Maja39
15.02.09,21:54
Prosím všetkých o radu, ohľadne nástupu do práce po ukončení rodičvskej doovlenky.
Onedlho bude mať syn 3 roky. Ja som v nemenovanej firme odpracovala vyše 7 rokov. Viem, že firma zamestnala na moje miesto inú ženu. Medzitým firma divíziu kde som pracovala predala inej spoločnosti.
Čo teraz?
Aké práva a aké povinnosti vyplívajú mne a aké zamestávateľovi? Čo by ste mi poradili? čoho sa vyvarovať na čo sa môžem prichystať?
Mám zmluvu na dobu neurčitú.

Čo všetko môže voči mne zamestnávateľ použiť, môže mi dať po troch rokoch výpoveď ak pre mňa nemá prácu? Mám nárok na odstupné? v akej výške?

Vopred všetkým poraďákom ďakujem.
veronikasad
15.02.09,21:02
Prosím všetkých o radu, ohľadne nástupu do práce po ukončení rodičvskej doovlenky.
Onedlho bude mať syn 3 roky. Ja som v nemenovanej firme odpracovala vyše 7 rokov. Viem, že firma zamestnala na moje miesto inú ženu. Medzitým firma divíziu kde som pracovala predala inej spoločnosti.
Čo teraz?
Aké práva a aké povinnosti vyplívajú mne a aké zamestávateľovi? Čo by ste mi poradili? čoho sa vyvarovať na čo sa môžem prichystať?
Mám zmluvu na dobu neurčitú.

Čo všetko môže voči mne zamestnávateľ použiť, môže mi dať po troch rokoch výpoveď ak pre mňa nemá prácu? Mám nárok na odstupné? v akej výške?

Vopred všetkým poraďákom ďakujem.
Aj keď by to zamestnávatel mal vedieť - oznám mu písomne, že dňa ...., ti končí rodičovská dovolenka a nastupuješ do práce. Ak zamestnávatel nemá pre teba miesto, mal by ti dať výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a/ alebo b/. Vzhľadom k tomu, že si vo firme odpracovala viac ako 5 rokov, výpovedná doba je 3-mesačná a začína plynúť 1. dňom nasl. mesiaca po doručení výpovede. V tomto prípade máš nárok na 3-mesačné odstupné.
So zamestnávateľom sa môžeš dohodnúť aj na skončení prac. pomeru dohodou pred uplynutím výpovednej doby, aj vtedy máš nárok najmenej na 3-mesačné odstupne. Nepíš si žiadnu žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru, ani dohodu o skončení pracovného pomeru ty. Ak chceš dostať odstupné, iniciatíva musí byť od zamestnávatela - s uvedením § 63 odst. 1 písm. a/ alebo b/
Maja39
15.02.09,21:20
Čo to značí 3 - mesačná výpovedná doba, ktorá začína plynúť 1. dňom nasl. mesiaca po doručení výpovede?
Budem musieť odpracovať ešte 3 mes. kým skončím prac. pomer?
veronikasad
15.02.09,21:21
Čo to značí 3 - mesačná výpovedná doba, ktorá začína plynúť 1. dňom nasl. mesiaca po doručení výpovede?
Budem musieť odpracovať ešte 3 mes. kým skončím prac. pomer?
Výpovedná doba je 3-mesačná, ale ako píšem ďalej - so zamestnávateľom sa môžeš dohodnúť ...
Maja39
16.02.09,09:26
Tiež by som chcela vedieť, či môže zamestnávateľ nejakým spôsobom docieliť nevyplatenie odstupného.
Maja39
19.02.09,16:18
Aj keď by to zamestnávatel mal vedieť - oznám mu písomne, že dňa ...., ti končí rodičovská dovolenka a nastupuješ do práce. Ak zamestnávatel nemá pre teba miesto, mal by ti dať výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. a/ alebo b/. Vzhľadom k tomu, že si vo firme odpracovala viac ako 5 rokov, výpovedná doba je 3-mesačná a začína plynúť 1. dňom nasl. mesiaca po doručení výpovede. V tomto prípade máš nárok na 3-mesačné odstupné.
So zamestnávateľom sa môžeš dohodnúť aj na skončení prac. pomeru dohodou pred uplynutím výpovednej doby, aj vtedy máš nárok najmenej na 3-mesačné odstupne. Nepíš si žiadnu žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru, ani dohodu o skončení pracovného pomeru ty. Ak chceš dostať odstupné, iniciatíva musí byť od zamestnávatela - s uvedením § 63 odst. 1 písm. a/ alebo b/

Určite mám nárok na odstupné ak je výpoveď dohodou?
Tweety
19.02.09,16:22
Určite mám nárok na odstupné ak je výpoveď dohodou?
Výpoveď dohodou nie je možná, ale ak dostaneš výpoveď pre nadbytočnosť- § 63 odst.1.písm.b a dohodnete sa na skoršom odchode, právo na odstupné ostáva zachované. Pozri si SS.
veronikasad
19.02.09,16:41
Určite mám nárok na odstupné ak je výpoveď dohodou?
Môžeš ukončiť pracovný pomer dohodou - ale návrh dohody musí byť zo strany zamestnávatela z dôvodov uvedených v § 63 odst 1 písm. a alebo b/.
Nedávaj si žiadosť o rozviazanie prac. pomeru dohodou ty - vtedy nemáš nárok na odstupné
brčko
19.02.09,19:18
Ak sa obávaš, že by chcel s tebou zamestnávatel tzv. vybabrať, tak si daj pozor na to, aby nemal dôvod na okamžité ukončenie PP podla § 68 ods. b) zákonník práce, za závažné porušenie prac.discipíny, príp. opakované menej závažné porušenie PD alebo opakované neuspokojivé plnenie prac.úloh (vid § 63 ods.1 písm.e + d bod 4). Čo je závažné porušenie PD, ťažko povedať, no možno to máte uvedené v interných predpisoch alebo prac.zmluve. Napr. ak by si si žiadala dovolenku, tak by bolo možno obozretné, aby si si aj pre seba na kopii dovol.lístku dala potvrdiť jej odsúhlasenie podpisom kompetentnou osobou na jej schválenie. Aby ti nemohli tvrdiť, že máš neospravedlnenú absenciu (bol tu taký prípad rozoberaný), teda o závažné porušenie PD...

Tiež je dobré vedieť, že zamestnávatel je ti povinný pridelovať prácu "podla prac.zmluvy" vid § 47 ods.1 písm. a) + § 43 ods.1 písm.a+b aj po nástupe z RD. Nemusí to však už byť práca na tvojom pôvodnom mieste a pracovisku.
Len tak samovolne ta nemôže prinútiť k tomu, aby si vykonávala inú prácu vid § 55 ods.1 alebo ťa prinútiť ku zmene prac.zmluvy, na to potrebuje tvoj súhlas vid. § 54.
Ak pre teba prácu podla prac.zmluvy nemá a ty nechceš robiť inú prácu, tak bud sa s tebou dohodne na ukončení PP dohodou vid § 60 (ak bude v zmluve uvedený organizačný dôvod skončenia PP, napr. nadbytočnosť, zrušenie prevádzky ..., t.j. niektorý z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1písm. a) alebo b), tak máš nárok na odstupné vid § 76 ods.1).
Ak s dohodou nebudeš súhlasiť (nemusíš) a on si splnil povinnosť podla § 63 ods.2, t.j. bud nemá pre teba zamestnanie ani na kratší prac. čas v mieste dohodnutom ako miesto výkonu práce alebo ti iné miesto ponúkol (on ti ho zo zákona ponúknuť musí, aj ked nie je pre teba vhodné), ale ty si ho odmietla (ty ho môžeš odmietnuť, ak to nie je práca podla tvojej PZ), tak až v tom prípade ti môže dať výpoved podla § 63 ods. 1 písm.a) alebo b) ( viac o výpovedi v § 61). Od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede začína plynúť u teba 3-mesačná výp.doba vid § 62 (ak si "odpracovala" aspon 5rokov, RD nie je odpracovaná), počas ktorej, ak pre teba nemá prácu, by ti predpokladám mal vyplácať priemernú mzdu, lebo ide o prekážky na strane zamestnávatela (vid § 142 ods.3). Počas výpovednej doby máš nárok na volno bez náhrady mzdy najviac na jeden polden v týždni vid § 141 ods.2 písm.i), môžeš so súhlasom zamestnávatela čerpať dovolenku alebo ak bude dôvod PN, očr. Ak tvoja PN bude trvať ku koncu výpovednej doby, tak v prípade, že si dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm. a), tak PP končí posledným dnom výp. doby. Ak si dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm.b), tak aj v prípade, ak končí výp. doba počas PN-ky, tak PP končí až posledným dnom PN vid § 64 ods.1 písm. a + ods.2.
Po ukončení PP máš nárok na 3-mesačné odstupné vid § 76 ods.1.


Ak by ti tvrdili, že ide o prechod práv na druhého zamestnávatela napr. podla § 27 alebo § 28 ZP, tak je dobré poznať aj § 29a ZP.

Preto je dobré si pozorne prečítať svoju prac.zmluvu a tiež sa zorientovať najlepšie sama v zákonníku práce, stačí ak klikneš sem na zákonník práce, ale pozor ťukni potom ešte na aktuálne znenie (vpravo hore), lebo toto hodí len na znenie účinné od 1.1.06. Všetky vyššie spomenuté paragrafy sa týkajú zákonníka práce.

Nárok na podporu v nezam.,ak si si sama neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti nebudeš mať.
;)