Sonica
15.02.09,09:36
Dobrý deň, platím si DNP z maxima-zač.1.2.2009 a od júna si plánujem založiť živnosť. Čo potom? Mám naďalej platiť z maxima? Plánujem ísť v roku 2010 na materskú, s tým, že kvôli zdrav.problémom budem celé tehotenstvo PN. Ako platiť aby som mala najvyššiu PN a materskú (koľko sú vlastne tieto max.dávky)?
Ďakujem za odpoveď
Katy a R
15.02.09,09:10
Ak sa staneš SZČO .. povinnosť platiť do SP ti vznikne najskôr od júla 2010 (závisí od príjmu za rok 2009;))
Takže sa ti prípadné dávky budú platiť z DNP ... samozrejme po splnení podmienok ... najdôležitejšia je 270 dní poistenia :)
Všetko nájdeš tu:
http://www.porada.sk/t65484-materska-2008-a.html
http://www.porada.sk/t93378-materska-2009-a.html
http://www.porada.sk/t102496-dobrovolne-nemocensky-poistena-osoba.html
... a ešte Zákon o soc poistení
brčko
15.02.09,10:51
ak vieš, že budeš PN a nástup na MD bude rok 2010, tak na tvojom mieste platím tiež z maxima a do konca júla si podám zmenu vym.základu na nové maximum (mení sa od 1.7.09) s účinnostou od 1.8.09 (skôr sa u teba nedá, až po 6mesiacoch od 1.2.09). Potom po uplynutí 270dní od prihlásenia t.j. od 1.2.09 (ak teda nemáš iné ukončené nem.poistenie v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN), budeš mať nárok na nemocenské z toho maxima. POtom si môžeš dať znovu od 1.2.2010 (podať do konca januára) zmenu VZ na minimum, ak už budeš vedieť, že nastupuješ na MD ozaj v r.2010.
bashka
20.05.09,17:27
Zdravim, aj ja mam otazocku. Momentalne mam 13 mesacne dieta takze som na rodicovkom prispevku a v lete by sme chceli zapracovat na druhom babatku, ktore by sa mohlo (podla mojich vypoctov :-)) narodit niekedy na jar 2010. Stale som zamestnana u toho isteho zamestnavatela ako pred prvou materskou. Vdaka vasim cennym radam som dostavala maximalnu matersku a taku peknu by som ju chcela znova. Takze sa chcem znovu DNP. Ale-neviem z akej sumy, minule mi stacilo z minima, teraz tiez??? A vlastne tych 270 dni musim mat zaplatenych do natupu na matersku cize este aj 6 tyzdnov pred terminom porodu? Tak to uz aby som si zacala platit teraz? Dakujem za odpoved. Basha
bashka
27.05.09,17:29
hmmmm, nikto nic?
tomo
01.06.09,14:17
AHOJTE!!! čítal som tu rôzne prispevky no aj tak som z toho krepy. tak sa radšej konkretny opýtam: S priatelkou plánujeme počať bábo na jeseň 2009 ( september ak sa podarí ) ona pracuje od 25.8.2008 ...

problem je v tom že oná zatial býva u rodičou v meste "A" kde aj pracuje, no a chceli by sme bývať u mna v meste "B". no a tak neviem že ked odíde zo zamestnania k 31.8.2008 napr. a potom bude nezamestnaná či bude mať nárok na plnú matersku (alebo ako sa to vola ). tých 270 dni čo musi byť poistena to sa ráta ako? ako kalendárny mesiac? alebo iba odpracovane dni v mesiaci?

dufam že som to dobre napisal :o
michelle84
11.06.09,17:33
Známa teraz zistila, že je tehotná. Je evidovaná na úrade práce. Radila som jej začať si platiť dobrovoľné nemocenské poistné. Ale čo v prípade, ak nedosiahne 270 dní a bude mať predčasný pôrod? Je pre ňu výhodnejšie sa mesiac pred nástupom na materskú zamestnať s najvyšším vymeriavacím základom? Neviem, či sa budú meniť zákony, keďže na materskú nastúpi v roku 2010. Ďakujem za rady.
batoro
15.01.10,07:54
ahojte.
Chcel by som sa opýtať, či sa niečo zásadné ohľadom nároku a výške materskej menilo v súvislosti s novelou zákona o sociálnom poistení, platnou od 1.1.2010? Manželka je na rodičovskom prispevku v do 12/20010 a rozmýšlame na druhým dieťaťom, pričom by sme sa chceli dopracovať k čo najvyššej materskej. Nie som si úplne istý či nás k tomu nasledujúci postup dovedie:
Manželka išla na materskú dovolenku z pracovného pomeru (2007), ktorý bol na dobu neurčitú a povinne nemocensky poistená bola z maximálneho VZ v tom čase. Keďže zamestnávateľ je jej mamina, vedela by je vydať potvrdenie, že keď by terza robila, tak by poberala maximálnu mzdu pre účely maximálnej materskej (aká by to teraz mala byť mzda?). Je vôbec potrebné, aby sa aj dobrovoľne nemocensky poistila? (podľa to čo som čítal, je to asi zbytočné).
Ak by ho mohol niekto zbehlý posúdiť, budeme veľmi vďační. Ďakujem.
Andyke
15.01.10,09:08
Terajší maxim. mesačný vymer.základ na nemocenské :1084,55 €
Netreba sa prihlásiť na DNP.
batoro
15.01.10,14:12
Veľmi pekne ďakujem.

Predsa len ešte jedna malá otázočka:
Kde by som našiel niečo o tom potvrdení zamestnávateľa o príjme, resp. ako to má vyzerať a kedy a kde sa to odovzdáva?
Andyke
15.01.10,18:34
Vyplňuje sa tlačivo : Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku

Na stránke : http://www.socpoist.sk/616/1567s