Adula
20.06.05,09:15
Čaute všetci, ako by ste zaúčtovali, keď nemáte doklad zo zmenárne: Z euro účtu odišli peniaze - výber, to mám doklad, dala som to ako príjem na pokladňu - valutová. Neviem, ale čo s tým, keď šef tie peniaze zmenil na slovenské a od toho už nemám doklad, keby som mala Sk-pokladňu v pluse, nechala by som to tak, ale je dosť v mínuse, tak neviem, aký kurz mám na to použiť. A osobných vkladov už má tiež dosť. Vie niekto poradiť? Diki. Adula
ala13
20.06.05,07:23
Skus NBS, ale inak by si mala komercny kurz zmenarne, nuz ale ked nemas, myslim, ze NBS musi stacit.

Mylim sa, a tym milim i ostatnych. A na to makkom i v slove mylim trvam.
Jara
20.06.05,07:41
Adula, tie peniaze si nechal šef na vlastnú potrebu? Ak áno, tak mu ich tak aj zaúčtuj ako vlastná spotreba a to vo valutach. Neviem či máš JU al. PU.
Adula
20.06.05,07:53
Jarka , mám JU, kupoval za ne materiál na stavby a pod. Keby som nemala pokladnu s dosť veľkým mínusom, nechala by som to vo valut.pokladni.
anto
20.06.05,09:28
Častý prípad.

Pre kurz, ktorý sa použije pre zaúčtovanie takýchto platieb je potrebné použiť kurz, ktorý bol v deň výdaja týchto peňazí z účtu. Pretože účtujeme v slovenských korunách, aj pokladňa musí byť vedená v slovenských korunách, aj keď výber bol vykonaný v euro. Deň výberu x kurz NBS. Týmto zaťažiť svojho šéfa. To že tie peniaze premenil na slovenské, a nemá doklad, je jeho problém, pretože tento doklad si mal zabezpečiť v banke, kde tie peniaze vymieňal. Keď nakupuje za tieto peniaze - slovenské, ktoré vymenil, tak mu ich odpočítaš z výdaja podľa potvrdeniek, ktoré predložil a čo mu chýba, musí vrátiť. Ak nevráti, je to jeho príjem, ktorý mu pripočítaš v mzdách, ako prijatý preddavok na mzdu a tento mu zdaníš. Určite nebude súhlasiť s takýmto riešením, ale v prvom rade je to jeho chyba, že si nezabezpečil doklad o výmene týchto peňazí na slov. menu.
Jara
20.06.05,09:30
Myslím, že teda nemáš inú možnosť, len napísať nejaký záznam, že doklad o zmene EUR na Sk bol stratený a vytlačiť z netu kurz a urobiť prevod prostriedkov z valutovej mínus a na Sk plus a zároveň napísať že boli kupované výdavky v nasledujúcich dňoch a napísať aké a snažiť sa približne a takú hodnotu ako bude prevod prostriedkov medzi pokladňami.
mudroš
20.06.05,14:53
Neboli tie peniaze vybrané rovno z banky v Sk? Ak by boli, potom by sa mal zistiť kurz banky EUR nákup v deň výberu (vlastne ste banke predali EUR).
ondrejvla
20.06.05,15:05
Ak nevráti, je to jeho príjem, ktorý mu pripočítaš v mzdách, ako prijatý preddavok na mzdu a tento mu zdaníš. Určite nebude súhlasiť s takýmto riešením, ale v prvom rade je to jeho chyba, že si nezabezpečil doklad o výmene týchto peňazí na slov. menu

Anton, pravdepodobne si si nevšimol, že zadávateľka otázky účtuje v JÚ, teda nemôže to zaúčtovať ako mzdu majiteľa, resp.SZČO, a po druhé preddavok sa nezdaňuje pri nikom, až mzda.

Ja odporúčam : na valuty vypísať VPD, dať podpísať šéfovi ako osobnú spotrebu, keď si písala, že vkladov máš dosť, tak to daj ako vrátený vklad, a následne si urob príjem ako vklad podnikateľa pre slovenskú pokladňu prepočtom kurzom NBS, čo ti vyjde tak isto len v Sk. Nebudeš v mínuse v Sk pokladni a valutovú budeš mať čistú.
marta
20.06.05,19:35
Ak nevráti, je to jeho príjem, ktorý mu pripočítaš v mzdách, ako prijatý preddavok na mzdu a tento mu zdaníš. Určite nebude súhlasiť s takýmto riešením, ale v prvom rade je to jeho chyba, že si nezabezpečil doklad o výmene týchto peňazí na slov. menu

Anton, pravdepodobne si si nevšimol, že zadávateľka otázky účtuje v JÚ, teda nemôže to zaúčtovať ako mzdu majiteľa, resp.SZČO, a po druhé preddavok sa nezdaňuje pri nikom, až mzda.

Ja odporúčam : na valuty vypísať VPD, dať podpísať šéfovi ako osobnú spotrebu, keď si písala, že vkladov máš dosť, tak to daj ako vrátený vklad, a následne si urob príjem ako vklad podnikateľa pre slovenskú pokladňu prepočtom kurzom NBS, čo ti vyjde tak isto len v Sk. Nebudeš v mínuse v Sk pokladni a valutovú budeš mať čistú.Ak živnostník použije valuty na podnikanie a konvertuje ich na slovenskú menu, potom v zmysle ustanovenia § 24 ods. 3 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov výdaj valút ocení kurzom komernčnej banky (ak nie je známy kurz zmenárne), v ktorej má vedený účet, v deň účtovného prípadu.
ala13
26.06.05,21:55
Ktorej komercnej banky, ak nema doklad zo ziadnej?
ToBa
07.07.05,19:19
Nerád by som niekoho pomýlil, väčšina z vás sa prikláňa pri prepočte "strateného" dokladu ku kurzu NBS. Osobne si však myslím, že to nie je správne. Ten, kto peniaze menil, predsa nebol v NBS, ale v určitej banke alebo zmenárni. A všetky tieto inštitúcie predsa majú zálohované kuzové lístky za každý deň svojho "fungovania" Ja by som postupoval tak, že by som si dal vytlačiť kuzový lístok z daného dňa (ten si predsa pamätáme), dal by som šéfovi podpísať vyhlásenie že v tento deň menil danú sumu v danej inštitúcii, a je po probléme...
použitie kurzu NBS podľa mňa nespĺňa podmienku preukaznosti účtovníctva, aj keď sa možno bavíme o minimálnych kurzových rozdieloch medzi NBS a danou zmenárňou...
ala13
21.07.05,04:52
Vazne myslite, ze mi v zmenarni daju nejaky listok a ja si to mozem takto zauctovat? Aj ked nemam ten doklad, ze to bolo v tejto zmenarni?