peba
15.02.09,18:43
Zdravím, poskytujem sluzby na zaklade zmluvy, kde klienti platia za poskytnute sluzby mesacne-cize neposielam im faktúry.
Ako zauctujem pohladavku ak napr. niektory klient nezaplatil v roku 2008 za mesiace april, august. Ale zaplatil teraz po upomienke t.j. v roku 2009?

Aby bolo jasne Faktúry im neposielam ale platia automaticky mesacne na zaklade zmluvy. Pred prechodom na dalsi uct.rok musim im nahadzat pohladavky napr. s datumom 31.12.2008. A ked ano tak aky doklad uvediem pri pohladavkach ked FA im nevystavim?NIE som platcom DPH.
Rozalka
15.02.09,18:35
Každý mesiac by sa mali "nahádzať" pohľadávky, podľa zmluvy.
peba
16.02.09,07:22
Každý mesiac by sa mali "nahádzať" pohľadávky, podľa zmluvy.

Je to nutné, lebo mam cca. 300 klientov. Mesačne 300 faktúr :-) ?
učtovníčka
16.02.09,07:38
Najskôr ich na základe zmluvy zavedieš do evidencie pohľadávok aj bez faktúry. Ako potom odsleduješ že kto čo zaplatil pri toľkých klientoch.
Cez evidenciu to máš najjednoduchšie a nehovoriac o tom že aj povinné.
Potom nemáš v nasledujúcom roku problém kto čo dlhuje a pripomenúť mu to.
Ja by som to určite tak robila.
Zita5
16.02.09,07:56
Je to nutné, lebo mam cca. 300 klientov. Mesačne 300 faktúr :-) ?

Je to nutné , ak nevystavujete faktúry , tak každá jedna zmluva je doklad pre vznik pohľadávky a každú zmluvu treba evidovať v pohľadávkach .

Účtovná agenda vedená Vašim spôsobom je nedôveryhodná a som presvedčená že je v rozpore so Zákonom o účtovníctve a Postupov JU .
Zita5
16.02.09,08:01
Postupy JU - vyberám napr. :

§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti. U prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

Obsahové vymedzenie účtovných kníh
§ 3

(1) V účtovníctve účtovnej jednotky sa účtujú skutočnosti, ktoré sú predmetom účtovníctva, v účtovných knihách podľa § 15 ods. 1 zákona.
(2) Účtovnými zápismi v účtovných knihách sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období.
(3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

(4) Účtovné zápisy v účtovných knihách s výnimkou peňažného denníka môžu pokračovať aj v nasledujúcom účtovnom období, ak sa zreteľne oddelia.

§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

(1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

(2) V knihe pohľadávok sa účtujú pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou bez ohľadu na dobu ich splatnosti a zásoby omylom zaslané inej účtovnej jednotke s uvedením druhu zásob a ich ocenenia.

(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(2) Pri odpise pohľadávky pri trvalom upustení od jej vymáhania sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v tom účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka o upustení od jej vymáhania rozhodla. Ak v budúcnosti dôjde k úhrade už odpísanej pohľadávky, účtuje sa príjem podľa § 4 ods. 6 písm. f).

(3) Pri odpise pohľadávok podľa osobitného predpisu29), sa účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. f) na základe dokladov preukazujúcich dôvod odpisu pohľadávky

http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

Takže nemáme tie pohľadávky len tak pre srandu .

P.S. Ospravedlňujem sa tú čierňavu , ale neviem to opraviť na tenké písmo .
peba
16.02.09,19:32
Takže do pohľadávok musím zaevidovať každého klienta ale Faktúru mu nemusím vystaviť. Čo napišem do pohľadávky aký doklad uvediem v Alfe? Možem uviesť doklad "Iný"?
Rok 2007 a aj rok 2008 mam bez pohľadávok, iba tie pohľadávky som zaevidoval ktorým som vystavil aj Faktúru teda živnostníkom, občanom som nevystavoval FA ani do pohľadávok som ich nezaevidoval. Zaevidoval som iba od ních platby za služby do peňažného denníka. To že koľko dlžia to som viedol samostatne v exceli. Napraviť to už neviem! Ale žiadny príjem som nezatajil všetko mam v peňažnom denníku tak prečo by to nemohlo byť dobre?

Veď toľko klientov zaučtovať samostatne do pohľadávok a aj do peňažného denníka to by bola dobrá makačka každý mesiac. Ja som to zjednodušil tak že zoberiem výpis z BU spočítam jednotlivé platby za deň a zapíšem do Peň.denníka v jednom riadku, ale ak to uhradila firma tak ju nespočítam k ostatným ale zvlášť ju zaevidujem do PD a aj v pohľadavkach to uhradím. Aj tak som mal v roku 2008 cca 170 faktúr a okolo 1800 zápisov v peň.denníku.

Len teraz od marca budem platiteľom DPH a neviem či to tak môžem robiť, podľa vás nie čo som čítal vyššie. Ale potom nedalo by sa to dajako zjednodušiť?
Zita5
17.02.09,08:00
Takže do pohľadávok musím zaevidovať každého klienta ale Faktúru mu nemusím vystaviť. Čo napišem do pohľadávky aký doklad uvediem v Alfe? Možem uviesť doklad "Iný"?

Ak máte ALFU , doporučujem každého klienta zapísať do "Partnerov", pre ľahšiu previazanosť jednotlivých účtovných úkonov v ALFE .Ja by som na Vašom mieste vystavovala Faktúry a tým by som faktúru dala zapísať aj do pohľadávok .
Skúste sa nad tým zamyslieť a využívajte výhody programu ALFA naplno .

Teraz Vám môžem doporučiť jednotlivé zmluvy zapísať do pohľadávok /neviem teda aké služby poskytujete , ale napadlo ma , že Zmluvy mohli byť aspoň číslované/ a použite doklad "iný" .Ak teda sa Vám tie FA nechce vypisovať . Každá jedna zmluva musí riadne evidovaná .

Rok 2007 a aj rok 2008 mam bez pohľadávok, iba tie pohľadávky som zaevidoval ktorým som vystavil aj Faktúru teda živnostníkom, občanom som nevystavoval FA ani do pohľadávok som ich nezaevidoval. Zaevidoval som iba od ních platby za služby do peňažného denníka. To že koľko dlžia to som viedol samostatne v exceli. Napraviť to už neviem! Ale žiadny príjem som nezatajil všetko mam v peňažnom denníku tak prečo by to nemohlo byť dobre?
http://www.porada.sk/t99277-zakon-o-uctovnictve-od-01-12-2008-do-31-12-2008-a.html
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

Veď toľko klientov zaučtovať samostatne do pohľadávok a aj do peňažného denníka to by bola dobrá makačka každý mesiac.

K tomu sa nevyjadrujem , prečítajte si Zákon o účtovníctve .Snáď len toľko zo Zákona o účtovníctve

§ 7
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

Ja som to zjednodušil tak že zoberiem výpis z BU spočítam jednotlivé platby za deň a zapíšem do Peň.denníka v jednom riadku, ale ak to uhradila firma tak ju nespočítam k ostatným ale zvlášť ju zaevidujem do PD a aj v pohľadavkach to uhradím. Aj tak som mal v roku 2008 cca 170 faktúr a okolo 1800 zápisov v peň.denníku.

170 faktúr nie je tak veľa . Ja si nemyslím , že to robíte správne , nakoľko každá úhrada cez bežný účet má byť zaúčtovaná po položkách jednak ako príjem OVZD v peňažnom denníku a zároveň v pohľadávkach ako úbytok pohľadávok .

§ 11
Účtovný zápis
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovný zápis sa zaznamenáva v účtovných knihách.

(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

(3) Účtovný zápis nemôžu účtovné jednotky vykonať mimo účtovných kníh.

Len teraz od marca budem platiteľom DPH a neviem či to tak môžem robiť, podľa vás nie čo som čítal vyššie. Ale potom nedalo by sa to dajako zjednodušiť?

Čo sa týka platcu DPH .....tak dávam do pozornosti
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#70 §70
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#71 §71
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#75 §75

atď atď .
Odpoveď zelenou .
atka4
17.02.09,08:19
Len doplním, že ak neeviduješ v SW stav pohľadávok, tak potom ani príloha DP, a to Výkaz o majetku a záväzkov, r. 08 zo SW nebude správny, iba ak urobíš závierkové úpravy a doplníš sumy, kto je ti čo dlžní....
Tiež si myslím, že nie je správne jednou sumou zaúčtovať prijaté sumy od odberateľov (nepodnikateľov) a podobne....

Na tvojom mieste by som nestrácala čas evidenciou v exceli, ale to isté zadala do SW, kt. Ti hneď urobí ucelený prehľad o hosp. situácii....

Je síce možné, že si nezatajil žiadne príjmy, ale skreslil si svoje výkazy, nakoľko v prípade prerušenia alebo ukončenia podnikania je potrebné o zostatky majetku a záväzku upraviť daň. základ a ty tieto údaje nemáš podchytené. (Ono nikdy nevieš, čo môže prísť....)
Zita5
17.02.09,08:21
Ešte jedno riešenie vidím , nájsť si účtovníčku/ka . :)
peba
17.02.09,12:29
Tak to teraz mam celý rok 2008 opraviť podľa toho ako to píšete? Alebo stačí to uplatňovať od 1.1.2009. A tých ktorý mi dlžia zapísať s dátumom 31.12.2008 do knihy pohľadávok aby sa preniesli do roku 2009?
atka4
17.02.09,17:15
Tak to teraz mam celý rok 2008 opraviť podľa toho ako to píšete? Alebo stačí to uplatňovať od 1.1.2009. A tých ktorý mi dlžia zapísať s dátumom 31.12.2008 do knihy pohľadávok aby sa preniesli do roku 2009?
Nuž rozhodnutie nie je na nás, ale na tebe.
V každom prípade, sú tam zrejmé nedostatky ako v dodržiavaní zákonov, najmä Zákona o účtovníctve, ako aj postupov účtovania ....:confused:
peba
18.03.09,20:54
Ešte toľko mi poradte ak zaevidujem pohľadávku na základe zmluvy (čiže faktúru nevystavujem), aké číslo daňového dokladu mám uviesť? Používam ALFU!
ego.mc
18.03.09,21:10
Očísluj si zmluvy (ak ich nemáš) a daj tam to číslo.
Systém číslovania je na tebe, ale mal by vytvoriť ucelený rad.
peba
18.03.09,21:20
Očísluj si zmluvy (ak ich nemáš) a daj tam to číslo.
Systém číslovania je na tebe, ale mal by vytvoriť ucelený rad.

Zmluvy mám očíslované ale tie pohľadávky mam zadávať mesačne takže v tom pripade číslo zmluvy bude viackrát v pohľadávkach alebo mam este pripisat mesiac napr : 320345623(číslo zmluvy)01(mesiac) to je za január a vo februári to bude 02. Tak by to bolo ok?

A inač ostatné pohľadávky kt. mám zapísané na základe Faktúr majú iný formát napr. 1772009

takže nebudú spolu tie čísla faktúr tvoriť ucelený rad. Nebudú sa dať zoradiť postupne od napr. 0012009 po 1002009. To nevadí?
ego.mc
18.03.09,21:46
Ak máš zmluvu vystavenú na celý rok a platby sa opakujú mesačne, tak stačí zmluvu nahodiť na začiatku roku raz a potom mesačne iba znižuješ pohľadávku.
Zmluvy by mali vytvoriť jeden číselný rad a faktúry druhý.
Muška
18.03.09,21:49
Zmluvy mám očíslované ale tie pohľadávky mam zadávať mesačne
Veď v zmluve máš určite napísané, že sa to bude platiť mesačne.
Stačí ak si do knihy pohľadávok nahodíš pri vzniku Zmluvy túto Zmluvu a zadáš tam počet predpísaných splátok za celý rok....a postupne pri úhrade budeš odpisovať.
Ja by som na Zmluvy použila iný číselný rad ako na riadne vydávaných faktúrach.
Muška
18.03.09,21:50
ego :eek:
..a to som vôbec neopisovala :D

Ale aspon to má peba 2x potvrdené :)
peba
18.03.09,21:54
Zmluvu mám na dobu neurčitú. Raz na začiatku roka ale potom to ako ovplivnuje DPH? Ked este v januári som nebol platcom DPH len od marca? Ja zadám pohľadávku v januári tak dátum vzniku daňovej povinnosti bude január. Ale platby budú mesačne. ???
ego.mc
18.03.09,22:10
Tu ťa odporučím na § 19 Zákona o DPH.
Muška
18.03.09,22:44
NIE som platcom DPH.
Peba,
treba hneď na začiatku zadať do otázky všetky informácie.
Potom sa nám "kvalitnejšie odpovedá" ;)

Ak si sa stal platiteľom DPH, tak áno, budeš si musieť nahodiť do knihy daňových dokladov "dodanie služby" na každý mesiac.
peba
12.04.09,22:00
Mam ešte zopár otázok:

1) Som platcom DPH a učtujem v programe ALFA:
zadávam pohľadávky bez faktúr na základe zmluvy potom ak vyplatia tak zapisem do pen.denníka tam zaškrtnem zapiš do evidencie DPH a čo s tými pohľadávkami kt. neuhradia tie sa nemajú zapísať do evidencie DPH?

2) Do pen.denníka zapíšem príjem z BU(príjem za službu) následne nato výdavok z BU (poplatok za bezhotovostnú operáciu). Aj poplatok sa má zapísať do evidencie DPH a uplatním si to DPH z toho poplatku?

3) Ak mi platia za služby poštovou poukážkou jeden den viaceri, ako zaučtujem do pen. denníka? Mozem zapisať viac riadkov s tým istým dňom a aj číslom dokladu? Jedná sa o úhradu z pohľadávok. Lebo jedným zápisom neviem uhradiť viac pohľadávok z evidencie pohľadávok.
marjankaj
12.04.09,22:42
Peba,
treba hneď na začiatku zadať do otázky všetky informácie.
Potom sa nám "kvalitnejšie odpovedá" ;)

Ak si sa stal platiteľom DPH, tak áno, budeš si musieť nahodiť do knihy daňových dokladov "dodanie služby" na každý mesiac.

Dopĺňam: podľa §71 si povinný vystaviť faktúru do 15 dní.
peba
12.04.09,23:23
Dopĺňam: podľa §71 si povinný vystaviť faktúru do 15 dní.

To aj pre fyzické osoby(občanov)? a aj pre živnostníkov kt, nie su platcami DPH?
Lebo §71 cituje:
Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

a ďalej sa píše:

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

Zmluvy mám uzatvorené s klientmi, na základe ktorých ich zapíšem do evidencie pohľadávok. Typ dokladu zvolím "Iný".
peba
13.04.09,06:26
A prosim odpovedzte mi na tie 3 predosle otazky ak viete. Cas súri. Vdaka
marjankaj
13.04.09,06:57
To aj pre fyzické osoby(občanov)? a aj pre živnostníkov kt, nie su platcami DPH?
Lebo §71 cituje:
Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.

a ďalej sa píše:

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

Zmluvy mám uzatvorené s klientmi, na základe ktorých ich zapíšem do evidencie pohľadávok. Typ dokladu zvolím "Iný".


Keďže si sa stal platcom DPH, bolo by dobré sa oboznámiť so zákonom o DPH.

pozri napr.
§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

Neuviedol si, za aké služby fakturuješ. Nájomné, elektrina, plyn voda, teplo?
Iné som v zákone nevidel uvedené.

Ak ti robí problém vystavovať toľko faktúr, skús znížiť počet klientov.
Zita5
13.04.09,08:07
Mam ešte zopár otázok:

1) Som platcom DPH a učtujem v programe ALFA:
zadávam pohľadávky bez faktúr na základe zmluvy potom ak vyplatia tak zapisem do pen.denníka tam zaškrtnem zapiš do evidencie DPH a čo s tými pohľadávkami kt. neuhradia tie sa nemajú zapísať do evidencie DPH?

V peňažnom denníku pri účtovaní úhrady pohľadávky na strane banky už neškrtáte "Zápis do evidencie DPH" viď § 70 http:// http://www.porada.sk/953644-post8.html
Pohľadávka musí byť zapísaná v evidencii DPH(§70)už pri jej vzniku .DPH musíte vysporiadať voči štátu aj v prípade , že Vám predmetnú pohľadávku klient neuhradí .

2) Do pen.denníka zapíšem príjem z BU(príjem za službu) následne nato výdavok z BU (poplatok za bezhotovostnú operáciu). Aj poplatok sa má zapísať do evidencie DPH a uplatním si to DPH z toho poplatku?

V peňažnom denníku účtujete podľa jednotlivých položiek z bankového výpisu , podľa dátumu , ako Vám jednotlivé prírastky a úbytky na BU vznikali .

3) Ak mi platia za služby poštovou poukážkou jeden den viaceri, ako zaučtujem do pen. denníka? Mozem zapisať viac riadkov s tým istým dňom a aj číslom dokladu? Jedná sa o úhradu z pohľadávok. Lebo jedným zápisom neviem uhradiť viac pohľadávok z evidencie pohľadávok.

V ALFE sa takýto príjem jedným zápisom ani nedá uskutočniť,čiže účtujete na viac riadkov a po jednotlivých pohľadávkach , ktoré sú uhradené .



Odpoveď zelenou .
Ja si stále myslím , že by bolo vhodné si zobrať k srdcu tento môj príspevok
http://www.porada.sk/953667-post10.html :);)
peba
13.04.09,17:17
Keďže si sa stal platcom DPH, bolo by dobré sa oboznámiť so zákonom o DPH.

pozri napr.
§ 3
Zdaniteľná osoba

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

Neuviedol si, za aké služby fakturuješ. Nájomné, elektrina, plyn voda, teplo?
Iné som v zákone nevidel uvedené.

Ak ti robí problém vystavovať toľko faktúr, skús znížiť počet klientov.


Fakturujem za službu Internet, s každým klientom mám podpisanú zmluvu a preto som sa pýtal či nestačí zapísať pohľadávky na základe tej zmluvy bez Faktúr. Cena sa nemení pevne je stanovená v zmluve a aj termín platnosti.

Doteraz som to učtoval bez faktur na základe zmluvy ale teraz mi poradte či mi zákon o DPH nariaduje aby som musel aj tie FA vystavovat?
peba
13.04.09,18:40
Vdaka za tie dva odpovede ale myslím si že 2 otázku si nerozumela dobre:

Moja otázka:2) Do pen.denníka zapíšem príjem z BU(príjem za službu) následne nato výdavok z BU (poplatok za bezhotovostnú operáciu). Aj poplatok sa má zapísať do evidencie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) a uplatním si to DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z toho poplatku?

Tvoja odpoved:V peňažnom denníku účtujete podľa jednotlivých položiek z bankového výpisu , podľa dátumu , ako Vám jednotlivé prírastky a úbytky na BU vznikali .

Viem ako sa má viesť pd ale otázka bola či poplatok za bezhotovostnú operáciu ktorú mi banka učtuje pri každej bezhotovostnej operácie čo v SLSP činí 0,13 EUR mozem zapisat do evid DPH a uplatnit si nárok 19% z tej sumy cize tych 0,02 EUR. V jednom mesiaci mam také poplatky cca. 200 ks po 0,13 EUR.
Zita5
13.04.09,18:46
Vdaka za tie dva odpovede ale myslím si že 2 otázku si nerozumela dobre:

Moja otázka:2) Do pen.denníka zapíšem príjem z BU(príjem za službu) následne nato výdavok z BU (poplatok za bezhotovostnú operáciu). Aj poplatok sa má zapísať do evidencie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) a uplatním si to DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) z toho poplatku?

Tvoja odpoved:V peňažnom denníku účtujete podľa jednotlivých položiek z bankového výpisu , podľa dátumu , ako Vám jednotlivé prírastky a úbytky na BU vznikali .

Viem ako sa má viesť pd ale otázka bola či poplatok za bezhotovostnú operáciu ktorú mi banka učtuje pri každej bezhotovostnej operácie čo v SLSP činí 0,13 EUR mozem zapisat do evid DPH a uplatnit si nárok 19% z tej sumy cize tych 0,02 EUR. V jednom mesiaci mam také poplatky cca. 200 ks po 0,13 EUR.

Z bankových poplatkov si žiadnu DPH neuplatňujete . Bankový poplatok je výdavkom OVZD .
peba
13.04.09,18:51
Zita vdaka za super rýchlu odpoved, este na túto mi odpovedz 100% nou odpovedou.

Fakturujem za službu Internet, s každým klientom mám podpisanú zmluvu a preto som sa pýtal či nestačí zapísať pohľadávky na základe tej zmluvy bez Faktúr. Cena sa nemení pevne je stanovená v zmluve a aj termín platnosti.

Doteraz som to učtoval bez faktur na základe zmluvy ale teraz mi poradte či mi zákon o DPH nariaduje aby som musel aj tie FA vystavovat?
http://www.porada.sk/1016969-post28.html

Vopred vdaka
Paula
13.04.09,18:56
Zita vdaka za super rýchlu odpoved, este na túto mi odpovedz 100% nou odpovedou.



:D.........nedalo mi , takúto požiadavku sme tu ešte nemali .
peba
13.04.09,19:11
čo je na tom také smiešné ? Preto som písal 100% odpovedou lebo kazdy iné tvrdí, a teraz neviem čo je dobré, ako mám postupovat. Ak vies tak radsej mi porad. :-)
Zita5
13.04.09,19:29
čo je na tom také smiešné ? Preto som písal 100% odpovedou lebo kazdy iné tvrdí, a teraz neviem čo je dobré, ako mám postupovat. Ak vies tak radsej mi porad. :-)

Odpovede sú možno podľa Vás iné , nakoľko otázka nebola presne zadaná .Už ste tu mali aj odpoveď na Vašu otázku , len sa s ňou zrejme nechcete nejako stotožniť .

Takže to zrekapitulujem :

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.


(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. Pri opakovane poskytovaných elektronických komunikačných sieťach a elektronických komunikačných službách a spolu s nimi dodávaných elektronických službách osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) sa za deň dodania služby považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po období, na ktoré sa opakovane dodávaná služba vzťahuje, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po tomto období. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.





Takže ja tie Vaše zmluvy chápem ako zmluvy o dodávaní určitej služby pre jednotlivých klientov .Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby a do 15 dní ste povinný ako plátca DPH vystaviť faktúru a to podľa zmluvnej dohody o platbách , buď mesačne alebo štvrťročne .Ak klienti platia mesačne , tak faktúry vystavujete mesačne .

Čiže moja odpoveď - áno vystavujete FA .
Zita5
13.04.09,19:52
Fakturujem za službu Internet, s každým klientom mám podpisanú zmluvu a preto som sa pýtal či nestačí zapísať pohľadávky na základe tej zmluvy bez Faktúr. Cena sa nemení pevne je stanovená v zmluve a aj termín platnosti.

Doteraz som to učtoval bez faktur na základe zmluvy ale teraz mi poradte či mi zákon o DPH nariaduje aby som musel aj tie FA vystavovat?

Treba si uvedomiť , že Vaša činnosť mala byť uvedená už na začiatku témy vo Vašom zadaní otázky .Stále sa tu točíme okolo nejakých zmlúv a Vy pomenujete vlastne až v 28 príspevku , aké služby dodávate ,čo máte zazmluvnené a čo chcete resp.nechcete fakturovať .Tak potom sa nemôžete príspevkom čudovať a ešte k tomu aj napíšete ,že každá odpoveď je iná ;)
http://www.porada.sk/1016969-post28.html
peba
14.04.09,18:55
Treba si uvedomiť , že Vaša činnosť mala byť uvedená už na začiatku témy vo Vašom zadaní otázky .Stále sa tu točíme okolo nejakých zmlúv a Vy pomenujete vlastne až v 28 príspevku , aké služby dodávate ,čo máte zazmluvnené a čo chcete resp.nechcete fakturovať .Tak potom sa nemôžete príspevkom čudovať a ešte k tomu aj napíšete ,že každá odpoveď je iná ;)
http://www.porada.sk/1016969-post28.html

Nie tak som myslel že každá odpoveď od Vás je iná, ale hľadal som aj inde na porade napr tu:

§71 Zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené ....

V prípade, že si vystavil faktúru a zaevidoval ju do pohľadávok, do evidencie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) sa zapisuje priamo v evidencii pohľadávok, pretože daňová povinnosť Ti vzniká dňom dodania tovaru alebo služby, nie dňom úhrady. V takomto prípade v peňažnom denníku pri účtovaní príjmu iba páruješ príjem s pohľadávkou a do evidencie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) už nie je čo zapisovať.

V zmysle vyššie uvedeného ustanovenia nemáš povinnosť vystavovať faktúry pre FO, ktoré nie sú zdaniteľné osoby (§3 Zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) ). Ak účtuješ v PD príjem od takejto FO, potom v PD zaškrtneš "zápis do evidencie DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)". Tu by však
znova zdôraznila , že dňom vzniku daňovej povinnosti je deň dodania služby a nie deň zaplatenia ;) (v evidencii DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html) musíš zadať správny dátum!)
Zároveň si dovolím pripomenúť existenciu elektronických registračných pokladníc , pretože môžeš poskytovať niektorú zo služieb, pri ktorých je povinnosť evidovať tržby v ERP.
http://www.porada.sk/920167-post8.html

Hrubo vyznačený text.
peba
15.04.09,15:11
???