kekula
16.02.09,14:11
Vie mi niekto povedať odkedy plynie premlčacia doba?Od platobného rozkazu vydanom na súde,alebo ak som potom zaplatila jednu splátku,či od tejto splátky?
Chobot
16.02.09,13:24
Vie mi niekto povedať odkedy plynie premlčacia doba?Od platobného rozkazu vydanom na súde,alebo ak som potom zaplatila jednu splátku,či od tejto splátky?

Neviem síce o čo presne ide, ale ak si dlžník dal tú námahu a nechal vystaviť platobný rozkaz, tak v prípade neplatenia si dá námahu a nechá pohľadávku vymôcť exekútorom, takže zabudni na to, že by to nechal premlčať.

A zdá sa mi, že platobný rozkaz je forma rozsudku, na ktorý sa vzťahuje dlhšia doba premlčania.

Čím neskôr záväzok uhradíš, s tým vyššími sankciami môžeš počítať. Nečuduj sa, ak ti na dvere zakope exekútor.
Tweety
16.02.09,13:32
Nečuduj sa, ak ti na dvere zakope exekútor.mimotemy
No to je teda zlý exekútor.:---
zeron
16.02.09,14:31
súdom priznané právo - čo je prípad platobného rozkazu, sa premlčuje po 10tich rokoch.
Chobot
16.02.09,14:39
súdom priznané právo - čo je prípad platobného rozkazu, sa premlčuje po 10tich rokoch.

Áno, máš pravdu, už som to našiel v Obč. zákonníku (hľadal som to v obč. súdnom poriadku) - § 110:

(1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.
kekula
17.02.09,18:09
Teda exekutor ma už vyzval,po 4 rokoch mlčania.Čítala som exekučný poriadok a tam stojí,že exekucia sa zastaví:
a) sa začala a rozhodnutie sa dosiaľ nestalo vykonateľným,
b) rozhodnutie, ktoré je podkladom na vykonanie exekúcie, bolo po začatí exekúcie zrušené alebo sa stalo neúčinným,
c) zastavenie exekúcie navrhol ten, kto navrhol jej vykonanie,
d) exekúcia postihuje veci alebo práva, ktoré sú vylúčené z exekúcie alebo nepodliehajú exekúcii podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona, 6b)
e) bolo právoplatne rozhodnuté, že exekúcia postihuje vec, na ktorú má niekto právo nepripúšťajúce exekúciu (§ 55),
f) po vydaní rozhodnutia zaniklo právo ním priznané,
g) exekúciu súd vyhlásil za neprípustnú, pretože je tu iný dôvod, pre ktorý exekúciu nemožno vykonať,
h) majetok povinného nestačí ani na úhradu trov exekúcie,
i) oprávnený nezaplatí súdny poplatok za vydanie poverenia na vykonanie exekúcie,
j) pri exekúcii predajom zálohu zaniklo záložné právo a oprávnený bol záložným veriteľom.

Takže som to pochopila tak,že premlčacia doba plynie aj počas exekúcie.
kekula
17.02.09,18:33
V časopise markíza som asi pred rokom čítala o dopravných pokutách, že ak ich nevymôžu ani exekútori do troch rokov,tak sa to premlčí,ale ten kto pokutu dostal to musí dať na súd,že žiada premlčaciu dobu.Neviete náhodou niekto či je to pravda?Znie to logicky.
iriska
18.02.09,12:44
Toto by malo fungovať aj teraz pri blokoch na pokutu nezaplatenú na mieste - od policajtov. Premlčí sa po 3 rokoch, či sa vymáha alebo nie.
AVŠAK, ak si na to polícia dala "urobiť" platobný rozkaz, rozsudok alebo hocičo iné vydané súdom, lehota je 10 rokov od právoplatnosti.
kekula
19.02.09,13:57
Ak bol platobný rozkaz vydaný v roku 2004 a exekucia začala v roku 2005,plynie premlčacia doba od pl. rozkazu alebo od exekucie?
Dáša_
19.02.09,14:16
Ak bol platobný rozkaz vydaný v roku 2004 a exekucia začala v roku 2005,plynie premlčacia doba od pl. rozkazu alebo od exekucie?

10 rokov od vydania platobného rozkazu.
kekula
19.02.09,14:36
Ďakujem za odpovede.Ide totiž o to,že v roku 2004 mi bol zaslaný platobný rozkaz,ale vybrala ho za mna sestra,pretože som dlhodobo bola v cudzine a dala som jej splnomocnenie na poštu.Tento platobny rozkaz mi doručili až potom ako som mala čas sa odvolať,takže som sa neodvolala.Globtel mi nič neoznámil, až v rozhodnutí bolo že im idem čiastku za 4 telefony, z toho iba 2 som vybral o ďalších dvoch ani neviem a čudné je že boli vybraté v jednom mesiaci a to potom ako ma globtel informoval že mám zaplatiť tie predošlé lebo som zrušila zmluvu, nie za faktúry tie som vyplatila iba telefony.Nerozumiem s kadiaľ vybrali tie 2 telefony.Ja som potom zplatila sudne poplatky a istinu za 2 telefony ktoré som mala s tým že som napísala do globtelu že nič iné im neuhradím lebo ostatne telefony som nemala.Nic som od nich nedostala.v roku 2008 som sa vratila z cudziny a nejaky exekutor ma vyzval aby som mu povedala aky mam majetok a ze im dlžím celú sumu plus uroky.Žiadne upovedomemie o exekúcii,nič mi neposlali a dokonca chcu aj to co je uz uhradene.ide o dosť veľku sumu,majetok nemam a neviem co robit ci cakat na premlcanie alebo niečo iné.Viete niekto poradiť?ďakujem.