pipiskova81
16.02.09,12:39
Dobrý deň. Prečítala som si tu toho veľa už o paušálnych výdavkoch. Mám pocit , že až priveľa , lebo som nakoniec dospela k tomu, že už neviem nič.... Teda niečo viem , ale neviem ten prvotný postup zadelenia živnosti!!! A aj som to hladala ale neviem to... poprosím Vás teda, môže mi niekto napísať , koľko si môže % uplatniť otec, ked má živnosť na : dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov? Ak by bol niekto taký zlatý, ozaj by mi stačilo napísať 40% alebo 60%.... ďakujem krásne.....
hanelie
16.02.09,12:14
40%
florkula
16.02.09,12:21
samozrejme ze 40% lebo to nie je remeselna živnosť
denisie
16.02.09,12:22
ja sa chcem tiež uistiť...v pokyne MV - obsahová náplň remeselných živností som našla činnosti, ktoré vykonáva živnostník, avšak nie sú uvedené v stĺpci pod kmeňovými, ale pod čiastkovými súvisiacimi prácami (volné živnosti)
Môžem aj toto považovať ako fakt, že si môže uplatniť 60%?
Zita5
16.02.09,12:26
ja sa chcem tiež uistiť...v pokyne MV - obsahová náplň remeselných živností som našla činnosti, ktoré vykonáva živnostník, avšak nie sú uvedené v stĺpci pod kmeňovými, ale pod čiastkovými súvisiacimi prácami (volné živnosti)
Môžem aj toto považovať ako fakt, že si môže uplatniť 60%?


Nie , sú to voľné živnosti , je to tam napísané /voľné živnosti/.
hanelie
16.02.09,12:27
§ 6 zákona o dani z prijmov
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
denisie
16.02.09,12:28
Nie , sú to voľné živnosti , je to tam napísané /voľné živnosti/.
a čo v prípade, keď si ten živnostník uplatňoval po minulé roky 60%? je možné v ďalšom roku urobiť paušál len 40, a je nutné podať opravné DP?
Zita5
16.02.09,12:36
Dobrý deň. Prečítala som si tu toho veľa už o paušálnych výdavkoch. Mám pocit , že až priveľa , lebo som nakoniec dospela k tomu, že už neviem nič.... Teda niečo viem , ale neviem ten prvotný postup zadelenia živnosti!!! A aj som to hladala ale neviem to... poprosím Vás teda, môže mi niekto napísať , koľko si môže % uplatniť otec, ked má živnosť na : dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov? Ak by bol niekto taký zlatý, ozaj by mi stačilo napísať 40% alebo 60%.... ďakujem krásne.....

Výňatok ...

V záujme zabezpečenia právnej i praktickej stránky, vypracovaný dokument je vnútorne členený na 2 základné časti, ktoré sú vzájomne previazané. Nosnú, základnú časť materiálu tvorí obsah kmeňových činností jednotlivých remeselných živností vymedzený pozitívnym spôsobom. Druhú nedielnu časť dokumentu tvorí negatívne vymedzenie jednotlivých remeselných živností, s cieľom uviesť demonštratívny výpočet najčastejších čiastkových činností, ktoré nespĺňajú charakter remeselnej živnosti. V tomto význame ide o okruh tých čiastkových činností, ktoré môžu vykonávať na základe samostatného živnostenského oprávnenia na základe ohlásenia voľnej živnosti, bez toho, aby pri ich výkone bola dotknutá osoba povinná splniť a preukázať odbornú spôsobilosť.

SKUPINA 113 – Stavebníctvo


ODBOR a jeho KÓD
charakteristika odboru



Stavebníctvo – kód 36

3661 2 - murár
3656 4 01 - operátor stavebnej výroby–murované konštrukcie
3668 2 - montér suchých stavieb
3682 2 11 - murár – výroba v stavebníctve
charakteristika odboru:
Vzdelávanie a príprava je zameraná na získanie odborných teoretických vedomostí a praktických zručností súvisiacich s vykonávaním odborných činností spojených s murovaním nosného a výplňového muriva, priečok, komínov, zhotovovaním vnútorných a vonkajších omietok, vykonávaním betonárskych prác, zhotovovaním obkladov a dlažieb, osadzovaním prekladov a výrobkov pridruženej stavebnej výroby, zhotovovaním izolácií proti zemnej vlhkosti, tepelných a zvukových izolácií, vykonaním údržby, opráv, adaptačných a rekonštrukčných prác a montáží stavebných projektov, úpravy interiérov a montáži ľahkých stavebných konštrukcií v bytových, občianskych, priemyselných objektoch, pri ich údržbe , opravách a rekonštrukcii, pri kreslení a čítaní technickej dokumentácii. Štúdium je zamerané na prípravu povolania murár a vykonávanie niektorých činností obkladača, betonára, omietkára, maliara, izolatéra a montéra suchých stavieb




VOĽNÉ ŽIVNOSTI


čiastkové súvisiace činnosti



·demolácie, búracie práce, príprava staveniska, terénne úpravy
·vykonávanie tenkostenných omietok stierkovaním
·montáž priečok a zavesných podhľadov suchou technológiou z hromadne vyrábaných dielcov
·obkladanie stien suchým spôsobom
·výmena a osadzovanie okien, osadzovanie parapetov bez úpravy stavebných otvorov
·betonárske práce (prístupové cesty, chodníky, spevnené plochy – ukladanie hotových betónových dielcov),
·obkladanie stien z hotových umelohmotných a drevených profilov
·tapetovacie, maliarske a natieračské práce
·kladenie zámkovej dlažby
·výroba stavebných prefabrikátov, zmesí a výrobkov (panely, kvádre a pod.)
·kladenie textilných dlážkových krytín
·montáž kozubových a komínových systémov z hotových komponentov
·lešenárske práce - montáž a demontáž lešenia
·armovacie práce






REMESELNÉ ŽIVNOSTI


kmeňové činnosti
19.
Murárstvo
zahŕňa:
Vykonávanie murárskych, obkladačských, šamotárskych prác, kladenie keramických podláh pri výstavbe, rekonštrukciách /mimo reštaurátorských prác/ súčasných i historických objektov. Odborné hlavne murárske práce zamerané na realizáciu múrov, klenieb z rôznych materiálov, murovanie kanalizačných stôk a nadväzujúcich kanalizačných a vodárenských objektov. Zhotovovanie vnútorných a vonkajších omietok, žiaruvzdorných výmuroviek, striekanie (torkretovanie). Osadzovanie prefabrikovaných prekladov, schodov, zárubní, okien, zábradlí, rímsových dosák, komínových zostáv a podobne. Vykonávanie konštrukcií zo sklobetónu, kyselinovzdorných podláh a obkladov, vykonávanie špeciálnych izolácií historických objektov, zhotovovanie mozaík (výtvarných podľa umeleckého návrhu) i mozaikových obkladov. Zhotovovanie zateplovacieho systému fasád budov vrátane povrchovej úpravy. Vykonávanie špeciálnych dlažieb (kamenné dosky, benátska dlažba). Obkladačské práce so všetkými druhmi obkladových materiálov vo vzťahu ku živnosti. Vykonávanie opráv žiaruvzdorných výmuroviek, vložkovanie komínov keramickými materiálmi.


P.S. Teraz to posúďte podľa zriaďovania ŽL ...ktorý vlastní
hanelie
16.02.09,12:41
a čo v prípade, keď si ten živnostník uplatňoval po minulé roky 60%? je možné v ďalšom roku urobiť paušál len 40, a je nutné podať opravné DP?

existujú dve riešenia:

1. opraviť / DDP / - dodaniť :)
2. :D
Zita5
16.02.09,12:43
a čo v prípade, keď si ten živnostník uplatňoval po minulé roky 60%? je možné v ďalšom roku urobiť paušál len 40, a je nutné podať opravné DP?

Ťažko to takto jednoznačne posúdiť . Možno ,že by to bolo pre konkrétnu SZČO veľmi nepríjemné a možno nie .
Doporučujem dať preveriť najskôr Živnostenský list na konkrétnom úrade , ktorý ho vydával . Myslím tým to , že ako činnosť bola od počiatku zriaďovaná ......či musel preukazovať odbornú spôsobilosť .
Zita5
16.02.09,12:51
existujú dve riešenia:

1. opraviť / DDP / - dodaniť :)
2. :D

Jednoduché riešenie , len to môže byť finančné aj náročné .:);) Takže, ja by som predsa len zašla na osobnú konzultáciu na ten živnostenský úrad a zistila si veci okolo toho .Potom by som uvažovala nad DDP .


P.S. Aj tak mám stále pocit nejakého nedoriešenia tých remeselných živností ....že teda mohli by sa naši vládni činitelia už rozhodnúť s tým niečo spraviť .
Myslím tým to , že v uvedom ŽL bude jasne uvedené .....remeselná živnosť .Neviem ako Vy , ale ja som sa s takým ŽL ešte nestretla .
denisie
16.02.09,12:54
existujú dve riešenia:

1. opraviť / DDP / - dodaniť :)
2. :D

páči sa mi druhé riešenie,:---
lenže keď bude teraz podávať DP a uplatní si len 40%, DÚ hneď príde na to, že je tam nejaká habaďúra...no nie?preto sa pýtam, čo v prípade, žeby si od tohto roku odrazu uplatnil len 40%
ináč tie negatívne vymedzenia remeselných živností dobre popletú človeka.
SZČO určite nemusel preukazovať odbornú spôsobilosť, lebo Žl mal vysvavený raz dva...:cool:
denisie
16.02.09,12:57
P.S. Aj tak mám stále pocit nejakého nedoriešenia tých remeselných živností ....že teda mohli by sa naši vládni činitelia už rozhodnúť s tým niečo spraviť .
Myslím tým to , že v uvedom ŽL bude jasne uvedené .....remeselná živnosť .Neviem ako Vy , ale ja som sa s takým ŽL ešte nestretla .
ja som sa stým taktiež nestretla a preto hľadám a teda som aj našla obsahovú náplň remeselnej živnosti, akurát že ma poplietli negatívne a pozitívne vymedzenia...kmeňové a volné živnosti súvisiace k nim....atď....:confused::---:confused::eek:
vmelus
17.02.09,08:50
Mám záujem začať podnikať ako živnostník, budem mať jednu živnosť voľnú a jednu viazanú. aké si možem účtovať % paušálnych výdavkov.
Vdaka.
Esšte jedna otázka, neviete náhodov niekto výšku podpory na rok 2009 z ÚP na rozbeh činnosti SZČO pre invalidného občana s viac ako 50% invalidity v Bratislave?
Vďaka
Jano23
18.02.09,06:54
Predpokladám že paušalné výdavky 40% /aj 60%/ostávajú aj tento rok? Je to pravda? Píšem preto, lebo vláda schválila od budúceho
mesiaca ešte niečo nové.Je to v dnešnom denníku SME, kde sa píše o zjednodušení daňovej evidencii ak ročný príjem nepresahuje
170 000€ a živnostník nezamestnáva žiadneho zamestnanca.
Ale to je niečo iné, nie? To by nemalo mať nič spoločné
s uplatňovaním 40% paušalných výdavkov a tie zostávajú dúfam
v platnosti. Je to tak správne?
Anja111
18.02.09,07:08
Predpokladám že paušalné výdavky 40% /aj 60%/ostávajú aj tento rok? Je to pravda? Píšem preto, lebo vláda schválila od budúceho
mesiaca ešte niečo nové.Je to v dnešnom denníku SME, kde sa píše o zjednodušení daňovej evidencii ak ročný príjem nepresahuje
170 000€ a živnostník nezamestnáva žiadneho zamestnanca.
Ale to je niečo iné, nie? To by nemalo mať nič spoločné
s uplatňovaním 40% paušalných výdavkov a tie zostávajú dúfam
v platnosti. Je to tak správne?
Áno. Paušálne výdavky zostávajú v platnosti.
Jano23
18.02.09,07:09
Ďakujem za odpoveď.