janai
15.02.09,18:41
prosim vas, nema niekto skusenost so zauctovanim kratkodobych rezerv pre zamestnancov a spolocnikov.....potrebujem znizit zisk vo firme....dakujem.....
Tweety
15.02.09,17:44
prosim vas, nema niekto skusenost so zauctovanim kratkodobych rezerv pre zamestnancov a spolocnikov.....potrebujem znizit zisk vo firme....dakujem.....
521,522/323, na odvody 524/323.
Rozalka
15.02.09,17:48
Sprav si zoznam pracovníkov so zostatkom dovoleniek, vezmeš priemerku na I.Q a vypočítaš MZDY za nevyčerpané dovolenky + poistné k tomu.
Rezervy sa inventarizujú ku dňu závierky.
Jana Acsová
15.02.09,18:03
prosim vas, nema niekto skusenost so zauctovanim kratkodobych rezerv pre zamestnancov a spolocnikov.....potrebujem znizit zisk vo firme....dakujem.....
Nejedná sa o daňovú optimalizáciu, ale účtovnú nesprávnosť v prípade nezaúčtovania. Nemôžete sa rozhodovať zaúčtovať účelovú rezervu na mzdy a odvody za nevyčerpanú dovolenku na základe vývoja výsledku hospodárenia. Nezaúčtovanie je spojené s účtovnou nesprávnosťou, neúplnosťou účtovníctva a ostatnými súvislostiami v plnej zodpovednosti účtovnej jednotky.
Monikov
15.02.09,18:35
Rezerva na prémie a odmeny, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca- vrátane poistného nie je daňovo uznaná od 1.1.2008 čo neznamená, že ju nie je potrebné tvoriť.
janai
16.02.09,12:40
ďakujem vám všetkým velmi pekne.....som začiatočník v účtovaní a veľmi mi to pomohlo
Juliar
16.02.09,18:32
V roku 2007 sme vytvorili kratkodobu rezervu na premie, ale pre nedostatok financii sme ju v roku 2008 necerpali, teda premie neboli vyplatene. Vraj nie je spravne tuto rezervu zrusit, pretoze zavazok na vyplatenie premii ostava, a preto by sa rezerva mala zauctovat ako zavazok. Moze mi niekto poradit ako by sa to malo preuctovat v roku 2008 ?
Tweety
16.02.09,18:33
V roku 2007 sme vytvorili kratkodobu rezervu na premie, ale pre nedostatok financii sme ju v roku 2008 necerpali, teda premie neboli vyplatene. Vraj nie je spravne tuto rezervu zrusit, pretoze zavazok na vyplatenie premii ostava, a preto by sa rezerva mala zauctovat ako zavazok. Moze mi niekto poradit ako by sa to malo preuctovat v roku 2008 ?
Ale veď rezerva je záväzok.
Monikov
17.02.09,14:26
V roku 2007 sme vytvorili kratkodobu rezervu na premie, ale pre nedostatok financii sme ju v roku 2008 necerpali, teda premie neboli vyplatene. Vraj nie je spravne tuto rezervu zrusit, pretoze zavazok na vyplatenie premii ostava, a preto by sa rezerva mala zauctovat ako zavazok. Moze mi niekto poradit ako by sa to malo preuctovat v roku 2008 ?
Myslím, že Ti chceli povedať to, že na účte 323 sa účtujú krátkodobé rezervy. Rezerva, ktorú si Ty tvorila je dlhodobá, keďže jej použitie nebude do jedného roka. Zákonné rezervy dlhodobé sa účtujú na účte 451.
Rezervy sú taktiež predmetom dokladovej inventúry. Pri inventarizácii účtov ste asi posúdili, že ich výška a odôvodnenosť bola oprávnená, takže rušiť sa nebude, pretože ak budete mať finančné prostriedky, tak odmeny vyplatíte. Akurát by som to preúčtovala na ten účet 451, aby sa správne vykazovala súvaha.
Snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí, či je môj názor správny.
KEJKA
17.02.09,18:36
Myslím, že Ti chceli povedať to, že na účte 323 sa účtujú krátkodobé rezervy. Rezerva, ktorú si Ty tvorila je dlhodobá, keďže jej použitie nebude do jedného roka. Zákonné rezervy dlhodobé sa účtujú na účte 451.
Rezervy sú taktiež predmetom dokladovej inventúry. Pri inventarizácii účtov ste asi posúdili, že ich výška a odôvodnenosť bola oprávnená, takže rušiť sa nebude, pretože ak budete mať finančné prostriedky, tak odmeny vyplatíte. Akurát by som to preúčtovala na ten účet 451, aby sa správne vykazovala súvaha.
Snáď sa k tomu ešte niekto vyjadrí, či je môj názor správny.
nesúhlasím s tým, že sa automaticky krátkodobá rezerva mení na dlhodobú z dôvodu, že nebola vyplatená. To sa malo posúdiť pri jej tvorbe.
Zostáva krátkodobou rezervou (nevyplatenou). ledaže by vedenie spoločnosti zmenilo podmienky odmeňovania a upravilo nejaký kvázi splátkový kalendár na priznávanie týchto odmien..... čo si dosť dobre neviem predstaviť.
ANNA
18.02.09,14:26
Mám ešte k tomu dotaz. Ide o podobný prípad. Bola vytvorená rezerva. Pre nepriaznivý HV sa vyplatila len časť a časť zostala nevyplatená na 323. Ale ako to bude zo základom dane? V roku tvorby rezervy v 2007 to bolo nákladom znižujúcim HV. Časť bola použitá čo v 2008 zvyšuje HV. Ale čo zo zostatkom? Musím to zrušiť, alebo to nechám na 323? A ako to bude zo základom dane, ovplyvní zostatok zákla dane? Ďakujem
EPk
27.02.09,10:09
Rezerva na prémie a odmeny, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca- vrátane poistného nie je daňovo uznaná od 1.1.2008 čo neznamená, že ju nie je potrebné tvoriť.
Co to znamena, ze ju musim pripocitat pri vypocte DP za r. 2008?
KvetkaK
24.03.09,09:04
Ahojte poraďáci, prebrala som účtovníctvo, ktoré nám predtým viedol niekto iný a niekedy v roku 2002-2003 vytvoril v účtovníctve rezervu na odmenu pre spoločníka. Časť už bola v jednom roku vyplatená, ale stále je tam zostatok 100 000,- Sk. Nemám s tým skúsenosť, či ju môžem len tak rozpustiť, ak sa tak spoločnosť rozhodne a potom to bude zdaňovaný príjem. Je to tak správne?
KvetkaK
25.03.09,07:36
Ahojte poraďáci, prebrala som účtovníctvo, ktoré nám predtým viedol niekto iný a niekedy v roku 2002-2003 vytvoril v účtovníctve rezervu na odmenu pre spoločníka. Časť už bola v jednom roku vyplatená, ale stále je tam zostatok 100 000,- Sk. Nemám s tým skúsenosť, či ju môžem len tak rozpustiť, ak sa tak spoločnosť rozhodne a potom to bude zdaňovaný príjem. Je to tak správne?
Posúvam....
KvetkaK
25.03.09,10:13
Ahojte poraďáci, prebrala som účtovníctvo, ktoré nám predtým viedol niekto iný a niekedy v roku 2002-2003 vytvoril v účtovníctve rezervu na odmenu pre spoločníka. Časť už bola v jednom roku vyplatená, ale stále je tam zostatok 100 000,- Sk. Nemám s tým skúsenosť, či ju môžem len tak rozpustiť, ak sa tak spoločnosť rozhodne a potom to bude zdaňovaný príjem. Je to tak správne?
Posúvam...
KvetkaK
26.03.09,07:33
Ahojte poraďáci, prebrala som účtovníctvo, ktoré nám predtým viedol niekto iný a niekedy v roku 2002-2003 vytvoril v účtovníctve rezervu na odmenu pre spoločníka. Časť už bola v jednom roku vyplatená, ale stále je tam zostatok 100 000,- Sk. Nemám s tým skúsenosť, či ju môžem len tak rozpustiť, ak sa tak spoločnosť rozhodne a potom to bude zdaňovaný príjem. Je to tak správne?
Skúšam ešte raz posunúť...prosím o radu
KvetkaK
26.03.09,08:45
Ahojte poraďáci, prebrala som účtovníctvo, ktoré nám predtým viedol niekto iný a niekedy v roku 2002-2003 vytvoril v účtovníctve rezervu na odmenu pre spoločníka. Časť už bola v jednom roku vyplatená, ale stále je tam zostatok 100 000,- Sk. Nemám s tým skúsenosť, či ju môžem len tak rozpustiť, ak sa tak spoločnosť rozhodne a potom to bude zdaňovaný príjem. Je to tak správne?
:(
Tweety
26.03.09,08:53
Ahojte poraďáci, prebrala som účtovníctvo, ktoré nám predtým viedol niekto iný a niekedy v roku 2002-2003 vytvoril v účtovníctve rezervu na odmenu pre spoločníka. Časť už bola v jednom roku vyplatená, ale stále je tam zostatok 100 000,- Sk. Nemám s tým skúsenosť, či ju môžem len tak rozpustiť, ak sa tak spoločnosť rozhodne a potom to bude zdaňovaný príjem. Je to tak správne?
Zrušenie nepotrebnej rezervy, alebo jej časti, účtujeme opačným zápisom, ako sme účtovali jej tvorbu.
Anonymka
28.03.09,13:13
Zrušenie nepotrebnej rezervy, alebo jej časti, účtujeme opačným zápisom, ako sme účtovali jej tvorbu.

presne tento prípad riešim ibaže nie som si istá, či to bude daňový výdavok, alebo nie ... či to bude odpočítateľná položka... to zrušenie...
Rozalka
28.03.09,13:35
Ak tvorba bola daňovým výdavkom, zrušenie je predmetom dane v roku čerpania/zrušenie rezervy.
Anonymka
31.03.09,08:00
A ak zruším rezervu, zaúčtujem ju opačným zápisom, ako bola tvorba. ... 323/523 a 323/524 ... a nevadí, že vo výkaze ziskov a strát budem mať mínusovú hodnotu na týchto nákladových účtoch?
Anonymka
31.03.09,08:26
vie niekto poradiť prosím ???
grammatika
31.03.09,08:41
A ak zruším rezervu, zaúčtujem ju opačným zápisom, ako bola tvorba. ... 323/523 a 323/524 ... a nevadí, že vo výkaze ziskov a strát budem mať mínusovú hodnotu na týchto nákladových účtoch?

Tvroba rezervy na poistenie v roku 2008 524/323

Použitie rezervy na poistenie v roku 2009 323/336
Ak je rezerva väčšia ako záväzok tak zrušíš nespotreb.rezervu 323/524

alebo
Tvroba rezervy na poistenie v roku 2008 524/323

povinné poistenie hradené zamestnávateľom rok 2009 524/336
Použitie rezervy na poistenie (najviac do výšky vytvor.rezervy) v roku 2009 323/524
Ak je rezerva väčšia ako záväzok tak zrušíš nespotreb.rezervu 323/524
Anonymka
31.03.09,09:07
Rezerva bola tvorená v roku 2007 a v roku 2008 sa zruší... Celá rezerva sa zruší, nakolko nie sú na odmeny peniaze... tak tam bude mínusová hodnota ... a len sa zníži účet 323
Tweety
31.03.09,09:08
Celá rezerva sa zruší, nakolko nie sú na odmeny peniaze... tak tam bude mínusová hodnota ... a len sa zníži účet 323
ALe veď nič nebráni zaúčtovať na stranu MD mínusom. Ale to, že nemáte peniaze, ešte neznamená, že ju treba rušiť. Ak nárok na vytvorenie ostáva, rušiť ju nie je potrebné.