ajjjjka
15.02.09,10:01
SZČO vykonáva maliarske a natieračské práce na nehnuteľnosti v Rakúsku . Sú tieto práce oslobodené od DPH? Teda vôbec sa neudávajú do priznania DPH? A akú formulku použiť v záverečnom texte na faktúre, aby bolo jasné prečo nie je vyčíslená DPH? Ďakujem.
Jana Acsová
15.02.09,16:55
SZČO vykonáva maliarske a natieračské práce na nehnuteľnosti v Rakúsku . Sú tieto práce oslobodené od DPH?Takáto bežná služba predpokladám, že nie je oslobodená v žiadnom členskom štáte EÚ. Podobný záver sa spravidla mylne vyvodí pre prípad, keď miesto dodania služby nie je na Slovensku a preto sa na subjekt nevzťahuje slovenský zákon o DPH.
Je to však zložitejšie. Subjekt neunikne právnej úprave EÚ a ak nespadne pod slovenský zákon, spadne pod právnu úpravu štátu, kde je služba dodaná. Jedná sa o pojem jednotnej európskej úpravy a vo Vašom prípade je miestom dodania služby (práce na nehnuteľnosti) podľa § 15 ods. 2 Rakúsko:

Miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.


A akú formulku použiť v záverečnom texte na faktúre, aby bolo jasné prečo nie je vyčíslená DPH? Ono to môže byť jasné, ale nie nevyhnutne správne. Keby ste mohli preniesť daňovú povinnosť na odberateľa služieb platil by tento §:

§ 73
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

(1) Pri dodaní služby, pri ktorej vzniká povinnosť platiť daň zákazníkovi v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.


(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal, ak mu bolo pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) rozsah a druh dodanej služby,
g) cenu služby,
h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.



Ale či je prenos daňovej povinnosti možný, to si musíte zistiť zo znenia platného rakúskeho zákona o dani z pridanej hodnoty. Mnohé prípady sú spojené s povinnou registráciu na území štátu, kde je služba dodaná (Rakúsko), čo si slovenskí remeselníci málokedy uvedomujú. Keby fakturácia bola správna, odberateľ by akceptoval vyhotovenie faktúry podľa vyššie uvedeného § 73. Ale upozorňujem, iba v prípade správneho postupu. V prípade rakúskeho maliara na Slovensku by sa napríklad musel na Slovensku registrovať pre DPH. Podľa § 5:

§ 5


(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň Daňovému úradu Bratislava I pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane. Žiadosť o registráciu pre daň nie je povinná podať zahraničná osoba, ak dodáva len
a) prepravné služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 46,
b) prepravné služby a s nimi súvisiace doplnkové služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6 a § 48 ods. 8,
c) služby a tovar s inštaláciou alebo montážou a osobou povinnou platiť daň je príjemca (§ 69 ods. 2 až 4),
d) zemný plyn a elektrinu a osobou povinnou platiť daň je platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 (§ 69 ods. 9),
e) tovar z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu, a zahraničná osoba bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a, alebo
f) tovar v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom je zúčastnená ako prvý odberateľ.

(2) Daňový úrad Bratislava I je povinný zahraničnú osobu podľa odseku 1 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zahraničná osoba stáva platiteľom; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Z vyššie uvedného je zrejmé, že práce na nehnuteľnosti nie sú vyňaté z povinnej registrácie. Na Slovensku by povinná registrácia vznikla. Preto ako vidíte je potrebné oboznámiť sa s podmienkami rakúskej úpravy oblasti dane z pridanej hodnoty.
ajjjjka
16.02.09,16:33
A mal faktúrovať bez dane alebo s daňou podľa našich zákonov. Teraz som z toho vedľa, lebo som čítala názory, že pokiaľ sa služba vykoná napr. maliar maluje nehnuteľnosť v Rakúsku, že to nie je predmetom dane a tým vlastne ani nevchádza do daňového priznania DPH.
Jana Acsová
17.02.09,06:42
A mal faktúrovať bez dane alebo s daňou podľa našich zákonov. Teraz som z toho vedľa, lebo som čítala názory, že pokiaľ sa služba vykoná napr. maliar maluje nehnuteľnosť v Rakúsku, že to nie je predmetom dane a tým vlastne ani nevchádza do daňového priznania DPH.To je pravda. Nie je predmetom dane na Slovensku. Ale to neznamená, že nie je predmetom dane v EÚ. To som naznačovala v celom príspevku a porovnávam stav na Slovensku s tým, že upozorňujem na povinnosť oboznámiť sa s podmienkami rakúskeho zákona. Nič viac. Nič menej. Slovenský zákon sa na Vás nevzťahuje. Ale vzťahuje sa na Vás iný. Nejedná sa o oslobodené služby.
ajjjjka
17.02.09,18:42
Ďakujem, už mi je to jasné.
ajjjjka
18.02.09,14:16
Ďakujem, už mi je to jasné.
anna81
23.02.09,08:36
Ak je moja otázka mimotemy tak sa ospravedlňujem, ale tiež sa jedná o prácu v Rakúsku:
Moja známa pracuje ako opatrovateľka, má rakúsku živnosť. Je povinná podať daňové priznanie na slovensku (v rakúsku odpracovala len 100 hodín)? Taktiež si tam platí odvody do zdrav. poisť. Je potrebné aby sa registrovala na slovenskom daňovom úrade?
Ďakujem za rady.
sorko
26.02.09,15:43
Viete mi prosím niekto poradiť. Vykonávam službu v oblasti IT pre českú firmu X, ktorá je platca DPH a tá vykonáva službu pre českú firmu Y, ktorá je tak isto platca DPH. Tzn. službu ktorú ja vykonám pre firmu X, si firma X fakturuje s DPH firme Y. Mám si aj ja uplatnovať DPH na službu ktorú som vykonal alebo nie, ak je už na ňu raz fakturovaná DPH.
Ďakujem za skoru odpoveď.
Lianka
14.04.09,07:37
posuvam
Lianka
14.04.09,08:00
Mam podobny IT pripad. V DPH so zahranicim nie som zbehla. Prosim o odobrenie a radu.

SZCO, platitel DPH, vykonava pracu pre Rakusku firmu, miesto zdanitelneho plnenia je v Rakusku - teda DPH 0% - sluzby podla § 15, ods. 8 b). Okrem toho nema ziadne zdanitelne planenia pre DPH. Ako uvediem tento prijem v danovom priznani DPH, na ktorom riadku?

Aby to bolo komplikovanejsie, z hladiska zakona o dani z prijmov si uplatnuje pausalne vydavky (platitel DPH len cast roka)? Ma narok aj v tomto pripade na odpocet DPH pri kupe tovarov a sluzieb?

Otazka k fakturacii: nalezitosti faktury podla § 73. Musi/nemusi uvadzat aj odvolavku na § 15, ods. 8b)?

Dakujem.