philllipe
16.02.09,10:54
Dobrý deň, chcel by som poradiť či vlastne mám alebo nemám podať daňové priznanie za brigádu. Tá trvala 2 mesiace s prestávkami. Zarobil som asi 13 000 Sk v čistom. Ak áno aké tlačivo alebo čo mám vlastne robiť? Bol by som rád aj keby niekto poslal niečo čo si mám prečítať niaky zákon alebo čo. A ešte dokedy sa to má podať? A dá sa vypočítať koľko mi vrátia alebo koľko budem musieť zaplatiť? Ďakujem
mzdarka renca
16.02.09,09:59
Dobrý deň, chcel by som poradiť či vlastne mám alebo nemám podať daňové priznanie za brigádu. Tá trvala 2 mesiace s prestávkami. Zarobil som asi 13 000 Sk v čistom. Ak áno aké tlačivo alebo čo mám vlastne robiť? Bol by som rád aj keby niekto poslal niečo čo si mám prečítať niaky zákon alebo čo. A ešte dokedy sa to má podať? A dá sa vypočítať koľko mi vrátia alebo koľko budem musieť zaplatiť? Ďakujem

1.Tlačivo typ A (tlačivo nájdeš na www.kros.sk , tam si ho môžeš stiahnuť)
2. vypýtaj si od zamestnávateľa, kde si bol na brigáde potvrdenie o zdaniteľnej mzde
3.DP podáš do 31.3.09
4. daň ti vrátia, uplatníš si odpočítateľnú položku 98496
Príroda
16.02.09,10:05
Zdravím. Daňové priznanie treba podať do konca marca, ak sa už nič tento rok nezmení, treba sledovať. Myslím, že pokiaľ ide iba o brigádu s uvedeným príjmom, nie si povinný ho podať, ale môžeš. Je to pre Teba výhoda, lebo pri takom nízkom príjme Ti vrátia stiahnutú daň. Je to škoda nevyužiť. Malo by to byť tlačivo typ A. Tlačivo aj vysvetlenie na vyplnenie nájdeš na stránke drsr.sk aj v niektorých stránkach účtovných programov, napr. viem alfa . Prajem pekný deň! E.
helka11
16.02.09,10:51
Týka sa to iste aj mňa,ak som pracovala na dohodu a môj zárobok v hrubom bol 20 000sk?....Je ten postup taký istý?(tlačivo typu A a potvrdenie o zdaniteľnej mzde)...a zaujíma ma ešte-dokedy to musím vybaviť...Či do 31.3 alebo to musím stihnúť ešte dnes(16.2)---Ďakujem za odpoveď
gabriela2579
16.02.09,10:53
Týka sa to iste aj mňa,ak som pracovala na dohodu a môj zárobok v hrubom bol 20 000sk?....Je ten postup taký istý?(tlačivo typu A a potvrdenie o zdaniteľnej mzde)...a zaujíma ma ešte-dokedy to musím vybaviť...Či do 31.3 alebo to musím stihnúť ešte dnes(16.2)---Ďakujem za odpoveď

Ak príjem z dohody, aký uvádzaš vyššie, bol u teba jediným za celý rok 2008, tak áno. DP sa podáva do 31.03.
philllipe
16.02.09,19:44
Ďakujem všetkým
Príroda
17.02.09,12:42
Ahojte! Študent denného štúdia vysokej školy začal v r. 2008 pracovať vo finančnom poradenstve na Zmluvu o sprostredkovaní. Jeho príjem bol len 2600 SK, výdaje nemá doložené. Poraďte, prosím, či je povinný podať Daňové priznanie k dani z príjmov. Za odpovede vopred ďakujem. Elena
mzdarka renca
17.02.09,12:49
Ahojte! Študent denného štúdia vysokej školy začal v r. 2008 pracovať vo finančnom poradenstve na Zmluvu o sprostredkovaní. Jeho príjem bol len 2600 SK, výdaje nemá doložené. Poraďte, prosím, či je povinný podať Daňové priznanie k dani z príjmov. Za odpovede vopred ďakujem. Elena

určite áno, predpokladám, že mu DÚ pridelilo aj DIČ. Daň nebude platiť žiadnu, nakoľko má nárok na OP v plnej výške (98496). Podá si DP typ B.
Príroda
17.02.09,12:56
Vďaka, renca. Práve som našla v téme DP študenta v minulom roku vetu- v zmysle zákona o DzP mu nevznikla povinnosť podať DP/ nedosiahol zákonom stanovenú hranicu na podanie DP./ Tak čo je pravda? Pridá sa ešte niekto? Veľmi ďakujem a pekný biely deň! Elena
Marína
17.02.09,13:11
Vďaka, renca. Práve som našla v téme DP študenta v minulom roku vetu- v zmysle zákona o DzP mu nevznikla povinnosť podať DP/ nedosiahol zákonom stanovenú hranicu na podanie DP./ Tak čo je pravda? Pridá sa ešte niekto? Veľmi ďakujem a pekný biely deň! Elena
Do výšky príjmu polovice nezd. časti základu dane(98496/2) žiadna fyzická osoba(až na výnimky) nie je povinná podať DP. Je však prezieravejšie ho podať, ak má pridelené DIČ(a tým je v evidencii DÚ), pretože DÚ daňovníka môže vyzvať na jeho podanie. DÚ totiž pri nepodaní DP nevie, či daňovník nedosiahol výšku príjmov vyššie uvedených, alebo zanedbal podanie DP.
Môj názor - podať DP alebo oznámiť DÚ, že príjmy za dané zdaňovacie obdobie nepriznávam z vyššie uvedeného dôvodu.