Andrea_Z
20.06.05,10:28
Chcela by som si upresnit ci ELDZ chapem spravne, takze:

1/ VZ je hruba mzda zamestnanca (t.j. aj dovolenka a sviatok)
Do VZ nezahrnam odstupne, prispevok zo Soc.fondu, prispevky na DDP, nahrada prijmu pri docasnej PN...atd

2/ Vylucitelna doba nie je PN (t.j.do odpracovanych rokov sa zaratava aj prvych 10 dni PN) okrem pracujucich dochodkarov
OCR-ide do vylucitelnych dob cela od 1.dna az po ukoncenie...

DAKUJEM ZA ODPOVED....
porfin
20.06.05,08:42
nie ELZD ale ELDZ a znamená evidenčný list dôchodkového zabezpečenia
anto
20.06.05,08:44
Takže je to jasné.:

Do vymeriavacieho základu uvedieš súhrn všetkých vymeriavacích základov, z ktorých si odvádzala platby do sociálnej poisťovne za dni, ktoré trval pracovný pomer.
bod 2 - správne.
janaGT
20.06.05,08:48
nie ELZD ale ELDZ a znamená evidenčný list dôchodkového zabezpečeniasprávny názov je ELDP - evidenčný list dôchodkového poistenia
Zita4
20.06.05,09:23
správny názov je ELDP - evidenčný list dôchodkového poisteniaPodľa nového zákona je ELDP, do roku 2003 bol ELDZ. ;)
Andrea_Z
21.06.05,06:00
Dakujem za odpoved. Este jedna otazka ak pracovnik ide ziadat o predcasny dochodok spatne od 2.3.2005 mam mu do VZ ratat aj ten jeden den? Ako sa to potom rata? Hruby prijem/31 kalend.dni x 1 den? myslim si spravne? AKo je to potom s odpocitatelnou polozkou? Vyplaty ma robene aj s odpocitalnou polozkou...ked mu teraz spravia dochodok spatne bude pri rocnom zuctovani mat vyssie nedoplatky, nie?? ESTE RAZ DAKUJEM.....
kvet
21.06.05,07:03
V ELDP uvedieš: obdobie dôchodkového poistenia: rok 2005 od 01.01. do 01.03.
VZ sa vypočíta: VZ za 03/2005 / 31 x 1 deň.
Uplatnenie predčasného starobného dôchodku spätne od 02.03.2005 nebude mať v roku 2005 vplyv na nezdaniteľnú položku na daňovníka (v roku 2005 bude mať tento zamestnanec ešte nárok na celú nezadaniteľnú položku, od r. 2006 že len ak úhrn dôchodku bude nižší ako nezdaniteľná položka pri ročnom zúčtovaní). Na nezdaniteľnú položku by zamestnanec nemal nárok, ak by mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok spätne od 01.01.2005.
Andrea_Z
21.06.05,07:54
A keby mu bol priznany predcasny starobny dochodok spatne od 2.1.2005? t.j. odpracoval by len 1 den v roku, aj to statny sviatok....aj vtedy ma narok na celu odpocitatelnu polozku?
kvet
21.06.05,08:04
Podľa ustanovenia § 11 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa ods. 1 písm. a) t.j. nezdaniteľnú časť, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku ...

Zdaňovacím obdobím je spravidla kalendárny rok, t.j. od 01.01.bežného kalendárneho roka do 31.12. bežného kal. roka.

Z uvedeného vyplýva, že daňovník, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok od 02.01.2005, má ešte v roku 2005 nárok na celú nezdaniteľnú časť. Nie je splnená podmienka, že daňovník je na začiatku zdaň. obdobia t.j. od 01.01. poberateľom dôchodku.
Hronská Iveta
21.06.05,08:07
A keby mu bol priznany predcasny starobny dochodok spatne od 2.1.2005? t.j. odpracoval by len 1 den v roku, aj to statny sviatok....aj vtedy ma narok na celu odpocitatelnu polozku?
Áno. Vychádzame vždy z údajov k 1.1. príslušného zdaňovacieho obdobia. Kalendárny rok začína vždy 1.1.xx, kedy bol podľa textu ešte riadnym zamestnancom, lebo dôchodok bude priznaný až od 2.1.xx
alex1
24.06.05,07:08
Potrebujem poradiť.

Vyplňujem ELDP zamestnancovi, ktorý mál náhradu mzdy 60% podľa §142 ods.4 (pre iné prev. dôvody na strane zamestnávateľa).
1.Chcem sa spýtať, či táto doba sa uvádza v "Kal.dni vylúč.dôb" a čo s VZ počas týchto dôb?
2.Má to nejaký vplyv na dôchodok?

Ďakujem
Zita4
24.06.05,07:16
Daj si otázku, či platí odvody z tejto náhrady a hneď ti bude jasné, či je to doba vylúčenia z platenia odvodov. Takisto nepracuje, keď má dovolenku a nie je to vylúčená doba. :) § 138 odst. 1 písm. c Zákona č. 461/2003.
alex1
24.06.05,07:37
Ďakujem,

Na stránke SP som našla:

V rubrike „VZ počas vylúč. dôb” sa uvedie vymeriavací základ v dvoch konkrétnych prípadoch. V prvom prípade ide o vymeriavací základ dosiahnutý počas poskytovania vyrovnávacej dávky (predtým vyrovnávací príspevok v tehotenstve a materstve) a v druhom prípade o náhradu mzdy z vážnych prevádzkových dôvodov, pre ktoré zamestnávateľ nemôže prideľovať zamestnancovi prácu, ktorá bola poskytnutá podľa § 142 ods. 4 Zákonníka práce. Poznamenávame, že sumu dosiahnutého vymeriavacieho základu ako aj náhrady mzdy je potrebné v súlade s § 138 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 721/2004 Z. z. započítať aj do vymeriavacieho základu uvedeného v rubrike „VZ” (na určenie sumy dôchodku podľa zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov), rovnako ako aj ostatné náhrady mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu (napr. § 136 až 144 Zákonníka práce v znení zákona č. 210/2003 Z. z.).
V rubrike „Kal. dni vylúč. dôb”sa počtom kalendárnych dní uvádzajú doby, ktoré sa vylučujú pri zisťovaní priemerného mesačného zárobku, uvedené v § 3 ods. 7 vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 290/1994 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o sociálnom zabezpečení. Medzi tieto doby patrí aj obdobie, počas ktorého sa občanovi poskytovala náhrada mzdy z vážnych prevádzkových dôvodov, pre ktoré organizácia nemôže poskytovať pracovníkovi prácu (§ 130 ods. 3 Zákonníka práce; v súčasnosti § 142 ods. 4 Zákonníka práce).

Takže do VZ - celá suma
VZ vylúč.dôb - VZ tých 60%
Kal. dni - počet dní tých 60%

Pochopila som to správne?
Olgica
24.06.05,09:04
Na webe soc.poist. je to čo píše alex1. Mali sme podobný prípad ale podľa § 142 ods.4 Zák.p. - to sa nepíše do VZ vylúč.dôb.
§ 142 ods. 1,2 a 3 áno.
alex1
24.06.05,09:24
A do Kal. dní áno?
alex1
24.06.05,09:30
Keď tak študujem web Sp a aj tlačivo, asi by mala byť uvedená suma za 60% vo VZ vyl. dôb a aj počet dní tej náhrady.
Len neviem ako to budem rozdelovať, lebo sa mi tá tá doba prelína medzi mesiace. Mám to rozpísať od-do podľa tých období?
Kimáková
24.06.05,10:23
A do Kal. dní áno?
Podla mna ANO. Vid poučenie na druhej strane výkazu:


Kalendárne dni vylúčených dôb:

Uvádza sa počet kalendárnych dní obdobia

- po ktoré mal poistenec nárok na nemocenské, ošetrovné (predtým podpora pri ošetrovaní člena rodiny),


- ošetrovania člena rodiny od 11. dňa potreby takého ošetrovania (starostlivosti) do skončenia potreby tohto ošetrovania (starostlivosti),


- po ktoré sa rodič staral o dieťa do šiestich rokov veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmichrokov, ktorému sa neposkytovala starostlivosť v zariadení sociálnych služieb,


- materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, poskytovania vyrovnávacej dávky,


- základnej služby, náhradnej služby alebo zdokonaľovacej služby v rámci vojenskej služby,


- civilnej služby,


- po ktoré sa poskytovala náhrada mzdy z vážnych prevádzkových dôvodov, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu,


- účasti na zákonnom štrajku.
inge57
31.08.05,08:53
Ahojte! Prosím Vás vyplňujem evidenčný list DP a chcem sa opýtať ohľadom kalendár. dni vylúč. dôb.Mali sme zamestnanca, ktorý skoro každý druhý mesiac bol na PN. Potrebujem vyplniť kal. dni vylúč. dôb - ja som mu od každej dĺžky PN odrátala prvých 10 dní a ten zostatok z každej PN som uviedla do kal. dní vylúč. dôb.Mám to dobre? Ďakujem
zuzanar
31.08.05,08:59
Podľa mňa áno.
sklenkova
29.10.05,17:05
Ja mám zamestnanca, ktorý teraz končí (pracuje §49).Má odrobených 120 dní po 3h tj.
360h.a dostaltal za to 21000,- v HM. Som povinná aj ja vypisovať ten list? A čo tam mám napísať kolko som zaneho odviedla na SP,má aj TPP
Lanaj
12.11.05,18:06
ELDP sa musí vypisovať pri každom pracovnom pomere - aj pri kratšom pracovnom čase. Do ELDP sa nepíše, koľko sa odviedlo do SP, ale vymeriavací základ. Pokiaľ HM = VZ, tak sa napíše 21 000,- Sk.
Janka6685
18.11.05,11:35
Ahojte.

ELDZ odovzdám sociálnej poisťovni do 8 dní po tom, ako dám poslednú výplatu zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer a pri ostatných zamestnancoch každý rok do 28.2.?

Ďakujem
Tweety
18.11.05,11:45
[quote=Janka6685]Ahojte.
ELDZ odovzdám sociálnej poisťovni do 8 dní po tom, ako dám poslednú výplatu zamestnancovi, ktorý ukončil pracovný pomer a pri ostatných zamestnancoch každý rok do 28.2.?

Za zamestnancov, ktorí sú v pracovnom pomere nedávaš evidenčný list na SP. Máš ho vo svojej agende.;) Odovzdávaš iba pri ukončení PP.:eek: :eek: :rolleyes: :rolleyes: ;) ;)
VERONIKA6
18.11.05,11:46
Tiež ELDZ odovzdávam pri skončení pracovného pomeru do 8 dní od vyplatenia poslednej výplaty. Ostatné od r. 2004 mám. Viem, že tieto sa neodovzdávajú, len pri skončení pracovného pomeru. Keď som bola na školení, bolo tam povedané, aby sme ich dobre ochraňovali, nakoľko sú z iného materiálu ako boli predchádzajúce. Ešte som nepočula, že by sa mali odovzdávať.
Evaman
18.11.05,11:47
ELDP sa odovzdáva už iba pri ukončení pracovného pomeru.
Janka6685
18.11.05,11:52
Ďakujem.

Niekde som čítala aj o tom, že nie len pri ukončení prac. pomeru, ale sa mi to nejako nezdalo. Vedela som, že na porade nájdem správnu odpoveď.:)
VERONIKA6
30.11.05,05:34
Viete mi niekto poskytnúť tlačivo ELDZ? Neviem ho nikde nájsť a zo Soc. posiťovne mi nejde stiahnuť.:eek:
Evaman
30.11.05,06:00
Katarína STR
30.11.05,06:01
Ahojky, tu máš ten formulár.
VERONIKA6
30.11.05,06:09
Ďakujem za pomoc, išlo to.
Jozefsp
15.02.06,13:28
Milí priatelia, na tému ELDZ je tu veľa popísaného, aj rôzné odkazy, ale čím viac listujem a čítam, tým väčší guláš mám v tom. Môj problém:
Ako správne vyplniť ELDZ zamestnankyni, ktorá bola do 3.10.2004 na RD (3 roky veku dieťaťa), príspevok poberala ešte za október, teda prakticky do 31.10.2004 a od tejto doby sa stará o dieťa do 5 (alebo 6 ?) rokov, nepoberá žiadné dávky, dieťa je zdravé. Je stále v stave zamestnancov a teraz sme sa dohodli o rozviazaní PP-10.2.2006.
Ďakujem za skoré odpovede
Katija
16.02.06,18:42
Posúvam...tiež v tom nemám jasno...Jozefsp a adam, toto ste si už prečítali? Katija:):cool:
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=476&lang=sk
evae
13.04.06,05:25
idem vystavit ELDP, chcem sa spytat mam v tom chaos:

zamestnanec mal od 13.1-13.2 - PN (pracovny uraz)
prvych desat dni nevylucim, ostatne dni dam do vylucenych dni, a od VZ odratam nahrady za nemoc. je to tak? aj pri pracovnom uraze?
dakujem
Hronská Iveta
13.04.06,07:28
idem vystavit ELDP, chcem sa spytat mam v tom chaos:

zamestnanec mal od 13.1-13.2 - PN (pracovny uraz)
prvych desat dni nevylucim, ostatne dni dam do vylucenych dni, a od VZ odratam nahrady za nemoc. je to tak? aj pri pracovnom uraze?
dakujem
Pracovný úraz sa pre účely ELDP posudzuje tak, ako aj klasická PN-ka.
vema
18.05.06,05:56
Chcem sa poradiť.Mám zamestnanca,ktorý od decembra 05 je na PN.Rozhodol sa,že od 19.6.06 pôjde do predčastného starobného dôchodku.Pani zo sociálky pýta ELDZ za rok 04,05.On chce 18.6.06 ukončiť PN .Zostalo mu však ešte 7 dni starej dovolenky.Čo mu mám navrhnúť,aby skončil PN o 7 dní skôr, alebo mu máme preplatiť tú dovolenku?A ak bude mať tú dovolenku, nebude to vadiť,že tá suma nebude figurovať na ELDZ,keď ho už pýta teraz?
jankasm
18.05.06,06:32
Ty mu teraz vypíšeš ELDZ za roky 04, 05 kvôli výpočtu dôchodku. Ale po skončení pracovného pomeru budeš musieť na SP odovzdať nový ELDZ aj so zapísaným rokom 2006, kým bol u Vás zamestnaný. Takže kľudne mu tú dovolenku môžete preplatiť a potom ju tam uvedieš.
vema
18.05.06,06:53
Ty mu teraz vypíšeš ELDZ za roky 04, 05 kvôli výpočtu dôchodku. Ale po skončení pracovného pomeru budeš musieť na SP odovzdať nový ELDZ aj so zapísaným rokom 2006, kým bol u Vás zamestnaný. Takže kľudne mu tú dovolenku môžete preplatiť a potom ju tam uvedieš.S tou dovolenkou to mám ako urobiť,ja som ešte nepreplácala nikdy dovolenku.To mám urobiť v tom mesiaci,kedy skončí PN,alebo akým spôsobom?Ďakujem ,za predchádzajúcu radu.
Tweety
18.05.06,07:02
S tou dovolenkou to mám ako urobiť,ja som ešte nepreplácala nikdy dovolenku.To mám urobiť v tom mesiaci,kedy skončí PN,alebo akým spôsobom?Ďakujem ,za predchádzajúcu radu.Ak ukončí PP, potom v jeho poslednej výplate musí zamestnávateľ preplatiť nevyčerpanú dovolenku podľa ZP priemerkou.:cool:
vema
18.05.06,07:20
Ďakujem vám pekne.
7Ingrid7
18.05.06,12:32
Pri súbežnom PP (t.j. u jedného zamestnávateľa má zamestnanec dva pracovné pomery) sa vystavujú 2 ELDP alebo jeden sumárny, keďže vymeriavací základ je spoločný ale každý pracovný pomer má iný vznik a zánik pracovného pomeru? :o
Tweety
18.05.06,13:27
Pri súbežnom PP (t.j. u jedného zamestnávateľa má zamestnanec dva pracovné pomery) sa vystavujú 2 ELDP alebo jeden sumárny, keďže vymeriavací základ je spoločný ale každý pracovný pomer má iný vznik a zánik pracovného pomeru? :o
Sú potrebné dva.
milanr
19.05.06,06:13
Zam-covi bol pri posúdený nároku na predčasný SD vystavený ELDP, PSD mu bol aj Rozhodnutínm SP priznaný. Teraz 31.5.06 chce skončiť prac. pomer. Po skončení PP mu vystavím ELDP a uvediem do neho len obdobie od vystavenia pri posúdení nároku na PSD do skončenia PP, alebo za celé obdobie trvania PP ?
Zita4
19.05.06,06:34
Zam-covi bol pri posúdený nároku na predčasný SD vystavený ELDP, PSD mu bol aj Rozhodnutínm SP priznaný. Teraz 31.5.06 chce skončiť prac. pomer. Po skončení PP mu vystavím ELDP a uvediem do neho len obdobie od vystavenia pri posúdení nároku na PSD do skončenia PP, alebo za celé obdobie trvania PP ?
Len obdobie, ktoré ešte nebolo predložené.
Ninna
09.06.06,13:32
Prosím Vás mám zamestnanca, ktorý po ukončení PN nenastúpil do práce. klasifikovali sme to ako hrubé porušenie prac.disciplíny - absencia s následkom okamžitého ukončenia prac.pomeru. Dni absencie sa počítajú do dní vyluč.dôb?
Ingrid G.
09.06.06,15:42
Prosím Vás mám zamestnanca, ktorý po ukončení PN nenastúpil do práce. klasifikovali sme to ako hrubé porušenie prac.disciplíny - absencia s následkom okamžitého ukončenia prac.pomeru. Dni absencie sa počítajú do dní vyluč.dôb?

Absencia je prerušenie poistenia. Ak bolo poistenie prerušené, obdobie prerušenia sa na ELDP vôbec neuvádza.

Vylúčiteľné doby sú napr.: doba po ktorú zamestnanec poberal nemocenské, ošetrovné, ošetrovné po 10.dni, ...
Melnick
09.06.06,15:53
Prosím Vás mám zamestnanca, ktorý po ukončení PN nenastúpil do práce. klasifikovali sme to ako hrubé porušenie prac.disciplíny - absencia s následkom okamžitého ukončenia prac.pomeru. Dni absencie sa počítajú do dní vyluč.dôb?
Martinka,z dôvodu neospravedlnenej neprítomnosti v práci sa zamestnancovi prerušuje povinné neocenské,dôch.poistenie ako aj poistenie v nezamestnanosti.
Zamestnávateľ je povinný zamestnanca z tohto poistenia odhlásiť a v prípade skončenia neosprav. neprítomnosti musí ho zamestnávateľ opätovne prihlásiť.
Ninna
12.06.06,15:13
Zamestnávateľ je povinný zamestnanca z tohto poistenia odhlásiť a v prípade skončenia neosprav. neprítomnosti musí ho zamestnávateľ opätovne prihlásiť.
Vyplnila som prerušenie do soc.p. s tým že po skončení absencie má výpoveď, teda zároveň- t.j. odhláška zamestnanca.Pri vypĺňaní evid.listu treba dobu poistenia uvádzať bez obdobia počas ktorého bola absencia?