djstudo
15.02.09,20:23
Chcel by som poradiť ohľadom vypĺňania daňového priznania - ako je to s daňou, ktorú mi strháva banka za ročný termínovaný účet? resp. chcel by som ako študent VŠ dennej formy vrátiť túto daň. Môžte mi poradiť kde to mám v daň. priznaní uviesť? čo tam mám presne uviesť? a aký doklad potrebujem k daň. priznaniu pre daňový úrad (resp. či stačí pridať k daň. priznaniu ofotenú kópiu výpisu toho ročného termínovaného účtu z banky)? Ďakujem za všetky info.
evina
15.02.09,19:42
Chcel by som poradiť ohľadom vypĺňania daňového priznania - ako je to s daňou, ktorú mi strháva banka za ročný termínovaný účet? resp. chcel by som ako študent VŠ dennej formy vrátiť túto daň. Môžte mi poradiť kde to mám v daň. priznaní uviesť? čo tam mám presne uviesť? a aký doklad potrebujem k daň. priznaniu pre daňový úrad (resp. či stačí pridať k daň. priznaniu ofotenú kópiu výpisu toho ročného termínovaného účtu z banky)? Ďakujem za všetky info.

To je Tvoj osobný účet?
zanetth
15.02.09,19:50
Treba vypísať daňové priznanie B - ide o príjem z kapitálového majetku - VII.oddiel DP typu B. Treba tam uviesť výšku vyplatených úrokov a v riadku 98 sa uvedie zaplatená daň, ktorú banka strhla a daňový úrad ju na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku (je súčasťou DP)vráti. K DP stačí priložiť kópiu výpisu z termínovaného vkladu.
IKA K
15.02.09,20:47
Ako je to s dôchodcom, má tiež nárok na vrátenie dane z úrokov vyplatených v banke? Berie sa do úvahy výška jeho dôchodku ? Táto daň je posudzovaná ako zrážková, na jej vrátenie má nárok študent, event. dôchodca / každá fyzická osoba/ z toho dôvodu,že nedosiahol zdaniteľný príjem vyšší ako 49 248 Sk? Ktorým osobám vzniká nárok na vrátenie dane zrazenej z vyplatených úrokov na bank. vkladoch? Dôchodcovi v decembri 2008 banka vyplatila sumu za spätný odpredaj podielových listov zakúpených v r. 2007, môže si daň z úrokov uplatniť v DP? Pracoval 2 mesiace na dohodu o pracovnej činnosti /príjem 5 tis.Sk/ tak si chce podať DP, môže si uplatniť okrem dani zrazenej z dohody aj daň z vyplatených úrokov z odpredaja podielových listov? Ďakujem za odpoveď.
Muška
15.02.09,20:54
Dôchodcovi v decembri 2008 banka vyplatila sumu za spätný odpredaj podielových listov zakúpených v r. 2007, môže si daň z úrokov uplatniť v DP?
PRÍJEM podľa § 7
g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).

(6) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie suma, o ktorú úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g) prevyšuje úhrn vkladov podielnika; za vklad podielnika sa považuje predajná cena vyplateného (vráteného) podielového listu pri jeho vydaní. Ak úhrn vkladov podielnika prevyšuje úhrn príjmov podľa odseku 1 písm. g), na rozdiel sa neprihliada.
(7) Ak daňovník využije možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou podľa § 43 ods. 10 ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7, základ dane (čiastkový základ dane) sa zistí podľa odseku 6.
djstudo
18.02.09,07:56
To je Tvoj osobný účet?

Áno je to moj osobny terminovany ucet.
ewiatko
21.02.09,16:47
Mňa by zaujímalo, ako je to s preukazovaním v prípade, že mi chodí len elektronický výpis (účet eMax). Stačí k DP priložiť vytlačený výpis z e-mailu alebo bude potrebné získať výpis priamo na pobočke mBanky. Ďakujem.
Muška
21.02.09,16:48
Mňa by zaujímalo, ako je to s preukazovaním v prípade, že mi chodí len elektronický výpis (účet eMax). Stačí k DP priložiť vytlačený výpis z e-mailu alebo bude potrebné získať výpis priamo na pobočke mBanky. Ďakujem.
K DP neprikladáš výpis.
Výpis musíš mať pre prípad daňovej kontroly /originál/
ewiatko
22.02.09,16:43
Mne ide ale o to,že ja dostávam od mBank len elektronický výpis mailom raz mesačne. Žiadny papierový mi poštou nechodí. Budem sa môcť pri daňovej kontrole preukázať aj týmto elektronickým výpisom? Alebo bude potrebné si zaplatiť za vydanie papierového výpisu v banke a predložiť ten.Niekde som čítala,že pokiaľ je mail zabezpečený elektron.podpisom (myslím,že tie od mBank sú),tak to je možné použiť pri daňovej kontrole.

A ešte na uistenie. Pokial mám úroky z účtu desatinné číslo,zaokrúhľuje sa na celé koruny nadol.

Ďakujem.
Uľa
26.02.09,19:55
Starobný dôchodca má v dvoch bankách vkladné knižky, na ktoré mu boli v roku 2008 pripísané úroky. Z týchto úrokov mu bola strhnutá zrážková daň. Banky mu vystavili potvrdenie o výške pripísaných úrokov a zrazenej dani. Ak chce dôchodca, aby mu bola táto daň vrátená, podáva DP typu B a k DP doloží potvrdenia z banky? Ako je to s jeho dôchodkom - uvádza sa výška jeho starobného dôchodku niekde v DP. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
mzdarka renca
26.02.09,20:00
Starobný dôchodca má v dvoch bankách vkladné knižky, na ktoré mu boli v roku 2008 pripísané úroky. Z týchto úrokov mu bola strhnutá zrážková daň. Banky mu vystavili potvrdenie o výške pripísaných úrokov a zrazenej dani. Ak chce dôchodca, aby mu bola táto daň vrátená, podáva DP typu B a k DP doloží potvrdenia z banky môže doloťiť kópie potvrdení? Ako je to s jeho dôchodkom - uvádza sa výška jeho starobného dôchodku niekde v DP v jeho prípade nie, predpokladám, že výška úrokou nepresiahli výšku 49248 Sk. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

odpoveď v texte
Mikolajova
02.03.09,07:21
Prosím Vás ako je to ak žena na materskej dovolenke si chce uplatniť zaplatenú zrákovú daň z predaja podielových listov a fondov tatra banky.
Uľa
17.03.09,22:24
Dôchodkyni bol pripísaný úrok na vkladných knižkách v celkovej sume 6362 a z nich bola zrazená daň vo výške 1208.- Sk. Suma 6362 bude zapísaná v riadkoch 2 a 10 oddielu VII, potom v riadku DP 44, 46, 60, 68. Suma z riadku 68 mi pôjde do riadku 69 a kedže ide o dôchodkyňu nemá nárok na odpočítateľnú položku. Tak aj daň na zaplatenie jej vyjde 1208 (ako bola zrazená) Má vôbec význam podávať DP, keď jej nič nevrátia, alebo postupujem nesprávne. Je nejaká možnosť o vrátenie spomínanej zrazenej dane. Prosím vás o radu. Ďakujem
Marína
17.03.09,22:31
Ak daň bola zrazená z max. príjmu 49248 Sk, r. 91 = 0.
Uľa
22.03.09,19:29
Ak daň bola zrazená z max. príjmu 49248 Sk, r. 91 = 0.

Takže ked daň bola zrazená len zo sumy 6362 (max. je 49248),na riadku 91 bude nula?
mzdarka renca
22.03.09,19:38
Takže ked daň bola zrazená len zo sumy 6362 (max. je 49248),na riadku 91 bude nula?

áno
mzdarka renca
22.03.09,19:53
ešte doplním, do riadku 98 napíš zrazenú daň zrážkou 1208.
r. 105 1208 preplatok
maotao
27.03.09,21:27
chcela by som poprosiť o zhodnotenie :

syn študent (19 rokov) pracoval v lete na dohodu. Firma mu vystavila potvrdenie o mzde. Vo februári t.r. podal daňové priznanie FO typ A, kde požiadal o vrátenie zrazenej dane. V marci t.r podal opravné danové priznanie FO typ B, v ktorom požiadal o vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia (po obdžaní výpisu zo stav.sporenia). Teda v DP bola v X.oddieli vyčíslená daň na r. 98 (úroky) a 100 (príjmy).
Nebolo chybou podať prvé DP typu A, nemal podať obe priznania typ B?

Ďakujem za odpoveď
Katy a R
27.03.09,21:52
chcela by som poprosiť o zhodnotenie :

syn študent (19 rokov) pracoval v lete na dohodu. Firma mu vystavila potvrdenie o mzde. Vo februári t.r. podal daňové priznanie FO typ A, kde požiadal o vrátenie zrazenej dane. V marci t.r podal opravné danové priznanie FO typ B, v ktorom požiadal o vrátenie dane z úrokov zo stavebného sporenia (po obdžaní výpisu zo stav.sporenia). Teda v DP bola v X.oddieli vyčíslená daň na r. 98 (úroky) a 100 (príjmy).
Nebolo chybou podať prvé DP typu A, nemal podať obe priznania typ B?

Ďakujem za odpoveď

Daňové priznanie sa nerobí zvlášť z jednotlivých príjmov. Robí sa jedno, kde sa uvedú všetky príjmy.
Keď už robil opravné DP, mal tam uviesť aj príjmy podľa § 5 aj podľa § 7. Určite ho DU vyzve .. ak bude daňováčka ochotná, tak to tam opravia.
maotao
28.03.09,20:00
Katy a R chcem upresniť :
syn nechcel podať 2 daňové, len sme sa dozvedeli o možnosti vrátenia dane z úrokov zo stavebného sporenia až v marci - dovtedy sme to netušili. Keďže už mal vo februári podané riadne DP typ A! z príjmu z brigády - daň mu vrátia - rozhodol sa podať opravné DP typ B!. Oprava = príjmy z brigády r.35 + úrok r.46. Chcela som sa len spýtať na rozdielny typ DP, pomýlil sa v podaní prvého typ A.

ďakujem za reakciu
Katy a R
30.03.09,15:08
Katy a R chcem upresniť :
syn nechcel podať 2 daňové, len sme sa dozvedeli o možnosti vrátenia dane z úrokov zo stavebného sporenia až v marci - dovtedy sme to netušili. Keďže už mal vo februári podané riadne DP typ A! z príjmu z brigády - daň mu vrátia - rozhodol sa podať opravné DP typ B!. Oprava = príjmy z brigády r.35 + úrok r.46. Chcela som sa len spýtať na rozdielny typ DP, pomýlil sa v podaní prvého typ A.

ďakujem za reakciu

Tak urobil správne... kým to prvé DP dával len zo závislej činnosti - tak A. Opravné B - tam už uviedol príjem aj zo závislej činnosti aj z kap. majetku.
(z brigády bola preddavková daň? .. lebo ak zrážková - tak patrí na r. 98)