stefan-s
15.02.09,11:00
Dobrý deň,

blíži sa prvé kolo prezidentský volieb a preto by som sa chcel opýtať čo by som mal splniť ak by som sa chcel stať členom volebnej komisie vo svojej obci, prípadne kde by som sa mal registrovať alebo získal k tomu bližšie informácie. Mám 24 rokov - som študentom 5. ročníka na VŠ.

Ďakujem
Dáša_
15.02.09,10:06
Dobrý deň,

blíži sa prvé kolo prezidentský volieb a preto by som sa chcel opýtať čo by som mal splniť ak by som sa chcel stať členom volebnej komisie vo svojej obci, prípadne kde by som sa mal registrovať alebo získal k tomu bližšie informácie. Mám 24 rokov - som študentom 5. ročníka na VŠ.

Ďakujem

myslím, že na toto musíš byť spriaznený s nejakou politickou stranou vo vašej obci. Dúfam, že ťa nezavádzam, lebo toto sú prezidentské, ale pri bežných obciach je to tak, že strany nominujú ľudí do komisii.
A na okraj, členstvo v komisii je platené.
Jozef Mihál
15.02.09,10:28
gabriela2579
15.02.09,12:44
Ak si členom niektorej politickej strany, ktorá má svojho kandidáta na prezidenta, strana ťa môže delegovať ako člena okrskovej volebnej komisie.

zákon 46/1999 v znení neskorších predpisov:
Každá politická strana, politické hnutie uvedené v § 7 ods. 1 a petičný výbor, ktorého návrh sa prijal (§ 11 ods. 2), oznámia v lehote 30 dní pred dňom voľby meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu jedného člena okrskovej volebnej komisie a jedného náhradníka starostovi obce.

Volebná komisia musí mať najmenej päť členov. Ak okrsková volebná komisia nemá určený počet členov alebo ak ich počet klesne pod päť a nie je náhradník, vymenuje chýbajúcich členov z oprávnených voličov starosta obce.
Členom komisie môže byť len oprávnený volič, nemôže však ním byť kandidát na prezidenta, to znamená, že ty môžeš byť členom komisie iba v tej obci/meste, kde máš trvalý pobyt.

A nakoniec to najlepšie: ak nie si v žiadnej politickej strane, musíš byť VEĽKÝ kamarát so starostom/primátorom, ak sa chceš dostať do komisie. V našej obci je to tak, že ak sa nenaplní počet členov volebnej komisie, starosta deleguje chýbajúcich členov z radov vlastných zamestnancov.
gabriela2579
15.02.09,12:47
A ešte niečo, starosta musí vymenovať chýbajúcich členov volebnej komisie najneskôr do piatka 20. februára.
wagner
15.02.09,19:18
To sa robí v každej obci, že starosta deleguje zamestnancov alebo ich rodinných príslušníkov. Tiež by som rada išla do komisie, ale nie som ani kamarátka so starostom,ani členka strany, tak o tom ani nesnívam. Tiež sa to zvykne robiť tak, že pokiaľ niektorá strana nemá v obci organizáciu, tak ideš za okresným predsedom a požiadaš ho o nomináciu do komisie.
erzet
16.02.09,07:03
Dobrý deň,

blíži sa prvé kolo prezidentský volieb a preto by som sa chcel opýtať čo by som mal splniť ak by som sa chcel stať členom volebnej komisie vo svojej obci, prípadne kde by som sa mal registrovať alebo získal k tomu bližšie informácie. Mám 24 rokov - som študentom 5. ročníka na VŠ.

Ďakujem
Odpoveď je jednoduchá. Ťažko. Ako povedala Gabriela2579. Po revolúcii to nebol problém, keď to nebolo až tak honorované. Vtedy som tam bol i ja. Teraz sú o to boje, aspoň u nás. Hlavne medzi dôchodcami. Teraz vravím ako o člena volebnej komisie za občanov.
tajnostkárka
24.03.14,19:35
dobrý večer prosím vás - som na RD - rodičovskej dovolenke - som členom okrskovej volebnej komisie- treba to nahlásiť na úpsvar? ďakujem
erzet
25.03.14,18:41
Prepáčte, ja neviem. Teraz som už na starobnom dôchodku. Pomôžte jej niekto.