadobudnuty majetok. Komunisti tak nekradli ako kradli demokrati vydraznim, vsetko tzv. lepsi ludia. Predstavte si, majitel pozemku je znamy, pozemok riadne kupil, zaevidoval zmluvu a niekdo dal dvom susedom po 10 tisic a potichucky mu vydrzal pozemok, po 10 rokov premlcania sa mu uz len smeje do oci. To bolo zas nieco z ineho sudka. Ja osobne si myslim, ze v tomto case kupovat pozemok je hlupost, su totalne predrazene, stari ludia vlastniaci hektarove pozemky len hovoria, ze ludia sa zblaznili, oni by za tu cenu pozemok nikdy nekupovali. Moja babka kupovala role, dala s dedkom par dochodkom dokopy a kupila roku. Teraz ludia maju velke oci a cakaju ze ta babkinu jedna rolu ma hodnotu 100 nasobku priemernej mzdy. A urcite cena pojde hore. Ja osobne si myslim, ze celkovo cena nehnutelnosti pozemky nevynimajuc je nerealna. Aka realna cena pozemku moze byt, ked rocny vynos - zisk je 1300 korun na hektar ? U nas ponuka jedna pani 2 hektare lesa po 500 Sk/m2. Nerealne. Keby som zrubal vsetky stromy a predal ich, a potom cakal 80 rokov na dalsiu urodu, kolko storci by mi trvalo, kym sa zaplati tato "investicia" ? Snad len zasadit marisku a potom sa to naozaj oplati ... Cena je podla uzitku, ked babka kupovala tpp, tak si cenu zratala podla toho, kolko sena bude mat z toho policka. Teraz ludia hadzu nerealne cifri za m2 pritom realny uzitok / prinos je pre sucasneho cloveka prakticky nulovy.
jar88
15.07.09,12:51
Vrátnik, čo to na to odpovedať, je to tak. Máš pravdu. Cena je podľa úžitku a ľudia si vážia a cenia len terajší úžitok. V tom je celá pointa EU.
Tí, čo ponúkajú zmluvu s nájmom na 30 rokov, budú vlastníkmi v plnej miere. To znamená 13 centov za m2 a tých 13 centov na spláty bez úroku na 30 rokov.
A k príspevku nad tebou: ano je to narmálne, ale podla mňa nie.
aviator
15.07.09,13:20
Veď tu funguje súťaž. Jednak tú pôdu môžem prenajať tomu, kto dá viac.
Ak sa mi to zdá málo, môžem hospodáriť sám. Orba, bránenie, osev, hnojenie, postreky a zber sú služby, spýtam sa na ceny a pestujem to, čo si myslím že predám.
Súhlasím s tým, že systém dotácií je chorý, ale s tým nič nespravíme.
jar88
15.07.09,14:49
Veď tu funguje súťaž. Jednak tú pôdu môžem prenajať tomu, kto dá viac.
Ak sa mi to zdá málo, môžem hospodáriť sám. Orba, bránenie, osev, hnojenie, postreky a zber sú služby, spýtam sa na ceny a pestujem to, čo si myslím že predám.
Súhlasím s tým, že systém dotácií je chorý, ale s tým nič nespravíme.


Súhlasím s tým, že systém dotácií je chorý, ale s tým nič nespravíme, ano ale len v súčasnej dobe. Rovnako aj s nájmom a cenou za nájom.

Ale po čase sa to môže zmeniť a preto je nájomná zmluva na rok či dva v poriadku. Horšie je zmluva na tých spomínaných 30 rokov a k tomu aj predkupné právo. Nedaj bože aj s dnes sranovenou cenou, odvodenou z ceny predchádzajúceho nájmu.

Ľudia si dnes ešte nevedia uvedomiť závažnosť toho rozhodnutia.
Neskôr si povedia, že po vojne je každý generál.
Okradnúť sa nechajú už dnes, ale docvakne im to až za 10 možno 20 rokov.
Možno im to nedocvakne ani za 30 rokov, lebo tých dedičov bude možno aj 30 a bude im jedno či dostanú 500, alebo 5000 €. Uvedomia si že prišli o 4500 € a možno nad tým mávnu rukou. Určite nebudú uvažovať nad 30 x 4500 = 135.000 € (4.067.000 Sk)
vratnik
15.07.09,17:46
Prenajom na tak dlhe obdobie ako je 30 rokov je nerozum, rovnako silne predkupne pravo. Vy nepotrebujete prenajimat, tieto dve podmienky by som urcite neakceptoval.
paul
15.07.09,18:12
Je to normalna cena za prenájom ORNEJ pôdy. Zas až taký ziskový na tom tí poľnohospodári niesú.
Zabudol som este dodat, ze to druzstvo si vyhradzuje pravo na prenajom tretej osobe, ako aj pravo vyuzitia na polovnictvo ci co to tam je, a hlavne ak vykazu 0 zisk ze nemusia najom zaplatit. A dalsia smutna vec minimalne 10rokov vedia ze niesu vlastníkmi a vedia kto je vlastník a uzívali pozemok podla mna neopravnene. Ja viem ze nemozem cakat za pozemok miliony, mne sa len jedná prakticky o predaj za ucelom kupy pozemku blizsie k martinu.
dufus7
18.07.09,09:57
Ste v obrovskej výhode práve preto, že ostatní predali. Vy aj s druhou rodinou si budete môcť diktovať cenu. Bez vašej pôdy sa nikam nedostanú. Pre výstavbu RD potrebujú celý ucelený kus. Navrhnite cenu ako za stavebné pozemky vo vašej lokalite. Máte v rukách zrejme celú budúcu výstavbu. Keďže väčšina predala pôdu podľa scenára kupujúceho tak dosť ušetrili a za každú cenu budú potrebovať ten váš zvyšok. Ver, že tie pozemky budú predávať budúcemu investorovi za 60 - 70 €/m2 (tak to fachčí v okolí Martina). Nenechajte sa ošklbať. Vy máte "kľúče od miešačky", vy si určujte cenu. Myslím si, že vám dajú toľko, koľko budete pýtať. Keď nie dnes, tak o pol roka istotne. To je iba môj názor. Držím palce.

Na porovnanie, v jednej obci pri MT sa rozbieha výstavba RD. Za ornú pôdu šírky 7 m, veľmi úzky pás na stavebný pozemok, pýtali predávajúci 7,5 €/m2 (220 Sk/m2) a to len preto, že veľmi súrne potrebovali peniaze. Uisťovali ma, že keď sa rozbehne výstavba že na ňom zarobím. Ten pás pôdy bol úplne ale naozaj úplne tesne pri lese. Takže si to treba istotne rozmyslieť a nepredať za tú smiešnu cenu, ktorú vám núkajú.


Ale treba pocitat aj s tym,ze ten kto to od nich chce kupit musi vynalozit nemale prostriedky nato aby z tej ornej pody spravil pozemky na predaj. Ved tam treba spravit IS , rozparcelovanie, cestu a to niesu male polozky a to hlavne ta takej velkej rozlohe,takze tiez nemozes len tak predat ornu podu za 1000 za meter,bez toho aby si tam nic nemal.Je jasne,ze chcu natom dany ludia zarobit,ale ved to chce kazdy a za tym zarobkom je kopa roboty a vybavovaciek kym sa dostanes k tym peniazom.
jar88
18.07.09,11:05
Ale treba pocitat aj s tym,ze ten kto to od nich chce kupit musi vynalozit nemale prostriedky nato aby z tej ornej pody spravil pozemky na predaj. Ved tam treba spravit IS , rozparcelovanie, cestu a to niesu male polozky a to hlavne ta takej velkej rozlohe,takze tiez nemozes len tak predat ornu podu za 1000 za meter,bez toho aby si tam nic nemal.Je jasne,ze chcu natom dany ludia zarobit,ale ved to chce kazdy a za tym zarobkom je kopa roboty a vybavovaciek kym sa dostanes k tym peniazom.

So všetkým sa dá súhlasiť, až na jednu drobnosť. Píšete, že nemôže pýtať 1000 Sk/m2, lebo nemá na pozemku siete. To ale nieje pre cenu dôležité, aj keď sa nedá tvrdiť je to nepodstatné.
Pre terajšieho majiteľa je podstatná tá informácia, že budú stavebné a že už investovali do susedných pozemkov. Ak by vedel aj koľko, bola by jeho vyjednávacia pozícia, ešte o poznanie lepšia. Ak by náhodou zistil, aké peniaze použili (vlastné, alebo úver) bude jeho pozícia ešte lepšia.
Na základe informácií môže vyjednávať cenu. Laickým odhadom navrhuje cenu len laik, bez konkrétnych znalostí a vedomostí.
Jediné riziko podstupuje, ak má parcelu „E“ určeného operátu. Tam môže nastať problém s výmenou v rámci Pozemkových úprav. Ale aj toto riziko je možné poistiť. Stojí to peniaze (možno 1500 €), ale oplatí sa mu to.
Hlavne sa to oplatí pri 5600 m2 za 3 €, čo je 16.800 € (506.116 Sk) v porovnaní s 5600 m2 po 50 €/m2, čo je celkom za 280.000 € (8.435.280 Sk). Rozdiel je jasný na prvý pohľad, je to 263.200 € (7.929.163 Sk).
Nerozumiem, prečo by sa mal majiteľ obávať, či na to majú a či to zaplatia. Stačí mu získať správne informácie a uvedomiť si, o čom sa vlastne jednajú.

Naviac, terajší majiteľ, nemusí počítať s tým, že tam treba investovať nemalé prostriedky.
S tým musí počítať kupec - investor !
dufus7
20.07.09,05:51
So všetkým sa dá súhlasiť, až na jednu drobnosť. Píšete, že nemôže pýtať 1000 Sk/m2, lebo nemá na pozemku siete. To ale nieje pre cenu dôležité, aj keď sa nedá tvrdiť je to nepodstatné.
Pre terajšieho majiteľa je podstatná tá informácia, že budú stavebné a že už investovali do susedných pozemkov. Ak by vedel aj koľko, bola by jeho vyjednávacia pozícia, ešte o poznanie lepšia. Ak by náhodou zistil, aké peniaze použili (vlastné, alebo úver) bude jeho pozícia ešte lepšia.
Na základe informácií môže vyjednávať cenu. Laickým odhadom navrhuje cenu len laik, bez konkrétnych znalostí a vedomostí.
Jediné riziko podstupuje, ak má parcelu „E“ určeného operátu. Tam môže nastať problém s výmenou v rámci Pozemkových úprav. Ale aj toto riziko je možné poistiť. Stojí to peniaze (možno 1500 €), ale oplatí sa mu to.
Hlavne sa to oplatí pri 5600 m2 za 3 €, čo je 16.800 € (506.116 Sk) v porovnaní s 5600 m2 po 50 €/m2, čo je celkom za 280.000 € (8.435.280 Sk). Rozdiel je jasný na prvý pohľad, je to 263.200 € (7.929.163 Sk).
Nerozumiem, prečo by sa mal majiteľ obávať, či na to majú a či to zaplatia. Stačí mu získať správne informácie a uvedomiť si, o čom sa vlastne jednajú.

Naviac, terajší majiteľ, nemusí počítať s tým, že tam treba investovať nemalé prostriedky.
S tým musí počítať kupec - investor !

No to je pravda,ale tiež je veľmi doležitá aj poloha pozemku.Je tam veľa faktorov, ktoré tu cenu môžu meniť,ale stále to je orna poda. Je jasné,že 3e su málo, ale keĎ už chcem viac,tak si z toho spravim stavebný pozemok sám a predám to a zarabim o dosť viac.
Ide o to,že sa jedná o 20000 m2 a ak ich predá po 50e,tak je to 1000000e a pri 3e to je 60000e.No a pýtať 50e je dosť už,lebo ak si vezmeme,že cena IS za m2 je 400SK,to je nejakých 13e,tak mam cenu 63e a plus dalšie naklady,tak keď to predá za 70e,tak to bude dobre. A do takého obchodu nepôjde žiaden investor. Určite sa dá vyjednať najlepšia cena, keď som posledný,ale musí byť aj trochu reálna.
jar88
24.08.09,06:58
No to je pravda,ale

No a pýtať 50e je dosť už,lebo ak si vezmeme,že cena IS za m2 je 400SK,to je nejakých 13e,tak mam cenu 63e a plus dalšie naklady,tak keď to predá za 70e,tak to bude dobre. A do takého obchodu nepôjde žiaden investor. Určite sa dá vyjednať najlepšia cena, keď som posledný,ale musí byť aj trochu reálna.

Reálna cena je tá, ktorú investor zaplatí, aj keď nemá na výber (ak už nemá na výber, zaplatí aj 200 €/m2).
Composite
13.01.11,14:22
páči sa mi tu tá teória ;-), ale prax je iná, kúpil som pozemky v intraviláne za babku, chcel som ich prehodiť na stavebné rozparcelovať a predať, alebo začať výstavbu rodinných domov, či možno bytovku cez fondy. Posledný dvaja s asi 5 tis. z 50 tis. m2 začali mať veľké oči, tak som ich ako väčšinový vlastník dal bokom, a teraz majú ich pozemky v húšti v jamách a hodnotu asi 10 halierov.

čiže najviac zarobia tí v strede, lebo prví predajú pod cenu, druhí za reálnu cenu a tretí musia ísť pod cenu.

To ako tu niektorí mudrujete sprav si to sám, tak je to blbosť, ten pozemok má hodnotu, ak sa na ňom uskutoční daný projekt, ty si to môže rozpalcelovať a perviesť na stavebné, ale nikto ti to nekúpi a zháňaj kupcu potom sám, čiže minuté peniaze a nič z toho.

Samozrejme investor má všetko dohodnuté zo starostom, prípadne dotácie.

Investor počíta zo špekulantami a ako väčšinoví vlastník vie ako na to.
srska
22.03.11,18:48
východzí stav:
- pozemok umiestnený v zastavanom území obce (blízke okolie BB „coby kamenem dohodil“) - 25000 m² ornej pôdy (xy vlasníkov)
- v územnom pláne obce je na tomto pozemku navrhovaná IBV (25 domov)


realitka ponúka vlastníkom sprostredkovanie predaja tohto pozemku potenciálnemu investorovi za minimálnu cenu 35 eur/m² a za províziu 5 eur/m² (14,29%) z tejto predajnej ceny (čisté pred zdanením 30 eur) – pozemok následne bude prekvalifikovaný na stavebný
ak predajná cena bude vyššia ako 35 eur – napr. 36 eur/m² – realitka požaduje z každého eura naviac 10% - tnú províziu, čiže z 36 eur spolu 5,10 eur
ak predajná cena bude nižšia ako 35 eur realitka chce stabilnú províziu 5 eur/m²



moja otázka na odborníkov z oblasti nehnuteľností:


za akú považujete predajnú cenu 35 eur/m² v danej lokalite a v danom čase?
za akú považujete výšku navrhovanej províziu realitkou a provízne podmienky realitky?
fefe30
23.03.11,06:11
východzí stav:
- pozemok umiestnený v zastavanom území obce (blízke okolie BB „coby kamenem dohodil“) - 25000 m² ornej pôdy (xy vlasníkov)
- v územnom pláne obce je na tomto pozemku navrhovaná IBV (25 domov)


realitka ponúka vlastníkom sprostredkovanie predaja tohto pozemku potenciálnemu investorovi za minimálnu cenu 35 eur/m² a za províziu 5 eur/m² (14,29%) z tejto predajnej ceny (čisté pred zdanením 30 eur) – pozemok následne bude prekvalifikovaný na stavebný
ak predajná cena bude vyššia ako 35 eur – napr. 36 eur/m² – realitka požaduje z každého eura naviac 10% - tnú províziu, čiže z 36 eur spolu 5,10 eur
ak predajná cena bude nižšia ako 35 eur realitka chce stabilnú províziu 5 eur/m²



moja otázka na odborníkov z oblasti nehnuteľností:


za akú považujete predajnú cenu 35 eur/m² v danej lokalite a v danom čase?
za akú považujete výšku navrhovanej províziu realitkou a provízne podmienky realitky?

Treba si www.katasterportal.sk nájsť všetkých vlastníkov pozemkov, navštíviť ich a dohodnúť sa priamo s nimi. Keď už máte nájdený pozemok realitku nepotrebujete. Kěd nemáte zmluvu, tak vyhladajte nejakého právnika, ten Vám z radostou zmluvu napíše aj pomôže pri kúpe. A drahej realitke vypálte rybník.

Ja som sa tiež dohodol mimo realitku a vyšlo to o 9,6tis. € lacnejšie. (6,6tis. € som ešte zjednal na cene + 3 tis. € provizia RK). Pretože RK majú ceny nehorázne premrštené.
srska
23.03.11,06:25
Treba si www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk) nájsť všetkých vlastníkov pozemkov, navštíviť ich a dohodnúť sa priamo s nimi. Keď už máte nájdený pozemok realitku nepotrebujete. Kěd nemáte zmluvu, tak vyhladajte nejakého právnika, ten Vám z radostou zmluvu napíše aj pomôže pri kúpe. A drahej realitke vypálte rybník.

Ja som sa tiež dohodol mimo realitku a vyšlo to o 9,6tis. € lacnejšie. (6,6tis. € som ešte zjednal na cene + 3 tis. € provizia RK). Pretože RK majú ceny nehorázne premrštené.
xy vlastníkov predáva (my predávame) ten pozemok a realitka chce sprostredkovať predaj. nám sa zdá provízia vysoká a aj provízne podmienky nekorektné. ???
220870
23.03.11,18:02
Neviem odhadnúť či je to moc alebo málo.Ale cena pozemkov blízko väčších miest nebude klesať.Takže ak súrne nepotrebujete peniaze je pre vás predaj pozemku nevýhodný.Od mája môžu na SK nakupovať bez obmedzení pozemky aj cudzinci z EU.Osobne by som vyčakal na to ,čo to urobí s cenami.