vrocka
14.02.09,17:51
začala som podnikať v auguste, idem si sama urobiť jednoduché účtovníctvo. mám zakúpený program elal, ale kámoška mi poradila aby som si účtovníctvo urobila najprv v peňažnom denníku ručne. Neviem však čím začať. Dostala som dotáciu zo štátneho fondu, tak mám si ako prvú zaúčtovať ju do stlpca 7b ostatné POZD? mám len pár faktúr za služby, výdavkové a príjmové doklady. poistné do ZP dám do 8d? a kde napríklad telefón? do réžie 8f?
a chcela by som ešte vedieť na čo slúžia stlpce priebežné položky - výdaj a príjem.
a na záver, kúpila som počítač za účelom predaja, hneď som ho však predala, nemám predajňu. Zaučtujem ho do VOZD tovar alebo peňažné prostriedky výdaj v hotovosti a potom iba POZD tovar, mám z toho mišung , Ďakujem za vyčerpávajúce odpovede Mirka:eek::eek::eek:
DanielaSL
14.02.09,17:16
No ak sa chceš zbytočne narobiť..tak píš ručne..ale ja by som sa naučila robiť v tom programe.
bv_alexandra
14.02.09,17:30
No ale zas ak má pochopiť zmysel účtovania, a celkovú problematiku JU nie je naškodu to urobiť ručne. Aj v škole nás to učili najskôr na papieri až potom v softe, a tiež kolko krát pre lepšie pochopenie nejakeho účt. prípade si napr kreslím šibeničky na papier. :D;)
bv_alexandra
14.02.09,17:44
chcela by som ešte vedieť na čo slúžia stlpce priebežné položky - výdaj a príjem.
Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

a kde napríklad telefónprevádzková réžia,je to výdavok na dosiahnutie príjmov,je to výdavok ovpl. základ dane.
Netreba zabudnúť že aj pohyby na bankovom účte sa evidujú v peňažnom denníku
§ 4
Peňažný denník

(1) V peňažnom denníku sa účtujú
a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých a vydaných šekov a cenín (ďalej len „peňažné prostriedky v hotovosti“),
b) príjmy a výdavky na účtoch v bankách alebo pobočkách zahraničných bánk (ďalej len „banka“) vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti,
c) priebežné položky,
d) uzávierkové účtovné operácie, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Odporúčam preštudovať, určite ti to pomôže zorientovať sa:
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html
a aj http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html
vrocka
15.02.09,12:37
ďakujem krásne všetkým za odpovede, absolvovala som pred piatimi rokmi kurz tam mi to šlo celkom dobre, teraz sa mi pretáčajú závity, keď to vidím, akoby som všetko videla prvý krát a neviem čo s tým, začínam sa pohrávať s myšlinkou, že to predsa len dám niekomu urobiť????