k-a-t-k-a
16.02.09,09:14
Ahojte mám otázočku.Môže dať lekár paragraf aj na 3 dni za sebou?Počula som že najviac na 2 dni.Môžete mi poradiť?
veronikasad
16.02.09,08:16
Ahojte mám otázočku.Môže dať lekár paragraf aj na 3 dni za sebou?Počula som že najviac na 2 dni.Môžete mi poradiť?
paragraf nenahrádza PN-ku. Pokial bol tri dni za sebou na odbornom vyšetrení - ano.
Tweety
16.02.09,08:18
Ahojte mám otázočku.Môže dať lekár paragraf aj na 3 dni za sebou?Počula som že najviac na 2 dni.Môžete mi poradiť?
V ZP žiadne obmedzenie nie je. AK bol zamestnanec aj tri dni za sebou na rôznych vyšetreniach, má nárok na preplatenie § 141.
k-a-t-k-a
16.02.09,08:19
ja viem že nenahrádza PN-ku ale napríklad zle sa cítim a nechcem byť PN ani si brať dovolenku tak mi lekár dá paragraf na dva dni.Môže nie?Napíše celodenné ošetrenie
veronikasad
16.02.09,08:21
ja viem že nenahrádza PN-ku ale napríklad zle sa cítim a nechcem byť PN ani si brať dovolenku tak mi lekár dá paragraf na dva dni.Môže nie?Napíše celodenné ošetrenie
nemal by.


(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
k-a-t-k-a
16.02.09,08:23
Čiže ak mi lekár vystaví par.na 3 dni zamestnávateľ to musí akceptovať.
Ďakujem pekne
veronikasad
16.02.09,08:26
Čiže ak mi lekár vystaví par.na 3 dni zamestnávateľ to musí akceptovať.
Ďakujem pekne
Pokial zamestnávatel vie, že si nebola v tieto dni na vyšetrení ale doma v posteli, môže narobiť zle lekárovi.
Náhrada príjmu počas DPN je 25 % a preplatenie § vo výške priemerného zárobku.
mzdarka renca
16.02.09,08:26
Čiže ak mi lekár vystaví par.na 3 dni zamestnávateľ to musí akceptovať.
Ďakujem pekne

za predpokladu, že si bola každý deň u lekára
biaaa
16.02.09,08:28
Ja mam podotazku - moze zamestnavatel obmedzit paragraf na 6 hodin pracovneho casu a odovodnuje to tym ze zamestnanec ma pohyblivu pracovnu dobu?
Tweety
16.02.09,08:29
Ja mam podotazku - moze zamestnavatel obmedzit paragraf na 6 hodin pracovneho casu a odovodnuje to tym ze zamestnanec ma pohyblivu pracovnu dobu?
Nie, bolo by to v rozpore so ZP.
biaaa
17.02.09,22:41
Nie, bolo by to v rozpore so ZP.


No lebo v zakonniku som to teraz nasiel:

§ 143

(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

tak ako teda?
Chobot
27.02.09,13:24
No lebo v zakonniku som to teraz nasiel:

§ 143

(1) Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzujú ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu, v ktorom zasiahli do základného pracovného času. V rozsahu, v ktorom zasiahli do voliteľného pracovného času, sa posudzujú ako ospravedlnené prekážky v práci, nie však ako výkon práce a neposkytuje sa za ne náhrada mzdy.

(2) Ak tento zákon alebo kolektívna zmluva pri prekážkach v práci na strane zamestnanca ustanoví presnú dĺžku nevyhnutne potrebného času, za ktorý zamestnancovi patrí pracovné voľno, posudzuje sa ako výkon práce celý tento čas; za jeden deň sa pritom považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca.

tak ako teda?

Tu je k tomu diskusia s odôvodnením:

http://www.porada.sk/t87828-pruzny-pracovny-cas-a-navsteva-lekara.html
uct2007
12.03.09,08:52
Ahojte, dostala som tu takúto otázku k paragrafu, a hoci akurát študujem zákonník práce,nenašla som odpoveď. Možno sa niekto z Vás stretol s týmto:
v Zák.práce je nárok podľa § 141 na 7 dní na vyšetrenie+ 7 dní na doprovod RP za rok. A ja som dostala otázku od jedného zamestnanca, či v prípade že má zmluvu od 1.1.2009 do 30.6.2009 sa mu tento nárok kráti. Ja si myslím,že nie,že má nárok na celých 7 dní, ale nie som si 100% istá tak sa radím s Vami, všetkými na Porade. Poradíte ?
Prajem pekný deň :-)
Veronika R
12.03.09,09:04
Pochopila si to správne, nárok zamestnanca na 7 dní ošetrenia, vyšetrenia u lekára a na 7 dní doprovod rodinného príslušníka do zdrav. zariadenia sa nekráti počas pracovného pomeru aj keď je menej ako celý rok.
uct2007
12.03.09,09:42
Pochopila si to správne, nárok zamestnanca na 7 dní ošetrenia, vyšetrenia u lekára a na 7 dní doprovod rodinného príslušníka do zdrav. zariadenia sa nekráti počas pracovného pomeru aj keď je menej ako celý rok.

Tak to som skutočne rada :) a ďakujem !!!!
Zuzka2510
16.03.09,10:39
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, ak si zamestnanec pôjde vybaviť rodný list do svojho rodného mesta napr. pracuje v Košiciach a pôjde si vybaviť rodný list do Rožňavy, celý deň nepríde do práce a donesie len potvrdenie že zaplatil poplatok za vydanie rodného listu je zam-teľ povinný mu tento deň zaplatiť alebo radšej mu dať dovolenku? Podľa mňa sa za takýto prípad nedáva náhrada mzdy.
Tweety
16.03.09,10:45
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, ak si zamestnanec pôjde vybaviť rodný list do svojho rodného mesta napr. pracuje v Košiciach a pôjde si vybaviť rodný list do Rožňavy, celý deň nepríde do práce a donesie len potvrdenie že zaplatil poplatok za vydanie rodného listu je zam-teľ povinný mu tento deň zaplatiť alebo radšej mu dať dovolenku? Podľa mňa sa za takýto prípad nedáva náhrada mzdy.
Nie je to prekážka v práci podľa § 141 s náhradou mzdy. Na také vybavovanie je potrebné zobrať dovolenku.
Zuzka2510
16.03.09,10:53
Ďakujem pekne
vila
16.03.09,13:38
Ja to skôr vidím tak, že §141 sa použije vtedy, ak "vyšetrenie alebo ošetrenie nie je možné vykonať mimo pracovného času", nepoužíva sa v prípade že ti je zle a nechceš ísť na PN.
Zuzka2510
28.05.09,08:42
Dobrý deň. Ja by som potrebovala poradiť, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na školenie napr. zvárač(ostane mu potom aj zváračský preukaz), ten potrebuje od lekára potvrdenie na vykonávanie práce a u lekára bude absolvovať 3 dni lekárske vyšetrenia, ktoré súvisia už spomínaným školením. Tie lekárske prehl. sa zahŕňajú do 7 dní v roku, na ktoré má zamestnanec nárok alebo nie?viem určite, že má nárok na náhradu mzdy, len neviem ako mám teraz rátať tie 7 dní v roku. Ďakujem
ivka70
28.05.09,08:55
Dobrý deň. Ja by som potrebovala poradiť, ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na školenie napr. zvárač(ostane mu potom aj zváračský preukaz), ten potrebuje od lekára potvrdenie na vykonávanie práce a u lekára bude absolvovať 3 dni lekárske vyšetrenia, ktoré súvisia už spomínaným školením. Tie lekárske prehl. sa zahŕňajú do 7 dní v roku, na ktoré má zamestnanec nárok alebo nie?viem určite, že má nárok na náhradu mzdy, len neviem ako mám teraz rátať tie 7 dní v roku. Ďakujem

Pokial ho na vysetrenie vysle zamestnavatel kvoli vykonu prace, tak sa mu nezaratavaju tieto dni do 7 dni naroku.

Ja by som mu ich dokonca platila ako vykon prace a nie ako paragraf :)
Zuzka2510
28.05.09,09:05
Ďakujem, ale nehraje tam žiadnu rolu to, že mu ten zváračský ostáva je to v jeho vlastníctve?
ivka70
28.05.09,09:14
Ďakujem, ale nehraje tam žiadnu rolu to, že mu ten zváračský ostáva je to v jeho vlastníctve?

Nie, to si mozete osetrit vo firme inym sposobom, napr. spisanim dohody, ze ak neodpracuje vo firme nejaky dohodnuty cas po zaskoleni, preplati pri odchode cast nakladov na skolenie /a sucastou nakladov mozu byt aj naklady na lek.vysetrenia/
eby
28.05.09,11:32
Mám podotázku. Môžu byť potvrdenia od toho istého lekára 2 po sebe nasledujúce dni? Kde je to definované? Ďakujem.
veronikasad
28.05.09,11:34
Mám podotázku. Môžu byť potvrdenia od toho istého lekára 2 po sebe nasledujúce dni? Kde je to definované? Ďakujem.
Môžu, ak bol zamestanec 2 dni po sebe na vyšetrení alebo ošetrení v zdr.zariadení.

mimotemy§§ nenahrádzajú krátkodobú PN-ku
Chobot
28.05.09,11:40
Mám podotázku. Môžu byť potvrdenia od toho istého lekára 2 po sebe nasledujúce dni? Kde je to definované? Ďakujem.

Doplním, že nie je to nikde definované ani upravené.
Zuzka2510
05.06.09,06:02
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, či vybavenie občianskeho preukazu (končí platnosť) patrí medzi paragraf s náhradou mzdy, bez náhrady mzdy alebo radšej si vziať dovolenku? Ďakujem pekne
mzdarka renca
05.06.09,06:07
Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, či vybavenie občianskeho preukazu (končí platnosť) patrí medzi paragraf s náhradou mzdy, bez náhrady mzdy alebo radšej si vziať dovolenku? Ďakujem pekne
Nie je nárok na preplatenie, nakoľko sa nejedná o prekážku v práci. Zober si dovolenku.
Zuzka2510
05.06.09,06:09
Ďakujem pekne.