dida2
14.02.09,21:42
Dobrý večer,
chcem sa opýtať: 1. aký postup v účtovaní by mal po sebe nasledovať, myslím od samého začiatku účtovania - zriadovacie náklady, začiatočné stavy - bank. účet a pokladňa? -som úplná začiatočníčka a preto prosím o pomoc.
2. ako zaúčtovať dotáciu z UP?
Vdaka
Lianka
21.02.09,14:57
Jednotlive ucty a knihy budes otvarat podla potreby, napr. banku odo dna zriadenia bankoveho uctu (na zaklade bankoveho vypisu), pokladnu odo dna vzniu spolocnosti (vlozis zakladne imanie), a pod.

Pozri najma http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-12-2008-a.html.

K dotacii sa neviem vyjadrit. Skus popozerat prispevky na porade.sk.
janka4311
22.02.09,13:37
Predpis ZI - 353/411 vklad spolocnika na zaklade výpisu z OR

uhrada ZI -
peniazmi 211,221/353
DHM a DNM 042/353
zásobami 11.12.13./353

zriadovacie naklady pred vznikom uctovnej jednotky
interný doklad 538,518, 5./ 379

po vzniku uctovnej jednotky
VPD 538,518/211,221

uhrada zavazku voči zakladatelom za vyuctovane zriadovacie naklady
VPD 379/211,221

ak zriadovacie naklady su vyssie ako povolený limit
viac ako 50 000,-Sk tak na ucet 011-zriadovacie naklady


odpisy zriadovacich nakladov 551/071
vyradenie zriadovacich nakladov po ich uplnom odpisani 071/011


priznanie dotacií a prispevkov sa uctuje podla ucelu predpis 346,347/ 648
prijate penazne prostriedky na bankovy ucet 221/346,347
dida2
22.02.09,20:25
Dobrý večer,
vdaka za odpovede, ale ešte vždy mi nie je jasné prečo ZI účtovať na účte 353, ked začínam podnikať sama bez zamestnanca z určitou finančnou čiastkou, ktorú mám na účte a hotovosťou - z týchto peňazí nakúpim tovar a tieto financie budú vlastne ako môj vklad do firmy pri zač. podnikania. Prosím ak môžte vysvetlite mi to, mám v tom nejasno a ešte posledná otázka ohľadom dotácie: ide o to čerpanie dotácie - ako to zaúčtovať? - a je potrebné aj časové rozlíšenie výnosov, ak sa bude čerpať aj v nasledujúcom roku? Ak sa dá prosím popíšte mi celý postup účtovania. Už teraz vdaka.:)
Lianka
23.02.09,09:44
Ucet 353 - Pohladavka za upisane vlastne imanie. To nema nic spolocne so zamestnancami. Zakladne imanie vklada spolocnik/spolocnici, tak preto pohladavka voci nemu/nim + analytika.

http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-12-2008-a.html
§ 53 Účtovanie pohľadávok voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia

(2) Na účte 353 - Pohľadávky za upísané vlastné imanie sa účtujú pohľadávky voči upisovateľom, ktorými sú akcionári, spoločníci a členovia družstva. Zostatok účtu predstavuje upísané nesplatené akcie alebo podiely.
Zoltán Kovács
23.02.09,11:16
Dobrý večer,
vdaka za odpovede, ale ešte vždy mi nie je jasné prečo ZI účtovať na účte 353, ked začínam podnikať sama bez zamestnanca z určitou finančnou čiastkou, ktorú mám na účte a hotovosťou - z týchto peňazí nakúpim tovar a tieto financie budú vlastne ako môj vklad do firmy pri zač. podnikania. Prosím ak môžte vysvetlite mi to, mám v tom nejasno a ešte posledná otázka ohľadom dotácie: ide o to čerpanie dotácie - ako to zaúčtovať? - a je potrebné aj časové rozlíšenie výnosov, ak sa bude čerpať aj v nasledujúcom roku? Ak sa dá prosím popíšte mi celý postup účtovania. Už teraz vdaka.:)

Z označeného mi nie je jasné či ide o PÚ alebo o JÚ? Alebo o PÚ pre szčo alebo s.r.o.?
Lotarka
23.02.09,14:06
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať- práve založená s.r.o. jedním základateľom. Ide mi o ZI- musí byť nejaká suma (%) na osobitnom účte, alebo stačí, ak vloží zakladateľ celé ZI na podnikateľký účet a z toho sa bude ďalej podnikať?

Čo sa týka rezervného fondu, na to musí byť zriadení osobitný bankový účet a tam ponechané financie?

Čo sa týka právnických osôb som úplný začiatočník - pomôže mi čokolvek, kde sa tieto informácie dočítam. Vďaka!
Zoltán Kovács
23.02.09,14:14
Dobrý deň!
Chcem sa spýtať- práve založená s.r.o. jedním základateľom. Ide mi o ZI- musí byť nejaká suma (%) na osobitnom účte, alebo stačí, ak vloží zakladateľ celé ZI na podnikateľký účet a z toho sa bude ďalej podnikať? Ani vložiť na účet netreba. Stačí "mať" v pokladni. ;)

Čo sa týka rezervného fondu, na to musí byť zriadení osobitný bankový účet a tam ponechané financie? Nemusí, RF sa tvorí zo zisku, a aj to len účtovne. Voľakedy bolo povinné mať na to samostatný účet v banke, ale to už neplatí.

Čo sa týka právnických osôb som úplný začiatočník - pomôže mi čokolvek, kde sa tieto informácie dočítam. Vďaka!


V citáte.
Lotarka
23.02.09,14:23
Ďakujem.
dida2
23.02.09,20:20
Ide o Podvojné účtovníctvo pre SZCO, len som úplne v začiatkoch - podnikať začínam od 1.4.2009 a už teraz sa zaoberám tým, ako to všetko zúčtujem od samého začiatku. Viem, že ľahšie by bolo účtovať v JU, ale chcem skúsiť to podvojné kvôli tomu, že som si robila kurz a chcem si to vyskúšať v praxi, aby to nebolo zbytočné a aby som to nezabudla.
Zoltán Kovács
23.02.09,21:03
Ide o Podvojné účtovníctvo pre SZCO, len som úplne v začiatkoch - podnikať začínam od 1.4.2009 a už teraz sa zaoberám tým, ako to všetko zúčtujem od samého začiatku. Viem, že ľahšie by bolo účtovať v JU, ale chcem skúsiť to podvojné kvôli tomu, že som si robila kurz a chcem si to vyskúšať v praxi, aby to nebolo zbytočné a aby som to nezabudla.

V prípade PÚ pre szčo sa nepoužíva účet 353 ani 411, ale účet 491.
dida2
24.02.09,21:21
Vdaka a mohla by som poprosiť niekoho kto sa vyzná, o vysvetlenie, ako sa účtuje dotácia - celý ten postup aj z čerpaním? Veľmi mi to pomôže.
liba2
25.02.09,03:53
Vdaka a mohla by som poprosiť niekoho kto sa vyzná, o vysvetlenie, ako sa účtuje dotácia - celý ten postup aj z čerpaním? Veľmi mi to pomôže.
http://www.porada.sk/t46916-uctovanie-dotacie-v-pu.html