Zita5
16.02.09,09:28
Z otázok a odpovedí zo stránky www.drsr.sk vyberám :


7. Otázka:
Predávam tovar, pri ktorom vystavujem faktúry a prijímam tržby za ich úhradu v hotovosti. Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. som nemusel používať ERP, nakoľko som prijímal v hotovosti iba úhrady faktúr. Som od účinnosti zákona o požívaní ERP povinný kúpiť ERP a evidovať na nej predaj na faktúry ?

Odpoveď:
Nie. Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti síce považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP, avšak nakoľko prechodné ustanovenie § 18 zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, do tohto termínu nevzniká povinnosť evidovať úhrady pohľadávok v hotovosti cez ERP a ani povinnosť kúpiť ERP, pokiaľ bude podnikateľ postupovať v zmysle vyhlášky č. 55/1994 Z.z..

11. Otázka:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.
Braňo
10.03.09,21:10
Nakoľko Zákon o ERP je vyššia právna norma ako vyhláška ministerstva financií je diskutabilný tento výklad. :rolleyes:
Fany
12.03.09,07:34
Stavebniny okrem predaja stavebného materiálu cez ERP vykonávajú aj stavebné práce, ktoré fakturujú a platby prijímajú aj v hotovosti. ERP je certifikovaná na najnovší zákon. Je firma povinná hotovosti z tržieb za stavebné práce evidovať cez ERP?

Ak sa úhrady pohľadávok v hotovosti evidujú cez ERP, ako ošetrím, aby mi do výnosov nešla táto suma 2x (raz ako uskutočnené práce-služba a druhý raz ako tržba ERP)?
Neviem, či to chápem správne a tiež ma veľmi metie definícia platby v hotovosti cez ERP vo vyhláške a v zákone.

Ešte jedna otázka: Ak podnikateľ prenajíma motorové vozidlá na základe zmluvy o nájme a platby za tieto nájmy prijíma v hotovosti (okrem tohto nič iné nevykonáva), je povinný mať ERP a evidovať tieto príjmy cez ERP? Nieje plátcom DPH.
Zita5
12.03.09,07:49
Stavebniny okrem predaja stavebného materiálu cez ERP vykonávajú aj stavebné práce, ktoré fakturujú a platby prijímajú aj v hotovosti. ERP je certifikovaná na najnovší zákon. Je firma povinná hotovosti z tržieb za stavebné práce evidovať cez ERP?

ÁNO , nakoľko máte novú certifikovanú registračnú pokladňu podľa nového zákona o používaní RP 289/2008 .

Ak sa úhrady pohľadávok v hotovosti evidujú cez ERP, ako ošetrím, aby mi do výnosov nešla táto suma 2x (raz ako uskutočnené práce-služba a druhý raz ako tržba ERP)?
Neviem, či to chápem správne a tiež ma veľmi metie definícia platby v hotovosti cez ERP vo vyhláške a v zákone.

K tomuto si zatiaľ netrúfam dať odpoveď , ako sa tento prípad má vysporiadúvať .Obráťte sa na Váš DU , nech Vás usmernia .

Ešte jedna otázka: Ak podnikateľ prenajíma motorové vozidlá na základe zmluvy o nájme a platby za tieto nájmy prijíma v hotovosti (okrem tohto nič iné nevykonáva), je povinný mať ERP a evidovať tieto príjmy cez ERP? Nieje plátcom DPH.
Ak doposiaľ nevlastní žiadnu registračnú pokladňu , tak platby ako "úhrada pohľadávky ", môže využívať do 31.12.2010 .


Odpoveď modrou .
K otázke č.2 sa dúfam niekto taký vyjadrí , ktorý platbu v hotovosti cez RP používa v praxi od 1.3.2009 .
veronkaj
24.03.09,10:16
prosím poradte aj nám

szčo autoklampiar, platca dph kvartálne, ked vystaví faktúru a chcú ju zákazníci zaplatiť hned v hotovosti musí mať ERP však???

ale väčšinou je to tak, že vystaví faktúru a zákazníci prídu na druhy deň alebo o týžden že to chcú zaplatiť a vtedy stačí vystaviť príjmový doklad.

pýtali sme sa na to daniarov a vraj to tak môže.
evina
24.03.09,10:27
prosím poradte aj nám

szčo autoklampiar, platca dph kvartálne, ked vystaví faktúru a chcú ju zákazníci zaplatiť hned v hotovosti musí mať ERP však???

ale väčšinou je to tak, že vystaví faktúru a zákazníci prídu na druhy deň alebo o týžden že to chcú zaplatiť a vtedy stačí vystaviť príjmový doklad.

pýtali sme sa na to daniarov a vraj to tak môže.

KSENP http://www.porada.sk/t63660-vykladovy-slovnik-porady.html

Do 1.1.2011 môže postupovať tak ako píšeš, t.j. úhrada faktúry /pohľadávky/ cez PPD a môže to byť s tým istým dátumom. Od 1.1.2011 bude musieť mať ERP.
Jeho služba spadá pod povinnosť mať ERP aj teraz, takže žiadnu platbu v hotovosti bez faktúry nemôže prijať.

http://www.porada.sk/t94807-p17-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
Do
veronkaj
24.03.09,10:40
evina, ďakujem práve preto sme sa pýtali, pretože má tak 1 max. 2 platby za mesiac v hotov. ostatné cez banku, a tak sme sa radšej pýtali daniarov a tí mu takto doporučili ale tiež povedali že len do 31.12.2010. .
Potom musí od 1.1.2011 kúpiť ERP


pekný deň a ďakujem
vasana
26.03.09,12:32
Môžem sa opýtať, ako mám v praxi aplikovať par. § 8, odst. 4 Pri vrátení tovaru podnikateľ vydá pokladničný doklad... ja ho síce vyhotovím, ale pripojím si ho k stornovanému dokladu napr. pri vrátení tovaru, pri reklamácií...ale zákazníkovi ho nedávam.
betka
05.05.09,07:14
Ach tieto nešťastné ERP:confused::confused:

Človek, si preštuduje a prečíta nejaké príspevky a opäť je zmätený, ............, ale.

V roku 2008 sa blblo dvakrát. Raz pre duálne zobrazovanie sa kupovali nové ERP a druhýkrát v zmysle novej vyhlášky.

Ako jednoducho zistiť, či sa riadim novou, alebo starou.

Zobrať telefón a zatelefonovať na predajné miesto. Pýtať si certifikát od ERP a nech prečítajú dané osoby:
- aké je číslo certifikátu: xxxxxx/2007, xxx/2008. Pri 2008 nastanú obavy...;)
- ďalej nech Vám prečítajú z certifikátu všetky zákony a vyhlášky, ak je tam 55/1994, riadime sa starou
- ak by sme opäť stresovali, nech prečítajú z certifikátu najnovšiu aktualizáciu, nech kuknú najnovší rok, ak tam nieje číslo novej, neblbnite....

Nechaosila som doteraz, až po prečítaní jedného príspevku v inej téme som schaosila, a jednoducho som volala. Pretože sa blblo s ERP a blombami i pred novou vyhláškou. A i tie "staré", nové, kt. sme zakupovali 2, 3 quatr. roku 2008 potrebovali "zablombovať "
Zita5
05.05.09,08:23
Ach tieto nešťastné ERP:confused::confused:

Človek, si preštuduje a prečíta nejaké príspevky a opäť je zmätený, ............, ale.

V roku 2008 sa blblo dvakrát. Raz pre duálne zobrazovanie sa kupovali nové ERP a druhýkrát v zmysle novej vyhlášky.

Ako jednoducho zistiť, či sa riadim novou, alebo starou.

Zobrať telefón a zatelefonovať na predajné miesto. Pýtať si certifikát od ERP a nech prečítajú dané osoby:
- aké je číslo certifikátu: xxxxxx/2007, xxx/2008. Pri 2008 nastanú obavy...;)
- ďalej nech Vám prečítajú z certifikátu všetky zákony a vyhlášky, ak je tam 55/1994, riadime sa starou
- ak by sme opäť stresovali, nech prečítajú z certifikátu najnovšiu aktualizáciu, nech kuknú najnovší rok, ak tam nieje číslo novej, neblbnite....

Nechaosila som doteraz, až po prečítaní jedného príspevku v inej téme som schaosila, a jednoducho som volala. Pretože sa blblo s ERP a blombami i pred novou vyhláškou. A i tie "staré", nové, kt. sme zakupovali 2, 3 quatr. roku 2008 potrebovali "zablombovať "

Betka , článok III. Zákona o používaní elektronickej registračnej pokladne hovorí :

Tento zákon nadobúda účinnosť 1.septembra 2008 okrem čl.I §1 až 4,§7až 15,§17 odst.1,§18.§19 a čl.II, ktoré nadobúdajú účinnosť 1 marca 2009 .

Napríklad v § 4 sú uvedené požiadavky , ktoré majú spĺňať RP uvedené do prevádzky počnúc dňom účinnosti vybraných znení 1.3.2009, nakoľko tento paragraf a ostatné znenia paragrafov sú platné od 1.3.2009a neboli platné v roku 2008.

Z môjho chápania uvedeného zákona podľa RP podľa nového zákona sú tie pokladne , ktoré boli zaobstarané od 1.3.2009.

Lenže ľudia začali robiť chaos už 3 a 4 /Q 2008 , bez toho , aby si prečítali zákon a začali kupovať RP , ktoré ešte celkom v súlade s predmetným zákonom 289 neboli .

Ani daňový úrad nemohol postupovať pred 1.3.2009 pri registrácii pokladní v znení § 7 zákona 289 , ale postupoval ešte podľa starej vyhlášky 55

Tak z toho vznikol ozaj pekný chaos .
Zita5
05.05.09,08:39
Ešte chcem dodať :
Podľa č.III zákon o ERP nadobudol účinnosť od 1.9.2008 , ale len na účely ustanovení § 5,6,16,17 odst.2 a to z dôvodu , že uvedené ustanovenia paragrafov sa dotýkajú resp.dotýkali registrácie servisných organizácii a zároveň aj obstarania plomb. Preto boli tieto ustanovania účinné v prestihu .
Čiže nebolo to preto , aby ľudia začali kupovať nové RP a mysleli si , že sú už podľa nového zákona .
betka
05.05.09,10:53
Ano, Zitka súhlasím. A chaos je, a poriadny.
Už ani nebudem čítať príspevky na túto tému, lebo som sa už splašila trikrát a stále som si nebola istá.

Čo som čítala komentáre , tak som to pochopila i ja.

Ale i tak si niečo vymyslia. Po zadku majú chudáčikovia tí, kt. začnú "podnikať " teraz.
rm75
06.05.09,17:02
Rozbieham jeden internetový obchod a dostal som viac názorov o používaní elektronickej registračnej pokladnici hlavne po novele zákona od 1.3.2009. Musím mať ERP alebo nie. Internetový obchod bude prebiehať formou dobierky, ale môže sa stať, že tovar budem musieť v ojedinelých prípadoch predať aj v hotovosti. Je nejaký spôsob ako sa vyhnúť používaniu ERP?
evina
06.05.09,17:51
Rozbieham jeden internetový obchod a dostal som viac názorov o používaní elektronickej registračnej pokladnici hlavne po novele zákona od 1.3.2009. Musím mať ERP alebo nie. Internetový obchod bude prebiehať formou dobierky, ale môže sa stať, že tovar budem musieť v ojedinelých prípadoch predať aj v hotovosti. Je nejaký spôsob ako sa vyhnúť používaniu ERP?

Pozri si hneď úvod témy - stanovisko drsr a priložený link v príspevku č. 6
Do 31.12.2010 vystavíš faktúru a jej úhradu na základe PPD. Od 1.1.2011 si povinný prijímať tržbu v hotovosti len prostredníctvom ERP podľa zákona 289/2008.
rm75
06.05.09,18:38
Evina ďakujem, ale podľa môjho názoru sa mňa pravdepodobne nebudú týkať prechodné ustanovenia § 18 zákona o používaní ERP nakoľko začínam podnikať po 1.3.2009. Ak sa mýlim, tak ma niekto opravte. Podľa mňa, ak živnostník začínajúci svoju činnosť po 1.3.2009 bude prijímať tržbu v hotovosti, je už podľa zákona 289/2008 povinný prijímať tržbu v hotovosti len prostredníctvom ERP
evina
06.05.09,19:34
Evina ďakujem, ale podľa môjho názoru sa mňa pravdepodobne nebudú týkať prechodné ustanovenia § 18 zákona o používaní ERP nakoľko začínam podnikať po 1.3.2009. Ak sa mýlim, tak ma niekto opravte. Podľa mňa, ak živnostník začínajúci svoju činnosť po 1.3.2009 bude prijímať tržbu v hotovosti, je už podľa zákona 289/2008 povinný prijímať tržbu v hotovosti len prostredníctvom ERP

Prechodné ustanovenia sa týkajú všetkých /pre všetkých musia zákony platiť rovnako/. Len Tí, ktorí budú mať kasy zakúpené v zmysle nového zákona budú musieť aj podľa neho postupovať /teda rozhodujúci je typ kasy nie začiatok podnikania/

Pozri odpove´d na otázku 5 v priloženom linku

Odpoveď:
Režim vyhlášky č. 55/2004 Z. z. sa v zmysle prechodných ustanovení § 18 zákona o používaní ERP vzťahuje na všetkých podnikateľov, ktorí používali ERP pred 1. marcom 2009 a budú používať ERP naďalej, ako aj na tých, ktorí začnú používať ERP po 1. marci 2009, najneskôr však do 31. decembra 2010. V tomto prípade sa môže podnikateľ rozhodnúť, či zakúpi ERP, ktorá spĺňa podmienky podľa zákona o používaní ERP a potom bude povinný postupovať podľa tohto zákona, alebo zakúpi ERP, ktorá spĺňa podmienky podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. a bude postupovať podľa tejto vyhlášky do 31.12.2010.



http://www.porada.sk/946298-post199.html
jozefIK
26.06.09,12:20
Tak v parlamente ide do 2. čítania novela 289/2008, na prerokovanie sa dostane asi v septembri...

Viac na priloženom linku na parlamentnej stránke

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=4&ID=1114
abasys
02.11.09,21:02
Novela nejde na prerokovanie.
vango
19.11.09,09:57
Sme firma, ktora predava registracne pokladnice. Budte v klude, zatial nie je na trhu ziadna pokladnica, ktora splna podmienky certifikacie. Este to chvilku potrva.
Takze stali plati, ze sa postupuje podla starej vyhlasky az do konca roka 2010.
Lianka
19.11.09,13:38
Prechodné ustanovenia sa týkajú všetkých /pre všetkých musia zákony platiť rovnako/. Len Tí, ktorí budú mať kasy zakúpené v zmysle nového zákona budú musieť aj podľa neho postupovať /teda rozhodujúci je typ kasy nie začiatok podnikania/

Pozri odpove´d na otázku 5 v priloženom linku

Odpoveď:
Režim vyhlášky č. 55/2004 Z. z. sa v zmysle prechodných ustanovení § 18 zákona o používaní ERP vzťahuje na všetkých podnikateľov, ktorí používali ERP pred 1. marcom 2009 a budú používať ERP naďalej, ako aj na tých, ktorí začnú používať ERP po 1. marci 2009, najneskôr však do 31. decembra 2010. V tomto prípade sa môže podnikateľ rozhodnúť, či zakúpi ERP, ktorá spĺňa podmienky podľa zákona o používaní ERP a potom bude povinný postupovať podľa tohto zákona, alebo zakúpi ERP, ktorá spĺňa podmienky podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. a bude postupovať podľa tejto vyhlášky do 31.12.2010.



http://www.porada.sk/946298-post199.html


Novela nejde na prerokovanie.

Prosim, meni sa nieco s tymi ERP od 1.1.2010? Myslim v povinnostiach pouzivat ERP aj u tych, ktori doteraz nemuseli.
Rozalka
19.11.09,19:10
Natali, až od 1.1.2011
Lianka
20.11.09,08:44
Dakujem, Rozalka :).
Zita5
29.07.10,06:29
Upozornenie pre podnikateľov, ktorí sú povinní používať elektronickú registračnú pokladnicu





1. Nová legislatívna úprava

1. marca 2009 nadobudli účinnosť ustanovenia zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov upravujúce povinnosť podnikateľov evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou, požiadavky na elektronickú registračnú pokladnicu, povinnosti servisných organizácií a ďalšie súvisiace ustanovenia (ďalej len „zákon o ERP“).

Predmetom zákona o ERP je ustanovenie podmienok používania elektronickej registračnej pokladnice (ďalej len „pokladnica“) na evidenciu prijatej tržby z predaja tovaru alebo z poskytovania služieb, ktoré sú taxatívne vymedzené v prílohe č. 1 zákona o ERP, ako aj postavenie servisných organizácií, podmienok za ktorých môžu vykonávať servisnú činnosť pokladníc a povinnosti, ktoré servisným organizáciám v súvislosti s touto činnosťou ustanovuje zákon o ERP.

Zákonom o ERP nedošlo k zmene rozsahu služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie prijatých tržieb.

2. Zmeny vyplývajúce zo zákona o ERP

Oproti doterajšiemu právnemu predpisu – vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou v znení neskorších predpisov zákonom o ERP došlo k týmto najdôležitejším zmenám:

- na pokladnici sa evidujú nielen tržby prijaté v hotovosti, ale aj platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby,
- pokladnice musia byť vybavené fiskálnou pamäťou,
- pokladnica musí byť zaplombovaná,
- pokladnica musí vyhotovovať pokladničné - fiskálne doklady a aj nefiskálne doklady, tzv. „NEPLATNÝ DOKLAD“, „VKLAD“ a „SKÚŠKA POKLADNICE“,
- zaviedla sa povinnosť vykonávať pravidelnú údržbu pokladnice zameranú na preverenie jej technického stavu a neporušenosti plomb,
- kontrolné pásky sú nahradené elektronickým kontrolným záznamom,
- nie je povinnosť vyhotovovať výkazy obratov,
- nie je povinnosť vyhotovovať mesačnú uzávierku, ale okrem dennej uzávierky sa vyhotovujú, tzv. intervalová a prehľadová uzávierka.



3. Kto je povinný používať pokladnicu

Tak, ako aj v súčasnosti, povinnosť používať pokladnicu podľa zákona o ERP má fyzická a právnická osoba – podnikateľ, ktorý má oprávnenie na podnikanie v oblasti predaja tovaru alebo poskytovania zákonom vymedzených služieb na území Slovenskej republiky a z jeho predaja alebo z ich poskytovania prijíma tržby v hotovosti alebo aj inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť.

Povinnosť používať pokladnicu sa vzťahuje aj na zahraničnú fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na území Slovenskej republiky uskutočňuje predaj tovaru alebo poskytuje niektorú zo zákonom vymedzených služieb, ale len vtedy, ak tieto činnosti vykonáva prostredníctvom stálej prevádzkarne.

4. Dokedy možno používať súčasnú pokladnicu

Na základe prechodných ustanovení zákona o ERP podnikatelia po 1. marci 2009 môžu pri evidencii prijatých tržieb postupovať
- podľa doterajšieho právneho predpisu - vyhlášky MF SR č. 55/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov (najneskôr však do 31. decembra 2010) alebo
- podľa nového zákona o ERP.

Od 1. januára 2011 užmusia pokladnice spĺňať požiadavky ustanovené zákonom o ERP a podnikatelia tiež musia uplatňovať postup podľa tohto zákona.

5. Aké pokladnice možno používať

Podnikatelia podľa zákona o ERP môžu používať pokladnicu, ktorou je
- elektronické registračné zariadenie vybavené ustanovenými technickými časťami podľa zákona o ERP alebo
- počítač (nový alebo aj už v súčasnosti používaný) doplnený o fiskálnu tlačiareň.
Pokladnica aj fiskálna tlačiareň musia byť certifikované. Akreditovanými osobami na účely certifikácie pokladníc sú EVPÚ, a. s. Nová Dubnica a TÜV SÜD Slovakia, s. r. o., Bratislava.

6. Ako postupovať pri uvedení pokladnice do prevádzky

Ak podnikateľ bude mať pokladnicu spĺňajúcu požiadavky ustanovené zákonom o ERP alebo počítač doplnený o fiskálnu tlačiareň, je povinný za účelom pridelenia daňového kódu pokladnice predložiť daňovému úradu
- knihu elektronickej registračnej pokladnice s vyplnenými predpísanými údajmi a
- kópiu certifikátu pokladnice alebo fiskálnej tlačiarne.
Po pridelení daňového kódu pokladnice, pokladnicu uvádza do prevádzky servisná organizácia, ktorá je povinná dodržiavať postup ustanovený zákonom o ERP.

7. Servisné organizácie

Zo zákona o ERP vyplývajú pre servisné organizácie nové povinnosti, ktorými sú najmä
- registrácia v registri servisných organizácií, vedených miestne príslušným daňovým úradom (z registrov daňových úradov vypracováva Daňové riaditeľstvo SR elektronický register, ktorý priebežne aktualizuje a zverejňuje na svojej internetovej stránke),
- zabezpečenie opravy pokladnice servisnou organizáciou do 48 hodín,
- plombovanie pokladníc,
- obstaranie plomb na daňovom riaditeľstve a zúčtovanie ich odberu a použitia,
- oznamovanie, napr. poškodenia plomby, chýbania plomby, zmien údajov v pokladnici daňovému úradu.

Servisné organizácie uplatňujú postup podľa zákona o ERP len vo vzťahu k novým pokladniciam, t. j. tým, ktoré spĺňajú technické podmienky ustanovené podľa zákona o ERP.

Servisné organizácie musia byť od 1. marca 2009 registrované bez ohľadu na to, či vykonávajú servis na pokladnice súčasné alebo nové.

8. Odporúčanie

Zákon o ERP neznamená nevyhnutne kúpu novej pokladnice, a to z dôvodu, že väčšina súčasne používaných pokladníc sa dá upraviť na nové podmienky ustanovené zákonom o ERP. S prihliadnutím na uvedené, podnikatelia, na ktorých sa vzťahuje povinnosť používania pokladnice by si mali u svojich servisných organizácií zistiť, či sa ich súčasná pokladnica dá prispôsobiť na nové podmienky alebo si budú musieť kúpiť pokladnicu, ktorá spĺňa požiadavky ustanovené zákonom o ERP, alebo ak podnikateľ používa počítač, požiadať servisnú organizáciu o zabezpečenie doplnenia tohto počítača o fiskálnu tlačiareň.


__________________________________________________ ________
Ø Link na
zákon o ERP:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4626 (http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4626%20)

Ø Link na materiál
Praktické príklady súvisiace s aplikáciou zákona o ERP:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4406

Ø Link na materiál
Informácia k zápisu fyzickej osoby alebo právnickej osoby oprávnenej vykonávať opravu a údržbu ERP do registra servisných organizácií http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/registracia/registerso.pdf

Ø Link na materiál
Register servisných organizácií
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3MJA8mB2I76ke hCQHYokqivR35uqn6Qvrd-gH5BbmhEuaOjIgDoJBzT/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfVkZFMg!! (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3MJA8mB2I76ke hCQHYokqivR35uqn6Qvrd-gH5BbmhEuaOjIgDoJBzT/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfVkZFMg%21%21)
Zita5
29.07.10,06:34
aktualizované dňa: 26. 07. 2010

Praktické príklady súvisiace s aplikáciou zákona o ERP
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576

Z otázok a odpovedí , ktoré sú pre nás dôležité vyberám :

Otázka č. 18
Je možné pri úhrade faktúry – pohľadávky vystaviť zákazníkovi iný ako pokladničný doklad?
Zákon o ERP rieši problematiku evidencie prijatých tržieb na pokladnici a ustanovuje, aké doklady má pokladnica vytlačiť a ako musia byť označené.
Podľa § 8 ods. 1 zákona o ERP pokladničný doklad – fiskálny doklad musí obsahovať najmenej údaje uvedené v tomto ustanovení; takýto pokladničný doklad môže obsahovať aj nefiskálne riadky. Ak pokladničný doklad – fiskálny doklad bude takéto riadky obsahovať, bolo by vhodné, aby tieto boli vhodným spôsobom odlíšené od ostatných.
Pri úhrade pohľadávky je potrebné prijatú tržbu evidovať na elektronickej registračnej pokladnici, a to s prihliadnutím na to, že v prípade uhradenia vystavenej faktúry (pohľadávky) dochádza následne k prijatiu tržby za predaj tovaru alebo poskytnutie služby. V takomto prípade podnikateľ k pohľadávke (vystavenej faktúre) vyhotoví pre zákazníka pokladničný doklad (§ 8 ods. 1 zákona o ERP) a podnikateľovi odporúčame vyhotoviť kópiu pokladničného dokladu, ktorú pripojí k predmetnej faktúre. Z pokladničného dokladu musí byť zrejmé, že tento patrí k predmetnej faktúre. Zo zákona o ERP vyplýva, že pri úhrade pohľadávky, nie je možné vyhotoviť nefiskálny pokladničný doklad.





Otázka č. 30
Je možné na doklade z pokladnice uviesť ako označenie služby, napr. oprava osobného auta alebo kadernícke služby?
Podľa § 8 ods. 3 zákona o ERP označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby.

U opráv osobných automobilov sa viaže označenie na cenník ponúkaných služieb alebo na pomenovanie úkonu, napr. umývanie motora, umývanie auta, výmena oleja, výmena blatníka, oprava motora, oprava karosérie, lakovanie, brúsenie, výmena sviečok, výmena chladiča, výmena výfuku, výmena svetla. Ak zákazník žiada podrobnejší rozpis použitého materiálu pri poskytnutej oprave je postačujúce, ak sa takýto rozpis urobí, napr. na výdajke a táto sa priloží zákazníkovi k dokladu z elektronickej registračnej pokladnice.

U kaderníckych služieb sa viaže názov na cenník ponúkaných služieb, napr. umývanie vlasov, strihanie, fúkanie, holenie, trvalá, melír, farbenie a pod.

Obdobný postup sa vzťahuje aj na iné druhy služieb.

Pre úplnosť uvádzame, že za správny názov tovaru alebo pomenovanie služby sa považuje aj použitie skratiek ako, napr. trv. peč., tat. omáč., konz., cig., vým. mot., umýv. vlasov alebo podrobnejší názov, napr. pivo Bažant, banány, jablká, mrkva, horká čok., várová čok., práš. cukor, kyslá smot., cig. West, hov. mäso, slov. klobása, biely jogurt, jogurt čuč. a pod.

Použitie skráteného alebo podrobnejšieho názvu záleží na rozhodnutí podnikateľa, resp. na technických možnostiach pokladnice. Pri používaní skráteného názvu, t. j. skratiek je však potrebné dbať na to, aby tovar alebo poskytnutá služba bola identifikovateľná.

Označenie tovaru alebo služby nemôže byť vyjadrené číselnou formou, t. j. kódom.




http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7576
Aluš
29.07.10,07:57
Ohľadne nových registraných pokladníc sa popísalo kadečo, ale nikde som sa nedopátrala toho ako to bude v prípade, že sa táto pokladňa pokazí (viem, že servis musí byť zabezpečený do 48 hod.), ale ako predávať v tomto čase? Máme maloobchodnú predajňu - zatvoríme "kšeft"? Kúpiť ešte jednu pokladňu ?(drahá záležitosť) Dočítali ste sa niekde riešenie takejto situácie???
Zita5
29.07.10,08:07
Ohľadne nových registraných pokladníc sa popísalo kadečo, ale nikde som sa nedopátrala toho ako to bude v prípade, že sa táto pokladňa pokazí (viem, že servis musí byť zabezpečený do 48 hod.), ale ako predávať v tomto čase? Máme maloobchodnú predajňu - zatvoríme "kšeft"? Kúpiť ešte jednu pokladňu ?(drahá záležitosť) Dočítali ste sa niekde riešenie takejto situácie???

289
ZÁKON
z 18. júna 2008
§ 10
Prerušenie prevádzky elektronickej
registračnej pokladnice

(4) Počas prerušenia prevádzky elektronickej registračnej
pokladnice je podnikateľ povinný vyhotovovať
paragón. Paragón podnikateľ vyhotovuje v dvoch vyhotoveniach,
pričom originál paragónu bez zbytočného
odkladu po prijatí platby alebo vrátení platby za vrátený
tovar alebo poskytnutú službu pri jej reklamácii vydáva
kupujúcemu a kópiu si ponecháva. Paragóny sa
číslujú vzostupne bez prerušenia a obsahujú údaje
uvedené v § 8 ods. 1 písm. a) až c) a e) až o), pričomako
daňový kód elektronickej registračnej pokladnice podnikateľ
uvedie daňový kód elektronickej registračnej
pokladnice, ktorej prevádzka je prerušená. Kópie paragónov
sú podkladom na vyhotovenie dennej uzávierky.

(5) Údaje z vyhotovených paragónov je podnikateľ povinný
zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici,
ktorej prevádzka bola prerušená, najneskôr do desiatich
kalendárnych dní po uplynutí mesiaca,
v ktorom bola prevádzka elektronickej registračnej
pokladnice obnovená.
Aluš
29.07.10,08:55
Ďakujem za radu. Musím poriadne čítať nie na preskáčku.
Zita5
30.07.10,11:57
Odpoveď DRSR - oblasť poskytovanie účtovníckych služieb a úhrada faktúry v hotovosti .

http://www.porada.sk/t144529-registracna-pokladna.html
patricia27
06.08.10,11:45
Ahojte poraďáci,

na piatok ľahká otázka?
Existuje limit na vystavenie jedného pokladničného dokladu z ERP? Počula som o maxime 50.000 ešte v SKK? Ak áno, podľa akého zákona? Zatiaľ sa mi to nepodarilo nájsť.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Pekný deň prajem.
Anja111
06.08.10,11:56
Zákon o DPH
§ 71
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
patricia27
06.08.10,13:11
Ďakujem veľmi pekne Anja. Prajem pekný víkend.
abasys
18.08.10,18:14
Ohľadne nových registraných pokladníc sa popísalo kadečo, ale nikde som sa nedopátrala toho ako to bude v prípade, že sa táto pokladňa pokazí (viem, že servis musí byť zabezpečený do 48 hod.), ale ako predávať v tomto čase? Máme maloobchodnú predajňu - zatvoríme "kšeft"? Kúpiť ešte jednu pokladňu ?(drahá záležitosť) Dočítali ste sa niekde riešenie takejto situácie???
Treba vystavovať paragony a po oprave ich je potrebné nahodiť do pokladne alebo fiškálu. Niektoré programy už priamo umožňujú tlač paragonov pri poruche, aj po oprave ich preklopenie do fiškálu. Alebo ich treba písať ručne.
zuzana252
23.08.10,11:52
Dobrý deň,
som tu prvý krát na porade, tak neviem, či sa zapájam správne ale mám jeden dotaz:
Vediem JÚ. Ak na registračnej pokladnici budem evidovať hotovostné predaje (čiže aj príjmy za faktúry), tak keď budem v účtovníctve účtovať príjem tržieb z pokladnice - tak tú faktúru budem mať 2x zaúčtovanú - ako príjmový doklad k faktúre z účtovníctva a tiež ako príjem z reg. pokladnice.... Keď robím mesačnú uzávierku z reg. pokladnice, tak tú sumu potom účtujem v účtovníctve ako príjem za tovar al. služby do pokladne (účtovnej).... Nechápem, ako sa môže faktúra zaúčtovať v účtovníctve cez príjmový doklad a potom znova na reg. pokladnici ako tržba v hotovosti... to je podľa mňa 2x ..... Mohol by mi to prosím Vás niekto vysvetliť ? Ďakujem pekne.
rodina1
23.08.10,12:00
Dobrý deň,
som tu prvý krát na porade, tak neviem, či sa zapájam správne ale mám jeden dotaz:
Vediem JÚ. Ak na registračnej pokladnici budem evidovať hotovostné predaje (čiže aj príjmy za faktúry), tak keď budem v účtovníctve účtovať príjem tržieb z pokladnice - tak tú faktúru budem mať 2x zaúčtovanú - ako príjmový doklad k faktúre z účtovníctva a tiež ako príjem z reg. pokladnice.... Keď robím mesačnú uzávierku z reg. pokladnice, tak tú sumu potom účtujem v účtovníctve ako príjem za tovar al. služby do pokladne (účtovnej).... Nechápem, ako sa môže faktúra zaúčtovať v účtovníctve cez príjmový doklad a potom znova na reg. pokladnici ako tržba v hotovosti... to je podľa mňa 2x ..... Mohol by mi to prosím Vás niekto vysvetliť ? Ďakujem pekne.
Na registračnej pokladnici bude príjem za faktúru evidovaný pod iným kódom, ako príjem za tovar a služby.
Zákon č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladni -
§ 4, tam je uvedené, aké sú požiadavky na ERP:
ods. 2 písm. a)

7. vytlačenie ochranného znaku len na pokladničnom
doklade a páske dennej uzávierky, a to až po
vytlačení iných údajov uvedených v § 8 ods. 1
a § 12 ods. 2,
8. vytlačenie dokladov označených slovami „NEPLATNÝ
DOKLAD“ alebo „VKLAD“ tak, aby tieto
neobsahovali ochranný znak,
9. aby pri zaznamenávaní údajov v rámci skúšobnej
prevádzky pri uvedení elektronickej registračnej
pokladnice do prevádzky, po jej oprave alebo
v rámci zaškolenia fyzickej osoby, ktorá bude evidovať
tržby v elektronickej registračnej pokladnici,
vytlačila doklad označený slovami „NEPLATNÝ
DOKLAD“ v každom treťom riadku tohto dokladu
a pri vložení hotovosti okrem prijatej tržby vytlačila
doklad označený slovom „VKLAD“,
zuzana252
23.08.10,12:32
To znamená, že pri mesačnej alebo dennej uzávierke reg. pokladnice bude z toho výpisu na páske jasné, aká suma je príjem za tovar a služby a príjem za pohľadávky (faktúry) tam budú uvedené zvlášť ?
abasys
23.08.10,18:31
To znamená, že pri mesačnej alebo dennej uzávierke reg. pokladnice bude z toho výpisu na páske jasné, aká suma je príjem za tovar a služby a príjem za pohľadávky (faktúry) tam budú uvedené zvlášť ?
Nie je nikde na dennej uzávierke uvedené, že sa jedná o tržbu za faktúry. Mesačné uzávierky sú podľa zákona zrušené.
zuzana252
24.08.10,06:50
Uvediem konkrétny prípad:
- v obchode predám CD-čko za 2 Eur - nablokujem to na reg. pokladnici.
- firma uhradí faktúru - pohľadávku v hotovosti za 70 Eur - vystavím príjmový pokl. doklad v účtovníctve (aby som mala uhradenú faktúru účtovne) + nablokujem to na reg. pokladnici.
- po dennej uzávierke reg. pokladnice urobím v účtovníctve príjem hotovosti za tovar do účtovnej pokladnice - podľa tej uzávierky to bude 72 Eur.
T.j. tá faktúra tam bude v účtovníctve prijatá 2 x....
Čo s tým ?
Zita5
24.08.10,06:56
Uvediem konkrétny prípad:
- v obchode predám CD-čko za 2 Eur - nablokujem to na reg. pokladnici.
- firma uhradí faktúru - pohľadávku v hotovosti za 70 Eur - vystavím príjmový pokl. doklad v účtovníctve (aby som mala uhradenú faktúru účtovne) + nablokujem to na reg. pokladnici.
- po dennej uzávierke reg. pokladnice urobím v účtovníctve príjem hotovosti za tovar do účtovnej pokladnice - podľa tej uzávierky to bude 72 Eur.
T.j. tá faktúra tam bude v účtovníctve prijatá 2 x....
Čo s tým ?

Prečo ten PPD , ak chcete úhradu FA prehnať cez RP ?
zuzana252
24.08.10,07:00
a ako to potom budem mať spárované v účtovníctve ? ak neurobím PPD, tak tá faktúra bude v účtovníctve stále neuhradená....
Zita5
24.08.10,07:12
a ako to potom budem mať spárované v účtovníctve ? ak neurobím PPD, tak tá faktúra bude v účtovníctve stále neuhradená....

Hneď úvode témy je nasledovné :


11. Otázka:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky považuje za platbu v hotovosti. Som povinný od 1.3.2009 evidovať úhradu pohľadávok na ERP ?

Odpoveď:

Podľa zákona o používaní ERP sa úhrada pohľadávky v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné evidovať prostredníctvom ERP od 1.3.2009. Nakoľko však prechodné ustanovenie (§ 18) zákona o používaní ERP umožňuje podnikateľom postupovať podľa doterajšieho predpisu (t.j. vyhlášky č. 55/1994 Z.z.) až do 31. decembra 2010, podnikateľovi nevznikne povinnosť používať ERP v prípade, ak bude postupovať pri úhrade pohľadávky v hotovosti podľa doterajšieho predpisu – vyhlášky č. 55/1994 Z.z.. Ak však podnikateľ začne používať ERP, ktorá má vydaný certifikát v súlade so zákonom o používaní ERP a ktorá spĺňa požiadavky a parametre tohto zákona, potom mu vznikne povinnosť evidovať na tejto ERP aj úhrady pohľadávok v hotovosti.



Treba doplniť či postupujete podľa vyhlášky 55/1994 , alebo podľa nového zákona 289/2008 .

Ak postupujete podľa vyhlášky 55/1994 tak Vám stačí do 31.12.2010 vypísaný PPD , s ktorým bude spárovaná platba s pohľadávkami .


Ak postupujete podľa zákona 289/2008 ( tento postup som neriešila) , tak treba platbu za pohľadávku nahodiť cez pokladňu a spárovať platbu s pohľadávkami ručne .

Ale isto nie je správne , aby ste na jednu úhradu rovnakej pohľadávky dali 2 doklady o úhrade.
abasys
24.08.10,19:39
Uvediem konkrétny prípad:
- v obchode predám CD-čko za 2 Eur - nablokujem to na reg. pokladnici.
- firma uhradí faktúru - pohľadávku v hotovosti za 70 Eur - vystavím príjmový pokl. doklad v účtovníctve (aby som mala uhradenú faktúru účtovne) + nablokujem to na reg. pokladnici.
- po dennej uzávierke reg. pokladnice urobím v účtovníctve príjem hotovosti za tovar do účtovnej pokladnice - podľa tej uzávierky to bude 72 Eur.
T.j. tá faktúra tam bude v účtovníctve prijatá 2 x....
Čo s tým ?
Príjmové doklady už od nového roku budú už asi len na výber z banky / dotovanie pokladne. Tržba je skutočne zaúčtovaná 2x aj DPH. Je to na vývojároch účtovných programov, aby to vyriešili. Treba smerovať otázku na výrobcu vášho SW.
Anika 7
02.09.10,05:28
ahojte,,mam na Vás jednu otazočku,,kedze sa mesačne uzavierky maju robit posledny den v mesiaci čo ked sa na nu podari zabudnut a potom sa spraví k prvému. je spravne ked to zaučtujem ako este z datumom 31? Kebyze ho dam uz na toho 1 tak mi to automaticky berie do dalsieho mesiaca, Je to veľky prešlap? Ako je to potom s danovakmi?
jeso
02.09.10,06:57
ja účtujem tržbu z ERP denne -na základe dennej uzávierky- nakoľko - podla mna - mi do pokladne pribúdajú peniaze denne,
ale viem že pri danových kontrolách prechádza aj účtovanie ERP mesačne k poslednému dnu v mesiaci...
ja by som mesačnú tržbu v tvojom prípade zaúčtovala k 31. -DPH patrí tam
Anika 7
02.09.10,07:33
ďakujem za odpoved, aj ja učtujem denne uzavierky len toho 31 sa nato zabudlo a az 1 sa spravila najprv denna a až potom mesačna uzavierka, tak preto som v tom nemala jasno....
nika.sum
14.10.10,13:37
Zákon o DPH
§ 71
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

Stale plati suma 50.000 Sk, cize ak mam doklad v EUR nesmie to byt 1659,69 EUR? Pozerala som a nie je to zmene, aspon som to nikde nenasla.
Zita5
28.12.10,07:46
Registračná pokladňa od 1.1.2011
KvetkaK
29.12.10,15:23
Registračná pokladňa od 1.1.2011
Len pre istotu sa opýtam, to teda znamená, že úhrada pohľadávky v hotovosti sa do konca roka 2011 môže robiť ešte na príjmové pokladničné doklady? Ďakujem.
evina
29.12.10,16:01
Len pre istotu sa opýtam, to teda znamená, že úhrada pohľadávky v hotovosti sa do konca roka 2011 môže robiť ešte na príjmové pokladničné doklady? Ďakujem.

áno

http://www.porada.sk/t94807-p59-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
KvetkaK
29.12.10,16:03
Rozalka
29.12.10,16:58
Stale plati suma 50.000 Sk, cize ak mam doklad v EUR nesmie to byt 1659,69 EUR? Pozerala som a nie je to zmene, aspon som to nikde nenasla.

Možno si hľadala v nesprávnom zákone, platí to takto:

§ 71 ZDPH
(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 1 659,70 eura, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
Rozalka
30.12.10,14:38
DR SR dnes
srska
24.06.11,10:21
dám to tu:

ak daňový subjekt stratí knihu pokladnice alebo mu ju odcudzia, v ktorej sú uvedené registračné údaje daňového úradu - daňový kód pokladnice, vydaný kým, ...., ďalší postup je takýto:

- kúpiť novú knihu pokladnice
- dať zapísať do nej údaje o pokladnici servisnej organizácii + vyznačiť, že ide o duplikát
- napísať žiadosť pre miestne príslušný dú o zaregistrovanie duplikátu knihy pokladnice
- kúpiť kolkovú známku v hodnote 9,50 eur
- zobrať knihu pokladnice + kolkovú známku + žiadosť a zaregistrovať duplikát knihy pokladnice na miestne príslušnom dú
zuzka34
07.07.11,19:19
Dobrý večer, prosím o radu.Zamestnankyňa nablokovala na RP 17000x tovar v celkovej sume 12 000,-€.Samozrejme bloček zahodila, nikomu nič nepovedala a večer sa urobila denná uzávierka.Sme o´plátcami DPh a som s toho v šoku.Poradte čo robiť v takomto prípade. Ďakujem.
srska
07.07.11,19:27
Dobrý večer, prosím o radu.Zamestnankyňa nablokovala na RP 17000x tovar v celkovej sume 12 000,-€.Samozrejme bloček zahodila, nikomu nič nepovedala a večer sa urobila denná uzávierka.Sme o´plátcami DPh a som s toho v šoku.Poradte čo robiť v takomto prípade. Ďakujem.
1. spísať záznam so zamestnankyňou + na minútu vyhodiť
2. vytlačiť duplikát (ak sa dá) + stornovať blok(vratiť tovar). ak sa nedá kontaktovať servisnú org. a vyriešiť to s ňou k obojstrannej spokojnosti.
zuzka34
07.07.11,19:49
Ďakujem,oceňujem rýchlu radu.Zajtra bude rušný deň!!!!
macula
30.08.11,11:45
Ahojte poradaci,

potrebujem poradit s ERP, ktora ma od 1.8.2011 fiskalny modul: SZČO prevadzkuje pohostinstvo, kde samozrejme vydava pri predaji blocky z ERP, lenze popri tom prenajima nehnutelnost a prijima trzby z prenajmu vyhernych hracich automatoch. Ma povinnost aj tieto trzby evidovat cez ERP?
macula
30.08.11,13:11
Ahojte poradaci,

potrebujem poradit s ERP, ktora ma od 1.8.2011 fiskalny modul: SZČO prevadzkuje pohostinstvo, kde samozrejme vydava pri predaji blocky z ERP, lenze popri tom prenajima nehnutelnost a prijima trzby z prenajmu vyhernych hracich automatoch. Ma povinnost aj tieto trzby evidovat cez ERP?
posúvam.......
vango
30.08.11,13:31
Ahojte poradaci,

potrebujem poradit s ERP, ktora ma od 1.8.2011 fiskalny modul: SZČO prevadzkuje pohostinstvo, kde samozrejme vydava pri predaji blocky z ERP, lenze popri tom prenajima nehnutelnost a prijima trzby z prenajmu vyhernych hracich automatoch. Ma povinnost aj tieto trzby evidovat cez ERP?

Nie, tieto sa nemusia evidovat v pokladnici. (urobite niekomu blocek za prenajom vyherneho automatu?)
Takeho najomne nie je uvedene medzi sluzbami v prilohe zakona.
Zita5
04.11.11,06:55
Otázky a odpovede
k problematike používania elektronickej registračnej pokladnice (ERP)
po 1.1.2012
ZO stránky DRSR - vydané október 2011

12. Otázka:
Ak podnikateľ vyrába a montuje, opravuje a udržiava okná, žalúzie a rolety na okná alebo podniká v oblasti služieb ako sú vedenie účtovníctva, poradenské služby, poskytuje zákazníkom tlač vizitiek, rôznych tlačovín, svadobných oznámení, vzťahuje sa na neho povinnosť používať ERP ?

Odpoveď:
Zoznam služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP. Vzhľadom na to, že medzi týmito službami nie sú činnosti spojené s výrobou, montážou opravou a údržbou okien, žalúzií a roliet na okná, vedenie účtovníctva, poradenské služby, tlač vizitiek, rôznych tlačív, svadobných oznámení, pri ich poskytovaní nie je povinnosť používať ERP.
Zita5
04.11.11,08:40
Ak tak rozmýšľam , tak ma napadá jedna vec - z pohľadu Zákona o používaní registračných pokladníc tlač vizitiek je služba , ktorá nie je taxatívne vymenovaná v Prílohe zákona č. 1 .......ale ak pozerám na Zákon o dani z pridanej hodnoty a metodické usmernenie k posudzovaniu tlačiarenských služieb ......tak ak vyrobím vizitky a dodám k tomu všetok materiál , tak predávam tovar a nie službu .Nejedná sa však len o tlač vizitiek ale o všetky možné tlačoviny zhotovené ofsetovou tlačou alebo digitálnou tlačou .

Viem, sú to dva zákony, ktoré nemožno spájať , ale aj tak je to na hlavu postavené a preto som poslala dopyt na Daňový úrad ,tak som zvedavá akej odpovede sa mi dostane. Pretože to pre niektorých považujem za chyták a zákonnú nezrovnalosť medzi uvedenými zákonmi .
KEJKA
04.11.11,09:22
dobrá pripomienka, oceňujem.
Zita5
04.11.11,09:28
Kejka ďakujem .
Zita5
16.11.11,13:43
Nadväzujem na môj príspevok č.60

Otázka




Dobrý deň ,
dovoľujem si touto cestou požiadať o vyjadrenie k používaniu registračnej pokladnice od 1.1.2012.

Vykonávam podnikateľskú činnosť a vykonávam činnosť tlačiarenských služieb, ktorá pozostáva z ofsetovej tlače a v budúcnosti bude pozostávať aj z farebnej digitálnej nízko nákladovej tlače napr:


vizitky , tlačivá , knihy, brožúry,prospekty, plagáty ,letáky ,periodická a neperiodická tlač ,oznámenia,pozvánky ,svadobné oznámenia iné tlačoviny a záverečné knihárske spracovanie .

Na stránke DRSR som v najnovších informáciách pre verejnosť našla Vypracované otázky a odpovede , ktoré citujem :
Otázky a odpovede
k problematike používania elektronickej registračnej pokladnice (ERP)
po 1.1.2012
ZO stránky DRSR - vydané október 2011

12. Otázka:
Ak podnikateľ vyrába a montuje, opravuje a udržiava okná, žalúzie a rolety na okná alebo podniká v oblasti služieb ako sú vedenie účtovníctva, poradenské služby, poskytuje zákazníkom tlač vizitiek, rôznych tlačovín, svadobných oznámení, vzťahuje sa na neho povinnosť používať ERP ?

Odpoveď:
Zoznam služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v ERP je taxatívne vymedzený v prílohe č. 1 zákona o ERP. Vzhľadom na to, že medzi týmito službami nie sú činnosti spojené s výrobou, montážou opravou a údržbou okien, žalúzií a roliet na okná, vedenie účtovníctva, poradenské služby, tlač vizitiek, rôznych tlačív, svadobných oznámení, pri ich poskytovaní nie je povinnosť používať ERP.


Podľa uvedeného mám za to , že poskytujem zákazníkovi služby , ktoré nie sú v Prílohe č. 1 taxatívne uvedené .
Avšak mýli ma jedna vec a to pohľad na Zákon o používaní registračných pokladníc účinný od 1.1.2012 - naše služby sa síce nenachádzajú v prílohe č. 1 zákona o registračných pokladniciach, avšak mýli ma pohľad na Zákon o dani z pridanej hodnoty , kde výstup mojich služieb vo forme tlačovín vyššie uvedených resp. výroby podľa Metodického pokynu DRSR k posúdeniu tlačiarenských výkonov a určeniu miesta dodania tlačiarenských výkonov v zmysle zákona č.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov ,sa považujú už za dodanie tovar .
Čiže,ak to zjednušene poviem, tak z pohľadu Zákona o používaní RP poskytujem službu , ale z pohľadu zákona o DPH predávam tovar .


Citácia z Metodického pokynu DPH


1.1. Dodanie tovaru

Najbežnejšou situáciou je, keď zákazník poskytne originál (rukopis, CD, diskety, a pod.) a požiada tlačiara (vydavateľa) na vykonanie tlače (vydania). V takomto prípade tlačiar (vydavateľ) vykoná dodanie tovaru ( kníh, brožúr, novín a pod. ) v zmysle § 8 ods. 1 písm. a) zákona o DPH. V tomto prípade tlačiar ( vydavateľ) zabezpečuje vo vlastnej réžii všetok potrebný materiál. Ja som si vedomá , že sa jedná o dva osobitné predpisy, ale predsa ma to mýli a nechcem v budúcnosti ,aby prišlo k nejakému nedorozumeniu pri daňovej kontrole , pokiaľ registračnú pokladnicu na úhradu faktúr v hotovosti nebudem používať , nakoľko podľa vyššie uvedených Otázok a odpovedí v citácii,nie som povinná RP ani používať, nakoľko moje služby nie sú uvedené v prílohe č.1 Zákona o používaní RP.

Z vyššie uvedených dôvodov Vás prosím o Vaše vyjadrenie , či pri mojej podnikateľskej činnosti v prípade prijatia platby za úhradu faktúry som povinná registračnú pokladnicu od 1.1.2012 používať , alebo nie som povinná používať.

Ďakujem a zostávam s pozdravom .
Zita5
16.11.11,13:45
Odpoveď z DRSR
Titl.
Váš list číslo/zo dňa Naše číslo Vybavuje/linka Banská Bystrica
e-mail/4.11.2011 I/563/115815/2011 Ing. Košalová/454 15.11.2011

Stanovisko
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vašej žiadosti o metodické usmernenie k aplikácii zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov (ďalej „zákon č. 289/2008 Z. z.“), zaujíma nasledovné stanovisko: Podľa § 1 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie predáva tovar alebo poskytuje službu podľa prílohy č. 1 tohto zákona. Podľa
§ 2 písm. i) citovaného zákona tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom. Z uvedeného vyplýva, že povinnosť používania pokladnice sa vzťahuje na podnikateľov, ktorí súčasne spĺňajú tieto podmienky: ·na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predávajú tovar alebo poskytujú službu podľa prílohy č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z., ·prijímajú úhradu v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi
hotovosť (patrí sem aj úhrada faktúry za tovar alebo za poskytnutie služby podľa prílohy č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z.) Evidencii tržieb v pokladnici podlieha aj platba prijatá v hotovosti za úhradu faktúry. To znamená, že ak odberateľ uhradí faktúru v hotovosti (ale iba za predaj tovaru alebo poskytnutie služby, a to v rozsahu uvedenom v prílohe č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z.)., predávajúci podnikateľ je povinný prijatú hotovosť zaevidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

Pri tlači vizitiek, brožúr, plagátov a pod., sa jedná o poskytovanie služby vtedy, ak si zákazník donesie na vyhotovenie takéhoto tovaru materiál a tlačiareň vykoná len tlač. Nakoľko poskytovanie takejto služby nie je uvedená v prílohe č. 1 zákona
č. 289/2008 Z. z., táto služba nepodlieha evidencii v elektronickej registračnej pokladnici.

Ak pri výrobe uvedeného tovaru a jeho následného predaja bude použitý len Vami dodaný materiál (materiál na vyhotovenie uvedených predmetov nebude dodaný zákazníkom), jedná sa o predaj tovaru, ktorý podlieha evidencii tovaru v elektronickej registračnej pokladnici.

Telefón: 048/4393111 Fax: 048/4393202 www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/)
Ing. Viera Rojíková riaditeľka odboru metodiky daní


P.S. Záver nech si spraví každý sám.:)
macula
16.11.11,14:30
Dopyt : Tržba v hotovosti v zahraničí

Dobrý deň, v odpovedi na Vaše podanie Vám DR SR B. Bystrica zasiela nasledovné stanovisko:

Podľa zákona č. 289/2008 Z. z. používanie elektronickej registračnej pokladnice (ďalej pokladnica) sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb na predajnom mieste prijíma tržby v hotovosti..
Predajným miestom sa pre účely zákona č. 289/2008 Z. z. považuje každé miesto, kde sa prijíma tržba.
Podľa § 2 písm. h) cit. zákona sa za tržbu považuje už aj úhrada pohľadávky (úhrada faktúry), ale len ak je podnikateľom prijatá v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok. Ak bude úhrada pohľadávky prijatá na účet v banke podnikateľa, uvedená úhrada sa nepovažuje za tržbu podľa § 2 písm. h) cit. zákona, nakoľko ide o formu bezhotovostného platobného styku. Takto prijatú úhradu z predaja tovaru alebo poskytovania vymedzenej služby podnikateľ nie je povinný evidovať v pokladnici.
Tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaná podnikateľom.
Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak na základe objednávky slovenský podnikateľ dopraví predávaný tovar do zahraničia a za predaj tovaru príjme platbu v hotovosti na základe vystavenej faktúry, podnikateľ je povinný odberateľovi za predaj tovaru vydať pokladničný doklad, ktorý musí obsahovať najmenej údaje uvedené v § 8 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. Podnikateľ na evidovanie prijatých tržieb môže použiť buď prenosnú pokladnicu alebo pred cestou k odberateľovi zaeviduje tržbu v predajni resp. v mieste podnikania na území SR a vyhotovený pokladničný doklad spolu s tovarom dodá odberateľovi.

Likavcová, Sekcia metodiky daní DR SR B. Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
Johanka
16.11.11,15:03
Môžeš , prosím, do tvojho príspevku doplniť aj presné znenie otázky ... pretože v odpovedi nejako pozabudli na znenie §1 zákona 289/2008 Z.z :
§ 1Základné ustanovenie(1) Tento zákon upravuje a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,

... neviem však , čo si sa pýtala . Inak táto odpoveď, hlavne tým doporučením skoršieho zaevidovania tržby pred jej prijatím, je v rozpore z §3 ods.1 zákona.
Johanka
02.12.11,16:50
Nakoľko sa mi odpoveď DR SR v príspevku č. 65 vôbec nepozdávala, spýtala som sa DR ešte raz .
A už je to inak .....:)

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Vzhľadom na opakované prehodnotenie uvedenej problematiky s Ministerstvom financií SR, Daňové riaditeľstvo SR Vám zasiela spresnenie stanoviska k tejto časti:

Pri dodaní tovaru slovenským podnikateľom do zahraničia na základe objednávky zahraničného odberateľa a následné prijatie tržby za tento predaj v zahraničí, nevzniká slovenskému podnikateľovi povinnosť evidovať túto tržbu v elektronickej registračnej pokladnici (úhrada pohľadávky, ktorá sa realizuje mimo územia Slovenskej republiky nepodlieha v takomto prípade evidencii v elektronickej registračnej pokladnici). Uvedená povinnosť sa vzťahuje iba na prijatie tržby, ktoré sa realizuje na území Slovenskej republiky.

Odbor služieb pre verejnosť, Sekcia metodiky daní DR SR B. Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, na internete som našla toto vyjadrenie DR SR k otázke evidencie tržieb, prijatých mimo územia SR , kde po rôznych citáciach zákona č. 289/2008 Z.z. záverečná odpoveď znie takto :

cit. z www.porada.sk (http://www.porada.sk)

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak na základe objednávky slovenský podnikateľ dopraví predávaný tovar do zahraničia a za predaj tovaru príjme platbu v hotovosti na základe vystavenej faktúry, podnikateľ je povinný odberateľovi za predaj tovaru vydať pokladničný doklad, ktorý musí obsahovať najmenej údaje uvedené v § 8 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. Podnikateľ na evidovanie prijatých tržieb môže použiť buď prenosnú pokladnicu alebo pred cestou k odberateľovi zaeviduje tržbu v predajni resp. v mieste podnikania na území SR a vyhotovený pokladničný doklad spolu s tovarom dodá odberateľovi.
Likavcová, Sekcia metodiky daní DR SR B. Bystrica, odbor služieb pre verejnosť
koniec cit.

Moja otázka znie : Zákon č. 289/2008 Z.z. v § 1 ustanovuje, že predmetný zákon upravuje podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky a žiadne z ustanovení neupravuje povinnosť evidovať tržbu pred jej skutočným prijatím. Myslím, že doporučenie evidovať tržbu
v mieste podnikania v SR ešte pred prijatím tržby je v rozpore z § 3 ods.1 tohto zákona. Môžete sa , prosím , vyjadriť k vyššie uvedenému a tým zodpovedať na otázku, či je podnikateľ povinný zaevidovať v ERP tržbu prijatú na území iného štátu ako je Slovenská republika ?
Ďakujem.
Paula
02.12.11,17:05
Mali by opakovane prehodnotiť aj svojich "poradcov" . :cool:
Slim
13.12.11,15:47
Nikde som nenašla /alebo prehliadla/ čo s tovarom, ktorý bol predaný na dobierku.
Vyvetlila som si to tak, že netreba erp. Či?
Rozalka
13.12.11,17:10
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012_otazke.pdf
19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť
evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru,
v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku. Kupujúci za tovar
zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená
5podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby
iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť
evidovať tržby v ERP.
zuzanna
14.12.11,07:03
chcem vas poprosit predavame kancelárske potreby ale iba na faktúry sme povinny mat ERP, ked tieto faktúry budú platené aj v hotovosti???
blondy
14.12.11,07:30
chcem vas poprosit predavame kancelárske potreby ale iba na faktúry sme povinny mat ERP, ked tieto faktúry budú platené aj v hotovosti???
Áno. Úhrada takejto faktúry v hotovosti považuje za tržbu, ktorú je potrebné zaevidovať prostredníctvom ERP.
zuzanna
14.12.11,08:01
a od kedy je tato povinnost ked je to uhrada v hotovosti??? a keby to slo na účet nie je potrebna pokladna ze???
KEJKA
14.12.11,08:08
Ak na účet - nemáš čo registrovať v ERP.
a odkedy?..........prosím ťa, najskôr si zmeň profil.
Majkas
14.12.11,08:09
Prosim Vas - a čo v prípade, že mi to kupujúci vloží v banke na účet ?
KEJKA
14.12.11,08:11
to je úhrada na účet - v banke pripíšu peniaze na tvoj účet, budeš na výpise mať meno vkladateľa=zákazníka.
kn-alka
14.12.11,08:13
tak je to v poriadku, nepotrebuješ ERP. Ty dostaneš platbu na účet, nedostaneš hotovosť.
Luci
14.12.11,08:46
Dobrý deň.
Ak mám dobré informácie, tak od 1.4.2012 sa za zjednodušený daňový doklad bude považovať doklad z ERP do 200€ ? Na vyššie sumy musia byť urobené faktúry a príp. úhrady cez RP? Je to tak? Ak áno, z ktorého zákona to vyplýva? Ďakujem.
Aljok
14.12.11,08:53
Dobrý deň.
Ak mám dobré informácie, tak od 1.4.2012 sa za zjednodušený daňový doklad bude považovať doklad z ERP do 200€ ? Na vyššie sumy musia byť urobené faktúry a príp. úhrady cez RP? Je to tak? Ak áno, z ktorého zákona to vyplýva? Ďakujem.

http://www.porada.sk/t177160-navrh-novely-zakona-c-222-2004-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html
Luci
14.12.11,09:06
Ďakujem za odpoveď, musím pohľadať lepšie, lebo doteraz som to v zákone o DPH nenašla.

Ešte by som sa chcela spýtať, či platí stále predpis 55/1994 Z. z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou alebo bol niečím nahradený.
Jurivo
14.12.11,12:26
Dobrý deň

Mám na vás poraďáci 2 otázky:

1.Som povinný vkladať hotovosť do pokladne keď mám prenosnú pokladňu a nemám napr. tržbu každý deň?

2. Musím nalepovať aj T bločky ( z tréningového režimu) do Knihy denných a mesačných výkazov obratov ?

Za odpovede ďakujem
KEJKA
14.12.11,12:30
1. akú? myslíš na začiatku dňa? No ak vieš vopred, že tú hotovosť nebudeš potrebovať a ani ju v zásuvke nemáš fyzicky, tak nemusíš.
2. tréningový režim je osobitný, tam nejde o reálne tržby. tréningový režim aktivuje a uzatvára servisná organizácia- neviem, rada by som vedela.
Bločky sa už nalepovať nemusia.
Jurivo
14.12.11,12:35
1. akú? myslíš na začiatku dňa? No ak vieš vopred, že tú hotovosť nebudeš potrebovať a ani ju v zásuvke nemáš fyzicky, tak nemusíš.
2. tréningový režim je osobitný, tam nejde o reálne tržby. tréningový režim aktivuje a uzatvára servisná organizácia- neviem, rada by som vedela.
Bločky sa už nalepovať nemusia.

Ak sa bločky už nalepovať nemusia, tak archivovať ich je stále povinné?
macula
14.12.11,13:11
Ak sa bločky už nalepovať nemusia, tak archivovať ich je stále povinné?
Podľa mojich informácií sa bločky(denné uzávierky) musia nalepovať, stačí do obyčajného zošita a musia sa odkladať a lepiť aj bločky z tréningu.
Siporka
14.12.11,20:07
Podľa mojich informácií sa bločky(denné uzávierky) musia nalepovať, stačí do obyčajného zošita a musia sa odkladať a lepiť aj bločky z tréningu.

Nalepovať nemusia denné uzávierky, ale majú archivovať, ako aj tréningové bločky.
zuzanna
14.12.11,20:12
Ak na účet - nemáš čo registrovať v ERP.
a odkedy?..........prosím ťa, najskôr si zmeň profil.
kejka ako to myslis ze si mam zmenit profil??? takze ak predavame kancelarske potreby na fakturu musime mat registracnu pokladnu ved to nie je v prilohe o povinnosti mat registracnu pokladnu prosim aspon som to tam nenasla
jana32
14.12.11,20:18
Dobrý deň, firma prenajíma nehnuteľnosť pre iného podnikateľa, faktpra za prenájom sa doposiaľ hradila v hotovosti. Je prenajímajúca firma povinná si zakúpiť ERP od nového roku? V prílohe služieb na ktoré sa vzťahuje povinnosť mať ERP som totiž našla nájom a lízing ale išlo len o motorové vozidlá, tak teraz neviem ako je to s prenájmom nehnuteľnosti. Ďakujem.
KEJKA
14.12.11,21:07
Dobrý deň, firma prenajíma nehnuteľnosť pre iného podnikateľa, faktpra za prenájom sa doposiaľ hradila v hotovosti. Je prenajímajúca firma povinná si zakúpiť ERP od nového roku? V prílohe služieb na ktoré sa vzťahuje povinnosť mať ERP som totiž našla nájom a lízing ale išlo len o motorové vozidlá, tak teraz neviem ako je to s prenájmom nehnuteľnosti. Ďakujem.
ak poskytovaná služba nie je uvedená v prílohe zákona o ERP, nie je povinnosť registrovať hotovosť za takéto služby v ERP.
KEJKA
14.12.11,21:10
a od kedy je tato povinnost ked je to uhrada v hotovosti??? a keby to slo na účet nie je potrebna pokladna ze??? toto s prepáčením nie je otázka hodná účtovníka.


kejka ako to myslis ze si mam zmenit profil??? takze ak predavame kancelarske potreby na fakturu musime mat registracnu pokladnu ved to nie je v prilohe o povinnosti mat registracnu pokladnu prosim aspon som to tam nenasla
kanc.potreby sú tovar, v prílohe sú len služby.
zuzanna
14.12.11,21:44
prepac vobec som si to neuvedomila idem radsej studovat prilohu dakujem, takze hocijaky tovar v hotovosti treba pokladnu kejka nehnevaj sa uz som si zmenila profil a ak poskytujeme administratívne práce a účtovné práce nie sme povinný používat ERP aj ked prijmame v hotovosti je tak prosim???
KEJKA
14.12.11,22:02
ak poskytujete administratívne práce a účtovné práce nie ste povinní používat ERP aj ked prijímate v hotovosti.......účtovné práce nie, administratíva - kuk do prílohy.
mimotémy-dakujem v mene účtovníkov za zmenu profilu, ale mohla si si tam uviesť niečo konkrétnejšie, či sa nedá?
Danielle369
14.12.11,22:25
prepac vobec som si to neuvedomila idem radsej studovat prilohu dakujem, takze hocijaky tovar v hotovosti treba pokladnu kejka nehnevaj sa uz som si zmenila profil a ak poskytujeme administratívne práce a účtovné práce nie sme povinný používat ERP aj ked prijmame v hotovosti je tak prosim???
tu máš ten zoznam...účtovné práce tam nemáš
kto všetko musí mať ERP .

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
danasv
15.12.11,09:35
my predavame sluzby ktore nie su uvedene v prilohe.-reg. pokladnicu nemame. Tak isto vacsina uhrad za sluzieby a ak sa vyskytne niekedy aj tovar idu cez ucet.

Ale chem sa spytat tento rok sme napriklad predavali auto z majetku firmy.. platba sla v hotovosti. Je potrebne pre taketo vynimocne situacie - stanu sa tak raz za rok, zabezpecovat reg. pokladnicu?
dakujem za odpovede a rady.
ninocka55
15.12.11,09:53
nie, kedze poskytujete sluzby, pri ktorych nemate povinnost pouzivat fiskalnu pokladnicu. Uctujete hotovost ako doteraz. Zakon hovori iba o trzbach!
tictac7
15.12.11,10:13
nie, kedze poskytujete sluzby, pri ktorych nemate povinnost pouzivat fiskalnu pokladnicu. Uctujete hotovost ako doteraz. Zakon hovori iba o trzbach!

hmmm...dovolím si oponovať. Otázka bola položená napr. na predaj auta. Auto je v ponímaní tohto zákona tovar - teda ak prebehne platba alebo úhrada faktúry za auto v hotovosti - ERP musí byť...

viď § 2 písm. j) zákona č. 289/2008....
ninocka55
15.12.11,10:20
hmmm...dovolím si oponovať. Otázka bola položená napr. na predaj auta. Auto je v ponímaní tohto zákona tovar - teda ak prebehne platba alebo úhrada faktúry za auto v hotovosti - ERP musí byť...

viď § 2 písm. j) zákona č. 289/2008....

a kde tam je predaj auta?
tictac7
15.12.11,10:28
a kde tam je predaj auta?

čítaj moju odpoveď ...Auto je v ponímaní tohto zákona tovar....
Danielle369
15.12.11,10:34
no pochybujem že na predaj firemného auta si musí kúpiť pokladnicu, ked ju ináč nepotrebuje
Žabinka
15.12.11,10:34
a kde tam je predaj auta?
Tu:
my predavame sluzby ktore nie su uvedene v prilohe.-reg. pokladnicu nemame. Tak isto vacsina uhrad za sluzieby a ak sa vyskytne niekedy aj tovar idu cez ucet.

Ale chem sa spytat tento rok sme napriklad predavali auto z majetku firmy.. platba sla v hotovosti. Je potrebne pre taketo vynimocne situacie - stanu sa tak raz za rok, zabezpecovat reg. pokladnicu?
dakujem za odpovede a rady.
ninocka55
15.12.11,10:34
čítaj moju odpoveď ...Auto je v ponímaní tohto zákona tovar....

ok, opravujem sa. mas pravdu :) auto je dlhodoby majetok a jeho predaj sa uctuje ako trzba. Ale neviem si v praxi predstavit kto by kupoval kvoli vynimocnemu pripadu registracnu pokladnicu....
tictac7
15.12.11,10:50
ok, opravujem sa. mas pravdu :) auto je dlhodoby majetok a jeho predaj sa uctuje ako trzba. Ale neviem si v praxi predstavit kto by kupoval kvoli vynimocnemu pripadu registracnu pokladnicu....
...asi nikto. Banka to istí
;)
VieraM
15.12.11,11:03
Predaj tovaru nie je predaj majetku.
Ak predávate auto ktoré bolo v majetku firmy - predávate majetok a účtujete o predaji majetku ...

Predaj tovaru je niečo iné - treba si naštudovať definície - čo je tovar .... atď.
IVETA N
15.12.11,11:25
Je to blbá otázka , ale zadám ju, lebo som už totálne z ,,RP,, zmagorená
Firma vyrobí vodomernu šachtu z plastov a následne ju predá. Musí mať reg.pokladňu ak chce peniaze prebrať v hotovosti.?
Keď ju vyrobí je to tovar, služba? Já si osobne myslím, že je to ,,výrobok,,.
Definícia tržby : Tržba je prijatá platba z predaju tovaru alebo služby na predajnom
mieste v hotovosti ....
ak som dobre pozerala v prílohe takéto niečo nie je alebo...?
Navrhla som riešiť všetko naďalej ,,faktúrou,, a uhrádzať v banke , nič nebrať v hotovosti - žiadne problémy.
Tak mi prosím potvrdťe môj názor či správne navrhujem alebo.....?

IVETA N
KEJKA
15.12.11,11:29
pri 1-2-10 predajoch sa ti neoplatí mať ERP. Preto to rieš cez banku, alebo poukážkou, alebo nech zákazník priamo vloží peniaze na účet v tvojej banke. Vyhni sa hotovosti - nebudeš mať problém.
Tovar z hľadiska ERP je aj material, suroviny, výrobky, polotovary, byty, pozemky, stavby, autá...........
danasv
15.12.11,11:39
pri 1-2-10 predajoch sa ti neoplatí mať ERP. Preto to rieš cez banku, alebo poukážkou, alebo nech zákazník priamo vloží peniaze na účet v tvojej banke. Vyhni sa hotovosti - nebudeš mať problém.
Tovar z hľadiska ERP je aj material, suroviny, výrobky, polotovary, byty, pozemky, stavby, autá...........

dakujem za odpovede aj Ninocke aj tictac... uvazovala som podobne- ze vsetko poriesime cey banku a vybavene. Dakujem este raz. :) pekny den prajem
danasv
15.12.11,11:44
Je to blbá otázka , ale zadám ju, lebo som už totálne z ,,RP,, zmagorená
Firma vyrobí vodomernu šachtu z plastov a následne ju predá. Musí mať reg.pokladňu ak chce peniaze prebrať v hotovosti.?
Keď ju vyrobí je to tovar, služba? Já si osobne myslím, že je to ,,výrobok,,.
Definícia tržby : Tržba je prijatá platba z predaju tovaru alebo služby na predajnom
mieste v hotovosti ....
ak som dobre pozerala v prílohe takéto niečo nie je alebo...?
Navrhla som riešiť všetko naďalej ,,faktúrou,, a uhrádzať v banke , nič nebrať v hotovosti - žiadne problémy.
Tak mi prosím potvrdťe môj názor či správne navrhujem alebo.....?

IVETA N
ja odbornik nie som ale myslim ze kazdy vyrobok je tovar- je jedno ci si ho vyrobim alebo som len "prestupna stanica" .
zuzanna
16.12.11,21:08
ak poskytujete administratívne práce a účtovné práce nie ste povinní používat ERP aj ked prijímate v hotovosti.......účtovné práce nie, administratíva - kuk do prílohy.
mimotémy-dakujem v mene účtovníkov za zmenu profilu, ale mohla si si tam uviesť niečo konkrétnejšie, či sa nedá?

nenasla som tam veru ani administrativne prace je tak???
neda sa veru zmenit iny profil
prosim ak sme predavali tovar na fakturu mohli sme blocky vystavovat do 31.12.2010 ako PPD bez registracky??? prosim lebo mam z toho uz chaoz nehnevajte sa prosim???
Mila123
16.12.11,21:10
ak si administ. nenašla v prílohe zákona, nemáte povinnosť viesť príjem ERP....

naša spoločnosť takúto službu poskytuje, ale nemá problém, všetky platby príjíma výlučne na b.ú.
a ten tovar sa dá do 31 12 2011 cez PPD ak budeš mať úhradu pohľadávky, popr. nebude tovar určený konečnému zákazníkovi....
ali8
17.12.11,20:25
Dobry den, vcera nam prerobili pokladnu na fiskalny modul, chcem sa spytat, uctujem v JU, doteraz som do PD zauctovala mesacnu uzavierku, teraz pri fiskalnom module musim do PD uctovat denne uzavierky kedze mesacne su zrusene? a ako je to stymi vkladmi, je vraj povinnost kazdy den spravit vklad do pokladne, kedze napr. musim nechat casnicke peniaze za tovar, ak vyplati tovar spravi zasa z pokladne vyber, chcem sa spytat sice nevidela som este ako vyzera teraz ta nova denna uzavierka, ale do PD teraz treba zauctovat aj ten vklad penazi a aj ked je vyber plus dennu uzavierku? vklad a vyber ak sa ma uctovat ide to cez priebezne polozky? prosim usmernite ma neviem ako je to teraz stou novou pokladnou, staru som uctovala len raz mesacne tu mesacnu uzavierku, dakujem.
KEJKA
17.12.11,21:00
k množstvu otázok sa nejdem vyjadrovať. možno pre upokojenie stačí informácia, že síce mesačné uzávierky nie sú, ale nahradili ich intervalové a tie intervalové sa tiež môžu vygenerovať za mesiac.
takže intervalová môže byť rovnocennou náhradou za "zrušenú" mesačnú uzávierku.
Tiež neviem - ešte som konkrétne nevidela uzávierky, možno sa aj budú líšiť podľa typu pokladníc.
zuzanna
19.12.11,13:19
prosím vas este raz administrativne prace fakturovane na fakturu a ich úhrada v hotovosti nemusi ist cez ERP???
ninocka55
19.12.11,13:30
prosím vas este raz administrativne prace fakturovane na fakturu a ich úhrada v hotovosti nemusi ist cez ERP???

nemusi
SERVIS
19.12.11,13:36
Ja som tiež magor... nemám sa s kým poradiť, každý len krčí plecami... takže ako to je v praxi.. Robím PÚ a mám len jednu ER pokladňu.. stále ma mätie ako nám budú kontrolovať stav pokladne, tu čítam tak protichodné názory.. napr. kolega ide kúpiť papier, neviem koľko bude stáť, tak mu dám 50€, mám to už prehnať pokladňou aby mi kvôli kontrole DÚ sedela hotovosť a potom zase vrátil 20... ?? ozaj to tak budete všetci robiť? ja viem že je to možno primitívna otázka pre niekoho, no ale...dík:-)
ninocka55
19.12.11,13:36
pozri prilohu zakona o ERP, pri ktorych sluzbach je povinna evidencia trzieb cez ERP
Mila123
19.12.11,13:37
Ja som tiež magor... nemám sa s kým poradiť, každý len krčí plecami... takže ako to je v praxi.. Robím PÚ a mám len jednu ER pokladňu.. stále ma mätie ako nám budú kontrolovať stav pokladne, tu čítam tak protichodné názory.. napr. kolega ide kúpiť papier, neviem koľko bude stáť, tak mu dám 50€, mám to už prehnať pokladňou aby mi kvôli kontrole DÚ sedela hotovosť a potom zase vrátil 20... ?? ozaj to tak budete všetci robiť? ja viem že je to možno primitívna otázka pre niekoho, no ale...dík:-)
v ERP nesmieš mať viac peňazí, to, že budeš mať menej DU nezaujíma.....
SERVIS
19.12.11,13:43
akože nezaujíma? prečo toľko strašia s kontrolami... to si sadnú a začnú kontrolovať bločky a priratávať a odratávať?
ali8
19.12.11,17:55
takze uz som videla tu dennu uzavierku, pozostava vlastne z dvoch listkov z pokladne , na jednom je cisto ten dany vklad vten den, a druhy je denna uzavierke kde na jej konci je pripocitany ten vklad, a teraz ako sa to ma vlastne zauctovat do PD, doteraz mi stacilo hodit do PD tu dennu uzavierku a co teraz stym vkladom?
Danielle369
19.12.11,18:24
o vklade neúčtuješ, vklad len bud nalepíš alebo odložíš ..čo tam ráno nahodíš,to večer daj výber a budeš mať 0
ali8
19.12.11,18:41
o vklade neúčtuješ, vklad len bud nalepíš alebo odložíš ..čo tam ráno nahodíš,to večer daj výber a budeš mať 0

takze do PD mam hadzat iba denne uzavierky tak? no a ked podnikatel tam vlozil rano napr. 100€ a nespravil vyber, je tam len nalepeny v knihe vklad , co stym nemusim to ja uctovat v PD?
Rozalka
19.12.11,22:27
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Povinnosť používať na evidenciu prijatých tržieb elektronickú registračnú pokladnicu (ďalej len pokladnicu) sa podľa § 1 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v z.n.p. (ďalej len zákona č. 289/2008 Z. z.) vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (ďalej len podnikateľ) predáva na území SR tovar alebo poskytuje na území SR službu uvedenú v § 2 písm. j) cit. zákona, ak za predaný tovar alebo poskytnutú službu prijíma na predajnom mieste tržbu podľa § 2 písm. h) zákona č. 289/2008 Z. z..
Pri výraze "na základe oprávnenia na podnikanie" zákon č. 289/2008 Z. z. odkazuje na definíciu podnikateľa podľa § 2 ods. 2 Obchodného zákonníka.
Ak občianske združenie založené podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v z.n.p. predáva knihy (tovar) v rámci svojej hlavnej činnosti, za účelom ktorej bolo založené a ktorá nie je podnikateľskou činnosťou, nemožno ho považovať za podnikateľa a zákon č. 289/2008 Z. z. sa na nevzťahuje, preto nemá povinnosť evidovať prijaté tržby v pokladnici ani v takom prípade, ak ich prijíma v hotovosti.

Ing. Mária Dimitrovová
Sekcia metodiky daní DR SR
Odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň.
Občianske združenie venujúce sa najmä šíreniu kultúry národnostnej menšiny dostala od zahraničných vydavateľov knihy v jazyku menšín. Bude ich predávať najmä členom OZ. V stanovách "predaj tovaru" ako taký nemá, len činnosť súvisiacu so šírením kultúry.

V zákone o ERP v § 1 v ods. 2 sa píše:
2) Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len "podnikateľ");
Občianske združenie NIE JE podnikateľom a ani nemá oprávnenie na podnikanie.
Môže predávať knihy bez použitia ERP?

Ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň.
SPECTRUM
21.12.11,07:10
Slovenská SZČO predáva tovar do Čiech. Tovar posiela dobierkou, v balíku ide faktúra, príjmový bloček a tovar. Musí mať registračnú pokladňu ? Ak by takto posielal po Slovensku ? Asi musí mať ? Vďaka
tictac7
21.12.11,07:23
Slovenská SZČO predáva tovar do Čiech. Tovar posiela dobierkou, v balíku ide faktúra, príjmový bloček a tovar. Musí mať registračnú pokladňu ? Ak by takto posielal po Slovensku ? Asi musí mať ? Vďaka

Keď je to na dobierku, v balíku nemá čo hľadať PPD. Úhradu preberá pošta, ktorá aj vydáva doklad o úhrade. Na faktúre má byť uvedený spôsob úhrady "dobierkou". Pri dobierke netreba ERP (ani na Slovensku).
SERVIS
21.12.11,12:27
Ahojte, zamestnanci mi v hotovosti platia za stravovanie.. má tento PPD ísť cez registračnú pokladňu? Dík
SERVIS
22.12.11,07:25
Ahojte, zamestnanci mi v hotovosti platia za stravovanie.. má tento PPD ísť cez registračnú pokladňu? Dík

Halóóó, nikto mi neporadí?:mee:
Z.E.Ú.S.
22.12.11,07:59
živnostník mal prihlasenú ERP (ešte niekedy v roku 2009 asi) takže nemá fiškálny modul, nepoužíva ju vôbec... musí ju odhlasiť na daňovom úrade, ak ju nedal prerobiť ale zároveň ju nepoužíva a nebude používať, teda ak zistí časom že by ju potreboval tak si ju da prerobiť resp. zaobstará novú ERP. Vďaka
KEJKA
22.12.11,09:02
nech ju odhlási, aj tak mu je na dve veci.........ako píšeš, nepoužíva ju, zrejme neprijíma hotovosť a to ani hotovosť za faktúry, ked ani od 1.1.2012 ju nepotrebuje.
SERVIS
22.12.11,09:30
Ahojte, zamestnanci mi v hotovosti platia za stravovanie.. má tento PPD ísť cez registračnú pokladňu? Dík
Prosím, nikto nevie?
KEJKA
22.12.11,09:58
Ahojte, zamestnanci mi v hotovosti platia za stravovanie.. má tento PPD ísť cez registračnú pokladňu? Dík
ERP rieši tržby z podnikania, toto je finančné vyrovnanie - možno rozmýšľam blbo, formálne by asi mala byť odpoveď kladá - áno ERP, ale to by už ozaj bolo Kocúrkovo. SL - ich poskytovanie je zákonná povinnosť zam-eľa, nie je to podnikateľská činnosť, takže ERP podľa mňa určite NIE.
peterzin
22.12.11,17:42
Dobrý deň, chcem sa opýtať, sme obchodná spoločnosť, ktorej predmetom podnikania je kúpa a predaj nehnuteľností. Sme povinný mať registračnú pokladňu od 01.01.2012 ?
KEJKA
22.12.11,17:44
nezávisí ani tak od predmetu podnkania, ale od toho, či beriete hotovosť.
Ak áno - musíte mať registračku.
calawen
22.12.11,17:49
prečo, keď ich činnosť nie je uvedená v prílohe č. 1 k zákonu o ERP?
peterzin
22.12.11,18:43
Presne toto si hovorím aj ja, prečo?
KEJKA
22.12.11,18:46
prečo, keď ich činnosť nie je uvedená v prílohe č. 1 k zákonu o ERP?


Presne toto si hovorím aj ja, prečo?
lebo....................
činnosť=služba, o službách hovorí Príloha.
predaj nehnuteľností je predaj tovaru, to nie je v prílohe ale v zákone.
tovar = tovar, výrobky, materiál, polotovary, stavby, pozemky, budovy, lietadlá, autá,..........
calawen
22.12.11,18:55
výborne, to štát zarobí rovno na 3 subjektoch, ktoré nakupujú a predávajú nehnuteľnosti, ktoré účtujem... no potešia sa, keďže väčšinu obchodov robia cash...:mad:
calawen
22.12.11,18:59
Ok, dá sa tomu vyhnúť tak, že kupujúci zloží kúpnu cenu na účet v banke - vkladom na účet?
KEJKA
22.12.11,19:05
Ok, dá sa tomu vyhnúť tak, že kupujúci zloží kúpnu cenu na účet v banke - vkladom na účet?
áno
inak moji klienti nerobia predaje v hotovosti ale na faktúru, resp. na zmluvu a záujemci platia cez účet.
Z.E.Ú.S.
29.12.11,18:12
a musí ju odhlásiť ? (hrozí mu nejaká pokuta ak to nespraví včas ? ) no áno nepoužíva ju vôbec a je si vedomý že po novom roku ju už absolútne nemôže používať...
Zita5
30.12.11,11:52
Dilema
http://www.porada.sk/t102701-p6-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1886069

Otázka na DRSR
http://www.porada.sk/t102701-p7-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1895557

Odpoveď z DRSR
http://www.porada.sk/t102701-p7-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1895559

Poraďáci , potrebovala by som Váš názor na priložené linky .Či sa stotožňujete s odpoveďou z DRSR .Budem veľmi vďačná za názor, za čo vopred ďakujem .
KEJKA
02.01.12,06:09
neviem, o čo ti ide? ale áno stotožňujem sa v tom zmysle, že pri službách uvedeného typu /tlačiarenské služby/ by som používala ERP.
Nie nestotožňujem sa s názormi, ktoré hľadajú medzeru v zákone a vyhýbajú sa používaniu ERP okrem prípadov, keby ich vôbec nemuseli používať.
evina
02.01.12,08:20
Dilema
http://www.porada.sk/t102701-p6-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1886069

Otázka na DRSR
http://www.porada.sk/t102701-p7-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1895557

Odpoveď z DRSR
http://www.porada.sk/t102701-p7-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1895559

Poraďáci , potrebovala by som Váš názor na priložené linky .Či sa stotožňujete s odpoveďou z DRSR .Budem veľmi vďačná za názor, za čo vopred ďakujem .

Podľa môjho názoru pri tlačiarenskych službách nie je povinnosť používať ERP, nakoľko sa v prílohe platného zákona takéto služby nevyskytujú.

Zákazník si objednal tlač vizitiek, t.j. spoločnosť ich vytlačila na základe konkrétnej objednávky a poskytla zákazníkovi. Z môjho pohľadu ide o čistú službu a podľa mňa nie je vôbec rozhodujúce /aspoň mňa žiadny zákon k takejto úvahe nenúti/, či použijem vlastný alebo dodaný materiál.
Ak by sme uvažovali, že dodaním je vlastne tovar - vizitka -* pomaly ale iste by sme sa dopracovali k tomu, že u väčšiny neuvádzaných služieb v prílohe zákona by sme mali povinnosť použiť ERP. Napríklad stavebné práce nie sú v prílohe, objednám si zhotovenie a postavenie garáže, mne odovzdajú garáž - čiže pri takomto uvažovaní tovarom bude aj predmetná garáž.....
Vizitku by som považovala za tovar, ak by som vytlačila x vizitiek s nejakým rovnakým textom /neviem si predstaviť však akým :D/ bez konkrétnej objednávky a predávala by som ju všetkým kto by ju chcel- teda nešlo by o objednávku tlače vizitky.

vychádzať zo zákona o DPH a kombinovať ho so zákonom o ERRP nie je správne podľa mňa, lebo každý zákon má svoje "pojmové" úpravy, ktoré však platia pre ten ktorý zákon a ak niečo nie je upravené, tak tu máme všeobecné normy, obchodný, občiansky zákonník a pod.
zuzu.23
02.01.12,10:50
Dobrý deň. Ja mám menšiu požičovňu spoločenských a svadobných šiat. Platí aj pre mňa tento zákon? Zákon som si preštudovala a o požičovní odevov tam nie je žiadna zmienka, ale chcem sa uistit, či to je naozaj tak a nemusim svoju tržbu blokovať do pokladne ale môžem stále vypisovať VPD.

Vopred ďakujem
evina
02.01.12,11:04
Dobrý deň. Ja mám menšiu požičovňu spoločenských a svadobných šiat. Platí aj pre mňa tento zákon? Zákon som si preštudovala a o požičovní odevov tam nie je žiadna zmienka, ale chcem sa uistit, či to je naozaj tak a nemusim svoju tržbu blokovať do pokladne ale môžem stále vypisovať VPD.

Vopred ďakujem

Naučte sa byť odvážnejší :) Ak služba nie je v prílohe, nie je ani povinnosť evidovať tržbu prostredníctvom ERP. Môžeš prostredníctvom VPD
Zita5
02.01.12,11:25
Podľa môjho názoru pri tlačiarenskych službách nie je povinnosť používať ERP, nakoľko sa v prílohe platného zákona takéto služby nevyskytujú.

Zákazník si objednal tlač vizitiek, t.j. spoločnosť ich vytlačila na základe konkrétnej objednávky a poskytla zákazníkovi. Z môjho pohľadu ide o čistú službu a podľa mňa nie je vôbec rozhodujúce /aspoň mňa žiadny zákon k takejto úvahe nenúti/, či použijem vlastný alebo dodaný materiál.
Ak by sme uvažovali, že dodaním je vlastne tovar - vizitka -* pomaly ale iste by sme sa dopracovali k tomu, že u väčšiny neuvádzaných služieb v prílohe zákona by sme mali povinnosť použiť ERP. Napríklad stavebné práce nie sú v prílohe, objednám si zhotovenie a postavenie garáže, mne odovzdajú garáž - čiže pri takomto uvažovaní tovarom bude aj predmetná garáž.....
Vizitku by som považovala za tovar, ak by som vytlačila x vizitiek s nejakým rovnakým textom /neviem si predstaviť však akým :D/ bez konkrétnej objednávky a predávala by som ju všetkým kto by ju chcel- teda nešlo by o objednávku tlače vizitky.

vychádzať zo zákona o DPH a kombinovať ho so zákonom o ERRP nie je správne podľa mňa, lebo každý zákon má svoje "pojmové" úpravy, ktoré však platia pre ten ktorý zákon a ak niečo nie je upravené, tak tu máme všeobecné normy, obchodný, občiansky zákonník a pod.

Evka veľmi pekne ďakujem za príspevok . Toto som ja potrebovala. Možno som na vine sama , že som začala nad takým niečim uvažovať a pliesť zákon o DPH so zákonom o registračných pokladniciach .
Nehľadám vyhýbanie , ale predovšetkým mi išlo o správnosť ponímania nového zákona , lenže sme im vlastne podsunuli našu úvahu a DRSR sa toho chytil pracovník, ktorý odpoveď vypracoval.
Pritom tlačiarenské služby spočívajú v tom, že služby sa vykonávajú len na základe konkrétnej objednávky od zákazníka na konkrétnu tlač.Konkrétnu tlač mám na mysli vizitky, tlačivá, knihy,časopisy,plagáty,letáky,brožúrky a iné .
Pritom si odporuje odpoveď z DRSR s ich vypracovanými otázkami , ktoré uverejnili na ich stránke .

Ja som skôr( naivne?) očakávala, že DRSR mi vyvráti spájanie dvoch zákonov.
evina
02.01.12,11:38
Evka veľmi pekne ďakujem za príspevok . Toto som ja potrebovala. Možno som na vine sama , že som začala nad takým niečim uvažovať a pliesť zákon o DPH so zákonom o registračných pokladniciach .
Nehľadám vyhýbanie , ale predovšetkým mi išlo o správnosť ponímania nového zákona , lenže sme im vlastne podsunuli našu úvahu a DRSR sa toho chytil pracovník, ktorý odpoveď vypracoval.
Pritom tlačiarenské služby spočívajú v tom, že služby sa vykonávajú len na základe konkrétnej objednávky od zákazníka na konkrétnu tlač.Konkrétnu tlač mám na mysli vizitky, tlačivá, knihy,časopisy,plagáty,letáky,brožúrky a iné .
Pritom si odporuje odpoveď z DRSR s ich vypracovanými otázkami , ktoré uverejnili na ich stránke .

Ja som skôr( naivne?) očakávala, že DRSR mi vyvráti spájanie dvoch zákonov.

Je to tak, neviem, aký rozdiel je v použití vlastného a cudzieho papiera, keď v oboch prípadoch by sme mohli deklarovať konečný efekt výrobok. Podstatné však je, že ide o tlačiarenske služby, t.j. bez ERP :)
luciana1
02.01.12,12:50
Viete mi poradiť ako to je pri poskytovaní služieb zubným lekárom a zubným technikom? Musia mať ERP, alebo sú naďalej od toho oslobodení?
Zita5
02.01.12,12:51
Viete mi poradiť ako to je pri poskytovaní služieb zubným lekárom a zubným technikom? Musia mať ERP, alebo sú naďalej od toho oslobodení?
http://www.porada.sk/t102701-p6-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1886000
luciana1
02.01.12,13:05
Ja som tie príspevky prešla hádam sto-krát. A ak som to dobre pochopila, tak sa povinnosť používať ERP na zubných technikov a zubárov nevzťahuje.
tictac7
02.01.12,13:08
Ja som tie príspevky prešla hádam sto-krát. A ak som to dobre pochopila, tak sa povinnosť používať ERP na zubných technikov a zubárov nevzťahuje.

...nie na službym ktoré vykonávajú, ale pozor - veľa zubárov má aj predaj tovaru - kefky, pasty, vody - a tu už je povinnosť viesť tržby cez ERP...
luciana1
02.01.12,13:13
čo sa týka predaja tovaru u zubárov, tak to platilo už aj predtým, len som sa zľakla, ze teraz to platí aj na služby. Hlavne som si nebola istá ako je to u zubných technikov.
altt
02.01.12,13:29
aa čo v prípade nevýherných hracích automatov, ak ich prenajímame pohostinstvám a za prenájom dostávame % podiel z toho čo nahrali? Musím to viesť cez EPR ? spadajú hracie automaty - biliard, stolný futbal a pod. do tejto kategorie - 77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe
prenajatej veci
Taktiež zabezpečujeme výzdobu na svadby - patrí prenájom svadobnej výzdoby do 77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa
zmluvy o kúpe prenajatej veci??

ĎAKUJEM za odpoveď
luciana1
02.01.12,13:49
a teraz som zostala v pomykove. Zubný technik predáva tovar alebo služby? Môžte mi prosím poradiť či musí mať ERP alebo nie. Prosííím a vopred ďakujem.
altt
03.01.12,08:58
aa čo v prípade nevýherných hracích automatov, ak ich prenajímame pohostinstvám a za prenájom dostávame % podiel z toho čo nahrali? Musím to viesť cez ERP ? spadajú hracie automaty - biliard, stolný futbal a pod. do tejto kategorie - 77.21 Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb okrem prenájmu podľa zmluvy o kúpe
prenajatej veci
Taktiež zabezpečujeme výzdobu na svadby - patrí prenájom svadobnej výzdoby do 77.29 Prenájom a lízing ostatných osobných potrieb a potrieb pre domácnosť okrem prenájmu podľa
zmluvy o kúpe prenajatej veci??


Nevie nikto poradiť??
Siporka
03.01.12,23:05
Osobný vklad, výber na osobnú spotrebu, výber z banky však že netreba evidovať ERP?
Ak má firma 2 rôzné činnosti, 1 predá tovar čiže musí používať ERP, na 2 činnosť nemusí použiť ERP. Ak firma vystavý hotovostnú FA na 2 činnosť na čo nemusí použiť ERP, však že to treba evidovať v ERP?
KEJKA
03.01.12,23:50
Osobný vklad, výber na osobnú spotrebu, výber z banky však že netreba evidovať ERP?
Ak má firma 2 rôzné činnosti, 1 predá tovar čiže musí používať ERP, na 2 činnosť nemusí použiť ERP. Ak firma vystavý hotovostnú FA na 2 činnosť na čo nemusí použiť ERP, však že to treba evidovať v ERP?
ano, tak.
uctokrajan
04.01.12,21:12
Dnes som sa dočitala v Sme, že platitelia DPH, ktorí prijímaju hotovost viac ako 200 eur za faktury musia použivat vždz ERP. Nikde na školeniach som sa s tým nestretla.Asi mi nejaka novela ušla. Viete niečo o tom. Dik
uctokrajan
04.01.12,21:19
Ja mam podobný problém, ked stolár vyrobí skrinu, použije material - drevo, ked bude prijimat trzbu za fakturu musi mať ERP, tak si myslim, že aj zubar poskytne službu len prácu a keď dodá material - výpln,... je to tovar.
tictac7
04.01.12,21:22
Dnes som sa dočitala v Sme, že platitelia DPH, ktorí prijímaju hotovost viac ako 200 eur za faktury musia použivat vždz ERP. Nikde na školeniach som sa s tým nestretla.Asi mi nejaka novela ušla. Viete niečo o tom. Dik

blbosť - buď zle pochopené alebo zle napísané - hoď link alebo to nascanuj...
uctokrajan
04.01.12,21:25
Je to pisane v denniku SME
tictac7
04.01.12,21:28
Ja mam podobný problém, ked stolár vyrobí skrinu, použije material - drevo, ked bude prijimat trzbu za fakturu musi mať ERP, tak si myslim, že aj zubar poskytne službu len prácu a keď dodá material - výpln,... je to tovar.

..neviem síce , na ktorý príspevok reaguješ - bez ohľadu na to:
- ak stolár vyrobí nábytok a príde mi ho domov namontovať (donesie ho v rozloženom stave) - poskytuje mi službu, ktorá je oslobodená od ERP - montáž nábytku
- ak mi stolár vyrobí stôl, ktorý si od neho odnesiem a doma položím - predáva tovar - potrebuje ERP
- zubár Ti výplň nedá do ruky, aby si si ju sám dal do zuba - on Ti vyvŕta dieru a vyplní Ti ju - poskytne službu - nepotrebuje ERP
- zubár Ti predá kefku, pastu, ústnu vodu...- predá Ti tovar - potrebuje ERP
tictac7
04.01.12,21:29
Je to pisane v denniku SME

...si hádam nemyslíš, že teraz utekám kúpiť sme - keď niečo chceš, tak to sem hoď :mad:
Aljok
04.01.12,22:13
Dnes som sa dočitala v Sme, že platitelia DPH, ktorí prijímaju hotovost viac ako 200 eur za faktury musia použivat vždz ERP. Nikde na školeniach som sa s tým nestretla.Asi mi nejaka novela ušla. Viete niečo o tom. Dik

A nebolo to náhodou písané opačne?
Pozri sem :
http://www.porada.sk/t102701-p8-registracna-pokladnica-otazky-a-odpovede-zo-stranky-drsr.html#post1917648
mondzo
04.01.12,23:12
toto presne by zaujimalo aj mna. Takisto kazde rano vkladame urcitu sumu do pokladne na vydavanie. predtym som nikdy nezadaval do fiskalu toto ako vklad. treba to kazde rano robit teraz? dalsia vec ma zaujima nakup tovaru v hotovosti, treba to zaznacovat ako vyber? dalsia vec, ktora by ma este zaujimala, niekedy sme za urcity tovar brali zalohu (vystavil sa prijmovy a peniaze sa ulozili bokom, ked tovar dosiel zaloha sa vybrala a normalne sa to cez blocek predalo klientovi) - ako robit zalohu teraz? Najprv ako vklad a ked pride tovar tak zase vyber a potom vytlacit blocek? Vsak to sa naklikam pri takomto postupe, kym vydam blocek a predam tovar. Ako na vklad na ucet? Najprv treba fiskal a vyber z pokladne? Pouzivame system MRP + sklad + fiskal. Dakujem.
tictac7
05.01.12,06:03
toto presne by zaujimalo aj mna. Takisto kazde rano vkladame urcitu sumu do pokladne na vydavanie. predtym som nikdy nezadaval do fiskalu toto ako vklad. treba to kazde rano robit teraz? dalsia vec ma zaujima nakup tovaru v hotovosti, treba to zaznacovat ako vyber? dalsia vec, ktora by ma este zaujimala, niekedy sme za urcity tovar brali zalohu (vystavil sa prijmovy a peniaze sa ulozili bokom, ked tovar dosiel zaloha sa vybrala a normalne sa to cez blocek predalo klientovi) - ako robit zalohu teraz? Najprv ako vklad a ked pride tovar tak zase vyber a potom vytlacit blocek? Vsak to sa naklikam pri takomto postupe, kym vydam blocek a predam tovar. Ako na vklad na ucet? Najprv treba fiskal a vyber z pokladne? Pouzivame system MRP + sklad + fiskal. Dakujem.

čítaj - všetky Tvoje otázky sú už zodpovedané....
Zita5
05.01.12,06:30
toto presne by zaujimalo aj mna. Takisto kazde rano vkladame urcitu sumu do pokladne na vydavanie. predtym som nikdy nezadaval do fiskalu toto ako vklad. treba to kazde rano robit teraz? dalsia vec ma zaujima nakup tovaru v hotovosti, treba to zaznacovat ako vyber? dalsia vec, ktora by ma este zaujimala, niekedy sme za urcity tovar brali zalohu (vystavil sa prijmovy a peniaze sa ulozili bokom, ked tovar dosiel zaloha sa vybrala a normalne sa to cez blocek predalo klientovi) - ako robit zalohu teraz? Najprv ako vklad a ked pride tovar tak zase vyber a potom vytlacit blocek? Vsak to sa naklikam pri takomto postupe, kym vydam blocek a predam tovar. Ako na vklad na ucet? Najprv treba fiskal a vyber z pokladne? Pouzivame system MRP + sklad + fiskal. Dakujem.

http://www.porada.sk/t183388-registracne-pokladnice-1-1-2012-suhrn.html
mondzo
05.01.12,07:54
Stale vsak som sa nedocital ten postup ako to robite Vy.

Chcem sa uistit v tychto bodoch:

1. rano pridete, do pokladne vlozite 101,70 na vydavanie a cez fiskalny modul toto zadate ako VKLAD => Ucel: vydavanie
2. cez den normalne predavate - robite trzbu, ak idete kupit napr. papier do tlaciarne v cene 4.80, tak to zaznacite ako VYBER => Ucel: Prevadzkove naklady, pripadne cislo blocku
3. Ak pride klient, zoberiete zalohu 20eur, spravite VKLAD => Ucel: zaloha tovar. Ak pride tovar napr za 2 dni, spravite VYBER => Ucel: zaloha tovar a nasledne vystavite cez fiskal normalny blocek za tovar?
4. Skonci sa den, spravite Dennu uzavierku a z pokladne vyberiete 101,70, ktore ste rano vlozili na vydavanie a cez fiskal to zadate ako VYBER => Ucel: vydavanie

Kde napr na intervalovej, pripadne prehladovej uzavierke vidite kolko by ste mali v danej chvili mat v pokladnici penazi? Je to ten kumulovany obrat?
Je potrebne zadavat vklad tych 101.70 na zaciatku dna a potom 101.70 na konci dna? vsak sa to zakazdym vynuluje a mne sa to zda uplne zbytocne komplikovane.

Moze mi to niekto po lopate vysvetlit na realnom priklade, myslim, ze tym pomoze aj ostatnym - diskusiu aj dokumenty som cital, ale vsetko je to v teoretickej rovine, potrebujem realny priklad...
tictac7
05.01.12,08:01
Stale vsak som sa nedocital ten postup ako to robite Vy.

Chcem sa uistit v tychto bodoch:

1. rano pridete, do pokladne vlozite 101,70 na vydavanie a cez fiskalny modul toto zadate ako VKLAD => Ucel: vydavanie áno
2. cez den normalne predavate - robite trzbu, ak idete kupit napr. papier do tlaciarne v cene 4.80, tak to zaznacite ako VYBER => Ucel: Prevadzkove naklady, pripadne cislo blocku nie, na prevádzkovú réžiu mám druhú kasu
3. Ak pride klient, zoberiete zalohu 20eur, spravite VKLAD => Ucel: zaloha tovar. Ak pride tovar napr za 2 dni, spravite VYBER => Ucel: zaloha tovar a nasledne vystavite cez fiskal normalny blocek za tovar? nie, normálny blok vrátane DPH už pri zálohe
4. Skonci sa den, spravite Dennu uzavierku a z pokladne vyberiete 101,70, ktore ste rano vlozili na vydavanie a cez fiskal to zadate ako VYBER => Ucel: vydavanie
nie, vyberiem všetko, čo tam je - alebo aj nie je potrebné, pretože sa to vynuluje samé, ale pre poriadok to vyberáme...
Kde napr na intervalovej, pripadne prehladovej uzavierke vidite kolko by ste mali v danej chvili mat v pokladnici penazi? Je to ten kumulovany obrat? opýtaj sa technika....ale normálne tak, ako doteraz - určite nie kumulovaný obrat (ten Ti bude stále rásť)
Je potrebne zadavat vklad tych 101.70 na zaciatku dna a potom 101.70 na konci dna? vsak sa to zakazdym vynuluje a mne sa to zda uplne zbytocne komplikovane. vklad MUSÍŠ, výber nemusíš - vid vyššie

Moze mi to niekto po lopate vysvetlit na realnom priklade, myslim, ze tym pomoze aj ostatnym - diskusiu aj dokumenty som cital, ale vsetko je to v teoretickej rovine, potrebujem realny priklad...

nič nie je len v teoretickej rovine - mne sa to teraz naozaj nechce hľadať, ale ešte okolo 20. novembra som písala ako to funguje v praxi...naozaj hľadaj...

+niečo v texte

...a tých príkladov, kto to ako rieši, dokonca aj s dopadom na účtovníctvo je tu aj od ostatných požehnane....
grammatika
07.01.12,10:40
Ahojte, asi fakt blbú otázku položím, ale z praktického hľadiska ma zaújíma, prosím Vás o stanovisko:

1. podnikateľ predáva tovar aj cez terminál, keďže ide o bezhotovostnú platbu, tak musí túto platbu zaevidovať aj v ERP (vraj mu to pokladňa neponúka - ponúka mu len hotovosť)
2. ak prijal len tržby platbou kartou, tak musí vystaviť dennú závierku
3. denná závierka sa už nelepí do pokladne, takže ju odovzdáva účtovníkovi na zaúčtovanie
4. ak vyberie peniaze z erp, tak spraví VD -ale ten by tiež mal dať účtovníkovi?, alebo účtovníkovi stačí len denná závierka
5. ak hodnota tovaru je vyššia ako 1659,69 €, tak musí vystaviť faktúru a ak mu ju uhradia v hotovosti tak spraví úhradu FA cez ERP.
6. ak hodnota tovaru je vyššia ako 1659,69 €, tak musí vystaviť faktúru a ak mu ju uhradia platobnou kartou tak spraví úhradu FA cez ERP?

Ďakujem vopred za ujasnenie :)
Mila123
07.01.12,11:32
1/ musí použiť ERP
2/ musí urobiť dennú uzávierku
3/ja ju ako účtovníčka neúčtujem každý deň, prevádzky robia intervalové uzávierky, doklad denná uzávierka ostáva s pokladnicou , lepia ju do knihy (i keď táto povinnosť nie je)
4/ kontrola hotovosti je na majiteľovi prevádzky.....
5/ áno, ak je platiteľom DPH...inak je to ok....
6/ áno, ak je platiteľom DPH...inak je to ok.....
abasys
07.01.12,23:37
ad 4) aj keď je na majiteľovi, podľa zákona nemusí evidovať výbery z ERP (aspoň som to v zákone nenašiel)
abasys
07.01.12,23:42
Režim začiatku a konca dňa a spôsob nakladania s hotovosťou rieši každá fiskálna tlačiareň a ERP inak. Treba si to nájsť v manuály alebo osloviť servis. Napríklad niektoré FM zostatok v pokladnici vôbec netlačia a evidujú iba hotovosť iba vnútorne.
beo98
09.01.12,12:21
chcem sa opýtať, že keď mám príjem do RP len cca 5x do mesiaca a zvyšok nám platia na účet, musím každý deň dávať vklad a potom robiť uzávierku aj keď som nemal žiaden príjem?
Danielle369
09.01.12,12:32
Nemusíš...uzávierku tlačíš v tom dni v ktorom je tržba.
zuzana252
16.01.12,08:26
Dobrý deň,
mám ešte jednu otázku ohľadne používania ERP. Predávame len firmám na faktúru. Pri platbe v hotovosti za tovar musíme vystaviť doklad z ERP. Ak ale faktúrujeme opravu počítačov a táto služa nie je uvedená v prílohe č. 1 zákona o ERP môžeme nadalej vystavovat príjmový pokladničný doklad z účtovníctva ? Za odpoved vopred dakujem.
IwankaS
26.01.12,16:48
Ahojte poradaci.
Aj ja mam jednu otazocku.
Ak predam tovar na fakturu do CR, platba je v hotovosti v Kč. Treba vystaviť doklad z ERP?
Čo myslíte vy?
Vopred ďakujem.
S.
Mila123
26.01.12,16:50
Ahojte poradaci.
Aj ja mam jednu otazocku.
Ak predam tovar na fakturu do CR, platba je v hotovosti v Kč. Treba vystaviť doklad z ERP?
Čo myslíte vy?
Vopred ďakujem.

S.


ak sa predáva tovar na území SR, musíte dať doklad z ERP aj v českej mene.....
IwankaS
26.01.12,17:03
Dakujem za odozvu :)
Nie ten tovar sa prepravi do CR a tam podnikatel vyplati hotovost... Ako by to bolo v tomto nasom pripade?
evina
26.01.12,18:36
Dakujem za odozvu :)
Nie ten tovar sa prepravi do CR a tam podnikatel vyplati hotovost... Ako by to bolo v tomto nasom pripade?

Ak je faktúra uhradená v hotovosTi v ČR podľa mojej mienky nepodlieha povinnosti evidencie cez ERP.


(1) Tento zákon upravuje

a) podmienky používania elektronickej registračnej pokladnice na evidenciu tržieb na území Slovenskej republiky,


k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

a tržba sa prijíma v ČR, takže ....
danuscha1
02.03.12,11:56
Dobry den,

chcela by som poprosit o radu.
uhradzala som fa. v ERP a staal sa mi taka vec, ze mi nevusiel blocek....paska proste skoncila, nebola farebne oznacena, ja som to neodkontrolovala....
na blocku vysla len hl;avicka a UHRADA FA:...a dalej nic.....
zvysok dokladu sa mi uz vytlacit nepodarilo.
Dodavatel ERP mi povadal, ze pokial uz sa tlacili dalsie doklady (a tlacili sa) tak sa uz neviem dostat ani ku kopii (ERP vie vytlacit kopiu len posledneho dokladu)....
Otazka znie, co teraz?
Neviem si poradit...
Uvazovala som, ze vytlacit PPD z nasho uctovneho systemu a pripnem tam to torzo z ERP...ale to je len moj vymysel, neviem ci tym nieco vyriesim.
Nejaka rada , prosim?
evina
02.03.12,12:15
Urob tak ako si uvažovala a daj tam poznámku čo sa stalo.... Blok je zaznamenaný vo fiskálnom module kdyby neco, na to ho vymysleli.
danuscha1
02.03.12,12:19
znie to logicky :) ...dakujem
pripui
16.03.12,08:51
Predávam firemné auto, môžem prijať peniaze v hotovosti? (alebo iba cez účet)
Mila123
16.03.12,09:01
Predávam firemné auto, môžem prijať peniaze v hotovosti? (alebo iba cez účet)
áno
KatarinaNR
28.03.12,06:27
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, predaj na tržnici, zelenina, ovocie alebo napr.predaj obuvi, si tiež vyžaduje elektronickú registračnú pokladňu. Ja si myslím, že áno, len málokedy tú pokladňu vidím na tržnici a ak ju majú tak je niekde za zeleninou a ak ju aj navidím, myslím, že nie všetci potom všetko blokujú, takže treba? ďakujem
KatarinaNR
28.03.12,12:03
dievčence, ešte by som maal jednu otázku, ktorý daňový úrad pridelí daňový kód na elektronickú registračnú pokladňu? príslušný čiže ten, z ktorého je vydaná kartička a dič, alebo stačí aj ten príslušný, kde sa nachádza prevádzka.
napr. DÚ BA vydal DIČ a kartičku, čiže pod ten DÚ podnikateľ spadá, ale prevádzku má napr. v Nitre, môže mu DÚ v Nitre vydať kód na ERP???? podľa mňa nie, ale môjmu klientovi sa to podarilo a mne nie a teraz vyzerám ako...... ďakujem
ID6242
28.03.12,18:15
Zdravím, ja by som mal otázočku k PC službám, ktoré nefigurujú v prílohe ERP - zoznam služieb k 1.1.2012.
To znamená, že pokiaľ mi zákazník zaplatí v hotovosti za PC služby (napr. odvírenie PC), nemala by byť ERP potrebná. Tak isto, keď prídem k zákazníkovi, ktorý chce platiť v hotovosti napr. za výmenu grafickej karty v jeho PC za novú, predávam mu službu (výmenu grafickej karty), ktorá nemusí byť evidovaná v ERP napriek tomu, že mu so službou predávam tovar. Tým pádom ja ERP nepotrebujem (pokiaľ si odomňa niekto vyslovene nekúpi tú grafickú kartu v hotovosti a nenainštaluje si ju sám - vtedy by som predal tovar). Chápem to správne?
ID6242
31.03.12,12:39
Zdravím, ja by som mal otázočku k PC službám, ktoré nefigurujú v prílohe ERP - zoznam služieb k 1.1.2012.
To znamená, že pokiaľ mi zákazník zaplatí v hotovosti za PC služby (napr. odvírenie PC), nemala by byť ERP potrebná. Tak isto, keď prídem k zákazníkovi, ktorý chce platiť v hotovosti napr. za výmenu grafickej karty v jeho PC za novú, predávam mu službu (výmenu grafickej karty), ktorá nemusí byť evidovaná v ERP napriek tomu, že mu so službou predávam tovar. Tým pádom ja ERP nepotrebujem (pokiaľ si odomňa niekto vyslovene nekúpi tú grafickú kartu v hotovosti a nenainštaluje si ju sám - vtedy by som predal tovar). Chápem to správne?

Nevie mi to nikto potvrdiť?
heľo1
15.06.12,14:15
Zdravím, ja by som potrebovala poradiť v nasledujúcej situácii: sme reklamná a marketingová spoločnosť. Okrem iného na základe objednávky zabezpečíme nákup a potlač reklamných predmetov /perá, tričká, poháriky, šiltovky .../ buď dodávateľsky alebo svojpomocne. Následne vyfakturujeme zabezpečenie a potlač reklamných predmetov. Samotná činnosť ako služba nie je uvedená v prílohe zákona o ERP. Ale keď im s týmto textom vyčíslim počet kusov napr. pier - vtedy to považujem za predaj tovaru a úhradu faktúry som povinná evidovať cez ERP? vopred budem vďačná za pomoc a názory.
veronikasad
15.06.12,14:31
Zdravím, ja by som potrebovala poradiť v nasledujúcej situácii: sme reklamná a marketingová spoločnosť. Okrem iného na základe objednávky zabezpečíme nákup a potlač reklamných predmetov /perá, tričká, poháriky, šiltovky .../ buď dodávateľsky alebo svojpomocne. Následne vyfakturujeme zabezpečenie a potlač reklamných predmetov. Samotná činnosť ako služba nie je uvedená v prílohe zákona o ERP. Ale keď im s týmto textom vyčíslim počet kusov napr. pier - vtedy to považujem za predaj tovaru a úhradu faktúry som povinná evidovať cez ERP? vopred budem vďačná za pomoc a názory.
pokial nerobíte potlač na reklamných predmetoch ktoré vám dodal zákazník, myslím, že ide o predaj tovaru a povinnosť evidovať tržbu ERP.
Zita5
15.06.12,17:29
Zdravím, ja by som potrebovala poradiť v nasledujúcej situácii: sme reklamná a marketingová spoločnosť. Okrem iného na základe objednávky zabezpečíme nákup a potlač reklamných predmetov /perá, tričká, poháriky, šiltovky .../ buď dodávateľsky alebo svojpomocne. Následne vyfakturujeme zabezpečenie a potlač reklamných predmetov. Samotná činnosť ako služba nie je uvedená v prílohe zákona o ERP. Ale keď im s týmto textom vyčíslim počet kusov napr. pier - vtedy to považujem za predaj tovaru a úhradu faktúry som povinná evidovať cez ERP? vopred budem vďačná za pomoc a názory.

- ak zakúpite perá, tričká ,poháre , šiltovky a potlačíte tieto predmety , tak predávate tovar a ak inkasujete v hotovosti je povinnosť evidovať tržbu cez ERP
- ak si zákazník dodá perá a tričká,poháre ,šiltovky a Vy zrealizujete len potlač , tak dodávate službu(táto sa v prílohe zákona nenachádza) v tomto prípade nemáte povinnosť evidovať úhradu cez ERP

To isté platí aj pri tlačiarenských službách

- ak zhotovujete zákazku od jej počiatku cez papier,grafiku,tlač atď. - tak predávate tovar a pri úhrade v hotovosti je povinná ERP
- ak si zákazník dodá papier, grafiku a Vy vykonáte len tlač - tak je to dodanie služby , pri úhrade v hotovosti nie je povinnosť evidovať tržbu cez ERP
tictac7
25.07.12,05:31
Dostala som do ss-ky takúto otázku:

" Rada by som sa s Vami poradila, či zubný technik , vyrábajúci zuby a zubné protezy, tie predava doktorovi v hotovosti na fakturu je povinny evidovat tieto tržby v hotovosti cez erp?

Zubný lekár ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nemusí evidovať tržbu v hotovosti ( v prípade že nepredáva napr zubné kefky pasty a pod), to mi je jasné, ale neviem, či zubný technik vyrába výrobky - zubne protezy a ci je pri ich predaji potrebny evidovat trzby cez erp. Mám pocit, že ide o výrobky a nie služby takze je povinnost evidencie cez erp? "

Keďže si myslím, že môže mať osoh pre viacerých - dávam odpoveď takto.
Áno, aj zubná protéza je výrobok a preto je povinný aj zubný laborant v prípade predaja v hotovosti, resp. úhrady faktúry v hotovosti, povinný tento príjem evidovať cez erp.
Mária1412
12.10.12,06:26
Ahojte. Po prečítaní príspevkov ohľadom povinnosti používania ERP pri úhrade faktúry za tovar v hotovosti sa chcem uistiť či som ich správne pochopila.
Predaj tovaru v hotovosti = evidovať v ERP
Predaj služieb vymenovaných v prílohe zákona o ERP v hotovosti = evidovať v ERP
Predaj služieb nevymenovaných v prílohe zákona o ERP v hotovosti = nemusí evidovať v ERP

a čo s úhradami faktúr za tovar v hotovosti ???? ak služby čo poskytujeme nie sú vymenované v zákone o ERP, teda pri úhrade faktúry v hotovosti za túto službu vystavujem PPD. ( lebo úhrady majiteľ prijíma aj mimo prevádzky) Neviem ako mám evidovať úhradu fa v hotovosti za samotný tovar. Prosííím o vaše rady................na daňovom mi povedali v januári že nemusím lebo vraj nemam kombinovať úhrady fa v hot cez PPD a cez ERP a neskôr o pol roka mi na tom istom daňovom ale už iná osoba povedala že úhrada fa za tovar v hot musí isť cez ERP a úhradu služby čo poskytujeme v hot môžem dať cez PPD.........že môžem kombinovať..........tak teraz neviem. Ďakujem
Zita5
12.10.12,06:33
Ahojte. Po prečítaní príspevkov ohľadom povinnosti používania ERP pri úhrade faktúry za tovar v hotovosti sa chcem uistiť či som ich správne pochopila.
Predaj tovaru v hotovosti = evidovať v ERP
Predaj služieb vymenovaných v prílohe zákona o ERP v hotovosti = evidovať v ERP
Predaj služieb nevymenovaných v prílohe zákona o ERP v hotovosti = nemusí evidovať v ERP

a čo s úhradami faktúr za tovar v hotovosti ???? ak služby čo poskytujeme nie sú vymenované v zákone o ERP, teda pri úhrade faktúry v hotovosti za túto službu vystavujem PPD. ( lebo úhrady majiteľ prijíma aj mimo prevádzky) Neviem ako mám evidovať úhradu fa v hotovosti za samotný tovar. Prosííím o vaše rady................na daňovom mi povedali v januári že nemusím lebo vraj nemam kombinovať úhrady fa v hot cez PPD a cez ERP a neskôr o pol roka mi na tom istom daňovom ale už iná osoba povedala že úhrada fa za tovar v hot musí isť cez ERP a úhradu služby čo poskytujeme v hot môžem dať cez PPD.........že môžem kombinovať..........tak teraz neviem. Ďakujem

Vyjadrenie druhej pracovníčky je správne . Preštudujte si zákon , a zistíte že predaj tovaru musí ísť cez ERP vo Vašom prípade, teda úhrada FA v hotovosti za tovar.
Mária1412
12.10.12,06:38
Takto som zákon pochopila aj ja preto úhrady faktúr za tovar v hotovosti dávam cez ERP...........len som sa chcela uistiť či to takto robím správne. Ďakujem veľmi pekne :)
Mária1412
26.10.12,12:36
Takto mi odpovedali z drsr.sk

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 1 ods. 2 zákona č. 289/2008 Z. z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov v z. n. p. (ďalej zákon č. 289/2008 Z. z.) povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie (§ 2 ods. 2 Obchodného zákonníka) predáva tovar alebo poskytuje službu podľa prílohy č. 1 tohto zákona (ďalej ?podnikateľ?).
Podľa § 2 písm. i) zákona č. 289/2008 Z. z tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom.
Podľa § 2 písm. j) citovaného zákona službou, na ktorú sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v pokladnici je služba označená v Štatistickej klasifikácii ekonomických činností uvedená v prílohe č. 1 cit. zákona.

Za tržbu sa podľa § 2 písm. h) zákona č. 289/2008 Z. z. považuje platba prijatá
z predaja tovaru alebo z poskytovania vymedzených služieb, a to na predajnom mieste
v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou oprávňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok.

Na základe uvedeného aj úhrada pohľadávky (faktúry) prijatá v hotovosti podlieha povinnosti evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici.

Nakoľko internetové služby nie sú uvedené v prílohe č. 1 zákona č. 289/2008 Z. z., pri poskytovaní tejto služby podnikateľ nie je povinný na evidenciu tržieb prijatých v hotovosti používať elektronickú registračnú pokladnicu.
Uvedené sa však nevzťahuje na príjem tržby v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť z predaja akéhokoľvek tovaru, t.j. tržby prijaté v hotovosti z predaja tovaru je podnikateľ povinný evidovať v elektronickej registračnej pokladnici.

Podnikateľ, ktorý poskytuje službu nepodliehajúcu povinnosti evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici (internetové služby) a zároveň predáva aj tovar, ktorý evidencii tržieb v elektronickej registračnej pokladnici podlieha, môže sa rozhodnúť pre evidenciu všetkých tržieb v pokladnici, bez ohľadu na to, že prijaté tržby z poskytovania služby nemá povinnosť evidovať v elektronickej registračnej pokladnici.
Podnikateľ sa môže rozhodnúť aj pre taký postup, keď v pokladnici bude evidovať iba tržby za predaj tovaru (t.j. tržby za poskytované internetové služby v pokladnici evidovať nebude).


Váš dopyt:

Dobrý deň,

prosím o vyjasnenie problematiky ohľadom úhrad faktúr v hotovosti. Sme s.r.o. poskytujúci internetové služby ale zároveň sme si otvorili aj prevádzku, kde si zákazníci môžu zakúpiť PC a príslušenstvo (tovar) alebo dať opraviť PC (služba). Doteraz sme k faktúram za internetové služby pri ich úhrade vystavovali PPD. Chcem sa spýtať či to takto môžme robiť aj naďalej, kedže už máme ERP cez ktorú predávam tovar v predajni a zároveň aj dávam úhrady faktúr za tovar v hotovosti. Za faktúry za internetové služby musíme vystavovať aj naďalej PPD, lebo majiteľ prijíma úhrady fa a vystavuje PPD aj mimo prevádzky a veľmi často. Môžem teda kombinovať úhrady faktúr v hotovosti aj cez PPD aj cez ERP ? Cez PPD mi budú isť úhrady fa za internet a cez ERP úhrady fa za tovar. Ďakujem