xxx1341
16.02.09,13:11
Dobrý deň chcel by som sa opýtať ako to je s prácou na živnosť a po dákom čase by som si našiel aj prácu na HPP a živnosť by som zrušiť nechcel či sa dá mať oboje súbežne a ako to potom je ďakujem za odpoveď
katkaj
16.02.09,12:12
Dobrý deň chcel by som sa opýtať ako to je s prácou na živnosť a po dákom čase by som si našiel aj prácu na HPP a živnosť by som zrušiť nechcel či sa dá mať oboje súbežne a ako to potom je ďakujem za odpoveď

Áno môžeš mať aj živnosť aj byť zamestnaný súčasne
xxx1341
16.02.09,14:50
a ako je to potom z odvodny platí za mna zamestnávatel a ja nemsím či sa to nejako zdvojuje čo by bola myslím blbosť
Muška
16.02.09,14:53
a ako je to potom z odvodny platí za mna zamestnávatel a ja nemsím či sa to nejako zdvojuje čo by bola myslím blbosť
aaaaaaaale blbosť je pravda :D

Tak na začiatok neplatíš nikam, ak si poistený zo zamestnania. Ale nasledujúci rok urobíš RZZP /ročné zúčtovanie ZP/ za predchádzajúci rok a ak si vykázal zo živnosti zisk - tak doplatíš do ZP.
Do SP sa platí od výšky Tvojho "hrubého" príjmu zo živnosti nasledujúci rok ak budeš k 1.7. SZČO /aj keď popri zamestnaní/

To je v skratke. :)
xxx1341
16.02.09,15:09
hehe díky že so mnou súhlasíš :D

Tak ešte posledná stupdná otázka potom už len inteligentne slubujem:-). takže ak som to pochopil príklad spravím si teraz živnosť ale nedarí sa až tak dobre povedzme zarobím 10 000 na živnosť zvišok na HPP. tak ak som ťa pochopil odvádzam potom iba z tých 10 000?
Muška
16.02.09,15:22
hehe díky že so mnou súhlasíš :D

Tak ešte posledná stupdná otázka potom už len inteligentne slubujem:-). takže ak som to pochopil príklad spravím si teraz živnosť ale nedarí sa až tak dobre povedzme zarobím 10 000 na živnosť zvišok na HPP. tak ak som ťa pochopil odvádzam potom iba z tých 10 000?

ZP - 30.6. nasledujúci rok urobíš RZZP uhradíš a len zo zisku 10000 : 2,14 x 14 % = poistné ZP /t.j. asi 655,- SK

SP - ak Tvoj "hrubý príjem" pri zisku 10000 bude menej ako 106800 - tak sa 1.7. nasledujúceho roka nemusíš prihlásiť na SP a nebudeš nič platiť.

P.S.
Ozaj sa mi to nechce prepočítavať na €, takže dúfam, že si to myslel tých 10000 v SK
xxx1341
16.02.09,16:05
ďakujem moc prestne toto som cel vedieť a nie o menu i nešlo skôr o pochopenie toho princípu čo si zvládla na jedna ešte raz ti dakujem
007miroslav007
16.02.09,20:06
Ahojte poraďáci,
mám jednu otázku na Vás....Chcem si otvorť e-shop (kozmetika). Samozrejme že k tomu potrebujem živnosť. Ale...moji rodičia majú živnoť (vo volnom rozsahu-majú potraviny), tak aby som si nemusel zakladať svoju živnosť tak by som chcel brať tovar na živnosť rodičov. Je to možné? Je to treba aj kdesi nahlásiť?Alebo ako treba postupovať?
007miroslav007
17.02.09,06:12
Ahojte poraďáci,
mám jednu otázku na Vás....Chcem si otvorť e-shop (kozmetika). Samozrejme že k tomu potrebujem živnosť. Ale...moji rodičia majú živnoť (vo volnom rozsahu-majú potraviny), tak aby som si nemusel zakladať svoju živnosť tak by som chcel brať tovar na živnosť rodičov. Je to možné? Je to treba aj kdesi nahlásiť?Alebo ako treba postupovať?
Nikto nič??:confused:
zsazsula
08.04.09,08:29
známa dostala dotáciu od úradu práce na podnikanie , je SZČO pol roka teraz si našla prácu živnosť si neide rušiť všetko bude fungovať ďalej má zamestnankinu, bola sa informovať na úrade či môže nastúpiť do zamestnania ak dostala dotáciu od úradu práce oni jej povedali že v žiadnom prípade podľa mňa je to b........, alebo mne niečo uniklo?????
Džudi
08.04.09,08:53
No pokiaľ viem blbosť to nie je pretože je pri poskytnutí dotácie podmienka , že 24 mesiacov sa živnostník nezamestná, môže ale musí dotáciu alebo jej časť vráti ÚP.
zsazsula
08.04.09,08:56
Ja som iba vedela že zrušiť živnosť a nevieš náhodou kde konkrétne nájdem tu podmienku ????? Ďakujem
zsazsula
08.04.09,09:16
Dotacia na podnikanie v nezamestnanosti v tomto príspevku som našla že sa môže zamestnať aj napriek tomu že dostala dot. z úradu práce
Prepáčte ale neviem ako sa tu dá prilepiť príspevok ..........