ZuzanaHerich
16.02.09,07:45
Dobre rano.

Chcem sa Vas opytat na nazor nevyhnutnosti ESP systemu v aute. Planujeme s manzelom kupu ojazdeneho auta a v tomto sa nas nazor rozchadza. LImitovali sme si investovat maximalne 5 000 Eur a kupa ma byt v zahranici.
Odsoferovala som vela na vykonnych dieslovych motoroch iba s ABS (bez ESP) a nerobilo mi to ako soferke problem. Jeho nazor je k nutnosti ESP odlisny a prave kvoli tomu je velmi velky problem nejake auto v tejto cene s ESP najst.

Aky mate nazor na nutnost ESP? Mate ho v autach?
Ide o nase prve auto a predpokladam, ze ho nebudeme vlastnit desatrocia. Preto si myslim, ze je ABS na par rokov postacujuci.
misomiso
18.02.09,16:20
No napriklad ja mam z toho vyslovene nebezpecny dojem. Jednak hrozi, ze tym, ze to zasahuje do riadenia to neumozni vodicovi vnimat fyzikalne limity a tym to v nom vyvolava klamilvy dojem, ze ziadne nejestvuju. Pravdepodobne pri tom hrozi to iste ako pozavedeni ABS - tam sa naplnila obava psychologov a statistiky zaznamenali vyrazne vyssiu nehodovost u aut vybavenych ABS ako u tych, ktore ABS nemali. Jednoducho ludia tie auta kupovali s tym, ze uz nemusia jazdit opatrne, pretoze vzdy bezpecne zabrzdia. Navyse sa stale malo hovori o tom, ze ABS sice zvysuje ovladatelnost pri brzdeni oproti tzv "panickemu" brzdeniu (blokujuce kolesa), no predlzuje brzdnu drahu na suchom asfalte a na strku . a to aj v porovnani s panickym brzdenim. Navyse v porovnani s idealnym brzdenim (plne odvalujuce sa kolesa, prilnavost vyuzita na 90% alebo viac) predlzuje brzdnu drahu aj na mokrej ceste a snehu. Mozete si to vyskusat. Skuste na ujazdenom smyklavom snehu stlacat pedal postupne, uvidite, ze v rezime tesne pre dtym, ako sa aktivuje ABS to bude brzdit najlepsie. Aktivacia ABS bude znamenat urcitu stratu brzdenho ucinku.

Preco som napisal, ze by som sa toho skor bal? (Ja viem, neminie ma to pri vymene auta). No bal by som sa toho predovsetkym pri starsich autach. Pozrite si internetove fora - najdete prispevky, kedy ludia opisuju situace, ked sa im ABS pokazilo takym sposobom, ze na suchom asfalte uz pri jemnom brzdeni aktivovalo ABS a to potom skoro vobec nebrzdilo - ako na lade. A to napriek uisteniam vyrobcov, ze v pripade poruchu ABS je mozna iba alternativa, ze to bude brzdit ako auto bez ABS. Nie je to pravda.

Kazdy komplikovany systam, ktory je zavisly na cinnosti desiatok cidiel, na ktore roky pod autom strieka blato a sol, je potencialne riziko. Skuste pohladat informacie napr o Citroen Xantia Activa. To bolo jedinecne auto, v zajrutach aktivne hydraulicky vyrovnavalo akykolvek naklon. V losich testoch sa umiestnilo na 2. miesto, hned za Ferrari, a pred take auta, ako je Porsche a sportove BMW. Lenze najdite si na nete info od majitelov. Napriklad stojic na krozovatke a auto sa same od seba naklana doprava a zasa dolava. Alebo - system zlyha prave v momente, ked nan najviac spoliehas - v zakrute.

Sysem bol sice genialny, no tak nespolahlivy (nevedeli si s tym poradit ani servisy) ze Citroen od neho upustil. Potom zaviedli Francuzske automobilky tu spolocnu kabelaz a to bolo dalsie fiasko. Ludom sa same vypinali svetla, otvarali okna a sklapali spatne zrkadla pocas jazdy.

Elektronika je najslabsi clanok na kazdom aute Mercedesy nevynimajuc. Mne sa napriklad pokazilo nedavno doma pohybove cidlo na alarme doma. Je to japonsky vyrobok, je to stale doma v suchu a napriek tomu sa to pokazilo. Ale pointa je v tom, ako sa to pokazilo - to nevie nikto pochopit. Ak by to jednoducho prestalo spinat, to by som chapal. No to cidlo nadalej reagovalo na pohyb, lenze presne opacnym sposobom. V kludnom stave bolo rele rozpojene a pri detekcii pohybu zoplo, hoci spravne to ma byt naopak.

A teraz naspat k ESP. Ak pojdem do zakruty podla predpisov, tak nezbadam nielen ci mam alebo nemam ESP, ale ani ako mam pneu, ci dokonca auto. Ak pojdem do zakruty tak, ako som napr. ja zvyknuty jazdit, tak EPS je mi nanic, pretoze tak asi jazdim preto, ze ani zvladnutie smyku mi nerobi problem. No nepomoze mi ani svatena voda, ak sa nejake zasolene cidielko v podvozku rozhodne strajkovat a system nebodaj pribrzdi nespravne koleso...
misomiso
04.03.09,14:32
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/163005-turecke-letadlo-poslal-k-zemi-autopilot-kvuli-chybe-vyskomeru.html

To je presne to, o com som pisal. Prilis sa dnes spolieha na techniku a potom chybny udaj z jedneho maleho cidieka znamena takuto katastrofu. Aj lietadlo, ktore padlo nedavno pred pristatim v USA na ten obytny dom riadil autopilot.

Pre mna su vynalezy ako napr. ESP cisty marketing.
deimos9
05.03.09,09:23
Marketing to rozhodne nie je a pri vyhybani sa prekazke napriklad na dialnici (losi test) to podla mna moze vyrazne pomoct (vlastna skusenost). ABS a ASR je diskutabilne (prve na klzkej vozovke, druhe pri rozjazde do kopca na snehu napr.). Ale ESP by som v aute urcite chcel. Ale zas podla toho, kde sa auto vacsinou pohybuje a akym stylom...
najag
05.03.09,16:36
Niet pochyb z technickeho hladiska, ze ESP velmi zvysuje bezpecnost pri riadeni vozidla najma v neprieznivych podmienkach a posuva bezpecnu rychlost smerom hore.Ak nove vozidlo, tak v ramci moznosti iba s ESP.Ak je moznost, tak aj vypinatelne, ak si vodic rad zajazdi sportovym sposobom na volnom priestranstve.
najag
05.03.09,16:40
Nie je nic horsie, ako jazdit na ceste defenzivne...staci v tej zatacke sotolina, poladovica a podobne, niet pochyb, ze ludska reakcia je v porovnani s elektronickym ESP neporovnatelne dlha a preto aj tak vo vacsine pripadov auto konci...v priekope. Ono je rozdiel jazdit tam, kde to poznam , kde jazdim kazdodenne a jazdit v neznamom priestore......
misomiso
05.03.09,17:01
Marketing to rozhodne nie je a pri vyhybani sa prekazke napriklad na dialnici (losi test) to podla mna moze vyrazne pomoct (vlastna skusenost). ABS a ASR je diskutabilne (prve na klzkej vozovke, druhe pri rozjazde do kopca na snehu napr.). Ale ESP by som v aute urcite chcel. Ale zas podla toho, kde sa auto vacsinou pohybuje a akym stylom...


Niet pochyb z technickeho hladiska, ze ESP velmi zvysuje bezpecnost pri riadeni vozidla najma v neprieznivych podmienkach a posuva bezpecnu rychlost smerom hore.Ak nove vozidlo, tak v ramci moznosti iba s ESP.Ak je moznost, tak aj vypinatelne, ak si vodic rad zajazdi sportovym sposobom na volnom priestranstve.


Nie je nic horsie, ako jazdit na ceste defenzivne...staci v tej zatacke sotolina, poladovica a podobne, niet pochyb, ze ludska reakcia je v porovnani s elektronickym ESP neporovnatelne dlha a preto aj tak vo vacsine pripadov auto konci...v priekope. Ono je rozdiel jazdit tam, kde to poznam , kde jazdim kazdodenne a jazdit v neznamom priestore......

No to je vsetko pekne, ale ako som uz pisal, pokual to funguje. Funguje to dovedy, pokym vsetkych 48 cidiel zapojenych 920 metrami kabla pracuje normalne. Staci, ze 18 novembra 20011 ti pride od snimaca c. 31 chybna informacia, pretoze posolili cestu a zoxidoval mu konektor a dopadne to tak, ako ten Airbus v Amsterdame. Ak jazdis tak, ze ta v zakrute zachrani pribrzdenie "spravneho" kolesa, co sa stane, ak sa omylom v takej (iste kritickej, inak by sa neaktivovalo ESP) situacii pribrzdi opacne koleso?

Ja som mal za volantom vzdy najbezpecnejsi pocit, ak som mal veci v rukach ja sam. Zakruty som jazdil smykom uz v 17 rokoch, najazdil som doteraz cca 600 - 700 tis km, zvadsa nad povolene rychlostne limity a za kazdeho pocasia. Cast tych km som dokonca najazdil na autach bez ABS. Nie raz sa mi stalo, ze sa mi riadne prevetrala vypoctova kapacita mozgu, ked bolo na takom aute treba sucasne brzdit, menit smer a este aj stabilizovat smyk. No jednoducho - niektore veci robim rad sam, moja dovera v inych (ci uz v osoby alebo v systemy) ma svoje hranice. Ak mi ma niekto pomoct s rizikom, ze ma jedneho dna zradi, tak sa radsej zaobidem bez pomoci....
duves
05.03.09,19:31
No to je vsetko pekne, ale ako som uz pisal, pokual to funguje. Funguje to dovedy, pokym vsetkych 48 cidiel zapojenych 920 metrami kabla pracuje normalne. Staci, ze 18 novembra 20011 ti pride od snimaca c. 31 chybna informacia,....
Jedine suhlas. Lebo cím je zariadenie zložitejsie - po elektronickej stranke, tym je väčšia pravdepodobnosť, že tam niečo zlyhá.
dad111
05.03.09,20:25
Ak ste sa už dohodli na všetkom ostatnom, čo je na tom aute dôležité,dúfam, že to ESP nespôsobi medzi ami žiadnu zvadu. Ak to manzel chce a podľa konkrétne vybratého auta Vás to financne nezrujnuje, dopraj mu to. Veď my chlapi máme auto ako hračku. Tak prečo by si nevybral. Ty si istotne vyberieš zase niečo, čo je pre Teba potrebné a budete spokojní obaja.
Ak môžem povedať môj názor, tak rozhodne myslím, že každé zariadenie na moderných autách nielem ESP je veľký krok dopredu. Som techbicky založený, ja osobne by som nevyberal auto len s ESP. Ale ak by tam už bolo, prečo nie. To ale platí u nového auta a samozrejme záleží ešte na type. Ak je to auto už jazdené a malo by ESP a samozrejme aj iné tie zariadenia, skôr by som sa obával toho, že u auta staršieho to môže byť dôvod na vysokú opatrnosť. Je treba si odpovedať na niektoré otázky. Napríklad. Nie sú tieto zariadenia a nakoniec aj celé auto už po tacnickej životnosti? Boli na tomto aute vykonávané včetky kontroly tak, ako to predpisuje výrobca a autorizovanými servismi? Nebolo to zariadenie náhodou už opravované a kým? Toto by malo byť možné zistiť v sieti oficiálneho dovozcu v ich databázach. Aj najdokonalejší systém môže skôr zabíjať ako pomáhať po amatárskych zásahoch fušerov. Autá dovezené zvonku od predajcov, ktorých meno pochádza práve z krajiny, z ktorej bolo aj to padnuté lietadlo bývajú často polepené z častí. Oni to dokážu polepiť tak, že si každý myslí, že kúpil auto v pôvodnom stave. Každé auto po nejakom počte km a rokov, vybavené týmito systémami je už treba brať ako riziko. Jazdiť na hrane a spoliehať sa akýkoľvek systém je samovražda. Tak isto ako pristávat s autopilotom.
najag
06.03.09,07:48
Lietadlo ma tisice cidiel a aj tak patri k najbezpecnejsim...jednoducho riadiace jednotky maju svoj nahradny rezim a ak sme u techniky, vsetko sa moze pokazit, ale aj tak to na veci nic nemeni,ze ESP v aute je prvok, ktory sa stava nenahraditelny uz iba z toho pohladu, ze za volantom nesedia iba majstri sveta, ale bezni ludia, pre ktorych smyk nie je jednoducha zalezitost na ceste.Sportovi jazdci ho nepotrebuju, ale nie sme vsetci sportovymi jazdcami.Aj pilot niekedy pozrel z lietadla dole a vedel kde je, dnes bez autopilota pri danych rychlostiach je to fantastmagoria.Hladame zbytocne argumenty preco nie ESP v aute, pretoze kazdy je iracionalny.A pri hustote dnesnej intergracie polovodicov je zbytocne o tom premyslat.
convict
06.03.09,20:15
Testy na umelej šmykovej ploche ukázali, že súčasné systémy ESP prekonávajú schopnosti človeka zvládať danú šmykovú situáciu.

Toľko citát z WIKIPEDIE a môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti keď som si testoval novučičkého tátoša minulý rok. ABS je v povinnej výbave a tiež používa senzory bez ohľadu na to či sa zamýšľame nad zasolenými cestami a zoxidovanými kontaktami. IMHO už pán Murphy konštatoval čo sa môže pokaziť sa pokazí, ja ESP môžem IBA odporúčať a to nie som Niki Lauda.
misomiso
06.03.09,20:30
Lietadlo ma tisice cidiel a aj tak patri k najbezpecnejsim...jednoducho riadiace jednotky maju svoj nahradny rezim a ak sme u techniky, vsetko sa moze pokazit, ale aj tak to na veci nic nemeni,ze ESP v aute je prvok, ktory sa stava nenahraditelny uz iba z toho pohladu, ze za volantom nesedia iba majstri sveta, ale bezni ludia, pre ktorych smyk nie je jednoducha zalezitost na ceste.Sportovi jazdci ho nepotrebuju, ale nie sme vsetci sportovymi jazdcami.Aj pilot niekedy pozrel z lietadla dole a vedel kde je, dnes bez autopilota pri danych rychlostiach je to fantastmagoria.Hladame zbytocne argumenty preco nie ESP v aute, pretoze kazdy je iracionalny.A pri hustote dnesnej intergracie polovodicov je zbytocne o tom premyslat.

Aky nenahraditelny? A ako sa jazdilo doteraz? Prave tvoja odpoved je dokazom, ake nebezpecne su taketo "hracky" podporovane marketingom. Vyvolavaju pocit, (z tvojho prispevku ho tiez jednoznacne citit) ze vedia spasit aj zleho sofera, resp. v dobrych vyvolavaju pocit, ze nemusia davat pozor. Prave tento druh zakerneho marketingu sposobil to caro nechceneho, (statisticky potvrdene) ze auta s ABS vykazuju vacsiu nehodovost, ako tie bez. Jednoducho ludia takymto systemom slepo veria, hoci napr. pri ESP rozdiel v rychlosti prejazdu zakruty moze byt aj u zleho sofera max. 5 alebo 10% (u dobreho sofera je rozdiel nula, mozno niekedy dokonca v neprospech ESP)

Ty tam nieco pises o "beznych ludoch". Myslis tym takych, ktori nevedia odhadnut zakrutu a prisposobit rychlost? Taki maju zaruku, ze ESP v ich aute za nich vyriesi tuto chybu? No "vyriesi" ich asi tak, ako riesi ASR trakciu na autach so zadnym nahonom. Znamy z Nemecka ma najnovsie BMW. Bol som unho a pytal som sa, ako moze dat take peniaze za auto so zadnym nahonom. On mi hovori - to uz teraz nie je problem. Vies - to uz ma specialny pocitac, ktory v zlomku sekundy probrzdi koleso, ktore sa zacne presmykovat. To je ovela dokonalejsie ako tvoje stare auto s prednym nahonom.

Prisiel na Slovensko, este nebol Schengen, cakal som ho tesne za hranocou z Bergu. Mali sme nieco prelozit, nebolo moc kde ostat stat. Ja som zastal na krajnici v 20 cm nahrnutom snehu, on ostal stat priamo v jazdnom pruhu. Hovorim mu tu nemozes stat, niekto ta naberie zozadu, sme mimo mesta. On, ze nie, ze by zapadol. Hovorim - tu nemozes zapadnut, ved je to rovinka, este mierne s kopca. Nie, on tam nezasiel ani jednym kolesom, vedel preco. Na druhy den prisil k nam, zaparkoval pred domom. Je to uplne rovinka, mal som odhadzany sneh, oslao tam asi 3 cm mierne zladovateleho povrchu. Vecer nastartoval ze odide. Stal tam na tej rovine uplne bezradne, ja som nechcel verit, ze sa nemoze pohnut. Myslel som, ze robi srandu. To ASR predvadzalo hotovy koncert. Cvakalo to z vsetkych stran, raz sa pretocilo jedno koleso, v sekunde zasiahol pocitac s brzdou, vykon sa preniesom na opacne, to sa tiez pretocilo - skratka fungovalo to perfektne. Az na to, ze auto stalo. Ja by som taketo nieco (nepohnut sa) nedkoazal s autom, ani s letnymi gumami. Musel by som zatiahnut rucnu brzdu.

Ale marketing funguje. Predajcovia v kravatach v showroomoch Mercedesu a BMW predkladaju klientom u stolikov brozury a otvaraju ich na prislusnej strane. Je to vsetko podrobne popisane a nafotene. Ako to inteligentne dokaze pribrzdovat jednotlive kolesa... Ja som to zazil nazivo - je to hotovy koncert. Nech zije marketing.

Dalsi priklad toho, aky nebezpecny je takyto marketing - Isiel som so znamym po zafukanej lesnej ceste. Bola prejazdena iba od aut, stred medzi kolesami bol vyfrezovany spodkami aut. Z bokov fukal sneh, sade okolo 40 cm snehu. Ja som zo starou Citroen Xantiou nezapadol, on zapadol. Chcete vediet, s akym autom? S najnovsim Audi Quattro s ASR. Teda ja s prednym nahonom bez ASR som presiel, on s 4 x 4 + ASR zapadol. Obaja sme mali zimne gumy, on najdrahsie, ake sa dali kupit, ja polske Debicy z Cerefouru za 1600 Sk.

Ako je to mozne? jednoducho. Ja som si bol vedomy toho, ze idem po zlej ceste a ze kazde auto ma svoje limity, lepilo mi, tak som sa sustredil. Drzal som idealnu stopu a rychlost. On si bol vedomy toho, ze ma najdokonalesie auto prave do takychto podmienok. Tomu prisposobil aj svoju pozornost pri soferovani touto cestou. Mozem vam povedat, ze bol velmi prekvapeny, ked s tym autom zapadol. Nech zije marketing.

A ESP je to uplne ta ista pesnicka. Keby som nebol marketer, tak by som nevedel, ze jestvoval nejaky pan Maslow a ten nakreslil taku pyramidu ludskych tuzob a potrieb. Bezpecnost, resp. obava o bezpecnost je hned na druhom mieste, hned za potravou a sexom. A to sa toho od Maslowa este dost zmenilo. O sex prestavame mat zaujem, jedlo sa stava samozrejmostou (v rozvinutych spolocnostiach lahko dosiahnutelne) a obavy o bezpecnost sa dostavaju na prve miesto. Kto dokaze v tekto oblasti vela slubit, resp. "vyvolat ocakavanie", ten predava.

O tom, ze samotne "vyvolanie ocakavania" v tejto oblasti montovanim tychto systemov do aut bezpecnost pasazierov v praxi celkom realne a dokazatelne znizuje, uz firemne brozurky nehovoria... Skratka plati, ze "nikto vam nedokaze tolko poskytnut, ako vam dokazem ja slubit...
misomiso
06.03.09,20:36
Testy na umelej šmykovej ploche ukázali, že súčasné systémy ESP prekonávajú schopnosti človeka zvládať danú šmykovú situáciu.

Toľko citát z WIKIPEDIE a môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti keď som si testoval novučičkého tátoša minulý rok. ABS je v povinnej výbave a tiež používa senzory bez ohľadu na to či sa zamýšľame nad zasolenými cestami a zoxidovanými kontaktami. IMHO už pán Murphy konštatoval čo sa môže pokaziť sa pokazí, ja ESP môžem IBA odporúčať a to nie som Niki Lauda.

Prepac, ale Wikipedia je skutocne doveryhodny kanal. "Testy". Ale testy? Ake sa moze vo Wikipedii spominat testy, ked este ani v motoristickych casopisoch nie je mozne hovorit ani len o naznaku objektivity, pretoze tieto ziju a penazi automobiliek. Skutocne nezavislych testov je velmi malo a k vysledkom sa nedopatras.

Je to vsetko na urovni: "Včera jsme vás požádali, aby jste vyprala jednu halenku v běžném pracím prostředku a duhou v Ariel. Neuveřitelné. Ten rozdíl !!!"

Také sú to testy...
convict
06.03.09,22:50
Prepáčim, nakoľko zdroj som spomenul (hodnovernosť je irelevantná) lebo sa to patri podla pravidiel porada.sk, nakoľko som použil citát na podporu môjho subjektívneho vnímania uvedeného v príspevku a nie na obhajovanie "nezávislých" testov, tie ma nezaujímajú.
Akurát že ja som použil skutočnú verejnú cestnú komunikáciu.

Všeobecne plne súhlasím čo sa týka lobizmu, ale ten je všade okolo nás.
najag
07.03.09,09:33
Mimomiso, nasi predkovia lovili mamutov, my uz nelovime. Nasi predkovia jazdili na konskych povozoch a my jazdime na autach. Technicky pokrok nezastavis, bolo dobre gulickove pocitadlo, dnes su pocitace. To vsetko nezalezi na nasich subjektivnych pocitoch, ale na objektivnej realite, pokrok sa neda zastavit ani v automobilizme, ani v podobe ESP v autach, aj ked si proti a povazujes to za nezmysel.Ale od toho su tu vyskumne ustavy. To, co bolo vysadou luxusnych vozidiel,a iba bohacov, stava sa beznou vybavou. Tvoje priklady su pekne, ale su k nicomu. Pretoze vozidlo s ESP je bezpecnejsie, ci sa ti to paci, alebo nie, ci ty dokazes za volantom divy, ale to nie je podstatne. A havarie u vozidiel s ABS_ Ich vodici si velmi casto neuvedomuju, ze ti pred nimi bez ABS nezabrzdia tak rychlo a tak ucinne, ako ony. A preto maju naburane predne casti a vozidla bez ABS zadne. Ale to nie je o ABS, to je o hluposti. Uz mi pripadas ako Klaus a jeho teoria o tom, ze ludia nemozu za globalne oteplovanie.
najag
07.03.09,09:56
A na margo Tvojich argumentov. Daj trulovi do ruk posledny model Lexusu nabiteho spickovou elektronikou a skonci aj tak v priekope. Pretoze v kazdom aute je dolezity predovsetkym clovek, ktory iba vyuziva moznosti vozidla. Nikto nepochybuje, ze jazdne vlastnosti Focusu s napravou multi-link su ovela lepsie, ako Passata a pod., ze jeho moznosti v hranicnych situaciach su ovela vyssie, ale to neznamena, ze neskonci v priekope v rukach vodica, ktory nedokaze vyuzivat jeho moznosti svojou technikou jazdy. Za fujavice o polnoci sme isli s plne vybavenym vozidlom v podtatranskej oblasti. Auta boli casto v priekopach a my sme isli 100-110 km/hod bez problemov.Samozrejme, podpisalo na na tom aj vybavenost, ale aj technika jazdy. Pretoze jeden clovek dokaze vyzmykat vsetko aj z mala a druhy nic aj z vela. Ako pisal nekdajsi pretekar Zasada. Napadne prvy sneh a pre vela vodicov je bezpecna rychlost 40 km. Pre neho je to 160km. Ale v kazdej zatacke pozeram, kde ju opustim, ked to nevyda......
misomiso
07.03.09,10:27
Mimomiso, nasi predkovia lovili mamutov, my uz nelovime. Nasi predkovia jazdili na konskych povozoch a my jazdime na autach. Technicky pokrok nezastavis, bolo dobre gulickove pocitadlo, dnes su pocitace. To vsetko nezalezi na nasich subjektivnych pocitoch, ale na objektivnej realite, pokrok sa neda zastavit ani v automobilizme, ani v podobe ESP v autach, aj ked si proti a povazujes to za nezmysel.Ale od toho su tu vyskumne ustavy.

So vsetkym suhlasim, iba posledna zelena vate je nezmysel. Pokrok v oblastiach orientovanych na predaj riadi marketingove oddelenie, nie vyskum. Staci si precitat Sergio Zymana - kedysi sa marketing staral o to, aby sa predalo to, co sa vyrobilo, dnes ma za ulohu zabezpecit vyrobu toho, co dokazeme predat.


A havarie u vozidiel s ABS_ Ich vodici si velmi casto neuvedomuju, ze ti pred nimi bez ABS nezabrzdia tak rychlo a tak ucinne, ako ony. A preto maju naburane predne casti a vozidla bez ABS zadne. Ale to nie je o ABS, to je o hluposti. Uz mi pripadas ako Klaus a jeho teoria o tom, ze ludia nemozu za globalne oteplovanie.

Islo o haverie ZAVINENE vodicmi, pouzivajucimi auta s ABS. Havarie toho typu, ze auto s ABS ma naburany zadok do toho nespadaju.
misomiso
07.03.09,10:41
A este nieco - nakoniec, pretoze ma asi nebude bavit doho s vami o tom diskutovat. Zalozil som na Slovensku s par korunami vo vrecku firmu, ktora mala uz od pociatku globalne ambicie. Dnes ma firma 6 rokov a exportujeme do vsetkych vyspelych krajin, od Japonska a Australie cez zap. Europu a Izrael az po USA a Kanadu. Vyvazame viac ako 99% produkcie. Myslite, ze by to bolo vsetko mozne bez toho, aby sme venovali uplne profesionalnu pozornost marketingu?

Minuly rok nas zasiahla kriza, rozhodli sme sa bojovat. Investovali sme podstatne viac do marketingu. No nie penazi - tych sme vela nemali (viete si predstavit kolko stoji reklama na celosvetovej urovni?). Investovali sme viac svojej prace, kreativity a predovsetkym profesionality. Nase momentalne ek. ukazovatele dokonca prekonali vrchol, ktory bol pred nastupom krizy. Mate pocit, ze marketingu nerozumiem?

Je mi skutocne smiesne, ak mi zacne niekto zo znamych vysvetlovat, ako to, ci ono zazracne funguje, lebo to videl v reklame. A ze to odobril taky a taky vyskumny ustav, a ze to "odporuca komora zubnych lekarov" :). Ja sa vtedy iba v mysli pousmejem a pomyslim si, ze par chlapikov z reklamky si spravilo dobre svoju pracu...

Kedze som aj marketer aj dlhorocny vodic, viem si spravit nazor aj na ESP, ASR, a tiez na niektore dalsie prvky "vybavy". To ale neznamena, ze som proti pokroku. Napriklad dnes by som si uz nekupil auto, ktore nema klimu, xenony a tempomat. Rovnako ma tesi, ze bezne diesle maju dnes uz 180 koni pri nizkej spotrebe, co bolo pred par rokmi este nemyslitelne. Skratka - viem rozlisit pokrok od marketingu.
duves
07.03.09,11:51
So vsetkym suhlasim, iba posledna zelena vate je nezmysel. Pokrok v oblastiach orientovanych na predaj riadi marketingove oddelenie, nie vyskum. Staci si precitat Sergio Zymana - kedysi sa marketing staral o to, aby sa predalo to, co sa vyrobilo, dnes ma za ulohu zabezpecit vyrobu toho, co dokazeme predat.

Tak to ano, to plati.
Reklama je navoňana zdochlina!
convict
07.03.09,13:34
Kedze som aj marketer aj dlhorocny vodic, viem si spravit nazor aj na ESP, ASR, a tiez na niektore dalsie prvky "vybavy".......Skratka - viem rozlisit pokrok od marketingu.Naozaj netuším prečo stále argumentuješ marketingom ale verím že si dobrý marketér a vieš o čom hovoríš. Toto Tu ale nikto nevyvracia. Pokiaľ si naozaj niekedy skúšal účinky ESP tak potom klobúk dolu že to dokážeš spájať iba s marketingom.

Nepotrebujem dokladovať že tiež som tiež dlhoročný (relatívny pojem) vodič (aj firmu mám úspešnú :D), jazdil dom už na všeličom, odjazdil som okolo 500 000 km. Technika pokročila a nie len vďaka marketingu. ESP som mal tú česť otestovať minulý rok (dá sa vypnúť) a s výsledkom som bol nad mieru spokojný a štandardne ho mám zapnutý. Nakoľko som už postarší muž ukojený šialenými jazdami z útlej mladosti viem si auto predstaviť nie len bez ESP ale aj ABS a ďaľším výbavám. Marketing typu odprúča 8 z 10 mi naozaj nič nehovorí, vlastnú skúsenosť mi nikto nezoberie a ani môj názor nevnucujem. Ešte raz opakujem, keď je možnosť ESP tak jednoznačne ÁNO.
najag
07.03.09,16:22
Misomiso, technicky pokrok, ako kategoria, existuje nezavisle na marketingu. Samozrejme, v praxi sa podmienuju navzajom, ale technicky pokrok objektivne hra dolezitejsiu ulohu.Mozes mat ten najlepsi marketing na svete, ale produkt, ktory je v porovnani so svetovym stavom techniky uz zastaraly, dlho predavat nebudes......marketing je zase napomocny, ze dokaze rychle zaviest technicke novinky do realneho zivota. Vsetko so vsetkym suvisi.Marketing moze predavat iba to, co realne uz existuje a sam uznas, marketing moze byt ten najdokonalejsi na svete, ale aj tak nenariadi vyskumu, aby v ramci pokroku vynasiel prepetum mobile. Cim je jasne, ze Tvoj vyrok je z hladiska vyrokovej logiky nepravdivy.Ale inak Ti to prajem, budes najbohtsi clovek na svete.
misomiso
07.03.09,18:46
Naozaj netuším prečo stále argumentuješ marketingom ale verím že si dobrý marketér a vieš o čom hovoríš. Toto Tu ale nikto nevyvracia. Pokiaľ si naozaj niekedy skúšal účinky ESP tak potom klobúk dolu že to dokážeš spájať iba s marketingom.

Nepotrebujem dokladovať že tiež som tiež dlhoročný (relatívny pojem) vodič (aj firmu mám úspešnú :D), jazdil dom už na všeličom, odjazdil som okolo 500 000 km. Technika pokročila a nie len vďaka marketingu. ESP som mal tú česť otestovať minulý rok (dá sa vypnúť) a s výsledkom som bol nad mieru spokojný a štandardne ho mám zapnutý. Nakoľko som už postarší muž ukojený šialenými jazdami z útlej mladosti viem si auto predstaviť nie len bez ESP ale aj ABS a ďaľším výbavám. Marketing typu odprúča 8 z 10 mi naozaj nič nehovorí, vlastnú skúsenosť mi nikto nezoberie a ani môj názor nevnucujem. Ešte raz opakujem, keď je možnosť ESP tak jednoznačne ÁNO.

Ano, jasne, s tym suhlasim, ja by som proti ESP nemal absolutne nic, ak by nebolo v zakladnej vybave a zbytocne nenavysovalo cenu noveho auta. Ak by bolo v ramci volitelnej vybavy, bolo by to absolutne v poriadku.
misomiso
07.03.09,19:07
Misomiso, technicky pokrok, ako kategoria, existuje nezavisle na marketingu. Samozrejme, v praxi sa podmienuju navzajom, ale technicky pokrok objektivne hra dolezitejsiu ulohu.Mozes mat ten najlepsi marketing na svete, ale produkt, ktory je v porovnani so svetovym stavom techniky uz zastaraly, dlho predavat nebudes......marketing je zase napomocny, ze dokaze rychle zaviest technicke novinky do realneho zivota. Vsetko so vsetkym suvisi.Marketing moze predavat iba to, co realne uz existuje a sam uznas, marketing moze byt ten najdokonalejsi na svete, ale aj tak nenariadi vyskumu, aby v ramci pokroku vynasiel prepetum mobile. Cim je jasne, ze Tvoj vyrok je z hladiska vyrokovej logiky nepravdivy.Ale inak Ti to prajem, budes najbohtsi clovek na svete.

Nejde mi o to byt najbohatsi, ani teraz nie som bohaty a som so svojou zivotnou urovnou spokojny. Ale teraz k veci. Stale si to celkom nepochopil Je to prave naopak.

Marketing je vzdy prvorady. Prave preto ekonomicky zvitazil kapitalizmus nad socializmom a prave preto maju vzdy najnovsie technologie ako prvi v rukch vojaci. (Maju najviac penazi). Ak by nejestovala tuzba odlisit sa od konkurencie, ponuknut svojim zakaznikom viac a zarobit tym viac penazi, nevynasiel by sa dodnes ani bezpecnostny pas. Prve auta sa dobre predevali aj bez neho, tak nikto nic neriesil (smrtelne nehody pritom boli uz v samotnych pociatkoch automobilizmu).

Teraz to bude stale horsie a horsie. Auta su uz davno na urovni, ktore plne postacuje komfortnemu a bezpecnemu cestovaniu. Jedine, co sa da stale zlepsovat je ekologia (spotrebe, emisie) ale to nikoho zo zakaznikov nezaujima, ludia na to kaslu a nechcu za to platit viac. Preto vyrobcovia budu prichadzat stale s novymi blbostami v oblasti komfortu a bezpecnosti. Ja by som proti tomu nic nemal, ak by to spolahlivo fungovalo. No nove auta nefunguju. Ja osobne som videl niekolko (opakujem niekolko) Mercedesov najdrahsej triedy S - najnovsi model - nakladat na odtahovku potom, ako odmietli poslusnost (jednym z nich bol susedov Mercedes). Opytajte sa majitelov Lagun, co Citroenov C5, ako su bezradni, ked im zhasnu svetla (automaticke zapinanie svetiel), ci ked sa im pocas jazdy sklapaju spatne zrkadla ( na mojej Xantii to ani nie je mozne, tie sa daju celkom sklopit iba rucne) ci otvaraju okna.

Tej elektroniky v autach je uz tolko, ze to nezvlada samotna riadiaca jednotka. Mercedes napriklad musel upustit od svojej prevratnej a tolko vychvalovanej novinky - brake by wire. Slubovali brzdenie, ake dokaze iba pocitac, nakoniec museli pre same reklamacie prejst na konvencny system. Zakaznici totiz radsej brzdia konvencne, ako "vobec". Do renaultov namontovali iba startovacie tlacitko namiseto kluca. Na identifikaciu sluzi karta. Niekomu to funguje, inemu nie.

Do francuzskych dieselov montuju FAP a prezentuju ho ako high tech prispevok k ekologii, pretoze zachytava sadze. Pritom nezavilsli odbornici upozornuju na to, ze tym, ze zvysuje spotrebu asi l 1L/100km, naopak prispieva k emisiam sklennikovych plynov. Navyse nuti zakaznika jazdit s autom aj vtedy, ked nechce.

Teraz sa mozeme tesit na super poruchovu generaciu aut. Stretne sa totiz zufala snaha vyrobcov o odlisenie sa od konkurencie (zdanlivym tech. pokrokom) so zufalou snahou usetrit. Ak dnes mame v aute 5 zbytocnosti, z ktorych 1 poriadne nefunguje, onedlho tam budeme mat 50 zbytocnosti, z ktorych 40 bude odflaknutych. Mame sa na co tesit.
Bastian
07.03.09,19:20
Tiež si myslím, že v niektorých prípadoch je pokrok trocha nebezpečný. Niektoré systémy pracujú istejšie keď sú mechanické. Tam kde je kopec mikrospínačov a zložitých elektr. systémov, tam je pravdepodobnosť vady (havárie) oveľa vyššia. O materiáloch ani nehovorím... všetko je dnes nahrádzané plastom... a všetko čo je z plastu je made in china:).
najag
07.03.09,19:49
Misomiso, ty proste stale nechapes, ze technicky vyvoj existuje objektivne, bez nutnosti marketingu, pretoze jednoducho objav prinasa zo sebou tisice vynalezov a tie zase dalsi objav.Ci skor, alebo neskor, ci tam, alebo onam, ci individulane, alebo subezne, jednoducho to, co ma byt vynalezene, to pride, pretoze objavuje vzdy clovek......takze je uplne jedno, ci je marketing, ci je zbrojna vyroba, jednoducho to aj tak pride, ked nie teraz, tak za desiatku rokov.A tvoj marketing predsa existuje od pociatku sveta, vzdy v nejakej podobe, ktora odpovedala stupni vyvoja.Aj ked ty mu davas priam bozske postavenie.......tak tisice vynalezov vznikli aj bez tvojho marketingu.
misomiso
07.03.09,19:50
Tiež si myslím, že v niektorých prípadoch je pokrok trocha nebezpečný. Niektoré systémy pracujú istejšie keď sú mechanické. Tam kde je kopec mikrospínačov a zložitých elektr. systémov, tam je pravdepodobnosť vady (havárie) oveľa vyššia. O materiáloch ani nehovorím... všetko je dnes nahrádzané plastom... a všetko čo je z plastu je made in china:).

Ano, presne tak. Rovnako dnes davame motorcek aj tam, kde naozaj netreba. Ja som mal Citroen Xsaru, ktoru som kupoval novu. Po case som ju musel vymenit za typovo starsie, ale 100 x lepsie auto Xantiu. Jeden priklad. Ak ja potrebujem zapnut v kabine vnutorny obeh, posuniem jednu packu. Je to na bowden a je to uplne v pohode. Na Xsare tam bol uz motorcek, takze som stlacal tlacidlo. No cloveku je uplne jedno, ci posunie packu, alebo stlaci tlacidlo, nejaky vacsi fomfort v tom naozaj nevidim. Rozdiel - zavratie klapky trvalo 10 sekund, za ten cas naletel vsetok smrad z Avie pred tebou do kabiny a potom sa prave uzavrelo vetranie.

Na C5 (priamy nastupca Xantie) to spravili tiez uz na motorcek. Dali tam ale taky tenky plast, ze v zime, ked bol ventilator na maxime to nedokazalo prekonat odpor vzduchu a ten pohon klapky sa vylomil. Kedze to bol jeden plastovy diel v kuse, museli ludom menit celu pristrojovu dosku. Viete si predstavit, co je to za robota na dnesnom aute? Ti, ktorych to postihlo po zaruke boli uplni chudaci. Ti, ktorym to aj spravili v zaruke tiez neboli stastni, pretoze ta demontaz a montaz palubky v podmienkach servisu da zabrat zasa dalsim detailom, ktore potom klepocu a vrzgaju.

To je len jeden detail zo 100, ktore majitelom novych vozov denne zmeprijemnuju zivot a ktore ma v podstate "nutia" drzat stare auto. Bol by som naozaj hlupy, ak by som ho dal prec. Ma najazdene 300 tis a jazdi absolutne bez poruch a v podstate aj bez udrzby. Na preventivnej prehliadke v servise som nebol nikdy v zivote, take nieco neuznavam. Auto mam dokonca chipovane, dava o 25 koni viac a vobec ho nesetrim. Jedine, co za posledne dva roky odislo bola opat iba elektronika - dialkovy ovladac - pipak. Este raz pripominam, ze toto auto som kupoval ojazdne a zamenil som ho 1:1 za ovela novsi typ, ktore som kupoval fungel nove. Cize cestoval som v case dozadu, ale z pohladu uzitku, ktore auto poskytuje a apolahlivosti to bola cesta z pekla do raja.
najag
07.03.09,19:56
Myslim si, ze sa stratila uz podstata problemu /ESP/ a zamienaju sa pojmy s dojmami a skoncime v Afrike u susenych bananov.:D
misomiso
08.03.09,10:31
Mas pocit? Otazka bola o nevyhnutnosti ESP v aute.
bepo
08.03.09,11:11
Aky mate nazor na nutnost ESP? Mate ho v autach?
Ide o nase prve auto a predpokladam, ze ho nebudeme vlastnit desatrocia. Preto si myslim, ze je ABS na par rokov postacujuci.
Na to ti nikdo nedá odpoveď pretože väčšina ľudí v živote ESP nevyužije ale stačí že raz ti zachráni život a vtedy to bude neoceniteľné. Na webe som čítal príbeh kde si dvaja mladí ľudia po dlhom šetrení v piatok kúpili bmw a v nedeľu ho rozbili na totálku, naštastie sa im nič nestalo a dá sa len špekulovať ako by dopadli v inom type auta a bez asistencie rôznych bezpečnostných systémov. Ale ABS využiješ určite častejšie ako ESP a pomáha aj keď tiež fyziku poprieť nedokáže.
najag
08.03.09,16:33
Misomiso, presne tak, ja som napisal, ze sa stratila podstata problemu. A ta bola o nevyhnutnosti ESP...... Ja som nepisal, ze problem bola podstata ESP. Takze mam pocit.......proste formalna a vyrokova logika je niekedy dobra.:D
convict
08.03.09,21:37
Na to ti nikdo nedá odpoveď pretože väčšina ľudí v živote ESP nevyužije ale stačí že raz ti zachráni život a vtedy to bude neoceniteľné.

Absolútne súhlasím. ESP nefunguje samostatne ale spolupracuje s ABS. ABS is takmer každý vie ošahať stačí zabrdziť na rovnej ceste a je to povinná výbava nových automobilov. Lenže ESP je na rovnej ceste k ničomu a tam ani nie je určené. Kto, kedy, za akých okolností a ako brzdí v zákrute a aký je na to dôvod? Dobrovoľne dupne na brzdu v zákrute málokto.

Súhlasím s misomisom že väčšina tých tátošov ktoré majú ESP v základnej výbave ako pridanú hodnotu to má aj pridanú hodnotu finančnú. To isté je aj v iných veciach ako napr. v airbagoch, zachviľu budeme mať airbag aj na mužské prirodzenie :D
duves
11.03.09,09:17
Biznis pre vyrobcov schvaleny, zakryty vraj bezpečnosťou:
http://hnonline.sk/svet/c1-35601770-za-bezpecnu-jazdu-si-priplatime
misomiso
11.03.09,09:34
Ano, vyrobcovia aut maju najsilnejsi lobbing, ved to vidno aj va tom nestastnom srotovnom.

Mna na tom celom ale zaraza do neba volajuca drzost, akou klamu spotrebitelov. Renault mal pred rokmi taku nestastnu reklamu, ktoru postavili na pokroku ich aut v oblasti bezpecnosti. Lenze v reklame tvrdili, ze si mas kupit Renault, ak "jazdis na doraz" lebo iba Renault "ta ochrani v kazdej situacii". Potom reklamu stiahli. Ja si myslim, ze takato reklama je skutocne na zalobu u sudu. Ja osobne, ak by som si kupil Renault, nasledne mal nehodu a utrpel zranenie, nebodaj s trvalymi nasledkami, tak urcite budem Renault zalovat. Dali verejny prislub, ze ma ich auto ochrani v kazdej situacii a nedodrzali ho.

Ten clanok ktory cituje Duves o povinnom APS vymyva mozgy rovnakym sposobom - citujem:

Elektronická kontrola stability sa aktivuje, keď vodič stráca napríklad na zľadovatenom povrchu nad vozidlom kontrolu. Kontrola vďaka radu senzorov rozpozná riziko šmyku a zapojením bŕzd vozidlo navedie späť na pôvodný smer jazdy.

Myslim, ze k tomu nie je co dodat. Moja dovera v tento system (ESP) takymito vyhlaseniami a aktivitami "kompetentnych" iba klesa. Seriozny vyrobca, ktory ma naozaj zakaznikom co ponuknut sa neuchyluje ka zavadzaniu a klamstvu, nezavisle na tom, ci predava auta alebo chlieb.
misomiso
11.03.09,09:42
A este nieco - toto su priklady zleho marketingu. Toho, ako sa to nema robit. Jeden z navacsich marketerov Sergio Zyman hovori - define - overdeliver, teda definuj co ponukas (slub) - a potom zakaznikovi dodaj viac, ako si slubil. Potom bude zakaznik spokojny.

Oni to buhuzial robia opacne, definuju to, co nemozu splnit.
convict
03.04.09,18:30
Elektronická kontrola stability sa aktivuje, keď vodič stráca napríklad na zľadovatenom povrchu nad vozidlom kontrolu. Kontrola vďaka radu senzorov rozpozná riziko šmyku a zapojením bŕzd vozidlo navedie späť na pôvodný smer jazdy.

Autor tejto perly je zrejme plochodrážnik a pre neho ESP = klince v pneumatikách :D
medvedov
15.12.12,09:52
Moj nazor je ze ak bezpecnostne systemy funguju spravne urcite maju vyznam ...
Ale ak si niekto mysli ze ma noveho medaka a vsetky systemy a pojde do nebezpecnej zakruty 200 km/h rychlostou tak pochybujem ze ho nieco udrzi na ceste ...

Cize staci jazdit primerane a mozte jazdit kludne na Skoda 105 a stale na ceste :)
SamuelSK
15.12.12,10:30
ESP dost limituje vodica, tj ak jazdi sportovne, vykon nedava do kolies atd..

Avsak pri beznom pouziti neviem.. (musim ale povedat, ze MPR je tiez niekedy nadhodnotena, ze ziadne auto ktore si smrtelnik moze dovolit to nezvladne, ale neviem ci by to ESP zachranilo, asi skor nie?)

misomiso a co si myslis o LSD ?

EDIT:
podla mna ABS/ESP pomaha na mokrej vozovke alebo na snehu a dost aj na lade, kde clovek nema fyzicky sancu zvladnut to, ze pribrzdi s jednym kolesom, aby sa vozidlo dostalo spat do "roviny" inak je ABS/ESP len škrtič a ked to clovek prestreli, tak ani ESP ho nezachrani, kdezto bez ESP plynule pozna limit, vie ho citit.. Preco asi formule nemaju ABS ??? nemaju ani ESP, nemaju nic - aby to bolo ferove a jedine co drzi vodica na vozovke je sam vodic (okrem technicky dokonaleho vozidla)..
preto si myslim, ze pokial clovek nejazdi na hrane zakona (myslim toho fyzickeho), tak mu to moze pomoct na ceste pokial nie je sucha..
ale to je len moj pocit, nerobil som vedecke vyskumy na toto..
samozrejme ze ak clovek jazdi pomaly tak mu netreba ABS/ESP, ale tak toto je tak extra alibisticke ako kd poviem, ze podme kazdy 10kmh, a nebudeme potrebovat ani airbag, ba dokonca ani bezpecnostny pas !!!
samozrejme toto nie je dovod na to, aby ludia jazdili na hrane..
lebo na hrane sa jazdi prave bez ESP..
paradoxne, na slickoch (tj pneu bez draziek) sa jazdi lepsie, brzdi lepsie, ale zakon to zakazuje, ale toto tiez vyhradne len na suchu..
cize stale neviem, no myslim si ze ak je vodic neprofesional (tj nepresiel kurzom jazdenia a poznania fyziky, co je na milion KM vzdialene od autoskoly a podla mna zakladne pre vodica!), tak ABS a ESP je vhodne.. pretoze bezny vodic nemusi jazdit na hrane, no moze sa PREPOCITAT a to je podstatne, nechtiac a neumyselne.. a sranda je - vramci MPR, cize vramci zakonov.. Kolko mrvych islo vramci MPR, mysliac si ze to je v pohode? Netrufam si odhadnut, ale urcite ich bude aspon zopar, zopar a dost..

ale ak na to ESP proste nie je peniaz, tak nevadi podla mna, avsak treba na to mysliet a asi by som isiel skusit co auto zvladne, do tych kurzov (teraz v zime je na to idealny cas)... isto to neublizi :)

inac nehadzal by som vsetko na ABS, teda to ze zvysenie nehod (ono je prakticky nemozne aby existencia ABS mala na svedomi nejaky zivot), skor by som to hodil na zvysenie poctu aut v meste, zvysenie chodcov a ich nedisciplinavost.. a samozrejme aj absenciu vodicov na hodinach fyziky.. v neposlednom rade ale aj na narast vykonu a jeho dostupnost (je prakticky nemozne na slabom aute urobit taku skodu ako na silnom, hlavne v meste, kde to salbe proste nenaberie taku rychlost v tak kratkom case ako to silne, bez ohladu na to, ze obe auta velmi lahko narobia devastacne nasledky bez akychkolvek pochybnosti..)

misomiso, vedel by si zabrzdit s autom pod 45metrov na mokru? bez ABS myslim.. podla mna je to fyzicky nemozne.. na suchu by si ABS mozno dal dole lavou zadnou, ale na mokru pochybujem :/ tam ma proste pocitac navrch, ak sa teda nepokazi, pretoze ma daleko lepsi reakcny cas a dokaze opravit to co by cloveku trvalo omnoho dlhsie a nestihol by to..
Martin1310
15.12.12,16:29
Pridám aj ja svoj názor ak môžem.Všetko čo mi samo zasahuje do riadenia vo mne vyvoláva nepríjemný pocit.Ked si predstavým situáciu že letím bokom šmykom ale po 15metroch je zákruta v smere toho šmyku tak by ma asi šlahlo keby mi to milé auto tesne pred tou zákrutou zrovnalo.Zvlášť ked by som kôli tomu šmyku nemohol po zákrutu dobrzdiť.
Co sa ABS týka pamätám si na prvé dojmi... v zime super ale cez leto som bol hlboko sklamaný.

Manželke by som dal do auta všetko ale sebe nie pretože by sa to bilo z mojimi vlastnými spôsobmy ako zvládnuť kritickú situáciu,niekedy je aj ten šmyk východiskom z prúseru.
SamuelSK
17.12.12,20:17
och neee, az teraz som si vsimol, ze toto je 4 roky stara tema :D

feb2009, anticka tema..

ale ako to dopadlo, to uz nenapisala, skoda..
misomiso
17.12.12,20:36
No kupila nejaku sunku, bud s alebo bez ESP, ale kazdopadne na 90% bez airbagov.

Problem aut, do 5000 EUR ani nie je ten, co maju alebo nemaju ESP, ale to, ze 90% z nich ma namisto airbagov natlacne pokrcene stare noviny a kable spojene odporom, aby to nehlasilo zavadu.