martinala
20.06.05,12:03
Keď sa manželia rozvádzajú a pracovníčka mi prinesie potvrdenie zo súdu, že bola na pojednávaní, má to mať zaplatené ? môžete mi prosím povedať podľa ktorého paragrafu ?

ďakujem
Olgica
20.06.05,10:13
Keď sa manželia rozvádzajú a pracovníčka mi prinesie potvrdenie zo súdu, že bola na pojednávaní, má to mať zaplatené ? môžete mi prosím povedať podľa ktorého paragrafu ?

ďakujem
Pozri si zákonník práce. V každej firme by jeden mal byť.
magnum
20.06.05,10:23
ak nie je tak jeden prikladam...
martinala
20.06.05,10:27
Až takú vyčerpávajúcu odpoveď som nečakala . Ak by bolo v ZP § 141 - dôležité osobné prekážky v práci - tak jasne napísané, asi sa nebudem na to pýtať. Ale nevadí, dúfam, že sa nájde nejaká dobrá duša a vysvetlí mi to. Tebe cez to všetko ďakujem .....
Livia2
20.06.05,10:31
Podľa mňa nárok na náhradu mzdy nemá. Ak sa dohodne s Vami ako zamestnávateľom, môže mať neplatené voľno. Najlepšia by jej bola dovolenka, ak ju má.
Luba2
20.06.05,10:36
Martinala jedná sa o občiansku povinnosť § 137/2a (pozri aj 136/1 a 141/3) a pokiaľ nemáte upravené vo firme inak, tak je to voľno bez náhrady mzdy.
rosemary
20.06.05,10:37
Nepočula som, že by rozvod bol prekážka na zaplatenie náhrady. Ak Vám to nerieši kolektívna zmluva, o čom pochybujem.
jamajka
20.06.05,10:40
Maťka, určite bez nároku. U nás sa to rieši dovolenkou.
martinala
20.06.05,10:41
Nie, kolektívnu zmluvu ani nikde inde to nemajú ošetrené, takže budem postupovať podľa § 137 - zamestnávateľ poskytne voľno bez náhrady mzdy.
ďakujem moc.
JanaF
20.06.05,10:42
Ak bola predvolana na sud a musela sa zucastnit na zaklade predvolania zo sudu, tak by sa to malo uznat a ked ma aj doklad o ucasti. Aspon predvolanky na policiu su takto uznavane, ze zamestnanec ma narok na preplatenie celeho dna (policajti to takto uvadzali priamo na predvolankach).
bea
20.06.05,10:43
Keď sa manželia rozvádzajú a pracovníčka mi prinesie potvrdenie zo súdu, že bola na pojednávaní, má to mať zaplatené ? môžete mi prosím povedať podľa ktorého paragrafu ?

ďakujemJa si tiež myslím, že to nemá mať zaplatené. Prešla som si všetky prekážky v práci (§ 136 - 145). Podľa mňa sa jej týka § 141 ods.3), kde sa uvádza, že zamestnávateľ môže zamestnancovi poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy z iných vážnych dôvodov (takých, ktoré nie sú vyslovene uvedené v ZP), najmä na zariadenie dôležitých osobných, rodinných a iných vecí, ktoré nemožno vybaviť mimo prac. času.
Luba2
20.06.05,10:47
Ak bola predvolana na sud a musela sa zucastnit na zaklade predvolania zo sudu, tak by sa to malo uznat a ked ma aj doklad o ucasti. Aspon predvolanky na policiu su takto uznavane, ze zamestnanec ma narok na preplatenie celeho dna (policajti to takto uvadzali priamo na predvolankach).

Doklad o účasti je ospravedlnenka. Ak by napr. bola ako svedok (ale ona nie je) a chcela by náhradu od súdu, musel by jej zamestnávateľ potvrdiť jej ušlú mzdu a preplatenie by zabezpečil súd (alebo polícia).
ondrejvla
20.06.05,10:54
Prekážka v práci z tohoto dôvodu je len ospravedlnená, nie je platená. Pracovné voľno bez náhrady mzdy.
martinala
20.06.05,10:57
To, čo napísala Luba2, má logiku. Nemôžem však nájsť oporu v zákone, stále sa mi to vidí na voľno bez náhrady mzdy.
Luba2
20.06.05,10:59
Veď ja som Ti napísala, že ide o voľno bez náhrady mzdy. Tak čo Ti na tom nesedí? /Rozviedla som to v príspevkoch 6 a 12/.
martinala
20.06.05,11:01
Jáááj, až teraz mi bliklo ... ja som to pochopila tak, že pokiaľ by bola ten svedok a chcela by náhradu mzdy, tak jej to po potvrdení zamestnávateľom súd preplatí a keďže svedok nie je, že jej to mám zaplatiť ja. Ale už v tom mám jasno. ďakujem !!!!!
Luba2
20.06.05,11:03
Zita4
20.06.05,11:05
Ľubka to pekne napísala. :) Ak ide na súd ako svedok (vo verejnom záujme), súd preplatí ušlú mzdu. (Ani vtedy neplatí zamestnávateľ náhradu mzdy.) ;)
misurka
07.10.05,06:02
Moja zamestnankyna dostala predvolanie ako svedok na prejednanie priestupku od obvodného úradu - odbor všeobecnej vnútornej správy v priestupkovej veci proti občianskemu spolunažívaniu (obvinený jej manžel).
Myslím, že aj toto voľno bez náhrady mzdy, avšak zo súdu nedostala nič ohľadom nároku na náhradu ušlej mzdy apod.
Ako postupovať, dať je teda neplatené voľno?
Pepa
07.10.05,06:15
Áno /ja by som to riešila dovolenkou - teda ak ešte má/.
Jura
07.10.05,06:34
Moja zamestnankyna dostala predvolanie ako svedok na prejednanie priestupku od obvodného úradu - odbor všeobecnej vnútornej správy v priestupkovej veci proti občianskemu spolunažívaniu (obvinený jej manžel).
Myslím, že aj toto voľno bez náhrady mzdy, avšak zo súdu nedostala nič ohľadom nároku na náhradu ušlej mzdy apod.
Ako postupovať, dať je teda neplatené voľno?
Alebo nech ide na súkromnú priepustku a odrobí si to.
almerka
07.10.05,07:25
Alebo nech ide na súkromnú priepustku a odrobí si to.
Aj u nás si to buď odrobia, alebo čerpajú náhradné voľno za nadčasy. Teraz je kopec povinností s neplateným voľnom. Nerobila by som to ak sa to dá vyriešiť inak.