Dahlia
16.02.09,12:22
Ahojte,
chcem sa spýtať, či má niekto skúsenosť s renováciou okien v paneláku. Máme pôvodné drevená, ktoré už 30 rokov verne slúžia a za plast ich vymieňať nechcem. V lete sa ale bude dom zateplovať, takže s nimi treba niečo podniknúť, lebo tepelné straty sú určite nemalé. Viete mi prípadne poradiť nejakú firmu, s ktorou máte dobrú skúsenosť? Som z Trenčína.
najag
16.02.09,15:09
Po zatepleni bytoveho domu budete musiet poziadat o povinnu energeticku certifikcu, povodne okna urcite nesplnuju pozadovane parametre na prestupovy cinitel, uprava okien na uroven plastovych nebude umerna tomu, co dosiahnete, pretoze vymena skiel za dvojsklo a nove tesnenia nedosiahnu tieto parametre. Ak idete zateplovat, tak vymente aj okna , pretoze inak riskujete, ze dostanete certifikat na urovni F, teda budete na konci chvosta bez efektu.
220870
16.02.09,17:03
V jednej relácii v TV nejaká Česká stanica som videl jeden návod ako utesniť staré okná(určite sa to bude dať nájsť na VEB-e).Otvoriť okno na rám kde sa stýka rám s krídlom naniesť silíkón (vytvoriť tzv húsenicu).Potom tmel prekryť igelitom a zatvoriť okno.Tmel sa roztlačí a utesní škáry.Igelit sa po zaschnutí odreže.
Chce to trochu šikovnosti.Snáď vám to pomôže.
lavega
29.01.13,13:06
Plastové okná su poriadne VELKÝ biznys a ešte vačší odrb. Skúste si to prepočítať. Brat si nechal na rodinnom dome pred 3 rokmi vymeniť okná a spravil kompletné zateplenie. Teraz mu vlhnú steny!!! Musí vetrať nonstop, tým pádom aj viac kúriť. Áno ušetril oproti predchádzajúcim rokom na kúrení, ale keď si to prepočítal tak sa mu to vráti asi za 15-20 rokov!!!!!!!!
A nehovorím o celkovom pocite v ich dome, proste je tam taký zvláštny vzduch. Ked napríklad odíde na par dní a nechaju len vetračky, tak sa po návrate ide povracať od toho hrozného puchu.
Podobne mi potvrdili aj iný ludia, napr. sused v paneláku. Ten mi rovno povedal aby som nedával plastové okná ani za svet.
erik555
29.01.13,16:35
Plastové okná su poriadne VELKÝ biznys a ešte vačší odrb. Skúste si to prepočítať. Brat si nechal na rodinnom dome pred 3 rokmi vymeniť okná a spravil kompletné zateplenie. Teraz mu vlhnú steny!!! Musí vetrať nonstop, tým pádom aj viac kúriť. Áno ušetril oproti predchádzajúcim rokom na kúrení, ale keď si to prepočítal tak sa mu to vráti asi za 15-20 rokov!!!!!!!!
A nehovorím o celkovom pocite v ich dome, proste je tam taký zvláštny vzduch. Ked napríklad odíde na par dní a nechaju len vetračky, tak sa po návrate ide povracať od toho hrozného puchu.
Podobne mi potvrdili aj iný ludia, napr. sused v paneláku. Ten mi rovno povedal aby som nedával plastové okná ani za svet.

To asi bude tym, ze tie steny po zatepleni (asi polystyrenom) neboli poriadne vysusene a tak vlhkost z nich nema kde uniknut, jedine do miestnosti. Dalej je potrebne vediet, ze aka vlhkost je v tych miestnostiach (vlhkomery, meteostanice s vlhkomerom). V zimnom obdobi treba pod 60%. Dalej nepozname teplotu v miestnostiach. A denne vetranie miestnosti je samozrejmost. Ci to je aj u tvojho brata, to nik z nas nevie!!! Ked mam v miestnostiach vysoku vlhkost (varenie, kupanie/sprchovanie, susenie bielizne a podobne), tak o to je nutne vetrat miestnosti. Najlepsie otvorenim viacerych okien, aby sa prievanom dostal vzduch rychlejsie von a neochladzovalo steny. V panelaku, ktori uz maju davno plastove okna, tak nemaju ziadne problemy, ked ten vlhky vzduch aj denne vetraju. A vetrat aj vydychany vzduch je potrebne, no nie? :)
Takze zbytocne tu zavadzat ostatnych...
Martin1310
29.01.13,19:59
V byte kde som kedysi býval sa menili okná.Najprv tam boli drevenné zdvojené tie som si poutesnoval , po výmene ktorú chcel prenajímatel som zistil zaujímavú vec a to že ked som sa dotkol skla na tých plastových tak bolo vždy ovela studenšie ako na tých starých oknách aj som z nich cítil chlad ked som len išiel okolo.
Niežeby som chcel nejako nové okná zhadzovať ale čím viac sa o to zaujímam tým menej a menej mám chuť vymienať okná,teraz už v mojom dome.
Indeed
29.01.13,20:08
Ked som ja mal drevené okná , tak cez ne tak prefukovalo,že záclona stála šikmo v uhle asi 20° voči zvislej osi okna a ked

vonkajšie teploty poklesli pod -10°C v byte sa nedala dosiahnuť vyššia teplota ako 16°C , aj keď radiatory kurili naplno a

nedala sa na nich udržať ruka...

pri vymene týchto okien za plastové, sa mi v ročnom vyučtovaní za teplo vrátilo cca 80% zaplatených zálohových platieb

a v byte sa zmenila klíma jednoznačne k lepšiemu,čo sa týka tepelnej pohody,

akurát dodávatelia z centrálneho zdroja tepla sú stale viac a viac nenažranejší a hoci odoberám
stále menej a menej tepla ,platím za neho stále viac a viac....
Martin1310
29.01.13,20:16
No ale ja nehovorím o prefukovaní mne ide o to sklo že bolo uplne studené po celej ploche aj pri vrchu,podla mna to nieje znak neviem akej tepelnej izolacie.Utesniť aby neprefukovalo sa dá každé okno.
Naozaj si iba vymenil okná a ušetril si 80percent,neudialo sa aj niečo iné lebo to museli fakt teda hnusne prefukovať.
Indeed
29.01.13,20:19
sklo osadené v okne bude stále studené, aj v lete, všímaj si radšej orosenie na rámoch , to vypovedá o tepelnom odpore okna
erik555
30.01.13,11:31
V byte kde som kedysi býval sa menili okná.Najprv tam boli drevenné zdvojené tie som si poutesnoval , po výmene ktorú chcel prenajímatel som zistil zaujímavú vec a to že ked som sa dotkol skla na tých plastových tak bolo vždy ovela studenšie ako na tých starých oknách aj som z nich cítil chlad ked som len išiel okolo.
Niežeby som chcel nejako nové okná zhadzovať ale čím viac sa o to zaujímam tým menej a menej mám chuť vymienať okná,teraz už v mojom dome.
pre takychto ludi su okna s trojsklom...
Martin1310
30.01.13,20:25
Neviem čo znamená to "takýchto ludí" ale od okien ktoré všetci ospevujú by som čakal že to aj bude pravda.Proste ked sú okná dobré a neprefukujú alebo sa solidne utesnia tak mám pocit že s tým novým dvojsklom si až tak nepomôže ako sa hovorí.Je mi jasné že trojsklo bude lepšie a potom bude štvorsklo atd.
Večšinou je pod oknom radiator,takže človek s neho ani nemôže cítit chlad ale ja som tam radiatormi nekuril a jednoducho po výmene som cítil s tých okien zimu a zo starých nie jediná dobrá vec bola že cez ne išlo o trochu menej hluku,no a lahšie sa umývajú.Nechcem nijak haniť plastové okná majú svoje výhody len s tej izolačnosti som bol sklamaný.
1zolik1
07.07.13,17:38
podľa mňa sú plastové okná "imidžovky", ktoré už západ vyhadzuje, tak ich predávajú nám - ako rozvojovej krajine -:) kašlite na plastové okná, drevo je drevo , aj keď len dr
erik555
08.07.13,10:37
je jasne, ze stare 30 a viac rocne drevene okna uz nie su ono....ale ani neviem, v akej cenovej relacii su eurookna oproti plastovym. Mam pocit, ze plastove su lacnejsie a tak ja nevidim ziadny dovod menit stare okna za "imidzovky"! Navyse su bez nateru, skoro ziadna udrzba...