katkap17
16.02.09,10:41
Ahojte poraďáci chcela by som sa spýtať ak platím preddavky do zdrav. poistovne každý mesiac musím to účtovať každý mesiac do záväzkov alebo sa to dá až na konci roka súhrn všetkých preddavkov do záväzkov? Ďakujem
denisie
16.02.09,09:45
Ahojte poraďáci chcela by som sa spýtať ak platím preddavky do zdrav. poistovne každý mesiac musím to účtovať každý mesiac do záväzkov alebo sa to dá až na konci roka súhrn všetkých preddavkov do záväzkov? Ďakujem
ak robíš mzdy v Olympe, program ti to pekne vygeneruje a vyexportuje do Omegy a zapíše mzdy ID automaticky. Potom len účtuješ úhradu 336 AE/221,211
katkap17
16.02.09,10:02
Robím JU v ALFE
mzdarka renca
16.02.09,10:27
Robím JU v ALFE

robím to mesačne v alfe
abel
16.02.09,10:30
Katka, a mala si na mysli platenie preddavkov za zamestnancov alebo za podnikateľa?
katkap17
16.02.09,11:38
SZČO Ďakujem Chcela by som sa ešte spýtať ako zistím pri RZZP či mám preplatok alebo nedoplatok keď som SZČO. od 14.7.2008 platím zdr.poist. do 31.12.2008 som zaplatila 6366 sk . Do 30. 6.2009 podám RZ ako zistím či mám preplatok alebo nedoplatok za rok 2008?
katkap17
16.02.09,12:53
Nikto nevie poradiť?
Manual
16.02.09,18:25
SZČO Ďakujem Chcela by som sa ešte spýtať ako zistím pri RZZP či mám preplatok alebo nedoplatok keď som SZČO. od 14.7.2008 platím zdr.poist. do 31.12.2008 som zaplatila 6366 sk . Do 30. 6.2009 podám RZ ako zistím či mám preplatok alebo nedoplatok za rok 2008?
Ak spravíš RZZP a spravíš ho správne, tak z toho sa dozvieš, či máš nedoplatok alebo preplatok.
katkap17
17.02.09,16:02
Chcela by som k tej k téme : Môj prípad od 14.7.2008 som SZČO za mesiac júl mi poisťovna vypočítala sumu 696 sk ktorú som zaplatila šekom ostatné platby idú cez BU za ostatné mesiace do decembra 1134sk ale v mesiaci august mi prebehla platba 1134 tak si myslím že som zaplatila o jeden mesiac naviac keďže v mesiaci august sa platí za júl to znamená že by som mala mať preplatok za jeden mesiac opravte ma prosím ak sa mýlim prosím o radu
Lianka
17.02.09,16:08
Ak platis po skonceni mesiaca, podla toho, co pises, sa zda, ze za jul si zaplatila 696 Sk a 1134 Sk - dve platby.

Ved si evidenciu v knihe zaväzkov a paruj uhrady. Nestane sa ti tak, ze by si nevedela aktualne saldo.
katkap17
17.02.09,16:39
Platim vždy k 5 v mesiaci - 22.7.2008 som zaplatila za júl 696 sk a v auguste mi prešla platba 1134 za júl kedže sa platí mesiac do zadu som už z toho hotová a ešte sa mi nedá ani stiahnuť tlačivo RZZP , B
abel
18.02.09,05:33
A to už sú nové tlačivá k RZZP???? Veď to sa robí až do konca júna, výška tvojej povinnosti záleží od dosiahnutého príjmu, ak tam máš preplatok, tak potom sa ti vráti, úplne zbytočne sa stresuješ.
Lianka
18.02.09,13:21
Mozno sa vam moja otazka zda od veci, ale vrata mi uz dlhsie v hlave - kedy je termin na RZ ZP 2008?

Podla http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html
§ 19 Ročné zúčtovanie poistného

(1) Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka. Povinnosť sa nevzťahuje na poistenca, ktorý...

Prechodne ustanovenia su len pre roky 2005, 2006 a 2007.

Sledujem aj pana Mihala a pre jeden internetovy dennik sa aj on vyjadril: ...Ale aby sme nezabudli. Minister Raši vyhlásil, že v ročnom zúčtovaní poistného na zdravotné poistenie nebudú nijaké zmeny. Jedna zmena predsa len bude, možno o nej minister nevie - termín na podanie ďalšieho ročného zúčtovania už bude "riadny" - ročné zúčtovanie za rok 2008 sa bude musieť podať už do 31. marca 2009. To, že sa doteraz zúčtovanie podávalo až do 30. júna, bolo každoročne v zákone "ošetrené" prechodnými ustanoveniami. A pre zúčtovanie za rok 2008 už žiadne prechodné ustanovenie v zákone neexistuje.
Zdroj: http://blogy.etrend.sk/mihalblog/ked-ministerke-pamat-nesluzi/144329.html
mzdarka renca
18.02.09,17:35
Mozno sa vam moja otazka zda od veci, ale vrata mi uz dlhsie v hlave - kedy je termin na RZ ZP 2008?

Podla http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html
§ 19 Ročné zúčtovanie poistného

(1) Poistenec je povinný vykonať ročné zúčtovanie poistného za predchádzajúci kalendárny rok a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka. Povinnosť sa nevzťahuje na poistenca, ktorý...

Prechodne ustanovenia su len pre roky 2005, 2006 a 2007.

Sledujem aj pana Mihala a pre jeden internetovy dennik sa aj on vyjadril: ...Ale aby sme nezabudli. Minister Raši vyhlásil, že v ročnom zúčtovaní poistného na zdravotné poistenie nebudú nijaké zmeny. Jedna zmena predsa len bude, možno o nej minister nevie - termín na podanie ďalšieho ročného zúčtovania už bude "riadny" - ročné zúčtovanie za rok 2008 sa bude musieť podať už do 31. marca 2009. To, že sa doteraz zúčtovanie podávalo až do 30. júna, bolo každoročne v zákone "ošetrené" prechodnými ustanoveniami. A pre zúčtovanie za rok 2008 už žiadne prechodné ustanovenie v zákone neexistuje.
Zdroj: http://blogy.etrend.sk/mihalblog/ked-ministerke-pamat-nesluzi/144329.html

mimotemy to nemyslia vážne, to si do práce už naozaj aj posteľ prinesiem. naši zákonodarcovia si naozaj myslia, že sme na baterky?
Dúfam a verím, že to tak nie je. Táto skutočnosť mi akosi ušla.
Lianka
18.02.09,17:41
Je to starsi clanok. Odlozila som si ho, aby som nezabudla... Uz od januara cakam na nove tlaciva, sledujem na nete, tu v diskusiach..., ale o RZZP ani reci. Zakon je v sulade s vyhlasenim p. Mihala. Uz som si zacala pripadat vadna (este si pripadam... :confused:), aj ked som v inej veci volala do poistovne, spytala som sa na toto - ti to vobec neriesia, udajne je termin az jun... Tak som uz napochybach, ci ja zle citam, alebo ako...
mzdarka renca
18.02.09,17:58
Je to starsi clanok. Odlozila som si ho, aby som nezabudla... Uz od januara cakam na nove tlaciva, sledujem na nete, tu v diskusiach..., ale o RZZP ani reci. Zakon je v sulade s vyhlasenim p. Mihala. Uz som si zacala pripadat vadna (este si pripadam... :confused:), aj ked som v inej veci volala do poistovne, spytala som sa na toto - ti to vobec neriesia, udajne je termin az jun... Tak som uz napochybach, ci ja zle citam, alebo ako...

v panike:eek: som začala hľadať, lebo sa mi to nezdalo a našťastie :Dje termín na vykonanie RZZP 30.6.2009:), pozri nižšie

Zákonom č. 581/2008 Z. z. sa zavádzajú ďalšie zmeny v zákone o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html) poistení.



V § 19 sa dopĺňa nový odsek 20. Podľa neho ak má platiteľ poistného na základe rozhodnutia daňového úradu predĺženú lehotu na podanie daňového priznania (do 30. septembra), je povinný vykonať a podať ročné zúčtovanie poistného najneskôr v deň podania daňového priznania - čiže najneskôr do 30. septembra. Rozhodnutie daňového úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania je platiteľ poistného povinný predložiť zdravotnej poisťovni najneskôr v deň určený na podanie ročného zúčtovania - čiže do 30. júna. Nedoplatok alebo preplatok ročného zúčtovania poistného je v takom prípade splatný do 31. decembra.



Lehoty pre vykonanie ročného zúčtovania za rok 2008 sa v roku 2009 stanovujú podľa § 31f rovnako, ako v roku 2008 za rok 2007. Čiže


15. máj 2009 (lehota podľa § 19 ods. 5 zákona) - Dovtedy musí zamestnávateľ vydať svojmu zamestnancovi, ktorý ho o to požiada, doklad o príjmoch a zaplatených preddavkoch. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa o doklad o príjmoch a zaplatených preddavkoch po 15. máji 2009, zamestnávateľ je povinný mu doklad vydať do 15 kalendárnych dní od doručenia žiadosti.

31. máj 2009 (lehota podľa § 19 ods. 2 zákona) - Dovtedy môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania.

30. jún 2009 (lehota podľa § 19 ods. 1 zákona) - Dovtedy sa musí vykonať ročné zúčtovanie a doručiť do zdravotnej poisťovne.

31. august 2009 (lehota podľa § 19 ods. 10 zákona) - Dovtedy musí poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie za zamestnanca, oznámiť ostatným platiteľom – zamestnávateľom alebo samotnému zamestnancovi - ich preplatok alebo nedoplatok, ak je aspoň 3 € a vyšší.

30. september 2009 (lehota podľa § 19 ods. 15 zákona) - lehota na zaslanie tlačiva Oznámenie zamestnávateľa zdravotnej poisťovni o výslednom preplatku alebo nedoplatku, ktorý sa uhrádza medzi zamestnávateľom a zdravotnou poisťovňou.

31. október 2009 (lehota podľa § 19 ods. 11 a 12 zákona) - lehota na vyrovnanie preplatku alebo nedoplatku na poistnom. Na preplatok alebo nedoplatok nižší ako 3 € sa neprihliada, takýto preplatok alebo nedoplatok sa neuhrádza.
abel
18.02.09,18:29
Ufff, tak to som sa nadýchla na začiatku stránky a vydýchla až teraz... Renča, ďakujem za záchranu - skoro života. Neviem, načo by si do roboty posteľ nosila. To skôr robotu do postele. Veď už aj teraz je to všetko len - len s odratými ušami. Teraz daňové, hneď potom štvrťročná DPH, chvíľu oddych na naštudovanie rôznych noviel novelizovaných zákonov, potom RZZP, zase štvrťročná DPH, hlboký povzdych, že tento rok dovolenka zase nebude, no a potom už šťastné a veselé...
mzdarka renca
18.02.09,19:01
Ufff, tak to som sa nadýchla na začiatku stránky a vydýchla až teraz... Renča, ďakujem za záchranu - skoro života. Neviem, načo by si do roboty posteľ nosila. To skôr robotu do postele. Veď už aj teraz je to všetko len - len s odratými ušami. Teraz daňové, hneď potom štvrťročná DPH, chvíľu oddych na naštudovanie rôznych noviel novelizovaných zákonov, potom RZZP, zase štvrťročná DPH, hlboký povzdych, že tento rok dovolenka zase nebude, no a potom už šťastné a veselé...

mimotemy presne si to vystihla a toto sú moje pocity :D:D:D:D:D
Lianka
19.02.09,06:50
Dakujem renci. V zakona o zdravotnom poisteni tu na porade este tato aktualizacia nie je zapracovana... Aj ja som, pravdaze rada, ze je to takto :).
mzdarka renca
19.02.09,19:02
Dakujem renci. V zakona o zdravotnom poisteni tu na porade este tato aktualizacia nie je zapracovana... Aj ja som, pravdaze rada, ze je to takto :).

abel a lianka, to znenie zákona mám práve z porady, resp. z draka na mzdy, ktoré máte obe predplatené.
Lianka, nie je za čo;).