sassi
16.02.09,10:08
Ahoj Poraďáci! Potrebujem radu. Prípadne uveďte link kde nájdem riešenie na môj problém. Nikdy som sa s takýmto prípadom nestretla:
Firma v SR platiteľ DPH vyrobí výrobky pre firmu do Talianska (platiteľ DPH). Výrobky sa budú odosielať prepravnou spoločnosťou do logist. firmy (skladu) v Taliansku. Náš obchod.partner bude podľa potreby odoberať z tohto skladu určité množstvo.... Taliansky odberateľ chce, aby sme mu fakturovali len množstvá ktoré z log.firmy odoberie (napr. za týždeň). Vôbec neviem či to je možné. Normálne by som fakturovala na základe DL a prepr.dokladov, bez DPH do 15 dní od odoslania .... Ale ako postupovať v tomto prípade????
sassi
16.02.09,09:36
Opravte ma ak sa mýlim: Dodaním tovaru je prevod práva nakladať s majetkom ako vlastník.... tz. že v našom prípade k dodaniu dôjde až vyskladnením z log.firmy....takže to budeme fakturovať až potom, na základe podkladov z Tal.????
Vladimír Ozimý
16.02.09,09:56
Opravte ma ak sa mýlim: Dodaním tovaru je prevod práva nakladať s majetkom ako vlastník.... tz. že v našom prípade k dodaniu dôjde až vyskladnením z log.firmy....takže to budeme fakturovať až potom, na základe podkladov z Tal.????

z pohľadu DPH posudzujeme ekonomické vlastníctvo nie právne...t.j. či už môžme disponovať s tovarom napriek tomu že sme neni jeho vlastníkmi...no vo vašom prípade by som si možno dal pozor aby to nebolo posúdené ako premiestnenie tovaru podľa § 8 ods. 4. a to znamená, že predmet dane prenášate do talianska kde by ste sa mali registrovať lebo tam začínate vykonávať podnikateľskú činnosť. Takže ja by som to každopádne zmluvne zadefinoval že ekonomické vlastníctvo prechádza na nich dňo odoslania do talianska s tým že faktúru vystavíte na základe týždennej spotreby. Potom ale treba správne zahrnúť dodanie tovaru do daňového priznania a vznik daňovej povinnosti.
sassi
16.02.09,10:18
faktúru vystavíte na základe týždennej spotreby. Potom ale treba správne zahrnúť dodanie tovaru do daňového priznania a vznik daňovej povinnosti.[/quote]

Takže ak tomu dobre rozumiem, keďže sme mesačným platcom DPH, do daňového priznania zahrnieme 4xVF (každý týždeň 1 x VF). ???
A ešte poprosím o vysvetlenie: § 8 ods 4 písm e) tovar určený na dodanie tovaru do iného členského štátu touto zdan.osobou, ak dodanie tohto tovaru v členskom štáte, v kotorm sa skončí odoslanie alebo preprava bude oslobodené od dane.
sassi
17.02.09,12:20
z pohľadu DPH posudzujeme ekonomické vlastníctvo nie právne...t.j. či už môžme disponovať s tovarom napriek tomu že sme neni jeho vlastníkmi...no vo vašom prípade by som si možno dal pozor aby to nebolo posúdené ako premiestnenie tovaru podľa § 8 ods. 4. a to znamená, že predmet dane prenášate do talianska kde by ste sa mali registrovať lebo tam začínate vykonávať podnikateľskú činnosť. Takže ja by som to každopádne zmluvne zadefinoval že ekonomické vlastníctvo prechádza na nich dňo odoslania do talianska s tým že faktúru vystavíte na základe týždennej spotreby. Potom ale treba správne zahrnúť dodanie tovaru do daňového priznania a vznik daňovej povinnosti.


Ešte raz prosím Poraďákov o radu:

Ak teda do zmluvy zahrnieme klauzulu, že ekon. vlstníctvo prechádza na odberateľa dňom odoslania, na základe spotreby vystavíme faktúru bez DPH, tak do DP k DPH a do Súhrn.výkazu budeme vykazovať len hodnoty podľa VF????
A ešte detail: Odberateľ trvá na tom, aby na sklade (v log.firme) bola zásoba min. na 1 mesiac dopredu, čo potom na konci roka, keď na sklade bude ešte vyvezený nespotrebovaný a teda nevyfakturovaný tovar, ako sa to bude vykazovať? Normálne ako zásoby????
Mám z toho guláš. Potrebujem sa v tom zorientovať.:mee:
sassi
17.02.09,17:52
Posúvam!

Naozaj tu nie je nik, kto by mi to vedel objasniť???????????