Keler
16.02.09,11:44
Chcem predať nehnuteľnosť - rodinný dom - ku ktorému prislúcha podiel v spoločnom dvore.
Majú spolumajitelia spoločného dvora predkupné právo k pradávanej nehnuteľnosti - rodinnému domu - v ktorom žiadny podiel nemajú? Sú na to rôzne právne názory / § 140 OZ /

Ďakujem!
Chobot
16.02.09,10:55
Chcem predať nehnuteľnosť - rodinný dom - ku ktorému prislúcha podiel v spoločnom dvore.
Majú spolumajitelia spoločného dvora predkupné právo k pradávanej nehnuteľnosti - rodinnému domu - v ktorom žiadny podiel nemajú? Sú na to rôzne právne názory / § 140 OZ /

Ďakujem!


Podľa mňa k domu nemajú predkupné právo, len k pozemku.
Mária27
16.02.09,14:13
Odporúčam dohodnúť sa so spolumajiteľmi na reálnom rozdelení dvora so zriadením vecného bremena prechodu a prejazdu. Ja to lepšie ako byť spolumajiteľmi.
alexandrap
07.05.09,13:03
mam rovnaky problem- dom je moj(ziadny spoluvlastnik)-dvor je spolocny(sme spoluvlastnici-susedia)-dohoda o rozdeleni dvora nie je mozna(skusal som).

ako to predat(nie susedom)?
som povinny najprv susedom ponuknut moj podiel na spolocnom dvore?
dvor nie je mozne obist pri uzivani domu....
Chobot
07.05.09,21:03
mam rovnaky problem- dom je moj(ziadny spoluvlastnik)-dvor je spolocny(sme spoluvlastnici-susedia)-dohoda o rozdeleni dvora nie je mozna(skusal som).

ako to predat(nie susedom)?
som povinny najprv susedom ponuknut moj podiel na spolocnom dvore?
dvor nie je mozne obist pri uzivani domu....

Treba sa zariadiť podľa situácie.

Varianta A:

Ponúkni dom spolu s tvojím podielom dvora susedom. Ak odmietnu kúpiť, predaj cudziemu.

Varianta B:

Predaj dom aj podiel na dvore cudziemu. Pravdepodobne sa žiadny sused neozve, že si mu to neponúkol, ale je to riziko.

Varianta C (právne najčistejšia):

Zriadiť na spoločný dvor vecné bremeno práva prechodu pre všetkých majiteľov domov (viazať to na nehnuteľnosť, nie na meno). Vecné bremeno môžete zriadiť buď dohodou vlastníkom, alebo súdnou cestou. Potom môžeš osobitne predať dom cudziemu a pozemok trebárs tým spoluvlastníkom (keby náhodou niekto súhlasil s ponukou - dom nemusíš ponúknuť, ale pozemok áno) a nový majiteľ domu má zabezpečené právo prechodu cez pozemok,aj keď nebude jeho.
alexandrap
08.05.09,06:38
dik.
predpokladam ovsem, ze nemozem spajat predaj mojho vlastnictva(dom) s predajom spoluvlastnictva (dvor)-niet na to pravny zaklad-spojitost nie je nijak pravne podchytena(to je iba moj sedliacky rozum)
Mária27
08.05.09,07:27
Ak nechceš zostať v neistote, treba zriadiť vecné bremeno - Chobotov variant C. To ti zriadiť musia.

Možno im to však stačí vysvetliť. Moja mama sa tiež bála vysporiadať spoluvlastníctvo spoločného dvora, lebo bývala vzadu a mala obavy, že neskôr môže mať problémy dostať sa na ulicu. Vysvetlila som jej vecné bremeno, pochopila a pozemok vyporiadali.
alexandrap
08.05.09,09:41
cize napisat dohodu,nechat podpisat susedov(musi byt notarsky overene?),podat na kataster...?
viktorviktor
08.05.09,13:03
v § 140 OZ ibaže - príbuzní sa riadia podľa podľa §17 a 18, a ak sa nedohodnú inak každý má právo na kúpu svojho podielu, ak nejde o príbuzných, ponuku môžu dostať ale sa nemôžu dožadovať svojej ceny a na prejdenie cez dvor je nárok zo zákona, iná vec je ako sa k tomu postaví nový majiteľ a spoludvorník - problém hádok a protivenstiev
alexandrap
08.05.09,13:29
nie su to pribuzni, snad sa mi to podari nejako doriesit
dik za rady
Mária27
09.05.09,04:08
Ak ti to neurobia, môžeš predať dom bez dvora - ten zostane tvoj. Potom sa môžeš s novými majiteľmi dohodnúť na vydržaní.
pepa78
15.05.09,12:46
Chobot, poslal som Vám SS . Ďakujem
Petra Nová
15.05.09,19:15
Chcem predať nehnuteľnosť - rodinný dom - ku ktorému prislúcha podiel v spoločnom dvore.
Majú spolumajitelia spoločného dvora predkupné právo k pradávanej nehnuteľnosti - rodinnému domu - v ktorom žiadny podiel nemajú? Sú na to rôzne právne názory / § 140 OZ /

Ďakujem!
Podľa mňa absolútne nemáš žiadnu povinnosť ponúkať svoj podiel na spoločnom dvore spoluvlastníkom pozemku. V tomto prípade je spoločný dvor príslušenstvom domu, tak u Teba, ako aj u domov ostatných spoluvlastníkov. Dvor je nepochybne určený na to, aby sa užíval s hlavnou vecou, a preto je podľa § 120 ods. 1 Obč. zákonníka jeho príslušenstvom. Preto povinnosť ponúknuť spoluvlastnícky podiel na odkúpenie spoluvlastníkom je právny nezmysel. Čo by asi robil ten, čo by dom kúpil (ak by kúpil), keby si predal podiel na dvore? Nezostalo by mu nič iné len lietať. :);)

Tak, takéto uplatňovanie povinnosti predkupného práva ostatným spoluvlastníkom by bolo určite v rozpore s dobrými mravmi, bolo by v rozpore so zásadou rovnosti účastníkov v občianskoprávnych vzťahoch a z tohoto dôvodu ho nemožno od predávajúceho spoluvlastníka spravodlivo požadovať.

Ustanovenie § 140 Obč. zák. treba aplikovať vtedy, keď pozemok je v pozícií samostatnej veci, nie príslušenstva.
Mária27
15.05.09,19:28
Prvýkrát vidím výklad, že pozemok pred stavbou je príslušenstvom stavby.
Petra Nová
15.05.09,19:45
Prvýkrát vidím výklad, že pozemok pred stavbou je príslušenstvom stavby.
Radšej prvý raz, ako nikdy:).

§ 121 Obč. zák.
(1) Príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali.
Z citovaného ustanovenia vyplýva, že :
- príslušenstvom sú veci: hnuteľné a nehnuteľné
- že vlastníkovi patria
- a sú ním určené, aby sa s vecou hlavnou trvale užívali,

takže takto by to malo byť.

Dom bez prístupu k nemu sa užívať nedá!
Mária27
16.05.09,06:07
Zadávateľ môže využiť túto teóriu a predať dom s podielom na dvore. Prdpokladám, že k súdnemu sporu nepríde, a keby - snáď to vyhrá.

Príslušenstvo veci poznám, prvýkrát však vidím taký výklad, že je to aj pozemok pri stavbe, ktorý nepatrí len vlastníkovi stavby. To je práve ten rozdiel, pretože ani pozemok pod domom nie je príslušenstvom domu, ak má iného vlastníka.

Poznám veľa prípadov, keď dvor pri stavbe nie je jej príslušenstvom. Napr. obec predala školský dvor, deti chodia zadným vchodom na ulicu. K nášmu domu patrí len 60 cm z dvora, hoci sme mali záujem o väčšiu časť. Susedia na dedine predali len dom, v ktorom si upravil vchod priamo z ulice.
alexandrap
16.05.09,07:11
Príslušenstvo veci poznám, prvýkrát však vidím taký výklad, že je to aj pozemok pri stavbe, ktorý nepatrí len vlastníkovi stavby. To je práve ten rozdiel, pretože ani pozemok pod domom nie je príslušenstvom domu, ak má iného vlastníka.

Poznám veľa prípadov, keď dvor pri stavbe nie je jej príslušenstvom. Napr. obec predala školský dvor, deti chodia zadným vchodom na ulicu. K nášmu domu patrí len 60 cm z dvora, hoci sme mali záujem o väčšiu časť. Susedia na dedine predali len dom, v ktorom si upravil vchod priamo z ulice.

no ale ked dom ziadny zadny vchod nema a od zaciatku bol pristup vyhradne cez spolocny dvor? to by potom vyplyvala vlastnikovi povinnost prestavat dom tak,aby mal iny pristup...z akeho titulu?
Mária27
16.05.09,07:26
Obyčajne býva aj prístup od záhrad.

Takýto stav sa využíva na vynútenie, aby bola nehnuteľnosť predaná druhému vlastníkovi vo dvore, ktorý chce už byť vo dvore sám. Oficiálne možno spoluvlastníkovi ponúknuť vysokú cenu, ktorú odmietne - a do predajnej zmluvy sa potom nesmie napísať cena nižšia.
alexandrap
16.05.09,13:26
Obyčajne býva aj prístup od záhrad.

Takýto stav sa využíva na vynútenie, aby bola nehnuteľnosť predaná druhému vlastníkovi vo dvore, ktorý chce už byť vo dvore sám. Oficiálne možno spoluvlastníkovi ponúknuť vysokú cenu, ktorú odmietne - a do predajnej zmluvy sa potom nesmie napísať cena nižšia.

v mojom konkretnom by ten pristup musel byt vybudovany dodatocne.
ale inak s tym vydieranim-presne to som mal na mysli....
aj to riesenie je jasne- iba nie kazdy kupec ma na to nervy.ale to uz je ina kapitola.
nasataska
03.07.09,13:18
Vlastnime RD v spolocnom dvore s dalsimi dvoma rodinami. Kazda rodina ma svoj RD na vlastnej parcele, vlastnu zahradu na konci dvora. Len dvor je v spolocnom podielovom vlastnictve vsetkych troch. Vsetky 3 rodiny mame do svojich RD prístup z tohto dvora, delenie nieje mozne.
Zrazu si jeden sused zmyslel, ze svoj (dlhy) dom rozdeli na tri casti a kazdu preda inemu majitelovi. Takto sa z dvora v ktorom zili 3 rodiny stane dvor s 5 rodinami! Mame sancu podnikaveho suseda odradit napr. vyuzitim svojho predkupneho prava a postupne odkupit podiely spolocneho dvora, ktore predava novym majitelom?
Ak by sme aj novovzniknute podiely spolocneho dvora odkupili,mozu si zriadit na RD vecne bremeno prechodu novy majitelia? Povodne mal (dlhy) RD len jeden vstup, ale zrazu povznikaju 3 nove, ustiace rovno na spolocny dvor.
Nie je to priestupok aj voci znehodnocovaniu ceny nehnutelnosti susednych majitelov?
Aky postup nam navrhujete?
Dakujem