TanaTM
20.06.05,14:19
Potrebujem poradiť ako sa účtujú podielové fondy:

- vložím do XXX určitú sumu za vstupný poplatok 1%. Vložené peniaze predstavujú určitú hodnotu podielov, kde jeden podiel má kurz 1,9072. Na konci roka dostanem výpis z konta, kde bude kurz podielu napr. 1,9501, čiže v prepočte na počet podielov mám výnos.
- zatiaľ mám zaúčtované iba prevod peňazí z bežného účtu na účet 261 a neviem čo ďalej (069 Ostatný dlhodobý finančný majetok?) a čo s výnosmi na konci roka?
zlatica76
21.06.05,12:31
Podla mna by si mala uctovat:
- vydaj penazi na nakup podielov ............. 200 Sk .... / 221
- nakup podielov ......................................180 SK 063 /
- vstupny poplatok ...................................20 Sk 568 AE /

069 nie, lebo tam sa podla postupov uctuje nieco ine (umelecke diela a zbierky a subory hnutelnych veci a nehnutelnosti, ktore sa prenajimaju)

Na konci roka ti pride vypis, ze tvoja investicia 200 Sk ma hodnotu 250 Sk, tak sa ti zvysila fin. investicia o 50 Sk a to zauctujes ako 063 AE / 414. Ak sa ti nebodaj prechodne znizi investicia, asi by som to riesila cez opravne polozky (559 / 096), resp. 414 / 063 AE.

Je to zaujimava problematika, ale v knihach odpoved nenajdes - musis byt skratka TVORIVA! Uctovnictvo uz zacina byt tvorive, akurat nas obmedzuju pocetne (a stale sa meniace) zakony. :)
Jana Acsová
21.06.05,13:15
Potrebujem poradiť ako sa účtujú podielové fondy:

- vložím do XXX určitú sumu za vstupný poplatok 1%. Vložené peniaze predstavujú určitú hodnotu podielov, kde jeden podiel má kurz 1,9072. Na konci roka dostanem výpis z konta, kde bude kurz podielu napr. 1,9501, čiže v prepočte na počet podielov mám výnos.
- zatiaľ mám zaúčtované iba prevod peňazí z bežného účtu na účet 261 a neviem čo ďalej (069 Ostatný dlhodobý finančný majetok?) a čo s výnosmi na konci roka?Odpoveď nie je jednoznačná. Jednak upozorňujem na oceňovanie: cenné papiere sa oceňujú obstarávacou cenou, t.j. vrátane prípadných vedľajších nákladov obstarania (§25 Zákona o účtovníctve). Z otázky nie je zrejmé, či sa jedná o podielové listy (ak to dobre chápem) krátkodobé, alebo dlhodobé, realizovateľné a pod.. Nakoľko sa jedná o špecifickú oblasť doporučujem odborníka na túto oblasť, prípadne viac podrobností zo zmluvy (alebo všeobecných obchodných podmienok). Bez ďalších informácií nemožno priradiť ani vstupný poplatok a jeho väzbu k cene obstarania a ani vhodný účet. Upozorňujem aj na prípadné dopady § 39 Zákona o DPH ods. 1 písm. f - oslobodené činnosti a dopad na koeficient (ročné výnosy z podielov).
Nakoľko sa nezaoberám touto problematikou, upozorňujem iba na prípadné možné riziká, ktoré je potrebné vyriešiť čo najskôr, aby nebolo neskoro.
Z tvojho príspevku mám dojem, že nie si "podielová spoločnosť" ale klasický podnikateľský subjekt, ktorý obstaral špecifický druh cenného papiera za účelom zhodnotenia finančných prostriedkov. Moja odpoveď smeruje k tomuto druhu obstarania.
TanaTM
23.06.05,11:31
áno máš pravdu, nie som podielová spoločnosť, ale softvérová firma, ktorá sa okrem iného stará aj o účtovníctvo niekoľkých našich klintov. A jeden z nich mi pripravil takúto zradu. Priznám sa,že nemám žiadne skúsenosti s účtovaním podielových fondov hoci účtovala som už rôzne prípady.Zatiaľ čo viem, že vložili peniaze na dobu asi 10 rokov, o rok by mali dlostať dividendy vo forme ďalších podielov a potom neskôr (koncom roka 2006) majú určený výplatný termín na odkúpenie časti podielov pre potreby dotácie prevádzky. Ak by si vedel ešte niečo viac tomu mi poradiť, budem rada. Zatiaľ ďakujem, aspoň som trochu zorientovaná
Jana Acsová
24.06.05,08:54
áno máš pravdu, nie som podielová spoločnosť, ale softvérová firma, ktorá sa okrem iného stará aj o účtovníctvo niekoľkých našich klintov. A jeden z nich mi pripravil takúto zradu. Priznám sa,že nemám žiadne skúsenosti s účtovaním podielových fondov hoci účtovala som už rôzne prípady.Zatiaľ čo viem, že vložili peniaze na dobu asi 10 rokov, o rok by mali dlostať dividendy vo forme ďalších podielov a potom neskôr (koncom roka 2006) majú určený výplatný termín na odkúpenie časti podielov pre potreby dotácie prevádzky. Ak by si vedel ešte niečo viac tomu mi poradiť, budem rada. Zatiaľ ďakujem, aspoň som trochu zorientovanáPredpokladala som.
Píšeš prvú info o dlhodobosti, t.j. orientuj sa v účtovej triede 0. Obstaranie sa účtuje cez 043. Začni § 14 Postupov. Možné účty mi pripadajú 065 (záleží od druhu podielového listu) alebo 069. Úrokový výnos ku dňu zostavenia účtovnej závierky možno účtovať aj 065/665 (naznačujem tento zápis nakoľko ste kúpili za menej ako je menovitá hodnota).
Over si zmluvy, alebo obchodné podmienky, neviem, čo máš k dispozícii. Hovoríš aj o dividendách, aj o úročení. Kúpila si podielové listy za nižšiu ako menovitú hodnotu. Vzniká Ti každoročne "asi" alikvótny úrokový výnos. Neviem o aké dividendy by mohlo ísť - uvádzaš, že za ne budú obstarané nové podiely, t.j. predpokladám dva druhy výnosu. Možno sa však mýlim, všetko je potrebné brať v súvislostiach. Musíš dať viac info, bez toho sa asi nedá poradiť hodnoverne. A s tou DPH je to tiež potrebné overiť. (Ak si dobre pamätám, tak v starom zákone boli úrokové výnosy z CP problematické - a v niektorých prípadoch vchádzali do koeficientu.) Skús sa aj poradiť aj na DÚ, nakoľko my sme v poslednom čase takýto problém neriešili.
TanaTM
28.06.05,06:40
Srdečná vďaka za rady. Zatiaľ mám iba stručné iformácie, poslali mi z firmy faxom iba poznámky. Zmluvu si pozriem keď pôjdem najbližšie skontrolovať účtovníctvo za jún a vypočítať DPH. Mne sa zdá účtovanie podielových fondov a celkovo cenných papierov komplikované. A veľmi ťažko sa hľadá nejaký príklad na zaúčtovanie.
jessko
13.07.05,09:51
a neviem ako este uctovat podobny problem s tým, že výpis zúčtu chodí každý mesiac???

dakujem
plavčík
09.03.07,09:19
a neviem ako este uctovat podobny problem s tým, že výpis zúčtu chodí každý mesiac???

dakujem


Mám PS k 1.1.2006 na 063 - realizované CP, ako sa účtuje precenenie mi je teoreticky jasné 063/414

ALE KDE ZISTÍM SUMU K 31.12. ktorou to mám preceniť???????Kde konkrétne si vypýtam výpis a koho poprosiť nech mi ho vydá..:mee:
..

A čo s účtom 414 kde mám tiež PS - ešte z precenenia za rok 2005, mám to dáko "zrušiť" a znovu vytvoriť či čo?????????:confused:

PROSÍÍÍÍÍM o rýchlu pomoc som pred auditom a prvý krát sám mám niečo na 063 a nikto mi nevie pomôcť.:eek: :eek: :eek:
martinius
09.03.07,09:25
Mám PS k 1.1.2006 na 063 - realizované CP, ako sa účtuje precenenie mi je teoreticky jasné 063/414

ALE KDE ZISTÍM SUMU K 31.12. ktorou to mám preceniť???????Kde konkrétne si vypýtam výpis a koho poprosiť nech mi ho vydá....

PROSÍÍÍÍÍM o rýchlu pomoc som pred auditom a prvý krát mám niečo na 063 a nikto mi nevie pomôcť.:eek: :eek: :eek:

Hospodárske noviny - podielové fondy.Ale výpis by ti mali poslať aj z podielového fondu.
Vladimír Ozimý
22.02.08,15:07
Kamaráti.

Poviem pravdu že už mám plnú hlavu cenných papierov a momentálne riešim zúčtovanie výnosu z podielového listu

Spoločnosť v roku 2007 obstara podielové listy vo VUB, na konci roku dostali výpis kde bolo uvedené že cena podielového listu je 250 tis., obstarali ho za 235000 Sk. Zmluva je na dobu neurčitú. S tým že spoločnosť plánuje vybrať tieto podielové listy v roku 2009 kedy bude výnos zdanený zrážkovou daňou. Hm ale ako preceniť výnos k 31.12.? na 665 alebo 414?...no ak by som to dával na 665 tak očakávam že mi to aj niekto vyplatí ale tento podielový list bude vyplatený pri úhrade za podielové listy...fakt som už z toho unavený :)