Lenulka505
14.02.09,16:04
Dobry,
neviete mi niekto poradit. Zivnostnik pouziva svoje MV na podnikanie. Ma zaplatenu dan z MV. Zaroven chce to iste auto pouzivat ako konatel v s.r.o. na podnikatelske ucely (ucely pre s.r.o.). Musi s.r.o. opatovne zaplatit dan z MV za automobil, za ktory uz raz dan bola zaplatena ?
Dakujem.
petra:-)
14.02.09,15:31
Nie, nemusí. Za jedno auto sa platí len jedna daň.
azla
14.02.09,15:34
Presne Tvoj prípad:


Otázka:
Fyzická osoba (SZČO) používa svoje osobné motorové vozidlo na podnikanie a zároveň aj ako konateľ spoločnosti na služobné cesty. Kto má povinnosť platiť daň z motorových vozidiel?


Odpoveď:

Daňovníkom dane z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie roku 2008 je podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla, ktorý predmetné vozidlo spĺňajúce podmienku predmetu dane (§ 84 ods.1) používa na podnikanie.
Podľa § 85 ods. 2 písm. a) citovaného zákona daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Ak fyzická osoba (SZČO) vozidlo, ktorého je držiteľom používala na podnikanie v celom zdaňovacom období roku 2008, tzn., že v priebehu roku 2008 nepodala oznámenie o zániku daňovej povinnosti, ako daňovník dane z motorových vozidiel bude SZČO za predmetné vozidlo povinná podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel a to v lehote do 2. februára 2009.
Aj keď v priebehu zdaňovacieho obdobia roku 2008 SZČO vozidlo okrem podnikania používala aj na služobné cesty pre zamestnávateľa, ktorý konateľovi (zamestnancovi) vyplácal cestovné náhrady, na zamestnávateľa ako daňovníka dane z motorových /§ 85 ods. 2 písm. a)/ sa vzhľadom na jeden predmet dane nevzťahuje povinnosť podať daňové priznanie, ani zaplatiť daň z motorových vozidiel, nakoľko daňové povinnosti za predmetné motorové vozidlo si bude musieť splniť SZČO ako daňovník dane z motorových vozidiel / § 85 ods. 1 písm. a) /.


zdroj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/otod2009.pdf
ondrejmich
16.02.09,19:29
Dúfam, že moju otázku zaraďujem do správnej témy. Som konateľom, spoločníkom a zároveň budem zamestnancom novozaloženej spoločnosti, moje súkromné motorové vozidlo budem používať na podnikanie ako zamestnanec.
Prosím o radu, mám v tomto roku podať DP k DzMV za spoločnosť a zároveň aj uhradiť daň na toto MV, alebo podať DP až do 31.januára 2010 a vtedy daň aj uhradiť. Alebo stačí v tomto roku len podať DP k tejto dani? Ďakujem za odpoveď.
lenkak
16.02.09,19:41
Ak sa automobil bude používať od roku 2009, tak treba oznámiť na DU oznámenie o vzniku daňovej povinnosti k DzMV,(do 30 dní) zamestnanca sa to netýka, a DP sa podá do 31.1.2010, a dovtedy daň aj uhradiť.
heles
16.02.09,20:28
Na vozidlá, ktoré nie sú zaradené do majetku firmy s.r.o., čiže zamestnanec používa svoje súkromné vozidlo pre firemné účely sa oznamovacia povinnosť do 30 dní nevzťahuje. Až po skončení roka sa za toto vozidlo na základe podaného daň.priznania za rok 2009 zaplatí daň z motorových vozidiel, v prípade že je tento zamestnanec zároveň zapísaný v technickom preukaze vozidla ako držiteľ vozidla.
lenkak
16.02.09,20:48
Ako zamestnanec som prehliadla, tak potom ako píše Heles.
ondrejmich
17.02.09,20:49
Ak sa automobil bude používať od roku 2009, tak treba oznámiť na DU oznámenie o vzniku daňovej povinnosti k DzMV,(do 30 dní) zamestnanca sa to netýka, a DP sa podá do 31.1.2010, a dovtedy daň aj uhradiť.

Ďakujem za odpoveď.