Kaja.K
16.02.09,11:54
Ahojte mzdári,
som účtovníčka, ale nie mzdárka, preto prosím o pomoc s jedným problémikom, ktorý sa týka autorských práv a podania daň. priznania.

Ak som v 2008 mala príjmy zo závislej činnosti, ale aj príjmy z autorských práv, môžem si z autorských práv odpočítať 40% ako paušálny výdavok?
Tento výdavok počítam z brutto príjmu, alebo až po odvode prísp. do lit. fondu?

Pritom ale k príjmom zo závislej činnosti si uplatním celoročnú čiastku nezdaniteľného minima.

Môže to byť takto?

Ďakujem za každú reakciu!
Mária.K.
16.02.09,11:08
Ahojte mzdári,
som účtovníčka, ale nie mzdárka, preto prosím o pomoc s jedným problémikom, ktorý sa týka autorských práv a podania daň. priznania.

Ak som v 2008 mala príjmy zo závislej činnosti, ale aj príjmy z autorských práv, môžem si z autorských práv odpočítať 40% ako paušálny výdavok?
Tento výdavok počítam z brutto príjmu, alebo až po odvode prísp. do lit. fondu?

Pritom ale k príjmom zo závislej činnosti si uplatním celoročnú čiastku nezdaniteľného minima.

Môže to byť takto?

Ďakujem za každú reakciu!
40% výdavky odpočítať môžeš. Uplatníš ich z úhrnu príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 ZDP. Ak mal daňovník podľa § 6 príjmy len z autorských práv, tak 40 % z príjmov z autorských práv pred odvodom do lit. fondu. Pri podaní daňového priznania typu B vyčísliš základ dane ako súčet čiastkových základov dane zo závislej činnosti a z autorských práv. Od súčtu čiastkových základov dane odpočítaš nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
Kaja.K
16.02.09,11:53
Ďakujem pekne,
len som trošku nepochopila tú druhú časť.
Príjmy boli súbežen aj zo záv. čin. aj z autorských práv,
teda úhrn príjmov budú všetky príjmy, aj s autorskými právami?
a potom odpočítam uhradené poistné, nezdaniteľné minimum
a pri autorských právach aj 40% z brutto čiastky?
Kaja.K
16.02.09,12:01
takže do okienka 33 idú príjmy zo záv. činnosti a dohôd, riadok 34 odvody,
potom odd. VI. kolonka 5 príjmy brutto z autorských práv, potom vyčíslim 40%, do kolonky 70 ide nezdanitelne minimum a hotovo?
Kaja.K
16.02.09,12:04
a este jedna vec - mala som sa registrovat na DU a dostat DIC??
co mi hrozi, ak som to nespravila?
alebo som nedajboze aj mala viest uctovnictvo?

(ono sa to vlastne netyka mna, ale sesternice, ktorej mam spravit danove, a s tymto som sa este nestretla... vlastne ani neviem, ake vydavky mala, robila v rozhlase produkcnu, ucto neviedla, na DU sa neregistrovala, ma len take potvrdenie, ze kolko dostala na zmluvu o vytvoreni autorskeho diela a kolko sa odviedlo do lit. fondu.)

VDAKA za kazdu reakciu!
Mária.K.
16.02.09,12:08
Ďakujem pekne,
len som trošku nepochopila tú druhú časť.
Príjmy boli súbežen aj zo záv. čin. aj z autorských práv,
teda úhrn príjmov budú všetky príjmy, aj s autorskými právami?
a potom odpočítam uhradené poistné, nezdaniteľné minimum
a pri autorských právach aj 40% z brutto čiastky?
1. čiastkový základ dane (ČZD) = úhrn príjmov zo závislej činnosti mínus zaplatené poistné platené v súvislosti s príjmami so závislej činnosti.
2. ČZD = úhrn príjmov z autorských práv mínus 40 % výdavky, mínus zaplatené poistné v súvislosti s týmto druhom príjmu (ak bolo platené). Výdavok 2% platený do lit. fondu sa neuplatní. Je zahrnutý v sume 40% výdavkov.
1. ČZD + 2. ČZD = úhrn čiastkových základov dane
Od úhrnu čiastkových základov dane sa odpočíta nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka.
Mária.K.
16.02.09,12:13
a este jedna vec - mala som sa registrovat na DU a dostat DIC??
co mi hrozi, ak som to nespravila?
alebo som nedajboze aj mala viest uctovnictvo?

(ono sa to vlastne netyka mna, ale sesternice, ktorej mam spravit danove, a s tymto som sa este nestretla... vlastne ani neviem, ake vydavky mala, robila v rozhlase produkcnu, ucto neviedla, na DU sa neregistrovala, ma len take potvrdenie, ze kolko dostala na zmluvu o vytvoreni autorskeho diela a kolko sa odviedlo do lit. fondu.)

VDAKA za kazdu reakciu!
Registrovať na daňovom úrade sa mala (bola povinná).
mzdarka renca
16.02.09,12:22
Ďakujem pekne,
len som trošku nepochopila tú druhú časť.
Príjmy boli súbežen aj zo záv. čin. aj z autorských práv,
teda úhrn príjmov budú všetky príjmy, aj s autorskými právami?
a potom odpočítam uhradené poistné, nezdaniteľné minimum
a pri autorských právach aj 40% z brutto čiastky?

príjem zo závislej činnosti dáš do riadku 33
príjem za autorský honorár dáš do IV.oddielu, riadok 5, paušálne výdavky 40%tiež do riadku 5
r.36 príjmy P
r.37 výdavky V
r.38 rozdiel medzi P a V
r.42 suma z r. 38
r.58 suma z r. 35
r.59 suma z r. 42
r.62 suma z r. 59
r.64 suma z r. 62
r.66 suma z r. 64
r.68 suma r.58+67
r.69 suma z r.68
r.70 - odpočítateľná položka
r.72 - prísp. na DDS
r.73 - účelové sporenie
r.74 - životné poistenie
r.75 - 72+73+74= max 12000
r.76 - 70+75
r.77 - 69-76
r.78 - vypočet dane (r.77x0.19)
r.87 - dtto
r.91 - dtto
r.92 - DB, ak si daňovník uplatňuje
r.93 - 91-92
r.94 - DB vyplatený zamestnávateľom
r.100- zrazená daň od všetkých zamestnávateľov

a tak ďalej
mzdarka renca
16.02.09,12:26
a este jedna vec - mala som sa registrovat na DU a dostat DIC??
co mi hrozi, ak som to nespravila?
alebo som nedajboze aj mala viest uctovnictvo?

(ono sa to vlastne netyka mna, ale sesternice, ktorej mam spravit danove, a s tymto som sa este nestretla... vlastne ani neviem, ake vydavky mala, robila v rozhlase produkcnu, ucto neviedla, na DU sa neregistrovala, ma len take potvrdenie, ze kolko dostala na zmluvu o vytvoreni autorskeho diela a kolko sa odviedlo do lit. fondu.)

VDAKA za kazdu reakciu!

ak to robila občas, nemusí sa registrovať na DÚ. Iba v prípade, ak to bola opakujúca a pravidelná činnosť, je povinnosť registrovať sa na DÚ.
Kaja.K
16.02.09,13:35
Veľmi pekne ďakujem, už je mi to jasné!

No mala to tuším tri mesiace, potom ju prepustili, bola to vlastne časť mzdy preplatená takto, oni s tým majú určite nižšie náklady ako s riadnymi mzdovými nákladmi... Viete poradiť, v ktorom § sa dočítam o povinnosti registrácie? Alebo už je aj tak neskoro?

Ďakujem!
Mária.K.
16.02.09,13:51
Veľmi pekne ďakujem, už je mi to jasné!

No mala to tuším tri mesiace, potom ju prepustili, bola to vlastne časť mzdy preplatená takto, oni s tým majú určite nižšie náklady ako s riadnymi mzdovými nákladmi... Viete poradiť, v ktorom § sa dočítam o povinnosti registrácie? Alebo už je aj tak neskoro?

Ďakujem!
Zákon 511/1992 Zb. v znení platnom v roku 2008:
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

"(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie /9/ je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť /6ec/ alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane."

Odvolávka 6ec) - zákon o dani z príjmov 595/2003 Z.z.